Micha Tabagoua

Vikt: 75, 81, 91 kg
Född: 1983-07-08
Död:
Klubb: Järfälla BC, Stockholms AIF
SM: 2017 SM-Guld (91)
Landskamper: 4 (2-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2017-12-16. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
119 Giorgi Kistavri BK Dalen 5 - 0 Borås 2017-07-03 SM 2017 SM-final
118 Ahmedhan Didigov IF Göteborg Team Box 4 - 1 Borås 2017-07-02 SM 2017 1/2
117 Giorgi Kistavri BK Dalen 1 - 2 Morgongåva 2017-05-28 Final Mellansvenska
116 Ramazan Magomedov [BLR] L TKO 2 Tammerfors, FIN 2006-10-20 1/4 Tammer
115 Paul Nilssen Stockholms AIF 5 - 0 Gävle 2006-10-01 Final Falken Cup
114 Philip Jablonski Skarpnäcks BK 5 - 0 Gävle 2006-09-30 1/2 Falken Cup
113 Jussi Jurvanen TTN, FIN 5 - 0 Rovaniemi, FIN 2006-09-10 Final Ruska
112 Eemeli Katajisto TuUL, FIN 3 - 2 Rovaniemi, FIN 2006-09-09 1/2 Ruska
111 Paul Nilssen Stockholms AIF 10 - 13 Uppsala 2006-01-21 1/2 KP-Cup
110 Rickard Fagerudd BK Örnen 2 - 1 Angered 2005-11-06 Final ABC
109 Lars Gram EBBK, DEN W w.o Angered 2005-11-05 1/2 ABC
108 Kenneth Anderson [SCO] 10 - 21 Tammerfors, FIN 2005-10-23 Final Tammer
107 Flavio Furtado [CPV] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2005-10-22 1/2 Tammer
106 Alan Lawrence [USA] 42 - 24 Tammerfors, FIN 2005-10-21 1/4 Tammer
105 Babacar Kamara Stockholms AIF 0 - 5 Gävle 2005-09-25 Final Gefle Dagblad
104 Paul Nilssen Stockholms AIF 5 - 0 Gävle 2005-09-24 1/2 Gefle Dagblad
103 Teppo Laine LaKa, FIN 5 - 0 Rovaniemi, FIN 2005-09-11 Final Ruska
102 Mehmet Tosum [FIN] 5 - 0 Rovaniemi, FIN 2005-09-10 1/2 Ruska
101 Antti Letva-Kyyny KKU, FIN W TKO 1 Rovaniemi, FIN 2005-09-10 1/4 Ruska
100 Mindaugas Spakauskas [LTU] Draw Demmin, GER 2005-07-29
99 Nikola Sjekloca [SCG] 0 - 3 Haninge 2004-12-05
98 Finnbar Doran St Michael's Athy BC, IRL W TKO 1 Stockholm 2004-11-14 Stockholm-St Michael 5-3
97 Tony Jeffries Sunderland ABC, ENG 2 - 1 Stockholm 2004-04-03 Stockholm sel-Sunderland ABC 5-6
96 Said El-Tahan BK Viljan 2 - 3 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
95 Burhan Brahimi Häljarps AIS W TKO 3 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
94 Said El-Tahan BK Viljan 3 - 0 Haninge 2004-02-15 Final Bronco Cup
93 Steven Musisi Stockholms AIF W w.o Uppsala 2004-01-31 Final KP-Cup
92 Carlos Rodriguez Buenos Aires, ARG 3 - 2 Buenos Aires, ARG 2003-12-13 BA-Sthlm 1-4
91 Julio Dominguez Buenos Aires, ARG W TKO 3 Buenos Aires, ARG 2003-12-12 BA-Sthlm 4-3
90 Tony Davis [ENG] L TKO 3 Tammerfors, FIN 2003-10-17 Tammerfors
89 Björn Johansson BK Ringen 4 - 1 Gävle 2003-09-21 Final Falken Cup
88 Marcus Fowler IF Linnéa 3 - 0 Gävle 2003-09-20 1/2 Falken Cup
87 Said El-Tahan Lunds BS 6 - 12 Sundsvall 2003-04-25 SM 2003 1/2
86 Jani Rauhala LaKa, FIN 10 - 26 Lahti, FIN 2003-03-22
85 Jamie Whitfield London, ENG 3 - 0 Stockholm 2003-03-20 Stockholm-London 4-2
84 Tomas Carlsson IF Linnéa 18 - 13 Uppsala 2003-01-12 Final Uppsala BO
83 Dmitrijs Gukins [LAT] 21 - 12 Uppsala 2003-01-10 1/2 Uppsala BO
82 Juha Ruokola FIN 1 - 2 Skärholmen 2002-12-16 Landskamper 2002 SWE-FIN 4-4
81 Haase BC Stralsund, GER W TKO 1 Stralsund, GER 2002-11-30
80 Dmitrijs Gukins [LAT] 0 - 3 Riga, LAT 2002-11-15 Olaine GP
79 Allan Elfström Narva BK 5 - 0 Angered 2002-11-03 Final ABC
78 Babacar Kamara Stockholms AIF 4 - 1 Angered 2002-11-02 1/2 ABC
77 Mourad Sahraoui [TUN] 14 - 19 Tammerfors, FIN 2002-10-20 Final Tammer
76 Juha Ruokola TVS, FIN 21 - 14 Tammerfors, FIN 2002-10-19 1/2 Tammer
75 Oskar Thorin Narva BK 24 - 9 Gävle 2002-09-29 Final Gefle Dagblad BO
74 Allan Elfström Narva BK 23 - 6 Gävle 2002-09-28 1/2 Gefle Dagblad BO
73 Newfel Ouatah [FRA] KO 1 Rochefort, FRA 2002-05-04
72 Said El-Tahan Lund BS 7 - 11 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
71 Oskar Thorin Narva BK 24 - 14 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
70 Babacar Kamara Stockholms AIF 23 - 22 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
69 Denis Kondratsov [EST] 22 - 7 Helsingfors, FIN 2002-04-07 Final Gee-Bee
68 Milorad Macura [NOR] 21 - 16 Helsingfors, FIN 2002-04-06 Gee-Bee
67 Espen Tingsaker NOR W TKO 1 Moss, NOR 2002-03-24 Final NM (j)
66 Jani Rauhala LaKa, FIN 0 - 3 Lahti, FIN 2002-02-15
65 Ahmed Ismail Elshamy [EGY] 10 - 25 Oslo, NOR 2002-01-25 Norway BC
64 Babacar Kamara Stockholms AIF 3 - 0 Uppsala 2002-01-20 Final KP-Cup
63 Denis Kondratsov [EST] W TKO 1 Uppsala 2002-01-19 1/2 KP-Cup
