Arne Sundin

Vikt: Tungvikt
Född: 1923-08-28
Död: 1997-08-18
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 1947 SM-Guld
Landskamper: 4 (3-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1947-09-21. Som proffs 16 (6-8-2, 3 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
26 Jan Klimecki POL 1 - 2 Dublin, IRL 1947-05-13 EM 1947 1/8
25 Franciszek Szymura Gwardia Warszawa, POL L 3 Gdansk, POL 1947-03-30
24 Jan Klimecki POL L 3 Lodz, POL 1947-03-28 Landskamper 1947 SWE-POL 3-5
23 Knud Christoffersen DEN 2 - 1 Stockholm 1947-03-16 Landskamper 1947 SWE-DEN 4-4
22 Carl Nilsson Svedala BK W TKO 3 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 SM-final
21 Nils Norström BK Rapid W TKO 3 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
20 Arne Lundbäck Skövde AIK KO 2 Stockholm 1947-03-01 SM 1947 1/4
19 Carl Nilsson Svedala BK 1 - 2 Svedala 1947-02-01
18 Bedrich Livansky Prag, TCH 0 - 3 Stockholm 1947-01-31 Stockholm-Prag 4-5
17 Claes Jönsson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1947-01-22. Final DM-Stockholm
16 Bengt Modigh Väsby IK 3 - 0 Stockholm 1947-01-22 1/2 DM-Stockholm
15 A Svensson BK Sparta W TKO 2 Stockholm 1947-01-21 1/4 DM-Stockholm
14 Arvo Salo FIN 3 - 0 Stockholm 1947-01-10 Landskamper 1947 SWE-FIN 5-3
13 Karl Erik Lövgren Redbergslids BK W TKO 2 Stockholm 1947-01-02. JSM-final
12 Bengt Modigh Väsby IK 3 - 0 Stockholm 1947-01-02 1/2 JSM
11 Sven Nordin Katrineholms BK W TKO 2 Stockholm 1946-12-29 1/4 JSM
10 Brent US Army, FRG KO 2 Stockholm 1946-12-18 Stockholm-US Army 5-4
9 Roman Lueck POL KO 2 Stockholm 1946-12-15 Landskamper 1946 SWE-POL 4-4
8 Rolf Lundahl Majornas BK W TKO 1 Stockholm 1946-12-06
7 Preben Demant IF Sparta, DEN KO 2 Stockholm 1946-11-08
6 Rune Gällman Landsorten B/ BK Winter 3 - 0 Stockholm 1946-10-11 Stockholm B-Landsorten B 2-6
5 Arne Lundbäck Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1946-09-27
4 Olle Jakobsson IK Balder 0 - 3 Stockholm 1946-01-24 1/2 DM-Stockholm (j)
3 Anders Lindell BK Ringen 0 - 3 Nässjö 1946-01-20
2 Sture Fröberg Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1945-11-26 1/4 JSM
1 Sven Wernholm Kramfors IF 3 - 0 Stockholm 1945-11-25 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

Mer känd som Röde Orm.
Började som roddare och blev svensk mästare i utriggad åtta 1945.
1946 Svensk juniormästare.
1947 Distriktsmästare Stockholm.


En träningsovillig slugger. Proffsvinsterna kom över dåliga motståndare.