Roger Pettersson

300 m

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt, Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1973-01-04
Död:
Klubb: BK Vicenten (Avesta), BK Masen (Borlänge), BK Stora Stöten (Falun), Narva BK (Stockholm), NBK/Akilles (Norrköping), IF Linnéa (Stockholm)
SM: SM-Guld 1992-1993-1994-1995-1996-1997-1998-1999, 2001, 2003
Landskamper: 16 (7-9)
Nordisk: -
EM: 3 (1-2)
VM: 4 (0-4)
OS: 2 (1-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
251 Kaveh Kabinejad Örebro BK 3 - 0 Stockholm 2004-11-14 RP:s sista
250 Alexander Öjvindsson Kristianstads BK 3 - 0 Kristianstad 2003-11-28
249 Joaquin Molina-Rivera BK Viljan 0 - 3 Tomelilla 2003-05-09
248 Henrik Camitz BK Falken W TKO 2 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
247 Clas Abrahamsson BK Falken 20 - 9 Sundsvall 2003-04-26 SM 2003 1/2
246 Kennedy Katende Sundsvalls BK 16 - 12 Sundsvall 2003-04-25 SM 2003 1/4
245 Anthony Small London, ENG 2 - 1 Stockholm 2003-03-20 Stockholm-London 4-2
244 Naim Terbunja IFK Linköping 0 - 3 Linköping 2003-03-08
243 Joaquin Molina-Rivera BK Viljan 1 - 2 Göteborg 2003-02-02
242 Jaffer Sayed Upsala IF 6 - 10 Uppsala 2003-01-11 1/2 Uppsala BO
241 Jari Fyhr Viipurin Ny, FIN 7 - 5 Uppsala 2003-01-10 1/4 Uppsala BO
240 Joaquin Molina-Rivera Ystads SK 2 - 1 Kristianstad 2002-12-06
239 Naim Terbunja IFK Linköping 2 - 1 Örebro 2002-11-09 BK Kelly 70 år
238 Mohamed Massoudy Oslo BK, NOR 2 - 3 Angered 2002-11-03 Final ABC
237 Abraham Marouga Sentrum BK, NOR W TKO 1 Angered 2002-11-02 1/2 ABC
236 Cyrus Farhadi Lunds BS 5 - 0 Angered 2002-11-01 1/4 ABC
235 Frank Wahl B-30, NOR 23 - 5 Gävle 2002-09-29 Final Gefle Dagblad
234 Ruslan Ivanov Sundsvalls BK 19 - 4 Gävle 2002-09-28 1/2 Gefle Dagblad
233 Benjamin Kalinovic BK Rapid 16 - 27 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
232 Georg Hällstorp BK Elegance W TKO 3 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
231 Gabriel Stam BK Masen 3 - 0 Stockholm 2002-03-17 6x2
230 Rastgar Ismaeeli BK Amatör W TKO 2 Malmö 2001-12-17
229 Clas Abrahamsson BK Falken 2 - 1 Gävle 2001-11-30
228 Youssef El-Awad Aarhus AK, DEN 9 - +9 Köpenhamn, DEN 2001-11-25 Final Copenhagen Cup
227 Jacob Bryde [DEN] 12 - 4 Köpenhamn, DEN 2001-11-24 1/2 Copenhagen Cup
226 Benjamin Kalinovic BK Rapid 0 - 5 Angered 2001-11-04 Final ABC
225 Serdar Dervishi Valby IK, DEN 4 - 1 Angered 2001-11-03 1/2 ABC
224 Georg Hällstorp BK Elegance 4 - 1 Angered 2001-11-02 1/4 ABC
223 Kay Tverberg Drammen BK, NOR 4 - 2 Tammerfors, FIN 2001-10-21 Final Tammer
222 Durjai Shastri [IND] 9 - 8 Tammerfors, FIN 2001-10-20 1/2 Tammer
221 Boye Nörve Oslo BK, NOR 3 - 2 Gävle 2001-09-30 Final Gefle Dagblad
220 Per Lindström Narva BK 5 - 0 Gävle 2001-09-29 1/2 Gefle Dagblad
