Kennedy Katende

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1985-03-15
Död:
Klubb: Sundsvalls BK
SM: 2016 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk:
EM: 1 (0-1)
VM: 1 (0-1)
OS: 1 (0-1)
Professionell: Debut 2016-11-26. Som proffs 4 (4-0, 1 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
112 Joshua Buatsi GBR L TKO 3 Rio de Janiero, BRA 2016-08-07 1/16 OS
111 Denis Kauffer IF Linnéa 2 - 1 Malmö 2016-05-15 SM 2016 SM-final
110 Alexander Bwambale Tensta BK 3 - 0 Malmö 2016-05-14 SM 2016 1/2
109 Artjoms Savdons [LAT] 3 - 0 Sundsvall 2015-10-17
108 Gabriel Richards Djurgårdens IF 0 - 3 Tidaholm 2015-05-08 SM 2015 1/4
107 Imre Szello [HUN] Italia Thunder, ITA 0 - 2 Reno, USA 2013-03-01 World Series of Boxing
106 Kevin Künzel German Eagles, GER W w.o Reno, USA 2013-02-09 World Series of Boxing
105 Serge Michel German Eagels, GER 0 - 3 Göppingen, GER 2012-12-07 World Series of Boxing
104 Zlatko Ledic [USA] Lionhearts, GB W TKO 5 Costa Mesa, USA 2012-11-15 World Series of Boxing
103 Bakary Mamadou Diabira FRA 3 - 0 Sundsvall 2012-10-20 Landskamper 2012 SWE-FRA 7-3
102 Joe Ward IRL 6 - 16 Trabazon, TUR 2012-04-15 OS-kval (1/16)
101 Ramzjon Ahmedov [UZB] Astana Arlans, KAZ 0 - 3 ?, KAZ 2012-03-02 World Series of Boxing
100 Caner Sayak Istanbul Bosphorus, TUR 2 - 1 ?, TUR 2012-02-10 World Series of Boxing
99 Enrico Kölling Leipzig Leopards, GER 3 - 0 ?, MEX 2012-01-12 World Series of Boxing
98 Azamat Murtuzalijev Baku Fires, AZE 1 - 2 Baku, AZE 2011-12-17 World Series of Boxing
97 Rachid Khadda Paris United, FRA W TKO 3 ?, MEX 2011-11-19 World Series of Boxing
96 Mirzo Abdullajev [UZB] Beijing Dragons, CHN 3 - 0 Macao, CHN 2011-11-19 World Series of Boxing
95 Imre Szello HUN 10 - 21 Baku, AZE 2011-09-28 VM 2011 1/32
94 Vladimir Cheles [MDA] 21 - 15 Breceni, MDA 2011-08-26 Final Int turn
93 Jaroslav Minin [RUS] 1 - 7 St Petersburg, RUS 2011-07-14 Int turn
92 Charlie Duffield [ENG] W 3 London, ENG 2011-06-19 Final Haringey
91 Alexander Hagen Oslo BK, NOR W 3 London, ENG 2011-06-18 Haringey
90 Yamaguchi Florentino [BRA] 9 - 20 Havanna, CUB 2011-06-05 1/2 Cordova
89 Leonardo Cabaneiro [VEN] 22 - 7 Havanna, CUB 2011-06-02 Cordova
88 Babacar Kamara Djurgårdens IF 16 - 11 Halmstad 2011-05-08 Round Robin
87 Yamaguchi Florentino [BRA] 15 - 11 Halmstad 2011-05-07 Round Robin
86 Gianluca Rosciglione [ITA] 13 - 9 Halmstad 2011-05-06 Round Robin
85 Vjatjeslav Sjabranskij [UKR] LA Matadors, USA 3 - 0 ?, USA 2011-03-14 World Series of Boxing
84 Sijuola Shabazz Miami Gallos, USA 1 - 2 ?, USA 2011-02-18 World Series of Boxing
83 Babacar Kamara Djurgårdens IF 8 - 12 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 SM-final
82 Moraad Moreno Djurgårdens IF 13 - 1 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 1/2
81 Imre Szello [HUN] Memphis Force, USA 3 - 0 ?, USA 2011-01-15 World Series of Boxing
80 Naruel Sanchez [ARG] 29 - 16 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-27 Round Robin
79 Tomaz Freitas [BRA] 16 - 6 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-26 Round Robin
