Stig Thorp

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1908-01-21
Död: 1963-03-05
Klubb: Sundbybergs BK, BK Örnen (Stockholm)
SM: 1930 SM-Guld
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
34 Armand Christensen DEN L 3 Stockholm 1930-03-31 Landskamper 1930 SWE-DEN 6-2
33 Arne " Dempsey" Eriksson Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1930-02-24. SM 1930 SM-final
32 Karl Nordgren Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/2
31 Raoul Berg IK Balder W TKO 2 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
30 Herbert "Gibbons" Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-02-21 SM 1930 1/8
29 Olav Lund Viking IL, NOR L 3 Oslo, NOR 1929-10-20
28 Adolf Iversen Oslo AK, NOR W 3 Oslo, NOR 1929-10-19
27 Röhmer HBC Heros, GER L TKO 3 Berlin, GER 1929-04-08
26 Bertil Blomberg IF Linnéa W 3 Örebro 1929-03-17
25 Herbert "Gibbons" Karlsson BK Örnen W 3 Stockholm 1929-03-10 Final Klubbmästerskap
24 John Andersson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1929-03-03. SM 1929 1/2
23 John Sjöö GAK Enighet W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
22 Bertil Ågren Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1929-03-01 SM 1929 1/8
21 K Halvorsen [NOR] W 3 Oslo, NOR 1929-02-23
20 Svend Lysgaard BK Hermod L 3 Köpenhamn, DEN 1929-02-17
19 Olof Östling Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1929-01-19
18 Karl Pettersen Halden AK, NOR L 3 Oslo, NOR 1929-01-13
17 Willy Bünger IK 99, DEN W 3 Helsingborg 1928-12-09
16 A Dahlén BK Swing W TKO 3 Östersund 1928-12-01
15 Sven Palm Södertälje BS W 3 Stockholm 1928-11-18
14 Helge Skog IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-11-18
13 John Andersson Djurgårdens IF L TKO 2 Stockholm 1928-11-03
12 Oscar Broström BK Örnen W 3 Stockholm 1928-10-26
11 John Andersson Djurgårdens IF Draw Stockholm 1928-10-03 Djurgårdens IF-BK Örnen 4-12
10 Bertil Blomberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-09-30 IF Linnéa-BK Örnen 4,5-3,5
9 Fröberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-08-31
8 Olof Östling Stockholms AK L 3 Stockholm 1926-12-19 1/2 JSM
7 Per Eriksson (dif) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-12-18 1/4 JSM
6 Artur Litzén Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-12-17 1/8 JSM
5 G Pettersson Örebro AK W 3 Stockholm 1926-12-15 1/16 JSM
4 Erik Olsson Hammarby IF L w.o Stockholm 1925-12-18. 1/4 JSM
3 E Robertsson Upsala IF W 3 Stockholm 1925-12-18 1/8 JSM
2 K Nykvist SK Condor W TKO 2 Stockholm 1925-12-17 1/16 JSM
1 Lager BK Falken W 3 Stockholm 1925-12-15 1/32 JSM
Sammanfattande statistik

Började boxas 1926. Tidigare simning.


Tvillingbror till Arne Thorp i samma klubb.