219 Manjie Conteh Tensta BK 6 - 1 Gävle 2001-09-28 1/4 Gefle Dagblad
218 Sami Selesmaa Porin NMKY, FIN 3 - 0 Stockholm 2001-09-19
217 Dimitri Glusjankov [RUS] 3 - 0 Oskarshamn 2001-09-07
216 Youssef El-Awad DEN 1 - 2 Stockholm 2001-04-02 Landskamper 2001 SWE-DEN 4-5
215 Issam Karzoumi Angered BC 22 - 10 Uppsala 2001-02-18 SM 2001 SM-final
214 Babacar Kamara BK Dalen 22 - 15 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
213 Gabriel Stam BK Masen 16 - 9 Uppsala 2001-02-16 SM 2001 1/4
212 Abid Bendouina FRA 0 - 3 Göteborg 2001-01-28 Landskamper 2001 SWE-FRA 5-7
211 Juha Ruokola FIN 1 - 2 Västerås 2000-12-11 Landskamper 2000 SWE-FIN 7-4
210 Clas Abrahamsson BK Falken 2 - 1 Gävle 2000-12-01
209 Carl Froch [ENG] 4 - 17 Köpenhamn, DEN 2000-11-26 Final Copenhagen Cup
208 Anders Hugger Nielsen Olympia AK, DEN 13 - 9 Köpenhamn, DEN 2000-11-25 1/2 Copenhagen Cup
207 Dimitri Serdjoek [NED] 16 - 4 Köpenhamn, DEN 2000-11-23 1/4 Copenhagen Cup
206 Issam Karzoumi Angered BC 5 - 6 Göteborg 2000-11-04 1/2 Göteborg/ABC
205 Issam Karzoumi Angereds BC 3 - 0 Kristianstad 2000-10-24 Sverigebältet
204 Micha Tabagoua Järfälla BC 1 - 2 Stockholm 2000-09-16 Narva 70 år
203 Scott Whatley London ABA, ENG 3 - 0 Stockholm 2000-04-27 IF Linnéa 90 år
202 Petri Reima Järvenpään KK, FIN 3 - 0 Skara 2000-04-21
201 Milorad Gajovic [YUG] 1 - 7 Venedig, ITA 2000-03-28* 1/8 OS-kval
200 Chris Bessey ENG 1 - 4 Akropolis, GRE 1999-12-08* 1/8 EM-kval
199 Ergin Lionel Omer [ENG] W TKO 4 Stockholm 1999-11-20 SBF 80 år
198 Dimitri Usagin BUL 0 - 6 Istanbul, TUR 1999-11-17 1/8 Ahmet Cömert/OS-kval
197 Frederic Esther FRA 0 - 4 Tammerfors, FIN 1999-10-21 1/4 Tammer/OS-kval
196 Malik Djarra BLR W TKO 2 Tammerfors, FIN 1999-10-20 1/8 Tammer/OS-kval
195 Kay Tverberg Drammen BK, NOR 42 - 33 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
194 Frode Rostad NBK/Akilles 41 - 13 Gävle 1999-09-25 1/2 Gefle Dagblad BO
193 Manjie Conteh Tensta BK 27 - 16 Gävle 1999-09-24 1/4 Gefle Dagblad BO
192 Chris Bessey ENG 2 - 6 Houston, USA 1999-08-22 VM 1999 1/8
191 Fabrizio Bergamini ITA 11 - 7 Stockholm 1999-03-29 Landskamper 1999 (j/s) SWE-ITA 10-1
190 Andrej Misjin [RUS] 1 - 8 Neapel, ITA 1999-03-09 1/8 Trofeo Italia
189 Manjie Conteh Tensta BK 4 - 0 Köping 1999-02-28 SM 1999 SM-final
188 Clas Abrahamsson BK Falken 10 - 5 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
187 Paul Rosario Angered BC 5 - 0 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
186 Alexander Zinnert Winning BC W TKO 4 Köping 1999-02-25 SM 1999 1/8
185 Fazli Us TUR 19 - 4 Stockholm 1999-01-18 Landskamper 1999 SWE-TUR 5-7
184 Juha Ruokola FIN 2 - 1 Uppsala 1998-12-07 Landskamper 1998 SWE-FIN 7-5
183 Andrew Lowe London, ENG 3 - 0 Stockholm 1998-10-29 Stockholm-London 5-1
