Naim Terbunja

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1984-09-28
Död:
Klubb: IFK Linköping, Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2002-2003-2004-2005-2006-2007-2008, 2010 SM-Guld
Landskamper: 13 (8-5)
Nordisk: 3 (2-1); 2009 NM-Guld
EM: 1 (0-1)
VM: 5 (2-3)
OS: 1 (0-1)
Professionell: Debut 2012-04-27. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
152 Amir Smesem BK Kungälv 8 - 1 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
151 Marcus Höglund IF Göteborg Team Box KO 1 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2
150 Emir Guizani Narva BK 13 - 5 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/4
149 Stephan Alms DEN 3 - 6 Oslo, NOR 2010-03-20 NM 2010 1/2
148 Frank Buglioni ENG 3 - 0 Stockholm 2010-01-28 Landskamper 2010 SWE-ENG 5-4
147 Andranik Hakobian ARM 11 - 15 Milano, ITA 2009-09-05 VM 2009 1/16
146 Rachid Hamani ALG 10 - 5 Milano, ITA 2009-09-02 VM 2009 1/32
145 Eamon O´Kane [IRL] L Dsq 3 Dublin, IRL 2009-08-01 Int turn
144 David Joyce St. Michael’s Athy BC, IRL 10 - 0 Dublin, IRL 2009-07-31 Int turn
143 Martin R Pedersen DEN 20 - 9 Aabybro, DEN 2009-04-05 NM 2009 NM-final
142 Glodi Eneste NOR 24 - 10 Aabybro, DEN 2009-04-04 NM 2009 1/2
141 Erik Skoglund Nyköpings BS W 4 Göteborg 2008-12-07
140 Maxim Kopjakov RUS 5 - 7 Liverpool, UK 2008-11-10 EM 2008 1/8
139 Sami Selesmaa Porin NMKY, FIN 5 - 0 Stockholm 2008-10-05
138 Matvej Korobov RUS 6 - 18 Beijing, CHN 2008-08-09 OS 2008 Beijing 1/32
137 Elshod Rasulov [UZB] 4 - 10 Istanbul, TUR 2008-06-11 Ahmet Cömert
136 Pezhman Seifkhani Eskilstuna BK 20 - 6 Boden 2008-04-27 SM 2008 SM-final
135 Babacar Kamara Stockholms AIF 18 - 11 Boden 2008-04-26 SM 2008 1/2
134 Sebastian Tärnström Tensta BK KO 2 Boden 2008-04-24 SM 2008 1/4
133 Anders Jensen DEN 35 - 9 Helsingör, DEN 2008-04-12 Landskamper 2008 SWE-DEN 7-5
132 James DeGale ENG W w.o Pescara, ITA 2008-03-01 Final OS-kval
131 Andranik Hakobian ARM 16 - 13 Pescara, ITA 2008-02-29 1/2 OS-kval
130 Oliver Obradovic AUT 33 - 11 Pescara, ITA 2008-02-27 1/4 OS-kval
129 Dariusz Sek POL 17 - 5 Pescara, ITA 2008-02-26 1/8 OS-kval
128 Georgios Gazis GRE 27 - 7 Pescara, ITA 2008-02-25 1/16 OS-kval
127 Sergej Derevjantjenko [UKR] 9 - 18 Plovdiv, BUL 2008-02-01 1/4 Strandja
126 George Groves [ENG] 13 - 18 Sheffield, ENG 2008-01-19 Int turn
125 Niko Jokinen Viipurin Ny, FIN 12 - 13 Tammerfors, FIN 2007-12-15 1/2 Tammerfors
124 Herry Saliku Biembe [COD] 16 - 7 Tammerfors, FIN 2007-12-14 1/4 Tammerfors
123 Maciej Adamiak POL L Chojnice, POL 2007-12-08 Landskamper 2007 SWE-POL 3-5
122 Andranik Hakobian ARM 17 - 19 Chicago, USA 2007-10-24 VM 2007 1/32
121 Vladimir Milevskij [LTU] 27 - 13 Ostrava, CZE 2007-09-23 Final Ostrava
120 Oliver Obradovic [AUT] 29 - 13 Ostrava, CZE 2007-09-22 1/2 Ostrava
119 Istvan Szili [HUN] 33 - 20 Ostrava, CZE 2007-09-21 1/4 Ostrava
118 Donatas Bondorovas [LIT] 14 - 12 Ostrava, CZE 2007-09-20 1/8 Ostrava
117 Semen Poskotin BK Träffen 3 - 0 Haninge 2007-05-19
