Svante Johansson

Vikt: Lättvikt, Weltervikt
Född: 1903-08-24
Död: 1990-10-06
Klubb: Atletklubben Atlas (Göteborg). BK Defence (Göteborg). Göteborgs Atletklubb. Hisingens BK (Göteborg).
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
52 Erik Blom Mölndals BK 1 - 2 Mölndal 1940-01-17
51 Erik Blom Mölndals BK KO 2 Mölndal 1939-03-20
50 Harry Åstrand IK Ymer 0 - 3 Skene 1937-04-16
49 Elof Larsson Skene AK KO 3 Kinna 1937-01-31
48 Harry Åstrand IK Ymer 2 - 1 Borås 1937-01-16
47 Erik Eliasson Svaneholm-Viskafors IF L KO 3 Viskafors 1935-11-17
46 Karl-Gustaf Svensson BK 1932 2 - 1 Göteborg 1935-11-17
45 Arne Norén Redbergslids BK 1 - 2 Göteborg 1935-11-10
44 Karl-Gustaf Svensson BK 1932 0 - 3 Göteborg 1935-11-03
43 Karl-Gustaf Svensson BK 1932 3 - 0 Vänersborg 1935-10-19
42 Sven Wall IK Balder/Stockholm L 3 Stockholm 1935-02-01 Stockholm-Göteborg 7-1
41 Sven Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1934-11-17
40 Erik Blom Mölndals BK 0 - 3 Mölndal 1934-10-26
39 Harry Åstrand IK Ymer L 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/8
38 Viktor "Vicke" Andersson Vänersborgs BK 2 - 1 Vänersborg 1934-02-11
37 Daniel Johansson Redbergslids BK 1 - 2 Göteborg 1933-12-15
36 Gunnar Landin BK Kelly 3 - 0 Örebro 1933-12-09
35 Bertil Tjäder Redbergslids BK W 3 Göteborg 1932-12-16 Hisingens BK-Redbergslids BK 4-4
34 Lütke Heros, GER L TKO 2 Göteborg 1932-10-28
33 Lennart Dahlqvist Uddevalla AK 0 - 3 Stockholm 1932-03-04 SM 1932 1/8
32 Nils Sjöblom Landskrona BK/Skåne 0 - 3 Landskrona 1932-01-24 Skåne-Göteborg 5-3
31 Rune Ljungkvist IK Balder/Stockholm W 3 Göteborg 1931-12-13 Göteborg-Stockholm 4-4
30 Harry Åstrand IK Ymer L 3 Borås 1931-12-06 IK Ymer-AK Atlas 4-4
29 Georg Pettersson Sundsvalls BK L 3 Göteborg 1931-11-22
28 Gustav Berglund Hisingens BK L 3 Göteborg 1931-10-30
27 Kaarlo Väkevä Helsingin Vo, FIN L TKO 3 Göteborg 1931-03-22
26 Henry Hallberg Hisingens BK W 3 Göteborg 1931-03-21
25 David Ohlsson Redbergslids BK W 3 Götteborg 1931-01-30 Redbergslids BK-Göteborgs AK 5-3
24 David Rydberg AK Atlas KO 1 Göteborg 1931-01-29 AK Atlas-Göteborgs AK 5-3
23 Gösta Karlsson (lv) Örebro AK L 3 Stockholm 1930-02-21 SM 1930 1/8
22 Helge Hermansson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1929-12-07
21 Anders Wennberg Vänersborgs IF 0 - 3 Vänersborg 1929-12-01
20 R Rundqvist Göteborgs AK W 3 Göteborg 1929-11-03
19 Harald Flodström Djurgårdens IF 0 - 3 Göteborg 1929-11-02
18 Aage Christensen IK 99, DEN 1 - 2 Göteborg 1929-02-16.
17 Helge Svensson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1929-02-16
16 Harry Åstrand IK Ymer L TKO 3 Göteborg 1929-01-19
15 Anders Wennberg Vänersborgs IF 0 - 3 Göteborg 1928-12-16
14 Gösta Dahlberg Djurgårdens IF L 3 Göteborg 1928-11-24
13 Erik Johansson (åsk) Åmåls SK W TKO 2 Åmål 1928-11-11 Åmåls SK-Hisingens BK 4-2
12 Erik Blom Mölndals BK 3 - 0 Mölndal 1928-10-19
11 Johan Anderberg GAK Enighet L 3 Stockholm 1928-03-02 SM 1928 1/8
10 Kaarlo Väkevä Hammarby IF L 3 Göteborg 1928-02-04
9 Anders Wennberg Vänersborgs IF L 3 Uddevalla 1928-01-30
8 Kurt Andersson BK Örnen W 3 Göteborg 1928-01-14 Göteborgs AK-BK Örnen 3-5
7 Sven Modigh Djurgårdens IF L 3 Göteborg 1927-10-28 Göteborgs AK-Djurgårdens IF 4-4
6 Gustav Haglund Djurgårdens IF L 3 Borås 1927-10-16 IK Ymer 10 år
5 Arvid Kvist Mölndals BK W TKO 2 Mölndal 1927-04-10 Final DM-Göteborg (j)
4 Harry Wolff Djurgårdens IF L TKO 2 Göteborg 1927-02-11
3 Nils Wallin Maria SK L 3 Stockholm 1926-12-17 1/8 JSM
2 G Fahlstad Upsala IF KO 1 Stockholm 1926-12-16 1/16 JSM
1 Valdemar Stjerner IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-12-14 1/32 JSM
Sammanfattande statistik

"Svarten".