182 Orlando Reys Diaz [CUB] 2 - 1 Göteborg 1998-10-25 SWE sel-CUB sel 4-4
181 Clas Abrahamsson BK Falken +6 - 6 Gävle 1998-09-27 Final Gefle Dagblad
180 Jan Selin BK Örnen 2 - 1 Gävle 1998-09-26 1/2 Gefle Dagblad
179 Johan Strandberg Örnsköldsviks SK W TKO 2 Gävle 1998-09-25 1/4 Gefle Dagblad
178 Ludovic Mace FRA 3 - 0 Hallstahammar 1998-04-25 Landskamper 1998 SWE-FRA 3-6
177 Tobias Qvist TiFa BC 12 - 3 Stockholm 1998-03-01 SM 1998 SM-final
176 Ugo Okoro Halmstads BS 9 - 1 Stockholm 1998-02-28 SM 1998 1/2
175 Peter Carlsson Sundsvalls BK W TKO 1 Stockholm 1998-02-27 SM 1998 1/4
174 Alexander Wennersten BK Rapid 3 - 0 Skuru 1998-01-25 Final Skuru BO
173 Andrew Lowe Repton, ENG 1 - 4 Göteborg 1997-12-14
172 Jani Rauhala FIN 0 - 3 Åbo, FIN 1997-12-06 Landskamper 1997 SWE-FIN 6-6
171 Andrej Barabanov [LAT] W w.o Köpenhamn, DEN 1997-11-30 Final Copenhagen Cup
170 Soledis Guia [CUB] 18 - 1 Köpenhamn, DEN 1997-11-29 1/2 Copenhagen Cup
169 Mantas Papingis [LIT] 5 - 1 Köpenhamn, DEN 1997-11-27 1/4 Copenhagen Cup
168 Ercument Aslan TUR 1 - 7 Budapest, HUN 1997-10-19 VM 1997 1/16
167 Clas Abrahamsson BK Falken 8 - 4 Gävle 1997-09-21 Final Gefle Dagblad
166 Milan Mirkovic IF Linnéa 12 - 4 Gävle 1997-09-20 1/2 Gefle Dagblad
165 Boye Nörve Oslo BK, NOR 16 - 4 Gävle 1997-09-19 1/4 Gefle Dagblad
164 Pawel Kakietek Gwardia Warszawa, POL 5 - 3 Tammerfors, FIN 1997-09-14 Final Tammer/EM-kval
163 Tengiz Djashvili [GEO] 2 - 0 Tammerfors, FIN 1997-09-13 1/2 Tammer/EM-kval
162 Statis Balciunaitis [LIT] W TKO 4 Tammerfors, FIN 1997-09-12 1/4 Tammer/EM-kval
161 Denis Gavruto [LAT] 11 - 0 Tammerfors, FIN 1997-09-11 1/8 Tammer/EM-kval
160 Ergin Lionel Omer London ABA, ENG W TKO 5 Stockholm 1997-04-21 Tensta 3 år
159 Oleg Koudinov [UKR] 2 - 10 Halle, GER 1997-03-06 1/4 Chemie
158 John Atme Winning BC W TKO 4 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
157 Markku Autio Djurgårdens IF W TKO 4 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
156 Alexander Zinnert Winning BC W TKO 2 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
155 Roman Alexejev [EST] 6 - 4 Stockholm 1997-01-13 Final Stockholm BO
154 Vladimir Stepanets [RUS] 11 - 5 Stockholm 1997-01-12 1/2 Sweden BO
153 Anssi Peräjoki FIN 5 - 3 Stockholm 1996-12-09 Landskamper 1996 SWE-FIN 6-6
152 Christian Bladt Varde BK, DEN 9 - 7 Tammerfors, FIN 1996-10-27 Final Tammer
151 Cristian Sanavia [ITA] 7 - 6 Tammerfors, FIN 1996-10-26 1/2 Tammer
150 Sami Selesmaa Porin NMKY, FIN 5 - 1 Tammerfors, FIN 1996-10-25 1/4 Tammer
149 Tomas Carlsson Sundsvalls BK 6 - 0 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad
148 Anders Bergsten BK Stora Stöten 15 - 1 Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad
147 Antonio Perugino ITA 4 - 18 Atlanta, USA 1996-07-26 OS 1996 Atlanta 1/8