78 Robson Fonseca [BRA] 15 - 8 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-24 Round Robin
77 Miguel Veliz [CHI] W TKO 3 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-22 Round Robin
76 Tyron Zeuge Stahl Schöneweide, GER 0 - 1 Tammerfors 2010-10-16 1/2 Tammerfors
75 Niklas Räsänen Helsingin Urheiluseura, FIN 4 - 1 Tammerfors, FIN 2010-10-15 1/4 Tammer
74 Demba Dumbuya Upsala IF 3 - 0 Gävle 2010-09-25 Final Falken Cup
73 Obed Mbwakongo ENG 3 - 6 Moskva, RUS 2010-06-05 EM 2010 1/16
72 Babacar Kamara Djurgårdens IF 7 - 13 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
71 Sven Fornling Winning BC 23 - 4 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2
70 Yusuf Omar IF Göteborg Team Box 11 - 1 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/4
69 Siarhej Karnejeu [BLR] 3 - +3 Ústi Nad Labem 2010-03-11 Grand Prix
68 Obed Mbwakongo ENG 2 - 1 2010-01-28 2010-01-28 Landskamper 2010 SWE-ENG 5-4
67 Alexander Moskovskij [RUS] 1 - 7 Chanty-Mansijsk, RUS 2009-12-18 Petroleum Cup
66 Sami Enbom FIN 3 - 0 Kankaanpää, FIN 2009-11-28 Landskamper 2009 SWE-FIN 6-4
65 Abdelhafid Benchabla [ALG] 8 - 10 Tammerfors, FIN 2009-10-16 Tammer
64 Eduard Jakusjev [RUS] 5 - 11 St Petersburg, RUS 2009-10-10 1/2 Cup
63 Arman Ryspek [KZK] 8 - 2 St Petersburg, RUS 2009-10-08 1/4 Cup
62 Eemeli Katajisto Turun Urheiluliitto, FIN 0 - 4 Dublin, IRL 2009-08-01 Int turn
61 Babacar Kamara RBK/Vantör 1 - 5 Dublin, IRL 2009-07-31 Int turn
60 Artur Beterbivev RUS 3 - 15 Beijing, CHN 2008-08-09 OS 2008 Beijing 1/32
59 Kenneth Egan IRL 10 - 15 Athen, GRE 2008-04-12 OS-kval (final)
58 Anastasios Berdesis GRE 13 - 7 Athen, GRE 2008-04-11 OS-kval
57 Bahram Muzaffer TUR 10 - 7 Athen, GRE 2008-04-09 OS-kval
56 Darko Kucuc BIH W Athen, GRE 2008-04-08 OS-kval
55 Dariusz Sek POL 14 - 10 Athen, GRE 2008-04-07 OS-kval
54 Abdelkader Bouhenia [FRA] L TKO 1 Sheffield, ENG 2008-01-19 Int turn
53 Mourad Sahraoui [TUN] W TKO 2 Tammerfors, FIN 2007-12-16 Final Tammerfors
52 Obed Mbwakongo [ENG] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2007-12-15 1/2 Tammerfors
51 Ainar Karlson Karl Lehmani PK, EST 12 - 4 Tammerfors, FIN 2007-12-14 Tammerfors
50 Eemeli Katajisto FIN 3 - 0 Mikkeli, FIN 2007-12-02 Landskamper 2007 SWE-FIN 7-2
49 Naim Terbunja Djurgårdens IF 19 - 53 Sundsvall 2007-04-19 SM 2007 1/4
48 Llwellyn Davies WAL 24 - 18 Cardiff, WAL 2006-11-11 Landskamper 2006 SWE-WAL 3-5
47 Nasri Poteh IK Ymer 1 - 2 Angered 2006-11-05 Final ABC
46 Juho Lehtinen TVS, FIN W TKO 3 Angered 2006-11-04 1/2 ABC
45 Badou Jack Djurgårdens IF 31 - 35 Stockholm 2006-04-23 SM 2006 SM-final
44 Linus Rosberg Höllvikens BK 32 - 7 Stockholm 2006-04-21 SM 2006 1/2
43 Eemeli Katajisto FIN 2 - 1 Kotka, FIN 2005-12-04 Landskamper 2005 SWE-FIN 6-3
42 Craig McEwan [SCO] 10 - 29 Ballybunion, IRL 2005-11-24 Int turn
41 Remo Jasari Trondheims BK, NOR 3 - 0 Sundsvall 2005-10-23 Final Draken Cup
40 Badou Jack Djurgårdens IF L Gävle 2005-09-25 Final Gefle Dagblad BO
39 Philip Jablonski Hammarby IF 5 - 0 Gävle 2005-09-24 1/2 Gefle Dagblad
38 Denis Tsariuk [RUS] 9 - 12 Kothla-Järve, EST 2005-05-29
37 Mindaugas Spakauskas [LTU] 13 - 12 Kohtla-Järve, EST 2005-05-28