62 John Dovi FRA 0 - 3 Norrköping 2002-01-13 Landskamper 2002 SWE-FRA 6-4
61 Juha Ruokola FIN 2 - 1 Åbo, FIN 2001-12-08 Landskamper 2001 SWE-FIN 3-6
60 Antonio Petruzziello ITA 3 - 0 Västerås 2001-12-03 Landskamper 2001 SWE-ITA 6-3
59 Jyri Kujala [FIN] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2001-10-21*
58 Juha Ruokola TVS, FIN 3 - 13 Tammerfors, FIN 2001-10-20 1/2 Tammer
57 Evgenij Bezuglov UKR 3 - 20 Sarajevo, BIH 2001-09-21 1/8 Jun-EM
56 Juha Ruokola TVS, FIN 0 - 5 Rovaniemi, FIN 2001-09-09 Final Ruska
55 Alexej Tkach [RUS] W TKO 1 Rovaniemi, FIN 2001-09-08 1/2 Ruska
54 Dmitrijs Gukins [LAT] 6 - 10 Bydgoszcz, POL 2001-04-29 Final President Cup
53 Constantin Bejenaru [MLD] 5 - 4 Bydgosszcz, POL 2001-04-28 1/2 President Cup
52 Talgat Chusainov [KZK] 12 - 5 Bydgoszcz, POL 2001-04-27 1/4 President Cup
51 Andrej Laus [LTU] 9 - 6 Bydgoszcz, POL 2001-04-26 1/8 President Cup
50 Mikko Pietikäinen [FIN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 2001-04-15 Final Pyynikki
49 Morten Stengård DEN 19 - 8 Give, DEN 2001-04-01 Final NM (j)
48 Rahim Tjahkiev [RUS] L TKO 2 Gus-Hrustalnyj, RUS 2001-03-10 1/2 Int (j)-turnering
47 Said El-Tahan BK Fox 5 - 16 Uppsala 2001-02-18 SM 2001 SM-final
46 Björn Johansson BK Ringen 19 - 15 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
45 Jani Rauhala LaKa, FIN 0 - 5 Lahti, FIN 2001-01-2?
44 Bilal Harmoush Stockholms AIF 5 - 0 Uppsala 2001-01-14 KP-Cup
43 Martin Axelsson IK Ymer W TKO 1 Gävle 2000-12-17 JSM-final
42 Martin Parnmo Dynamo Box W TKO 2 Gävle 2000-12-16 1/2 JSM
41 Sullivan Barrera CUB 4 - 24 Budapest, HUN 2000-11-07 1/8 VM (j)
40 Manjie Conteh Tensta BK 2 - 3 Sundsvall 2000-10-22 Final Draken Cup
39 Samir Yazid Tensta BK 5 - 0 Sundsvalls BK 2000-10-21 1/2 Draken Cup
38 Steven Musisi IFK Umeå 6 - 8 Gävle 2000-09-29 1/4 Gefle Dagblad
37 Roger Pettersson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 2000-09-16 Narva 70 år
36 Zygmunt Lukasz [HUN] 3 - +3 Eger, HUN 2000-08-19 1/2 Istvan Dobo (j)
35 Gyorgy Kiss [HUN] W TKO 1 Eger, HUN 2000-08-18 1/4 Istvan Dobo (j)
34 Nikolaj Artjipov [UKR] 4 - 10 Bydgoszcz, POL 2000-04-13 President Cup (j)
33 Brahim Sharif DEN W TKO 2 Uppsala 2000-03-26 Final Nordiska (j)
32 Alexander Kuvatov [RUS] 8 - 10 Noginsk, RUS 2000-03-09 Sorokin Mem (j)
31 Jan Selin BK Örnen 3 - 0 Uppsala 2000-01-30 Final KP-cup
30 Per Lindström Narva BK 2 - 1 Borlänge 2000-01-23 Masen Cup
29 Josef Kaumi Angered BC W TKO 1 Uppsala 1999-12-19 JSM-final
28 Per Lindström Narva BK W TKO 2 Uppsala 1999-12-18 1/2 JSM
27 Stefan Schallengruber BK Vargen W TKO 4 Uppsala 1999-12-17 1/4 JSM
26 Viktaras Silinskis [LTU] W TKO 4 Stockholm 1999-12-12
25 Steven Musisi IFK Umeå 0 - 3 Stockholm 1999-11-20 SBF 80 år
24 Steven Musisi IFK Umeå 9 - 13 Göteborg 1999-11-07 Final Gbg Open (j)
23 Dennis Kronemannn [GER] 17 - 5 Hilleröd, DEN 1999-10-16 Final HSK Cup
22 Milorad Macura Trym IL, NOR 24 - 10 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
21 Petter Persson BK Avance W w.o Gävle 1999-09-25 1/2 Gefle Dagblad BO
20 Ranno Carmelo [ITA] 12 - 3 Tammerfors, FIN 1999-05-09
19 Martin Axelsson IK Ymer 6 - 1 Uppsala 1999-04-18 SUM-final [TKO 2]
18 Morten Stengård [DEN] W TKO 2 Tammerfors, FIN 1999-04-03 Final Pyynikki (u)
17 Denis Rebin [RUS] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1999-04-02 1/2 Pyynikki (u)
16 Jarmo Saari FIN +10 - 10 Helsingfors, FIN 1999-03-21 Final NM (j)
15 Kurt Jörgensen DEN 18 - 4 Helsingfors, FIN 1999-03-20 1/2 NM (j)
14 Amir Jihansiri BK Dalen W TKO 1 Stockholm 1999-03-14 Bronco Cup
13 Dimitri Faltin FIN 3 - 0 Uppsala 1999-03-06 SWE (j)-FIN (j) 4-7
12 Ahmed Enow Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1999-02-14
11 Steven Musisi IFK Umeå 13 - 22 Lund 1998-12-12 1/2 JSM
10 Bilal Harmoush BK Rapp 3 - 0 Tensta 1998-11-21
9 Michael Olzroy Wollenbüttel BC, GER 5 - 0 Hilleröd, DEN 1998-10-10 HSK Cup
8 Steven Musisi IFK Umeå 2 - 6 Gävle 1998-09-27 Final Gefle Dagblad BO
7 Henri Valtonen TVS, FIN W TKO 2 Gävle 1998-09-26 1/2 Gefle Dagblad BO
6 Gabriel Stam BK Masen 3 - 0 Stockholm 1998-05-10
5 Jens Fredholm IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1998-04-25 Mellansvenska
4 Tenho Grönfors BK Falken 4 - 22 Umeå 1998-04-19 SUM-final
3 Stefan Schallengruber BK Trim 3 - 0 Stockholm 1998-03-15 Final Bronco Cup (u)
2 Daniel Ågren BK Trim 3 - 0 Stockholm 1998-03-14 Bronco Cup
1 Daniel Sandberg Haninge BK W TKO 3 Stockholm 1998-02-07
Sammanfattande statistik

