Babacar Kamara

Vikt: Lätt tungvikt
Född: 1981-05-04
Död:
Klubb: Stockholms AIF, RBK Vantör (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2003, 2005-2006, 2010-2011-2012, 2018 SM-Guld
Landskamper: 10 (9-1)
Nordisk: -
EM: 5 (2-3)
VM: 8 (5-3)
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
157 Nermin Hajdarpasic BK Rapid 5 - 0 Stockholm 2018-12-16 SM 2018 SM-final
156 Zvonimir Kralj Redbergslids BK W TKO 1 Stockholm 2018-12-15 SM 2018 1/2
155 Ali Dehghani [IRI] 3 - 0 Borås 2018-11-25 Final King ot Ring
154 Martin Axelsson IK Ymer KO 2 Borås 2018-11-24 1/2 King ot Ring
153 Isaac Munoz Guerreros, MEX 1 - 2 Mexico DF, MEX 2013-03-29 World Series of Boxing
152 Hrvoje Sep [CRO] Astana Arlans, KAZ 0 - 3 London, GBR 2013-02-07 World Series of Boxing
151 Oleksandr Gvozdyk Otamans, UKR 0 - 3 Kiev, UKR 2013-01-11 World Series of Boxing
150 Ainar Karlson [EST] Astana Arlans, KAZ 0 - 3 Almaty, KAZ 2012-12-08 World Series of Boxing
149 Yusuf Omar IF Göteborg Team Box 22 - 14 Haninge 2012-04-15 SM 2012 SM-final
148 Ahmed Smesem Hisingens BK W TKO 2 Haninge 2012-04-14 SM 2012 1/2
147 Said El-Tahan Ystads SK 9 - 4 Haninge 2012-04-13 SM 2012 1/4
146 Jim Åberg BK Tiger 28 - 11 Haninge 2012-04-12 SM 2012 1/8
145 Aghiles Abbas FRA W TKO 2 Paris, FRA 2011-10-29 Landskamper 2011 SWE-FRA 3-5
144 Vladimir Sjiskin [RUS] 2 - 5 Minsk, BLR 2011-07-22 Int turn
143 Anavi Ykdirim [TUR] 4 - 0 Minsk, BLR 2011-07-21 Int turn
142 Elshod Rasulov [UZB] 6 - 16 Mariupol, UKR 2011-07-06 Int turn
141 Adilet Nijazimbetov [KAZ] 11 - 10 Mariupol, UKR 2011-07-05 Int turn
140 Kennedy Katende Sundsvalls BK 11 - 16 Halmstad 2011-05-08 Round Robin
139 Gianluca Rosciglione [ITA] 18 - 6 Halmstad 2011-05-07 Round Robin
138 Yamaguchi Florentino [BRA] 14 - 9 Halmstad 2011-05-06 Round Robin
137 Ainar Karlson Karl Lehmani PK, EST 3 - 7 Helsingfors, FIN 2011-04-08 GeeBee
136 Kennedy Katende Sundsvalls BK 12 - 8 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 SM-final
135 Oscar Ahlin Saltsjöbadens IF 11 - 3 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 1/2 SM
134 Amade Issufo Örebro BK W TKO 3 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 1/4
133 Lawrence Osueke ENG 3 - 0 Haninge 2011-01-14 Landskamper 2011 SWE-ENG 7-5
132 Kristoffer Storm [DEN] 2 - 1 Oskarshamn 2010-12-17
131 Niklas Räsänen FIN W TKO 2 Stockholm 2010-12-11 Landskamper 2010 SWE-FIN 6-4
130 Eemeli Katajisto Turun Urheiluliitto, FIN 1 - 3 Tammerfors, FIN 2010-10-16 1/2 Tammerfors
129 Chiu Yu-Chuan [TPE] 4 - 0 Tammerfors, FIN 2010-10-15 1/4 Tammerfors
128 Warren Baister United Kingdom 8 - 4 Cardiff, WAL 2010-07-30 UK-"World" 6-6
127 Kennedy Katende Sundsvalls BK 13 - 7 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
126 Philip Jablonski Skarpnäcks BK W TKO 2 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2
125 Edgar-Lee Pettersson IF Linnéa W TKO 3 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/4
124 Pavel Bykov [RUS] 0 - 7 Ankara, TUR 2010-04-10 1/2 PM Cup
123 Almat Serimov [KAZ] 3 - 1 Ankara, TUR 2010-04-09 1/4 PM Cup