36 Badou Jack Stockholms AIF 11 - 27 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
35 Cliff Soukka Redbergslids BK 25 - 19 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
34 Adnan Salli BK Sparta 19 - 7 Malmö 2005-04-22 SM 2005 1/4
33 Donat Skrinda [LAT] 2 - 1 Maardu, EST 2005-04-03
32 Alexander Bejaziun [LIT] 3 - 0 Maardu, EST 2005-04-02
31 Joaquin Molina Rivera Redbergslids BK 1 - 2 Uppsala 2005-01-22 1/2 KP-Cup
30 Juha Erkkila [FIN] L Dsq 1 Oulu, FIN 2004-11-21
29 Nikita Baklanov [RUS] 3 - 0 Oulu, FIN 2004-11-20
28 Sergej Koltsov [RUS] 3 - 0 Oulu, FIN 2004-11-20
27 Badou Jack Stockholms AIF 3 - 0 Angered 2004-11-07 Final ABC
26 Badou Jack Stockholms AIF 16 - 28 Linköping 2004-03-12 SM 2004 1/4
25 Alexander Bueno Ferrer BK Fox W TKO 4 Linköping 2004-03-11 SM 2004 1/8
24 Joaquin Molina Rivera Redbergslids BK 3 - 2 Gävle 2003-09-21 Final Gefle Dagblad
23 Henrik Camitz BK Falken 2 - 1 Gävle 2003-09-20 1/2 Gefle Dagblad
22 Lukasz Janik [POL] 11 - 19 Wloclawek, POL 2003-04-30 1/4 President Cup
21 Roger Pettersson IF Linnéa 12 - 16 Sundsvall 2003-04-25 SM 2003 1/4
20 Eemeli Katajisto FIN-jun 7 - 9 Lahtis, FIN 2003-03-23 Final NM (j)
19 Andreas Olsson Lunds BS 5 - 0 Tidaholm 2003-02-16 JSM-final
18 Morten Schraff CIK, DEN L TKO 3 Köpenhamn, DEN 2003-02-??
17 Måns Eliasson BK Falken 5 - 0 Umeå 2003-01-26 Final Norrländska (j)
16 David Andersson BK Masen 5 - 0 Umeå 2003-01-25 1/2 Norrländska (j)
15 Paul Nilssen Stockholms AIF 5 - 0 Smedjebacken 2002-12-01 JSM-final
14 Måns Eliasson BK Falken 5 - 0 Sundsvall 2002-10-20 Final Draken Cup (j)
13 Eemeli Katajisto FIN-jun 0 - 3 Stockholm 2002-08-18 (j) SWE-FIN 6-3
12 Nils Arne Morka NOR 6 - 19 Moss, NOR 2002-03-23 1/2 NM (j)
11 Nils Arne Morka Gran BK, NOR 2 - 3 Timrå 2002-02-23 Mattias Minne
10 Jonas Wande BK Rapp 5 - 0 Boden 2002-01-26 Final Norrländska (j)
9 Nils Arne Morka Gran BK, NOR 2 - 1 Uppsala 2002-01-19 Final KP-Cup (j)
8 Nils Arne Morka Gran BK, NOR 3 - 8 Gävle 2001-09-29 Final Gefle Dagblad (j)
7 John Rambell BK Örnen 10 - 20 Göteborg 2001-04-21 SUM-final
6 Alessandro Marklund BK Rapid 13 - 11 Göteborg 2001-04-20 1/2 SUM
5 Ronny Tiller [NOR] 0 - 3 Östersund 2001-03-17
4 Johan Jönsson (m) Örnsköldsviks SK 2 - 1 Sundsvall 2001-01-28 Final Norrländska (u)
3 Jonathan Eriksson Guldstadens BK 2 - 1 Sundsvall 2001-01-27 1/2 Norrländska (u)
2 Ashkan Homanie-Nik BK Falken 3 - 6 Sundsvall 2000-04-16 SUM-final
1 Jonathan Eriksson Guldstadens BK 4 - 1 Sundsvall 2000-01-29 Final Norrländska (u)
Sammanfattande statistik

2002-2003 JSM Guld.
2005-2006, 2010-2011 SM-Silver.
Tävlade i World Series of Boxing (AIBA) för USA Knockouts under 2012/13 (4 matcher).
Säsongerna 2010/11 och 2011/12 ingick han i Mexico City Guerreros (9 matcher).
Gjorde ett misslyckat försök under 2015 att kvalificera sig till OS 2016 via Uganda.

Han har dubbelt medborgarskap. Han har fortsatt att tävla i och för Uganda. Dessa matcher förtecknas inte här.
Deltog på OS 2016 i Rio de Janiero för Uganda. Han åkte ut på direkten.

Broder till Richard Semakula.


Proffs med New York som bas. Motståndet var enklast tänkbara.