Gustav Haglund

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1899-12-11
Död: 1979-05-03
Klubb: Stockholms Atletklubb, Djurgårdens IF (Stockholm), BK 28 (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
87 Gösta Alm BK Örnen L 3 Stockholm 1934-11-26 BK Örnen-IF Linnéa 13-7
86 Stig Hedman BK Masen L 3 Borlänge 1934-01-06 Borlänge SK-IF Linnéa 3-5
85 Gösta Bäck Flottans IF (K-a) W 3 Karlskrona 1932-01-23
84 Ernst Gustavsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1931-03-27 Final Klubbmästerskap
83 Evald Hjort Enköpings BK W TKO 3 Enköping 1930-05-17
82 Sixtus Svensson IF Linnéa W 3 Stockholm 1930-03-25 BK 28-IF Linnéa 6-2
81 Erik Blomberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
80 Erik Blomberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-11-15
79 Herbert Baechler Heros, GER L 3 Stockholm 1929-10-27
78 Ernst Gustavsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-10-13 BK 28-IF Linnéa 7-1
77 Gösta Dahl Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1929-02-02 Eskilstuna BK-BK 28 2-6
76 Erik Blomberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-11-18
75 Rolf Gustafsson BK Örnen L 3 Stockholm 1928-10-14 BK 28-BK Örnen 8-8
74 Gösta Dahlberg Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-10-10 BK 28-Djurgårdens IF 8-8
73 Ivar Karlsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-10-03 BK 28-IF Linnéa 11-5
72 X X Hammarby IF W w.o Stockholm 1928-09-30 BK 28-Hammarby IF 5-3
71 Thure Westerberg BK 28 L 3 Stockholm 1928-09-26 Klubbtävling
70 Erik Blomberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-07-01 Utomhus
69 Erik Blomberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-06-03 Utomhus
68 Sven Säfstrand Huvudsta IS W 3 Huvudsta 1928-05-31 Utomhus
67 Fingal Gidlöf Örnsköldsviks SK L 3 Örnsköldsvik 1928-05-28
66 Max Scheiman Nicolai IK W 3 Stockholm 1928-01-23
65 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Stockholm 1928-01-22
64 Giuseppe Salmaso [ITA] L 3 Stockholm 1927-12-09
63 O Lind Örebro AK L 3 Örebro 1927-11-27
62 Gösta Larsson (öak) Örebro AK KO 2 Örebro 1927-11-27
61 Roland Löf IK Ymer L Dsq 2 Vänersborg 1927-11-20.
60 John Johansson (fj) Uddevalla AK W 3 Vänersborg 1927-11-20
59 Hilmer Nielsen IK 99, DEN L 3 Göteborg 1927-10-30
58 Roland Löf IK Ymer W 3 Göteborg 1927-10-29
57 Arthur Larsson Göteborgs AK L 3 Göteborg 1927-10-28 Göteborgs AK-Djurgårdens IF 4-4
56 Svante Johansson Göteborgs AK W 3 Borås 1927-10-16 IK Ymer 10 år
55 Anders Wennberg Vänersborgs IF L 3 Borås 1927-10-15 IK Ymer 10 år
54 Ernst Gustavsson Nicolai IK L 3 Traneberg 1927-10-09 Utomhus
53 Georg Wahlström IF Linnéa L 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
52 Harry Åstrand IK Ymer W 3 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
51 Harald Flodström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-02-13
50 Kurt Hedman Falu ABK W 3 Stockholm 1927-02-13
49 Thure Westerberg IF Linnéa L KO 1 Stockholm 1927-02-06
48 Rolf Gustafsson BK Örnen L 3 Stockholm 1927-01-09
47 Karl Niklasson Stockholms AK W 3 Stockholm 1926-10-15
46 Karl Niklasson Stockholms AK W 3 Stockholm 1926-03-26 Final Klubbmästerskap
45 John Wennberg Vänersborgs IF L 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