146 Shokhrat Kurbanov TKM 7 - 2 Atlanta, USA 1996-07-23 OS 1996 Atlanta 1/16
145 Clas Abrahamsson BK Falken 30 - 12 Gävle 1996-06-14* Utomhus
144 Sergej Gorodnitjev [UKR] 3 - 4 Liverpool, ENG 1996-05-13* 1/8 Multi Nations
143 Milan Mirkovic Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1996-04-27
142 Christian Bladt DEN 9 - 1 Vejle, DEN 1996-04-06 Återkval till OS
141 Francisc Vastag ROM 3 - 5 Vejle, DEN 1996-04-02 EM 1996 1/8
140 Declan Higgins IRL 8 - 2 Vejle, DEN 1996-03-31 EM 1996 1/16
139 Armand Krajnc Höllvikens BK 17 - 2 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 SM-final
138 John Atme Winning BC W TKO 2 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
137 Ermakhan Ibraimov [KAZ] L TKO 2 Sundsvall 1996-01-14 Final Sweden BO
136 György Mizsei Kun Bela SE, HUN 8 - 5 Sundsvall 1996-01-13 1/2 Sweden BO
135 Roman Alexejev [EST] W TKO 3 Sundsvall 1996-01-12 1/4 Sweden BO
134 Armand Krajnc Höllvikens BK 8 - 4 Lidingö 1996-01-06
133 Anssi Peräjoki FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1995-12-10 Landskamper 1995 SWE-FIN 10-2
132 Anssi Peräjoki Kotkan Voimailijat, FIN 1 - 2 Viborg, FIN 1995-11-13
131 Chris Bessey [ENG] 3 - 18 Tammerfors, FIN 1995-10-19 1/4 Tammer
130 Statis Balciunaitis [LIT] 3 - 4 Warszawa, POL 1995-09-21 1/8 Feliks Stamm
129 Oscar Emard Höllviken/Pressen W TKO 3 Hallstahammar 1995-09-16 Landslaget-Pressen 5-4
128 Anssi Peräjoki Kotkan Voimailijat, FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1995-08-05
127 Andy Krüger BC Brauerei, GER 3 - 0 Neukloster, GER 1995-05-20 PSV-Höllvikens BK 5,5-4,5
126 Antonio Perugino ITA 9 - 13 Berlin, GER 1995-05-07 VM 1995 1/16
125 Antonio Perugino Tifata Boxe, ITA 4 - 10 Mestre, ITA 1995-04-01 Final Trofeo Italia
124 Pawel Kakietek Gwardia Warszawa, POL 8 - 4 Mestre, ITA 1995-03-31 1/2 Trofeo Italia
123 Marco Rubeca [ITA] 8 - 6 Mestre, ITA 1995-03-30 1/4 Trofeo Italia
122 Armand Krajnc Landskrona BK 17 - 3 Gävle 1995-03-06 SM 1995 SM-final
121 Mattias Palovaara BK Falken W Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
120 Ulf Pettersson BK Masen W TKO 2 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
119 Sharam Foughani IK Balder 5 - 0 Karlstad 1995-02-05
118 Sharam Foughani IK Balder 2 - 1 Stockholm 1995-01-22
117 Orhan Delibas [NED] 4 - 7 Timrå 1995-01-16 Final Sweden BO
116 Sergej Borisenko [BLR] 10 - 1 Sundsvall 1995-01-15 1/2 Sweden BO
115 Frederic Esther [FRA] 16 - 4 Sundsvall 1995-01-14 1/4 Sweden BO
114 Nicolaj Gansjin [RUS] 12 - 4 Sundsvall 1995-01-13 1/8 Sweden BO
113 Kai Kauramäki FIN 1 - 2 Hallstahammar 1994-12-11 Landskamper 1994 SWE-FIN 7-5
112 Frank Olsen CIK, DEN 4 - 8 Köpenhamn, DEN 1994-11-27 Final Copenhagen Cup