122 Murat Beyazit [TUR] W TKO 2 Ankara, TUR 2010-04-08 1/8 PM Cup
121 Oscar Ahlin Tensta BK 3 - 0 Rinkeby 2010-02-28 Final RTBO
120 Rafael Lima BRA 1 - 4 Sao Paolo, BRA 2009-11-21 SWE sel-BRA 2-7
119 Rafael Lima BRA 1 - 4 Sao Paolo, BRA 2009-11-19 SWE select-BRA 3-6
118 Eemeli Katajisto FIN 3 - 0 Silja Serenad (färja) 2009-11-14 Landskamper 2009 SWE-FIN 3-1
117 Erik Skoglund Nyköpings BS 1 - 2 Haninge 2009-10-03
116 Artur Beterbivev RUS 1 - 11 Milano, ITA 2009-09-07 VM 2009 1/8
115 Ioannis Militopoulos GRE 16 - 5 Milano, ITA 2009-09-06 VM 2009 1/16
114 Kenneth Egan [IRL] 17 - 13 Dublin, IRL 2009-08-01 Int turn
113 Kennedy Katende Sundsvalls BK 5 - 1 Dublin, IRL 2009-07-31 Int turn
112 Eemeli Katajisto FIN 2 - 1 Kristianstad 2008-12-06 Landskamper 2008 SWE-FIN 8-3
111 Daugirdas Semiotas LTU 2 - +2 Liverpool, ENG 2008-11-09 EM 2008 1/8
110 Mats Honka Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 2008-10-05
109 Nasri Poteh Redbergslids BK 3 - 0 Gävle 2008-09-28 Final Falken Cup
108 Johan Hedlund Helsingborgs BK W TKO 3 Gävle 2008-09-27 1/2 Falken Cup
107 Sami Selesmaa Porin NMKY, FIN 3 - 0 Gävle 2008-09-26 1/4 Falken Cup
106 Naim Terbunja Djurgårdens IF 11 - 18 Boden 2008-04-26 SM 2008 1/2
105 Jozsef Darmos HUN 9 - 12 Athen, GRE 2008-04-08 OS-kval
104 Denizcan Gokkaya TUR 16 - 6 Athen, GRE 2008-04-07 OS-kval
103 Dmitrij Tjudinov [RUS] L TKO 3 Plovdiv, BUL 2008-01-31 1/8 Strandja
102 Jozsef Darmos HUN 20 - 22 Chicago, USA 2007-10-30 VM 2007 1/8
101 Nasi Hani MKD 22 - 16 Chicago, USA 2007-10-26 VM 2007 1/16
100 Edgar Munoz VEN 24 - 9 Chicago, USA 2007-10-24 VM 2007 1/32
99 Vitalijus Subacius [LTU] 9 - 18 Ostrava, CZE 2007-09-20 Ostrava
98 Mehdi Ghorbani [IRN] 15 - 31 Istanbul, TUR 2007-05-11 1/4 Ahmet Cömert
97 Oleksandr Usyk [UKR] 17 - 15 Istanbul, TUR 2007-05-10 1/8 Ahmet Cömert
96 Badou Jack IF Linnéa 20 - 21 Sundsvall 2007-04-22 SM 2007 SM-final
95 Philip Jablonski Skarpnäcks BK W TKO 1 Sundsvall 2007-04-21 SM 2007 1/2
94 Kaj Laesö-Buch IF Göteborg Team Box W TKO 3 Sundsvall 2007-04-20 SM 2007 1/4
93 Bayram Ali-Sen DEN 3 - 0 Kristianstad 2007-04-14 Landskamper 2007 SWE-DEN 7-3
92 Mark Redhead ENG 3 - 0 Stockholm 2007-04-02 Landskamper 2007 SWE-ENG 7-4
91 Evgenij Makarenko [RUS] L TKO 2 Warzawa, POL 2007-03-23 1/2 Feliks Stamm
90 Ramazan Magomedov [BLR] 21 - 14 Warsawa, POL 2007-03-22 1/4 Feliks Stamm
89 Rafal Okonski Zawisze Bydgoszcz, POL W TKO 3 Warsawa, POL 2007-03-21 1/8 Feliks Stamm
88 Naim Terbunja Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 2006-10-30
87 Badou Jack IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 2006-10-29
86 Kenneth Egan [IRL] 6 - 20 Tammerfors, FIN 2006-10-21 1/2 Tammer
85 Imre Szello HUN L TKO 3 Plovdiv, BUL 2006-07-17 EM 2006 1/8
84 Bahram Muzaffer TUR W TKO 3 Plovdiv, BUL 2006-07-15 EM 2006 1/16
83 Mamadou Diambang [FRA] 15 - 20 Constanca, ROM 2006-06-09 1/2 Golden Belt
82 Ladjal Sbaa [ALG] W TKO 3 Constanca, ROM 2006-06-08 1/4 Golden Belt
