John Alm

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1915-01-29
Död: 1983-09-16
Klubb: BK Falken (Gävle), Sandvikens AIK
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
35 Gunnar Hansen BK Pugilist, NOR L 3 Oslo, NOR 1938-10-30
34 Oddvar Andersen Torshaug IF, NOR W 3 Oslo, NOR 1938-10-29
33 Karl Linné (Narvall) Narva BK 1 - 2 Borlänge 1938-03-27
32 Kurt Hedlund Eskilstuna BK 0 - 3 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/4
31 Göte Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/8
30 Göte Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1938-02-07
29 Poul Topp IF Sparta, DEN 3 - 0 Stockholm 1938-02-06
28 Heinrich Heese [GER] 0 - 3 Sandviken 1938-01-18
27 Stig Johnsson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1937-12-17
26 Leo Peltonen Lahden Ahkera, FIN 3 - 0 Stockholm 1937-12-05
25 Biron [BEL] 2 - 1 Stockholm 1937-11-07
24 Nils Stenberg Luleå BK W TKO 1 Stockholm 1937-10-25
23 Georg Andresen IF Sparta, DEN 1 - 2 Stockholm 1937-10-24
22 Gösta Haraldsson Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1937-10-15 Eskilstuna BK-Sandvikens AIK 8-2
21 Arne Eliasson IK Ymer 1 - 2 Stockholm 1937-03-05 SM 1937 1/4
20 Per Östlund Solna BK W 3 Sandviken 1936-11-23
19 Herbert Andersson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
18 Arne Larsson (bkö) BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/8
17 Alvar Andersson Lucksta IF 0 - 3 Stockholm 1935-12-01
16 Harry Wallberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
15 Büttner II Breslau, GER 0 - 3 Stockholm 1935-11-01
14 Oskar Lundgren IK Balder W 3 Stockholm 1934-12-02. JSM-final
13 Ove Andersson BK Primo KO 1 Stockholm 1934-12-02 1/2 JSM
12 Harry Larsson Solna BK 2 - 1 Stockholm 1934-12-01 1/4 JSM
11 David Persson BK 30 W 3 Stockholm 1934-11-30 1/8 JSM
10 Jarl Hedman BK Mars W 3 Stockholm 1934-11-27 1/16 JSM
9 Sixten Berglund Narva BK W 3 Sandviken 1934-11-11 Sandvikens AIK-Narva BK 5-3
8 Evert Lindblom Huvudsta IS L 3 Stockholm 1933-12-15 1/4 JSM
7 Einar Westerberg BK Primo W 3 Stockholm 1933-12-12 1/8 JSM
6 Olof Forsberg Djurgårdens IF KO 1 Sandviken 1933-02-05 Sandvikens AIK-Djurgårdens IF 3-5
5 Stig Malmqvist IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1933-01-02 1/4 JSM
4 Ove Andersson IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-12-30 1/8 JSM
3 Einar Malmkvist BK Örnen L 3 Stockholm 1931-12-18 1/4 JSM
2 G Söder Uppsala AIK W 3 Stockholm 1931-12-16 1/8 JSM
1 Nils Andersson (f) Djurgårdens IF L 3 Sandviken 1931-11-08
Sammanfattande statistik

1934 Svensk juniormästare. 


Yngre broder till Gösta Alm (BK Örnen) och Bengt Alm (Sandvikens AIK).