111 Christian Bladt Varde BK, DEN 14 - 3 Köpenhamn, DEN 1994-11-25 1/2 Copenhagen Cup
110 Hans Janssen [NED] 9 - 8 Köpenhamn, DEN 1994-11-24 1/4 Copenhagen Cup
109 Ronnie Nordman Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1994-11-13 Final Göteborg BO
108 David Odar Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1994-11-12 1/2 Göteborg BO
107 Sharam Foughani IK Balder 3 - 0 Göteborg 1994-11-11 1/4 Göteborg BO
106 Erik Johansson (ösk) Örnsköldsviks SK 2 - 1 Umeå 1994-10-31
105 Ronnie Nordman Redbergslids BK /Pressen 7 - 9 Göteborg 1994-10-04 Landslaget-Pressen 5-5
104 Jörn Johnson IF Pors, NOR 1 - 2 Gävle 1994-09-24 1/2 Falken Cup
103 Harri Swartz BK Falken 3 - 0 Gävle 1994-09-02
102 Ali Ismailov [AZE] 6 - 9 Bangkok, THA 1994-06-04* prel World Cup
101 Poul Andersen [DEN] 3 - 0 Falun 1994-05-15
100 Anssi Peräjoki Kotkan Vo, FIN 7 - 9 Helsingfors, FIN 1994-04-10 Final GeeBee
99 Andrej Pronitjev [RUS] W TKO 3 Helsingfors, FIN 1994-04-09 1/2 GeeBee
98 Sergej Petrunin [EST] 15 - 2 Helsingfors, FIN 1994-04-08 1/4 GeeBee
97 Vitalijus Karpaciauskas [LIT] 6 - 8 Venedig, ITA 1994-03-24 1/2 Trofeo Italia
96 Francesco Cavalletti [ITA] 14 - 6 Venedig, ITA 1994-03-23 1/4 Trofeo Italia
95 Vladimir Tjernitjev [LAT] 3 - 1 Venedig, ITA 1994-03-22 1/8 Trofeo Italia
94 Ronnie Nordman Redbergslids BK 16 - 12 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
93 Ari Pakkanen Njurunda BK 36 - 4 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
92 Armand Krajnc Landskrona BK 25 - 10 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
91 Wael Haddad Järfälla BK 20 - 11 Timrå 1994-03-03 SM 1994 1/8
90 Geir Hitland NOR 1 - 2 Stockholm 1994-01-31 Landskamper 1994 SWE-DEN/NOR 9-4
89 Armand Krajnc Landskrona BK 3 - 0 Sjöbo 1994-01-10 BK Viljan 40 år
88 Kenneth Franklin Korsör ABK, DEN 4 - 1 Kungälv 1993-12-27
87 Anssi Peräjoki FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1993-12-04 Landskamper 1993 SWE-FIN 5-7
86 Oleg Koudinov [UKR] 3 - +3 Köpenhamn, DEN 1993-11-25* prel Copenhagen Cup
85 Jon Henrik Ludvigsen TK, NOR 3 - 0 Göteborg 1993-11-14 Final Göteborg/ABC BO
84 Lars Ystad Moss BK, NOR 3 - 0 Göteborg 1993-11-13 1/2 Göteborg/ABC BO
83 Wael Haddad Järfälla BC 2 - 1 Göteborg 1993-11-12 1/4 Göteborg/ABC BO
82 Jonas Örtegren Narva BK 3 - 0 Säter 1993-11-07 Final Dala Cup
81 Ari Pakkanen Njurunda BK 3 - 0 Säter 1993-11-06 1/2 Dala Cup
80 Peter Claesson BK Kungälv 0 - 3 Lidköping 1993-10-31
79 Ronald Ndungwa BK Avance 3 - 0 Gävle 1993-09-26 Final Falken Cup
78 Ken Mukabi BK Masen W TKO 3 Gävle 1993-09-25 1/2 Falken Cup
77 Radoslav Suslekov BUL 5 - 13 Bursa, TUR 1993-09-06 EM 1993 1/16
76 Lorant Szabo HUN 3 - 7 Tammerfors, FIN 1993-05-07 VM 1993 1/32
75 Jyri Kjäll Porin NMKY, FIN 9 - 12 Helsingfors, FIN 1993-04-04 Final GeeBee