81 Joakim Höiden Djurgårdens IF 32 - 27 Stockholm 2006-04-23 SM 2006 SM-final
80 Joel Larsson Kristianstads BK 34 - 1 Stockholm 2006-04-22 SM 2006 1/2
79 Rickard Fagerudd BK Örnen 39 - 25 Stockholm 2006-04-20 SM 2006 1/4
78 Anatolij Hoppe SV Motor, GER 24 - 21 Wismar, GER 2006-04-08 2.Bundesliga
77 Tino Gross BC Wacker, GER L Gotha, GER 2006-03-18 2.Bundesliga
76 Eugen Schellenberg BSK Seelze Draw Hannover, GER 2006-03-11 2.Bundesliga
75 Tony Jeffries Sunderland ABC, ENG 22 - 28 Pleven, BUL 2006-02-18 1/2 Strandja
74 Sebastian Rzadkiewicz [POL] +18 - 18 Pleven, BUL 2006-02-17 1/4 Strandja
73 Hugh Joyce St Michael, IRL 3 - 0 Athy, IRL 2006-02-11 Stockholm-St Michael 4-3
72 Bahram Muzaffer TUR 1 - 2 Stockholm 2006-01-28 Landskamper 2006 SWE-TUR 6-4
71 Vejza Pawel [POL] 3 - 0 Haninge 2005-12-18
70 Mourad Sahraoui TUN 23 - 31 Mianyang, CHN 2005-11-17 VM 2005 1/8
69 Kenneth Egan IRL 35 - 26 Mianyang, CHN 2005-11-16 VM 2005 1/16
68 Anders Hugger Nielsen DEN 24 - 11 Mianyang, CHN 2005-11-13 VM 2005 1/32
67 Kenneth Anderson [SCO] 17 - 29 Tammerfors, FIN 2005-10-22 1/2 Tammer
66 Micha Tabagoua Järfälla BC 5 - 0 Gävle 2005-09-25 Final Gefle Dagblad
65 Rickard Fagerudd BK Örnen 5 - 0 Gävle 2005-09-23 1/2 Gefle Dagblad
64 Marcus Fowler IF Linnéa 26 - 13 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
63 Jonathan Gromark Majornas BK 29 - 7 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
62 Dominik Kalem Halmstads BS 37 - 8 Malmö 2005-04-21 SM 2005 1/4
61 Mariusz Welc PKB Poznan, POL 20 - 22 Warzawa, POL 2005-03-17 1/4 Feliks Stamm
60 Rastgar Ismaeeli BK Amatör W TKO 4 Stockholm 2005-02-26 Bronco Cup
59 Teppo Laine FIN 3 - 0 Kristianstad 2004-12-11 Landskamper 2004 SWE-FIN 8-3
58 Marcus Fowler IF Linnéa 2 - 1 Angered 2004-11-07 Final ABC
57 Jonathan Gromark Majornas BK 3 - 0 Angered 2004-11-06 1/2 ABC
56 Marcus Fowler IF Linnéa W TKO 3 Haninge 2004-10-23
55 Kenneth Egan [IRL] 18 - +18 Tammerfors, FIN 2004-10-17 Final Tammer
54 Jacob Herro [USA] W TKO 1 Tammerfors, FIN 2004-10-16 1/2 Tammer
53 Michail Gala [RUS] L TKO 3 Kothla-Järve, EST 2004-05-30 Final Nikolaj Rjabov
52 M Gerlutuvlanis [LTU] W Kothla-Järve, EST 2004-05-29 1/2 Nikolaj Rjabov
51 Andrej Trofimenko [EST] W TKO 3 Kohtla-Järve, EST 2004-05-27 1/4 Nikolaj Rjabov
50 Constantin Bejenaru ROM L Baku, AZE 2004-05-02 3:e Chowdhry cup
49 Ali Ismailov AZE L TKO 2 Baku, AZE 2004-05-01 1/2 Chowdhry cup (OS-kval)
48 Kenneth Egan IRL 27 - 21 Baku, AZE 2004-04-29 Chowdhry cup (OS-kval)
47 Kevin Evans WAL 31 - 10 Baku, AZE 2004-04-28 Chowdhry cup (OS-kval)
46 Kenneth Egan [IRL] 17 - 25 Plovdiv, BUL 2004-04-01 1/8 Strandja
45 Artak Malumyan ARM 14 - 25 Pula, CRO 2004-02-22 EM 2004 1/8
44 Halid Ranica BIH 39 - 14 Pula, CRO 2004-02-19 EM 2004 1/16
43 Marcus Fowler IF Linnéa W TKO 4 Haninge 2003-12-20
42 Anders Hugger Nielsen Olympia AK, DEN 22 - 24 Roskilde, DEN 2003-11-27 1/4 Copenhagen Cup
41 Said El-Tahan Lunds BS 3 - 0 Stockholm 2003-11-23
40 Istvan Szucs [HUN] 6 - 13 Tammerfors, FIN 2003-10-16 Tammerfors