44 Karl Sandahl Upsala IF L 3 Stockholm 1925-12-13 Stockholms AK-Upsala IF 2-5
43 Erwin Volkmar BC Heros, GER L 3 Stockholm 1925-12-07
42 Ture Pettersson Sundbybergs BK W 3 Stockholm 1925-12-06.
41 Helge Pettersson BK Örnen W 3 Stockholm 1925-12-06
40 Martin Wolff Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1925-11-08
39 Martin Wolff Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1925-10-29 Stockholms AK-Djurgårdens IF (j/B) 6-2
38 Oscar Andrén Djurgårdens IF L TKO 1 Stockholm 1925-04-26 "EM-kval"
37 Ture Pettersson Sundbybergs BK W 3 Sundbyberg 1925-04-03
36 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
35 Ivar Karlsson Hammarby IF L 3 Stockholm 1925-02-15
34 Alsterberg BK Örnen KO 1 Stockholm 1925-02-14
33 Sven Säfstrand Huvudsta IS W 3 Stockholm 1925-01-10
32 Ture Pettersson Sundbybergs BK L TKO 2 Stockholm 1924-11-08.
31 Sven Säfstrand Huvudsta IS W 3 Stockholm 1924-11-08
30 Valter Carlén Solna BK W 3 Solna 1924-09-14 Solna BK-Stockholms AK 5-3
29 Westergren (ikb) IK Balder W Stockholm 1924-04-11 IK Balder-Stockholms AK 2-5
28 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1924-01-12 Landslagsuttagning
27 Axel Edenborg Hammarby IF W TKO 1 Stockholm 1923-12-02
26 Ivar Karlsson Hammarby IF L 3 Stockholm 1923-12-01
25 Gustaf Andersson Solna BK L 3 Stockholm 1923-11-12
24 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-11-11
23 Gustaf Andersson Solna BK W 3 Stockholm 1923-10-03
22 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-10-02
21 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-09-09
20 Harry Wolff Djurgårdens IF W 4 Stockholm 1923-09-08 En extrarond
19 Alexander Kvist IF Linnéa L 3 Stockholm 1923-04-02
18 Toll IFK Norrköping W TKO 2 Norrköping 1923-03-10
17 Ragnar Haraldsson IF Linnéa L TKO 1 Norrköping 1923-03-10
16 Gustaf "Gurra" Bergman Djurgårdens IF L Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/2
15 Oskar Karlsson Solna BK W 4 Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/4 (extra rond)
14 Oscar Andrén Djurgårdens IF L TKO 2 Stockholm 1923-01-14.
13 Sten Lindgren Solna BK W 3 Stockholm 1923-01-14
12 Ivar Karlsson Hammarby IF W 3 Uppsala 1922-12-10
11 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Göteborg 1922-12-03
10 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1922-11-20
9 Gustaf Andersson Solna BK W 3 Stockholm 1922-11-18
8 Thomas Herbison [SCO] L 3 Stockholm 1922-10-29
7 Ivar Karlsson Hammarby IF L 3 Stockholm 1922-10-02
6 Alexander Kvist Solna BK L 3 Stockholm 1922-10-01
5 Oscar Danielsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1922-04-05
4 Tage Bergman Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1922-02-17
3 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1922-01-22 Stockholms AK 15 år
2 Ture Thorell Bromstens IK L 3 Stockholm 1921-12-01 1/2 JSM
1 N Ahl IF Linnéa W 3 Stockholm 1921-11-30 1/4 JSM
Sammanfattande statistik

"Rövarn".
En färgstark och omtyckt fighter. Hade problem med sina öron och flera av hans matcher fick avbrytas p.g.a. öronskador. Tränare i Karlskrona 1936.


Litteratur: Christer Franzén, Stockholms Atletklubb 1905-2005. Stockholm 2005. [Boxningsavsnittet] 


Fotot nedan: "Rövarn" Haglund som sekond till den lika populäre Jack "Skrattis" Svensson.