74 Kai Kauramäki Porin NMKY, FIN 8 - 5 Helsingfors 1993-04-03 1/2 GeeBee
73 Jouni Pajori [FIN] 18 - 2 Helsingfors, FIN 1993-04-02 1/4 GeeBee
72 Göran Andersson Värnamo BK 4 - 1 Västerås 1993-02-28 SM 1993 SM-final
71 Alexander Wennersten BK Rapid 3 - 2 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
70 Ali Adem Guldstadens BK 5 - 0 Hallstahammar 1993-02-26 SM 1993 1/4
69 Markku Autio IF Linnéa 5 - 0 Hallstahammar 1993-02-25 SM 1993 1/8
68 David Reid USA 2 - 1 Stockholm 1993-02-01 Landskamper 1993 SWE-USA 5-7
67 Alexander Stjkalikov [RUS] 5 - 9 Stockholm 1993-01-16 1/4 SBO
66 Sami Elovaara Oulun Kehä-Pojat, FIN W TKO 2 Stockholm 1993-01-15 1/8 SBO
65 Markku Narkiniemi Huddinge BK 3 - 0 Falun 1992-12-14
64 Kai Kauramäki FIN 1 - 2 Solna 1992-12-07 Landskamper 1992 SWE-FIN 5-5
63 Per Malmsten Landskrona BK 3 - 0 Göteborg 1992-11-15 Final Göteborg Open
62 Juri Dementev Djurgårdens IF 3 - 0 Göteborg 1992-11-14 1/2 Göteborg Open
61 Benny Nilsson Carlshamns BC 3 - 0 Göteborg 1992-11-13 1/4 Göteborg Open
60 Eduardo Correa [CUB] 0 - 3 Umeå 1992-10-26 Kubagala
59 Marko Oljakka Kemin Into, FIN 0 - 5 Tammerfors, FIN 1992-10-15 Tammer
58 Gunnar Jensen [NOR] 3 - 0 Gävle 1992-09-20 Final Falken Cup
57 Peter Claesson BK Kungälv 0 - 5 Göteborg 1992-03-07 "OS-kval" i TV-studio
56 Markku Narkiniemi Huddinge BK 4 - 1 Stockholm 1992-02-16 SM 1992 SM-final
55 Mikael Partanen Narva BK 4 - 1 Stockholm 1992-02-15 SM 1992 1/2
54 Johan Ågren Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1992-02-14 SM 1992 1/4
53 Kai Kauramäki FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1991-12-09 Landskamper 1991 SWE-FIN 3-6
52 Ahmed Khattab (w) Lunds BS W TKO 3 Västerås 1991-12-01 JSM-final
51 David Odar Hisingens BK 5 - 0 Västerås 1991-11-30 1/2 JSM
50 Mathias Andersson BK Viljan 5 - 0 Västerås 1991-11-29 1/4 JSM
49 Peter Claesson BK Kungälv 1 - 2 Angered 1991-11-16. Final Gbg/ABC
48 Tore Vestvik T-K, NOR 3 - 0 Angered 1991-11-16 1/2 Gbg/ABC
47 Harri Tossavainen BK Avance 3 - 0 Angered 1991-11-15 1/4 Göteborg/ABC
46 Ari Pakkanen Timrå BK KO 2 Gävle 1991-10-06 Final Falken Cup (j)
45 Henry Heiskanen FIN-jun 1 - 4 Ringsted, DEN 1991-03-24 Final NM (j)
44 Stig Amundsen NOR-jun 1 - 2 Porsgrunn, NOR 1991-02-10 SWE (j)-NOR (j) 6-4
43 Sami Elovaara FIN-jun 2 - 1 Borlänge 1991-01-27 SWE (j)-FIN (j) 6-5
42 Johan Ågren Oskarshamns BK 0 - 5 Oskarshamn 1990-12-16 JSM-final
41 Kenneth Sebom Huddinge BK 5 - 0 Oskarshamn 1990-12-15 1/2 JSM
40 Mahad Robleh Stockholms AIF 5 - 0 Oskarshamn 1990-12-14 1/4 JSM
39 Harri Hakulinen Viipurin Ny, FIN 0 - 3 Västerås 1990-09-17
38 Dusan Deglovic [CZE] 0 - 5 Usti nad Labem, CZE 1990-07-16* 1/8 Junior-EM
37 Johan Ågren Oskarshamns BK L KO 2 Stockholm 1990-05-xx* EM-kval (j)
