Bengt Bengtsson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född:
Död:
Klubb: GAK Enighet (Malmö)
SM: -
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
38 Orla Dalby DEN L KO 2 Stockholm 1958-03-23 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
37 Olle Eek Kalmar BK 1 - 2 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
36 Lennart Binnberg Halmstads AIS 3 - 0 Malmö 1958-02-04. Final Sydsvenska
35 Torsten Andersson Eslövs IK KO 1 Malmö 1958-02-04 1/2 Sydsvenska
34 Jan Abrahamsson BK Rimner W TKO 2 Malmö 1956-11-01
33 Henrik Ottesen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
32 Niels Brogaard DEN-B KO 2 Malmö 1956-03-23 SWE B-DEN B 7-3
31 Sven Strålberg BK Winter 0 - 3 Stockholm 1956-02-26 SM 1956 1/2
30 Olle Eek Kalmar BK/Småland 0 - 3 Jönköping 1956-02-12 Småland-Skåne 4-6
29 Lennart Binnberg Halmstads AIS 0 - 3 Halmstad 1956-02-05 1/2 Sydsvenska
28 Jan Nordbeck Eslövs IK 1 - 2 Malmö 1955-12-05
27 Sven Strålberg BK Winter/ Norrland 0 - 3 Sundsvall 1955-11-18 Norrland-Skåne 4-4
26 Jan Nordbeck Eslövs IK 0 - 3 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
25 Sven Lind BK Sparta W TKO 1 Stockholm 1955-03-05 SM 1955 1/4
24 Wolfgang Schwarz FRG L KO 2 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
23 Theo Wilbrink HOL 2 - 1 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-HOL 6-4
22 Flemming Nielsen Naestved BK, DEN L 3 ? 1954-11-14
21 Jan Brychlik [POL] L 3 Göteborg 1954-10-29
20 Percy Lewis RAF, UK L KO 3 Malmö 1952-02-24
19 Kaj Johnsen Kolding AIK, DEN W TKO ? 1951-11-15
18 Torsten Persson Halmstads BS 0 - 3 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
17 Ebert Ericsson BK Björnen W TKO 1 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
16 Einar Persson Halmstads BS 3 - 0 Helsingborg 1951-02-11 1/4 Sydsvenska
15 Hans Ahlbin BK Örnen 2 - 1 Malmö 1951-02-02
14 Sterner Andersson Haga AK KO 2 Landskrona 1951-01-28
13 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK/Göteborg W TKO 1 Helsingborg 1951-01-21 Skåne-Göteborg 5-3
12 Preben R Jensen Naestved BK, DEN W 3 ? 1951-01-14
11 Lennart Walldow Malmö BK KO 3 Malmö 1950-02-05 Malmö BK-GAK Enighet 5-3
10 Jan Pamp Bjuvs BS 0 - 3 Bjuv 1950-01-30
9 Bert Uhre BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1950-01-02 1/2 JSM
8 Stig Sandelius BK Älgen 2 - 1 Stockholm 1949-12-30 1/4 JSM
7 Gunnar Andersson (sais) Skoftebyns AIS 3 - 0 Stockholm 1949-12-28 1/8 JSM
6 Olle Eek Värnamo BK 0 - 3 Falkenberg 1949-11-20
5 Lennart Karlsson (b) BK Kelly 2 - 1 Örebro 1949-10-14
4 Börje Olsson Malmö BK L TKO 1 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
3 Gert Ohlsson Malmö BK W TKO 3 Lund 1949-02-13 1/2 Sydsvenska
2 Hans Persson (f) Furulunds IK W TKO 2 Lund 1949-02-13 1/4 Sydsvenska
1 Helge Petersen Själland, DEN 2 - 1 Landskrona 1949-01-09 Skåne-Själland 7-1
Sammanfattande statistik

"Skrodde".
1949, 1951 Silver Sydsvenska mästerskapet.
1958 Sydsvensk mästare.