116 Savas Kaya [TUR] 7 - 17 Istanbul, TUR 2007-05-10 Ahmet Cömert
115 Nasri Poteh IK Ymer 46 - 15 Sundsvall 2007-04-22 SM 2007 SM-final
114 Salim Abdullahad IK Ymer 41 - 9 Sundsvall 2007-04-20 SM 2007 1/2
113 Kennedy Katende Sundsvalls BK 53 - 19 Sundsvall 2007-04-19 SM 2007 1/4
112 Niko Jokinen Viipurin Ny, FIN 15 - 22 Helsingfors, FIN 2007-04-14 1/2 Gee-Bee
111 Aleksander Rubjuk [EST] 15 - 12 Helsingfors, FIN 2007-04-13 1/4 Gee Bee
110 Marlon Reid ENG 3 - 0 Stockholm 2007-04-02 Landskamper 2007 SWE-ENG 7-4
109 Babacar Kamara Stockholms AIF 0 - 3 Stockholm 2006-10-30
108 Paul Nilssen Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 2006-10-29
107 Jarrod Fletcher [AUS] 12 - 22 Tammerfors, FIN 2006-10-21 1/2 Tammer
106 Kenneth Nemming [DEN] W TKO 3 Hilleröd, DEN 2006-09-15 Final Hilleröd BC
105 Gevorg Gevorgian BK Wedala, DEN 28 - 3 Hilleröd, DEN 2006-09-14 1/2 Hilleröd BC
104 Rickard Fagerudd BK Örnen 3 - 0 Stockholm 2006-09-03
103 Mohamed Hikal Military Club, EGY 10 - 17 Constanca, ROM 2006-06-09 1/2 Golden Belt
102 Nabil Kassel [ALG] 23 - 17 Constanca, ROM 2006-06-08 1/4 Golden Belt
101 Sergej Golovandu [ISR] 33 - 12 Constanca, ROM 2006-06-07 1/8 Golden Belt
100 Fabian Cubillos Visby BK W TKO 3 Sundsvalls 2006-04-23 SM 2006 SM-final
99 Usama Aziz Angered BC 45 - 12 Stockholm 2006-04-22 SM 2006 1/2
98 Mathias Bengtsson Halmstad AIS 34 - 6 Stockholm 2006-04-20 SM 2006 1/4
97 Hanati Silamu [CHN] 12 - 30 Helsingfors, FIN 2006-04-08 1/2 Gee-Bee
96 Anssi Korhonen Lahden Kaleva, FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 2006-04-07 1/4 Gee-Bee
95 Magomed Nurutdinov [BLR] 18 - 19 Warsawa, POL 2006-03-15 1/8 Feliks Stamm
94 Roy Sheahan St Michaels BC, IRL 1 - 4 Athy, IRL 2006-02-11 Sthlm-St Michael 4-3
93 Bulent Ulusoy TUR 3 - 0 Stockholm 2006-01-28 Landskamper 2006 SWE-TUR 6-4
92 Cyrus Farhadi Lunds BS 3 - 0 Göteborg 2005-12-13
91 Anssi Korhonen FIN 2 - 1 Kotka, FIN 2005-12-04 Landskamper 2005 SWE-FIN 6-3
90 Samuel Matevosyan ARM 11 - 26 Mianyang, CHN 2005-11-17 VM 2005 1/16
89 Taureano Johnson BAH W Dsq 1 Mianyang, CHN 2005-11-15 VM 2005 1/32
88 Roy Sheahan St Michael, IRL L TKO 3 Tammerfors, FIN 2005-10-22 1/2 Tammer
87 Mark Jason [PHI] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2005-10-21 1/4 Tammer
86 Jean Juvet [SEY] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2005-10-20 1/8 Tammer
85 Murat Nartokov (Tlupov) BK Kelly 5 - 0 Gävle 2005-09-24 Gefle Dagblad BO
84 Ryan Picard [ENG] 3 - 0 Stockholm 2005-05-12
83 Cliff Soukka Redbergslids BK 3 - 0 Nyköping 2005-05-07
82 Murat Nartokov (Tlupov) BK Kelly 31 - 15 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
81 Micke Olsson BK Falken 29 - 9 Malmö 2005-04-22 SM 2005 1/2
80 Mathias Bengtsson Halmstads AIS 38 - 7 Malmö 2005-04-21 SM 2005 1/4
79 Tariel Zandukeli [GEO] 15 - 29 Warzsawa, POL 2005-03-16 1/8 Feliks Stamm
78 David Tabatadze [UKR] 31 - 23 Oslo, NOR 2005-01-23 Final Norway BC
