Wael Haddad

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1969-06-20
Död:
Klubb: Järfälla BC (Stockholm), Rinkeby International (Spånga)
SM: 1990 SM-Guld (W), 1993 SM-Guld (LM)
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2008-06-07. Som proffs 3 (3-0, 1 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
70 Tomas Carlsson Sundsvalls BK 5 - 15 Stockholm 1998-03-01 SM 1998 SM-final
69 Anders Rosendahl Kristianstads BK W TKO 3 Stockholm 1998-02-28 SM 1998 1/2
68 Denis Bisanovic Landskrona BK 24 - 9 Stockholm 1998-02-27 SM 1998 1/4
67 Saffa Kadum BK Örnen W w.o Skuru 1998-01-25 Final Skuru BO
66 Ulf Pettersson BK Masen 3 - 0 Skuru 1998-01-24 1/2 Skuru BO
65 Ronnie Nordman Redbergslids BK 1 - 2 Göteborg 1994-11-12 1/2 Göteborg BO
64 Roger Pettersson Narva BK 11 - 20 Timrå 1994-03-03 SM 1994 1/8
63 Roger Pettersson Narva BK 1 - 2 Göteborg 1993-11-12 1/4 Göteborg/ABC BO
62 Francisc Vastag ROM L TKO 2 Bursa, TUR 1993-09-09 EM 1993 1/4
61 Olivier Bernard FRA 14 - 5 Bursa, TUR 1993-09-07 EM 1993 1/8
60 Adaliat Agajev AZE 7 - 17 Tammerfors, FIN 1993-05-09 VM 1993 1/8
59 Anssi Peräjoki Kotkan Vo, FIN 12 - 16 Helsingfors, FIN 1993-04-04 Final GeeBee
58 Eduards Narbuts [LAT] 16 - 8 Helsingfors, FIN 1993-04-03 1/2 GeeBee
57 Zydrunas Bernatonis [LIT] KO 3 Helsingfors, FIN 1993-04-02 1/4 GeeBee
56 Erik Bredler Narva BK 5 - 0 Västerås 1993-02-28 SM 1993 SM-final
55 Shafi Pour Amir Häljarps AIS KO 2 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
54 Raad Motashar I 19 KO 1 Hallstahammar 1993-02-25 SM 1993 1/4
53 Jesse Briseno USA 1 - 2 Stockholm 1993-02-01 Landskamper 1993 SWE-USA 5-7
52 Anssi Peräjoki Kotkan Voimailijat, FIN 24 - 34 Stockholm 1993-01-16 1/4 SBO
51 Anssi Peräjoki FIN 3 - 0 Solna 1992-12-07 Landskamper 1992 SWE-FIN 5-5
50 Jorge Guzmán [CUB] 0 - 3 Umeå 1992-10-26 Kubagala
49 Sydney Vanderpool [CAN] 12 - 20 Tammerfors, FIN 1992-10-17 1/2 Tammer
48 Michael Rask AK Jyden, DEN 29 - 12 Tammerfors, FIN 1992-10-16 1/4 Tammer
47 Jörn Johnson IF Pors, NOR 22 - 10 Tammerfors, FIN 1992-10-15 1/8 Tammer
46 Paulo Sena Bärlund Stockholms AIF KO 1 Sundsvall 1990-02-25 SM 1990 SM-final
45 Kimmo Schaaf BK Pugilist 5 - 0 Timrå 1990-02-24 SM 1990 1/2
44 Frank Uller IFK Linköping KO 3 Härnösand 1990-02-23 SM 1990 1/4
43 Peter Näsman Örnsköldsviks BK W TKO 3 Sundsvall 1990-02-22 SM 1990 1/8
42 Nkrumah Loving USA 3 - 0 Stockholm 1990-02-12 Landskamper 1990 SWE-USA 8-2
41 Ariel Calderon [CUB] 2 - 3 Stockholm 1990-01-15 Final SBO
40 Mohamed Aly [EGY] W w.o Stockholm 1990-01-14 1/2 SBO
39 Lesek Wardzala Gornik Sosnowiec, POL 5 - 0 Stockholm 1990-01-13 1/4 SBO
38 Mika Raudasoja FIN W Stockholm 1989-12-19 Landskamper 1989 SWE-FIN 5-7
37 Rino Lando Lidingö BK W TKO 3 Borlänge 1989-11-13
36 Markku Kalliorinne Oulun Tarmo, FIN 3 - 0 Järfälla 1989-02-10