39 Jonathon Banks USA 3 - 0 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
38 Daugirdas Semiotas [LTU] 14 - 9 Tallin, EST 2003-09-28 Final Karl Lehmann
37 Hannes Perk [EST] 23 - 6 Tallin, EST 2003-09-27 1/2 Karl Lehmann
36 Valerijs Dzjubovs [LAT] 11 - 3 Tallin, EST 2003-09-26 1/4 Karl Lehmann
35 Tarhan Yildirim TUR 8 - 16 Strasbourg, FRA 2003-06-13 1/2 EU-mästerskap
34 Nermin Ljukovic BEL 26 - 10 Strasbourg, FRA 2003-06-11 1/4 EU-mästerskap
33 Said El-Tahan Lunds BS 18 - 11 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
32 Tomas Carlsson IF Linnéa 29 - 10 Sundsvall 2003-04-25 SM 2003 1/2
31 Allan Elfström Narva BK W TKO 2 Skarpnäck 2003-02-23 Final Bronco Cup
30 Öystein Guasa [NOR] W TKO 3 Skarpnäck 2003-02-22 1/2 Bronco Cup
29 Micha Tabagoua Järfälla BC 1 - 4 Angered 2002-11-02 1/2 ABC
28 Donatas Jasevicius [LTU] 8 - 13 Tallin, EST 2002-09-29 Final Karl Lehmann
27 Dmitrijs Gukins [LAT] 14 - 10 Tallin, EST 2002-09-28 1/2 Karl Lehmann
26 Ian Timms [IRL] 9 - 7 Tallin, EST 2002-09-27 1/4 Karl Lehmann
25 Micha Tabagoua Järfälla BC 22 - 23 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
24 Oskar Thorin Narva BK 3 - 0 Stockholm 2002-03-24 Final Mellansvenska
23 Viktor Shapiro IF Linnéa W TKO 4 Stockholm 2002-03-23 Mellansvenska
22 Stefan Schallengruber NBK/Akilles 1 - 2 Haninge 2002-02-24 Final Bronco Cup
21 Öystein Kaasa Oslo BK, NOR 3 - 0 Haninge 2002-02-23 Bronco Cup
20 Micha Tabagoua Järfälla BC 0 - 3 Uppsala 2002-01-20 Final KP-Cup
19 Daniel Kjaes [EST] 3 - 0 Uppsala 2002-01-19 1/2 KP-Cup
18 Bilal Harmoush Stockholms AIF 1 - 4 Sundsvall 2001-10-21 Final Draken Cup
17 Ahmed Enow Eskilstuna BK 3 - 2 Sundsvall 2001-10-20 1/2 Draken Cup
16 Said El-Tahan Lunds BS 2 - 17 Gävle 2001-09-28 1/4 Gefle Dagblad
15 Carl Jörneklint Oskarshamns BK 1 - 2 Oskarshamn 2001-09-07
14 Cliff Soukka NBK/Akilles L TKO 2 Nyköping 2001-04-07
13 Roger Pettersson IF Linnéa 15 - 22 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
12 Amer Khan (Kurde) Frölunda BK 14 - 3 Uppsala 2001-02-16 SM 2001 1/4
11 Per Lindström Narva BK 8 - 12 Gävle 2000-12-17 JSM-final
10 Rudolfo Hernandez BK Elegance 4 - 5 Göteborg 2000-11-03 1/2 Gbg ABC
9 Kristoffer Rosell BK Örnen 1 - 5 Gävle 2000-09-30 Final Gefle Dagblad
8 Oskar Thorin Narva BK 3 - 0 Stockholm 2000-09-16 Narva 70 år
7 Patrik Selin Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 2000-04-22 Final Mellansvenska
6 Christian Nilsson BK Falken 2 - 6 Sundsvall 2000-04-16 Final Nybörjarnas (j)
5 Frank Esberg BK Winter 12 - 3 Sundsvall 2000-04-15 1/2 Nybörjarnas (j)
4 Mats Lindberg BK Örnen 2 - 1 Stockholm 2000-03-12 Final Bronco Cup (j)
3 Patrik Selin Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 2000-03-11 1/2 Bronco Cup (j)
2 Samir Yazid Tensta BK L Dsq Uppsala 2000-01-30 Final KP Cup (j)
1 Rufus Lidman Upsala IF W TKO 2 Uppsala 1999-11-17
Sammanfattande statistik

Född i Senegal.
Stor Grabb nr 139. 
2000 JSM-Silver.
2007 SM-Silver.


Tävlade i tyska 2.Bundesliga för BT Hanse Wismar.
Tävlade i World Series of Boxing (AIBA) för British Lionhearts.