77 Fundo Mhura [SCO] 44 - 14 Oslo, NOR 2005-01-22 1/2 Norway BC
76 Jari Fyhr FIN 1 - 2 Kristianstad 2004-12-11 Landskamper 2004 SWE-FIN 8-3
75 Xavier Noel FRA 15 - 30 Madrid, ESP 2004-06-20 1/8 EU-mästerskap
74 Pavel Seminov [EST] 18 - 34 Kohtla-Järve, EST 2004-05-27 1/4 Nikolaj Rjabov
73 Dorel Simion ROM 19 - 43 Baku, AZE 2004-04-30 Chowdhry cup (OS-kval)
72 Miroslav Nowosada POL 37 - 30 Baku, AZE 2004-04-28 Chowdhry cup (OS-kval)
71 Daniel Hartvig Redbergslids BK W TKO 2 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
70 Cliff Soukka Redbergslids BK 29 - 14 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
69 Alexander Öjvindsson Kristianstads BK 5 - 0 Linköping 2004-03-12 SM 2004 1/4
68 Benjamin Kalinovic BK Rapid 2 - 1 Haninge 2003-12-20
67 Spas Genov [BUL] 6 - 19 Roskilde, DEN 2003-11-27 1/4 Copenhagen Cup
66 Benjamin Kalinovic BK Rapid 0 - 3 Stockholm 2003-11-23
65 Kay Tverberg Drammen BK, NOR 1 - 2 Angered 2003-11-02 Final ABC
64 Sammi Jonsson Redbergslids BK 3 - 0 Angered 2003-11-01 1/2 ABC
63 Alexander Öjvindsson Kristianstads BK 5 - 0 Angered 2003-10-31 1/4 ABC
62 Timur Gaidalov [RUS] 9 - 18 Tammerfors, FIN 2003-10-17 Tammerfors
61 Theroll Bekise [USA] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2003-10-16 Tammerfors
60 Rondale Mason USA 2 - 1 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
59 Benjamin Kalinovic BK Rapid 17 - 10 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
58 Joaquin Molina-Rivera BK Viljan 16 - 6 Sundsvall 2003-04-26 SM 2003 1/2
57 Theodor Mouratidis Stockholms AIF W TKO 4 Sundsvall 2003-04-24 SM 2003 1/4
56 Matias Suni FIN 24 - 4 Lahtis, FIN 2003-03-23 Final NM (j)
55 Toni Tissari FIN-jun 22 - 8 Lahtis, FIN 2003-03-22 1/2 NM-jun
54 Roger Pettersson IF Linnéa 3 - 0 Linköping 2003-03-08
53 Martin McDonagh London, ENG 3 - 0 Bromley, ENG 2003-02-21 Stockholm-London 4-2
52 Jaffer Sayed Upsala IF 5 - 15 Uppsala 2003-01-12 Final Uppsala BO
51 Lukasz Golebiewski [POL] W TKO 2 Uppsala 2003-01-11 Uppsala BO
50 Nasser Ali Aarhus BK, DEN 19 - 17 Uppsala 2003-01-10 Uppsala BO
49 Aki Selesmaa FIN 3 - 0 Skärholmen 2002-12-16 Landskamper 2002 SWE-FIN 4-4
48 Cyrus Farhadi Lunds BS 3 - 0 Kristianstad 2002-12-06
47 Nasser Ali Aarhus BK, DEN 18 - 22 Roskilde, DEN 2002-11-30 1/2 Copenhagen Cup
46 Roger Pettersson IF Linnéa 1 - 2 Örebro 2002-11-09 BK Kelly 70 år
45 Xavier Noel FRA 10 - 11 Tulle, FRA 2002-11-01 Landskamper 2002 SWE-FRA 1-9
44 Kanat Iljassov KZK 10 - 19 Santiago, CUB 2002-09-20 1/2 Jun-VM
43 Todd Kidd AUS 19 - 8 Santiago, CUB 2002-09-18 1/4 Jun-VM
42 Ryan Appen BAH W TKO 3 Santiago, CUB 2002-09-17 1/8 Jun-VM
41 Joni Hirvinjemi FIN-jun W TKO 3 Stockholm 2002-08-18 SWE (j)-FIN (j) 6-3
40 Makar Malina RUS 1 - 2 Stockholm 2002-04-29 Landskamper 2002 SWE-RUS 3-6
39 Patrick Bogere Redbergslids BK 22 - 17 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
38 Richard Semakula Sundsvalls BK 23 - 9 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