35 Adumas Castillo [CUB] 1 - 4 Stockholm 1989-01-16 Final SBO
34 Göran Åberg BK Falken 5 - 0 Stockholm 1989-01-15 1/2 SBO
33 Per Arne Skau Sp.09, NOR 3 - 2 Stockholm 1989-01-13 1/4 SBO
32 Valerij Riumin [URS] 3 - 2 Helsingfors, FIN 1988-12-03 Final Helsinki Cup
31 Mark McCreath [ENG] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1988-10-23 Final Tammer
30 Marek Kozak [POL] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1988-10-22 1/2 Tammer
29 Allan Grönfors Porin NMKY, FIN W TKO 3 Tammerfors, FIN 1988-10-20 1/4 Tammer
28 Joni Nyman FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1988-09-03 Landskamper 1988 SWE-FIN 2-10
27 Ilari Kapanen FIN-jun W TKO 3 Kuopio, FIN 1988-01-16 SWE (j)-FIN (j) 4-7
26 Christophe Drapeau FRA-jun 1 - 2 Toulose, FRA 1987-12-19 SWE (j)-FRA (j) 2-6
25 Mikael Gyllenblad Redbergslids BK 5 - 0 Säter 1987-12-13 JSM-final
24 Andreas Bredler Narva BK 3 - 2 Säter 1987-12-12 1/2 JSM
23 Oscar Friberg BK Örnen 5 - 0 Säter 1987-12-11 1/4 JSM [TKO1]
22 Abdul Kadir Milli Upsala IF 5 - 0 Säter 1987-12-10 1/8 JSM [TKO2]
21 Anthony Duffin CAN 0 - 5 Havanna, CUB 1987-06-2x 1/8 Jun-VM
20 Anders Maurin Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1987-04-27 Final Mellansvenska (j)
19 Ali Mohander BK Antares W TKO 2 Stockholm 1987-04-26 1/2 Mellansvenska (j)
18 Veika Lahikoski Byjordens BK W Dsq 2 Stockholm 1987-04-25 1/4 Mellansvenska (j)
17 Jens Fröjk DEN-jun W TKO 2 Bergen, NOR 1987-03-29 Final NM (j)
16 Tero Pakarinen FIN-jun W TKO 2 Bergen, NOR 1987-03-28 1/2 NM (j)
15 Frank Uller BK Dacke 4 - 1 Katrineholm 1987-03-05
14 Geir Hitland NOR-jun 0 - 3 Oslo, NOR 1987-02-15 NOR (j)-SWE (j) 9-3
13 Dumitru Perian BK Rapid 3 - 0 Västerås 1987-02-01
12 Veli Niemelä FIN-jun 3 - 0 Stockholm 1987-01-18 SWE (j)-FIN (j) 3-8
11 Pascal Nival FRA-jun 3 - 0 Uppsala 1986-12-20 SWE (j)-FRA (j) 1-8
10 Kent Törnblom BK Örnen 5 - 0 Östersund 1986-12-14 JSM-final
9 Roger Tingström Oskarshamns BK 5 - 0 Östersund 1986-12-13 1/2 JSM [TKO 1]
8 Ali Mohander BK Antares 3 - 0 Huddinge 1986-11-30 [TKO 1]
7 Janne Mömmö FIN/TUL-jun 3 - 0 Botkyrka 1986-10-12 SWE (j)-FIN/TUL (j) 5-6 [TKO2]
6 Niklas Lindgren Djurgårdens IF 3 - 0 Lilla Edet 1986-10-05 Final Fighter Cup (j)
5 Niklas Lindgren Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1986-09-29
4 Jarmo Simonen FIN/TUL-jun W TKO 1 Åbo, FIN 1986-05-04 SWE (j)-FIN/TUL (j) 5-9
3 Thomas Norgren BK Falken 3 - 2 Gävle 1985-11-17
2 Patrik Andersson (lw) Timrå BK 1 - 2 Timrå 1985-11-03
1 Patrik Elo BK Örnen 3 - 0 Huddinge 1985-10-27 [TKO 2]
Sammanfattande statistik

Född i Irak.
1986-1987 JSM-Guld.
1987 Nordisk juniormästare.
1990 Silver Stockholm Box Open. 
1998 SM-Silver. 


Extraaktiviteter utanför ringen.


Enklast tänkbara motståndare som proffs. Samtliga var i avsaknad av någon vinstmatch.