Född i Georgien.


1998: 11 (8-3, 3 KO)
1999: 18 (16-2, 6 KO) Ungdomsmästare, Juniormästare, Nordisk juniormästare, Juniorlandslaget
2000: 14 (8-6, 4 KO) Juniormästare, Nordisk juniormästare 
2001: 18 (11-7, 2 KO) Nordisk juniormästare, SM-Silver, 2xLandslaget 
2002: 21 (14-7, 4 KO) SM-Silver, Nordisk juniormästare, 2xLandslaget 
2003: 10 (7-3, 1 KO) SM-Silver 
2004: 7 (5-2, 2 KO) SM-Silver
2005: 11 (8-2-1, 2 KO)
2006: 6 (4-2, 0 KO) 
2007-2016: Inaktiv
2017: SM-Guld


Övriga turneringssegrar: Bronco Cup (1998-1999, 2004), Mellansvenska (1998), Hilleröd BC (1998-1999), Pyynikki (1999, 2001), Gefle Dagblad/Falken Cup (1999, 2002-2003), Masen Cup (2000), KP-Cup (2000-2001-2002, 2004), Gee-Bee (2002), Uppsala BO (2003), Ruska (2006). 


Fotot från Uppsala Box Open 2003. Tabagoua på guldplats, till vänster finalmotståndaren Tomas Carlsson, IF Linnéa (här iförd Stockholmsdistriktets tävlingsdräkt). 



Extraaktiviteter utanför ringen.