37 Cyrus Farhadi Lunds BS 23 - 12 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
36 Sam Rukundo BK Avance 3 - 0 Nyköping 2002-04-06
35 Gevorg Gevorgian DEN 13 - 3 Moss, NOR 2002-03-24 Final NM (j)
34 Terje Losen NOR W TKO 3 Moss, NOR 2002-03-23 1/2 NM (j)
33 Maximo Vidal Barria BK Örnen 3 - 0 Linköping 2002-02-09
32 Jurij Vdovitchenko Djurgårdens IF 3 - 0 Uppsala 2002-01-20 Final KP Cup
31 Maxim Kotjok [EST] 3 - 0 Uppsala 2002-01-19 1/2 KP Cup
30 Guillaume Salingue FRA 2 - 1 Norrköping 2002-01-13 Landskamper 2002 SWE-FRA 6-4
29 Erik Roth BK Rapid 19 - 6 Sundsvall 2001-12-14 JSM-final
28 Alexander Papacosta IFK Umeå W Sundsvall 2001-12-13 1/2 JSM
27 Domenico Valentino ITA 0 - 3 Västerås 2001-12-03 Landskamper 2001 SWE-ITA 6-3
26 Daniel Hartvig Redbergslids BK 3 - 2 Angered 2001-11-04 Final ABC (j)
25 Farhad Sharati B-30, NOR 5 - 0 Sundsvall 2001-10-21 Final Draken Cup (j)
24 Jurij Vdovitchenko Djurgårdens IF 5 - 0 Sundsvall 2001-10-20 1/2 Draken Cup (j)
23 Anders Wikström Guldstadens BK 14 - 6 Gävle 2001-09-30 Final Gefle Dagblad (j)
22 Daniel Hartvig Redbergslids BK 3 - 0 Oskarshamn 2001-09-07
21 Giovanni Jadiciccio [ITA] 0 - 15 Bydgoszcz, POL 2001-04-26 1/8 President Cup
20 Andrejs Birjukovs [LAT] 5 - 0 Tammerfors, FIN 2001-04-15 Final Pyynikki
19 Tatu Erkkilä Tampereen VS, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2001-04-14 1/2 Pyynikki
18 Antti Sivonen [FIN] W TKO 1 Tammerfors, FIN 2001-04-13 1/4 Pyynikki
17 Mahmood Bale Nyköpings BS 3 - 0 Linköping 2001-03-24
16 Ilja Multsin [RUS] 4 - 9 Gus-Hrustalnyj, RUS 2001-03-07 1/8 Int (j)-turn
15 Daniel Hartvig Redbergslids BK 21 - 18 Gävle 2000-12-17 JSM-final
14 Erik Roth Oskarshamns BK 2 - 1 Kalmar 2000-11-18
13 Mattias Bhatt NBK/Akilles 12 - 1 Göteborg 2000-11-04 Final Gbg ABC (u)
12 Jonas Gustavsson BK Kungälv W TKO 2 Göteborg 2000-11-03 1/2 Gbg ABC (u)
11 Jyri Naskali Tampereen VS, FIN 3 - 2 Sundsvall 2000-10-22 Draken Cup
10 Mikael Muukkonen Eskilstuna BK W TKO 2 Sundsvall 2000-04-16 SUM-final
9 George Artoum Tensta BK W TKO 2 Sundsvall 2000-04-15 1/2 SUM
8 Erik Roth BK Rapid 7 - 4 Sundsvall 2000-04-14 1/4 SUM
7 Dannie Sörum Halmstads BS 3 - 0 Tidaholm 2000-03-11
6 Mikael Muukkonen Eskilstuna BK 3 - 0 Köping 2000-02-26
5 Rikard Åkerlund IF Linnéa 1 - 2 Haninge 2000-02-14
4 Dannie Sörum Halmstads BS 5 - 0 Angered 1999-11-06 Final ABC (u)
3 Mikael Muukkonen Eskilstuna BK 13 - 6 Angered 1999-11-05 ABC (u)
2 Mikael Muukkonen Eskilstuna BK 3 - 0 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO (u)
1 Rickard Sundberg I 19 IF 33 - 14 Gävle 1999-09-24 Gefle Dagblad BO (u)
Sammanfattande statistik

Född i Pristina, Serbien (nuvarande Kosovo).
2000-2001 JSM-Guld (L).
2003 Nordisk Juniormästare.
2003 Junior-VM Brons.
2009 New York Golden Glovesmästare.
Stor Grabb nr 138


Bra amatör, men en proffskarriär som saknade kontinuitet och aldrig lyfte. Segrarna kom över synnerligen billiga motståndare. Trots detta bara ett avslut innan full tid! En proffsboxare måste ha klipp i näven.