36 Paulo Sena Bärlund Stockholms AIF W TKO 3 Stockholm 1990-04-23 Final Mellansvenska
35 Stig Amundsen IF Pors, NOR 5 - 0 Tammerfors, FIN 1990-04-15 Final Pyynikki
34 Mika Lahtinen [FIN] W TKO 2 Tammerfors, FIN 1990-04-14* 1/2 Pyynnikki
33 Christian Nygren Angered BC W TKO 1 Göteborg 1990-04-08 SUM-final
32 Håkan Westlund BK Falken 5 - 0 Göteborg 1990-04-07 1/2 SUM
31 Peter Björndal Öbacka BK W TKO 1 Göteborg 1990-04-06 1/4 SUM
30 Leopold Cissohkho [FRA] 0 - 5 Aalestrup, DEN 1990-02-18 Final Knaber (j)
29 Jesper Örtoft [DEN] 4 - 1 Aalestrup, DEN 1990-02-17 1/2 Knaber (j)
28 Tore Vestvik NOR-jun 1 - 2 Lerum 1990-02-11 SWE (j)-NOR (j) 4-5
27 Jesper Molander Stockholms AIF 3 - 0 Smedjebacken 1990-02-05
26 Andrej Moskaljev [EST] 0 - 3 Narva, EST 1989-12-29* Int.tur
25 Oleg Balanov [LAT] 2 - 1 Narva, EST 1989-12-28* Int.tur
24 Jesper Molander Stockholms AIF 1 - 2 Borlänge 1989-12-13
23 Fredrik Johansson (lm) BK Ringen 3 - 0 Göteborg 1989-12-02 Final Göteborg Open (u) [TKO 1]
22 Sergej Dzalilov [EST] 3 - 0 Borlänge 1989-11-13
21 Mads Larsen Aarhus AK, DEN 0 - 5 Raufoss, NOR 1989-10-27 Raufoss (u)
20 Joakim Möllerström Halmstads AIS 3 - 0 Lilla Edet 1989-10-08 Final Fighter Cup
19 Torbjörn Englund BK Swing W TKO 2 Lilla Edet 1989-10-07 1/2 Fighter Cup
18 Petri Männikkö Rovaniemi Reipas, FIN 1 - 4 Tammerfors, FIN 1989-04-30 Final Pirkka
17 Henrik Olsson BK Antares 4 - 1 Norrköping 1989-04-16 SUM-final
16 Johan Sandén Värnamo BK 5 - 0 Norrköping 1989-04-15 1/2 SUM
15 Morgan Wang BK Älgen W TKO 1 Norrköping 1989-04-14 1/4 SUM
14 Johannes Karacan BK Rapid 3 - 0 Borlänge 1989-03-27 [KO 2]
13 TP Thurwall London, ENG 2 - 1 Stockholm 1989-03-13 Stockholm-London 4-4
12 Henrik Olsson BK Antares 3 - 0 Huddinge 1989-01-29
11 Harri Tossavainen BK Avance /Värmland W TKO 2 Hagfors 1989-01-14 Värmland-Dalarna 6-3
10 Henrik Olsson BK Antares 3 - 0 Borlänge 1988-12-13
9 Henrik Olsson BK Antares 1 - 2 Göteborg 1988-11-19 Final Gbg Open (u)
8 Peter Keseljevic Sp.09, NOR 3 - 0 Karlstad 1988-11-05
7 Olivier Meunier [FRA] 0 - 5 Raufoss, NOR 1988-10-27* Raufoss
6 Abdul Fawci Häljarps AIS 2 - 1 Lilla Edet 1988-10-02 Final Fighter Cup (u)
5 Kristian Palm Järfälla BC 0 - 3 Stockholm 1988-04-24 Final Mellansvenska (u)
4 Patrik Åhlén Narva BK 2 - 1 Stockholm 1988-04-23 1/2 Mellansvenska (u)
3 Johan Ågren Oskarshamns BK 0 - 5 Oskarshamn 1988-04-08 1/4 SUM
2 Jarle Andersen Vestby IL, NOR L TKO Karlstad 1988-04-01
1 Roine Algotsson BK Fighter 1 - 2 Tidaholm 1988-03-13 RP debut
Sammanfattande statistik

1988: 10 (4-6) Guld Fighter Cup (u)
1989 Ungdomsmästare (L).
1990 JSM-Silver.
1991 Svensk juniormästare (W).
Stor Grabb nr 121


Tvingades ge upp karriären p.g.a. allvarlig skada.
Extraaktiviteter utanför ringen. 


Klippet nedan från Borlänge Tidning