SM 1930

B, Gösta Alm (BK Falken) - V "Pysen" Vestlund (Skönviks BK) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Henry Norell (IK Balder) - Sture Fagerström (Djurgårdens IF) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Lars Mellström (Hammarby IF) - Gustaf Rosvall (BK Amatör) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/8
Fj, Bertil Nilsson (Sundsvalls BK) - Gösta Löfgren (Enköpings BK) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
L, Gösta Karlsson (lv) (Örebro AK) - Svante Johansson (Hisingens BK) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
L, Sven Modigh (Djurgårdens IF) - Daniel Johansson (Redbergslids BK) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
L, Kurt Andersson (BK Örnen) - Georg Pettersson (Sundsvalls BK) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
L, Erik Blomberg (IF Linnéa) - Anders Wennberg (Vänersborgs IF) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/8
M, Edmund Törnqvist (BK Mars) - Emil Spong (Upsala IF) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
M, Karl Nordgren (Djurgårdens IF) - Erik Persson (bka) (BK Amatör) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
M, Raoul Berg (IK Balder) - John Andersson (Djurgårdens IF) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
M, Stig Thorp (BK Örnen) - Herbert Karlsson (Djurgårdens IF) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
LT, Gustaf Eriksson (Djurgårdens IF) - Edgar Holtz (IK Balder) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
LT, Gottfrid Johansson (Luleå BK) - Gösta Karlsson (Hammarby IF) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
T, Verner Blom (Upsala IF) - Gunnar "Sveg" Eriksson (BK Swing) 1930-02-21, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
F, Arne Jansson (IF Linnéa) - Alfons "Affa" Eriksson (Kramfors IF) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Landry Bengtsson (IK Ymer) - Per Björk (Redbergslids BK) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Nils Karlsson (IK Balder) - Gösta Karlsson (lv) (Örebro AK) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Sven Modigh (Djurgårdens IF) - Eric Johansson (Vänersborgs IF) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
W, Karl Westblom (BK Falken) - Gustav Berglund (Hisingens BK) 1930-02-22, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/4
W, Helge Nilsson (Sundsvalls BK) - Ragnar Haraldsson (IF Linnéa) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
M, Sven Persson (Alnö IF) - Erik Wigh (BK 31) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
M, John Sjöö (GAK Enighet) - G Karlsson (Vänersborgs IF) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
M, Arne " Dempsey" Eriksson (Enköpings BK) - Anders Mångelin (IF Linnéa) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
M, Lars Söderberg (Örebro AK) - Gösta Knapp (BK Falken) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
LT, Sture Helander (BK Swing) - Gunnar Fridén (IK Ymer) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
LT, Gustav Ekström (Djurgårdens IF) - Willie Allgurin (BK 31) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
T, Gustav Andersson (Djurgårdens IF) - Klas Engström (BK 29) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
T, Erik "Vagnis" Eriksson (BK 28) - Arvid Gabrielsson (IK Ymer) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
T, Herbert Nilsson (IK Balder) - Erik Hellström (IF Linnéa) 1930-02-22, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
F, Karl Adelsson (Redbergslids BK) - G Thorén (BK 31) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
F, Björn Axell (General Motors IF) - Axel Svanberg (BK Amatör) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
F, Arne Jansson (IF Linnéa) - Sven Lidström (Södertälje BS) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, Karl Adelsson (Redbergslids BK) - Björn Axell (General Motors IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
B, Ewald Olsson (GAK Enighet) - Björn Rahm (Djurgårdens IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Bertil Nilsson (Sundsvalls BK) - Arne Bengtsson (IK Ymer) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
Fj, Thure Ahlqvist (IK Ymer) - Allan Carlsson (Örebro AK) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Lars Mellström (Hammarby IF) - Bill Hellsberg (Djurgårdens IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Gösta Lindqvist (BK Örnen) - S Svensson (IF Linnéa) 1930-02-23, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
L, Erik Blomberg (IF Linnéa) - Gustav Haglund (BK 28) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Kurt Andersson (BK Örnen) - Karl Sandahl (Upsala IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Nils Karlsson (IK Balder) - Sven Modigh (Djurgårdens IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
L, Kurt Andersson (BK Örnen) - Erik Blomberg (IF Linnéa) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
W, Lorentz Olsson (Redbergslids BK) - Karl Nyqvist (Hammarby IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
W, Selfrid Johansson (General Motors IF) - Harry Eklund (Borlänge SK) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
M, Arne " Dempsey" Eriksson (Enköpings BK) - Sven Persson (Alnö IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
M, Edmund Törnqvist (BK Mars) - John Sjöö (GAK Enighet) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
M, Stig Thorp (BK Örnen) - Raoul Berg (IK Balder) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
M, Karl Nordgren (Djurgårdens IF) - Lars Söderberg (Örebro AK) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
LT, Gottfrid Johansson (Luleå BK) - Tage Eriksson (BK Celtic) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
LT, Gustaf Eriksson (Djurgårdens IF) - Harry Rydell (lt) (Hisingens BK) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/4
W, Karl Westblom (BK Falken) - Helge Nilsson (Sundsvalls BK) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
W, Lorentz Olsson (Redbergslids BK) - Selfrid Johansson (General Motors IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
M, Arne " Dempsey" Eriksson (Enköpings BK) - Edmund Törnqvist (BK Mars) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
M, Stig Thorp (BK Örnen) - Karl Nordgren (Djurgårdens IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
LT, Gustav Ekström (Djurgårdens IF) - Sture Helander (SK Swing) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
LT, Gustaf Eriksson (Djurgårdens IF) - Gottfrid Johansson (Luleå BK) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
T, Gustav Andersson (Djurgårdens IF) - Verner Blom (Upsala IF) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
T, Erik "Vagnis" Eriksson (BK 28) - Herbert Nilsson (IK Balder) 1930-02-23, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
B, Henry Norell (IK Balder) - Gösta Alm (BK Falken) 1930-02-24, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
B, Landry Bengtsson (IK Ymer) - Ewald Olsson (GAK Enighet) 1930-02-24, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
Fj, Bertil Nilsson (Sundsvalls BK) - Thure Ahlqvist (IK Ymer) 1930-02-24, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
Fj, Lars Mellström (Hammarby IF) - Gösta Lindqvist (BK Örnen) 1930-02-24, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, Arne Jansson (IF Linnéa) - Karl Adelsson (Redbergslids BK) 1930-02-24., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
B, Henry Norell (IK Balder) - Landry Bengtsson (IK Ymer) 1930-02-24., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
Fj, Bertil Nilsson (Sundsvalls BK) - Lars Mellström (Hammarby IF) 1930-02-24., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
L, Kurt Andersson (BK Örnen) - Nils Karlsson (IK Balder) 1930-02-24., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
W, Lorentz Olsson (Redbergslids BK) - Karl Westblom (BK Falken) 1930-02-24., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
M, Stig Thorp (BK Örnen) - Arne " Dempsey" Eriksson (Enköpings BK) 1930-02-24., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
LT, Gustaf Eriksson (Djurgårdens IF) - Gustav Ekström (Djurgårdens IF) 1930-02-24., Stockholm, Resultat W
Kommentar: SM-final
T, Erik "Vagnis" Eriksson (BK 28) - Gustav Andersson (Djurgårdens IF) 1930-02-24., Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: SM-final
SM nr 11. Stockholm (Cirkus) 21-24 februari 1930. Åtta viktklasser. 79 deltagare. Det väckte sensation att tre förhandsfavoriter eliminerades redan första kvällen, bland dem John Andersson. Publikmässigt blev det mindre än under fjolåret. Det var inte utsålt under finalpasset och bara halvbesatt inledningskvällen. Boxningsstandarden ansågs ha gått tillbaka. Det var för mycket sluggning i förhållande till stilboxningen. Bästa klubb: BK Örnen (Stockholm).