Tonton Semakala

113 (89-24)

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1975-04-05
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm), Hammarby IF (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm), Tensta BK (Stockholm)
SM: 1994 (L), 1996-1997 (LW) SM-Guld
Landskamper: 6 (6-0)
Nordisk: -
EM: 4 (3-1); VM-Brons 1997
VM:
OS: -
Professionell: Debut 1998-05-29. Som proffs 18 (17-1, 4 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
71 Paata Gvasalia RUS 5 - 10 Budapest, HUN 1997-10-24 VM 1997 1/2
70 Malik Cherchari FRA +5 - 5 Budapest, HUN 1997-10-21 VM 1997 1/4
69 Farkhad Bakirov UZB +3 - 3 Budapest, HUN 1997-10-21 VM 1997 1/8
68 Traian Kocev MCD 11 - 0 Budapest, HUN 1997-10-19 VM 1997 1/16
67 Isam Khalil BK Rapid 8 - 2 Gävle 1997-09-21 Final Gefle Dagblad
66 Andrej Vedjagujne [RUS] 9 - 6 Gävle 1997-09-20 1/2 Gefle Dagblad
65 Andreas Gustafsson NBK/Akilles 12 - 2 Gävle 1997-09-19 1/4 Gefle Dagblad
64 Souleymane M'baye FRA 53 - 36 Eu, FRA 1997-05-10 Landskamper 1997 SWE-FRA 4-7
63 Ned Lee London ABA, ENG 3 - 0 Stockholm 1997-04-21 Tensta BK 3 år
62 Cliff Soukka NBK/Akilles 12 - 7 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
61 Mattias Lorentzi Stockholms AIF 9 - 1 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
60 Henrik Waldemarsson Höllvikens BK 9 - 3 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
59 Mosa Sayed Upsala IF 14 - 1 Norrköping 1997-02-20 SM 1997 1/8
58 Paata Gvasalia [RUS] +7 - 7 Stockholm 1997-01-13 Final Sweden BO
57 Marko Jurvanen FIN 10 - 1 Stockholm 1996-12-09 Landskamper 1996 SWE-FIN 6-6
56 Dmitrij Pavlutjenko [RUS] 3 - 8 Köpenhamn, DEN 1996-11-27 Copenhagen Cup
55 John Morrisey IRL W TKO 3 Dublin, IRL 1996-11-15 Landskamper 1996 SWE-IRL 7-4
54 Svatoslav Agarev [RUS] 11 - 0 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad BO
53 Michael Yikealo Stockholms AIF 13 - 6 Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad BO
52 Martyn Thomas Timrå BK 20 - 0 Gävle 1996-09-20 1/4 Gefle Dagblad BO
51 Sami Sipilä YTK, FIN 3 - 0 Stockholm 1996-04-27
50 Oktay Urkal GER L Dsq 3 Vejle, DEN 1996-03-30 EM 1996 1/16
49 Michael Yikealo Narva BK 8 - 6 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 SM-final
48 Snorri Arnarsson Häljarps AIS 7 - 1 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
47 Cliff Soukka Norrköpings BK 10 - 3 Stockholm 1996-02-02 SM 1996 1/4
46 Vitali Kargin [RUS] 1 - 7 Sundsvall 1996-01-14 Final Sweden BO
45 Besik Vardzelasvili [GEO] +1 - 1 Sundsvall 1996-01-13 1/2 Sweden BO
44 Michak Kazarian [ARM] 8 - 0 Sundsvall 1996-01-12 1/4 Sweden BO
43 Tomas Jansson BK Falken 9 - 7 Lidingö 1996-01-06
42 Timo Lück BR Brandenburg, GER 11 - 6 Frankfurt/Oder, GER 1995-11-03 1.Bundesliga
41 Sami Sipilä Ylä-Tikkurilan Kipinä, FIN 1 - 2 Tammerfors, FIN 1995-10-07
40 Jacek Bielski Renoma Elblag, POL 0 - 2 Warsawa, POL 1995-09-23 1/2 Feliks Stamm
39 Dmitrij Kaverin [BLR] 7 - 1 Warsawa, POL 1995-09-22 1/4 Feliks Stamm
38 Michael Yikealo Narva BK/ Landslaget 9 - 5 Hallstahammar 1995-09-16 Landslaget-Pressen 5-4
37 Frank Walstad Trym IL, NOR 3 - 0 Trondheim, NOR 1995-08-09
36 Tomas Jansson BK Falken 1 - 7 Gävle 1995-03-06 SM 1995 SM-final
35 Jonas Olsson Majornas BK 24 - 1 Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
34 Andretti Vinasco IF Linnéa 13 - 1 Gävle 1995-03-03 SM 1995 1/4
33 Reijo Vuorinen FIN 3 - 0 Hallstahammar 1994-12-11 Landskamper 1994 SWE-FIN 7-5
32 Mika Tossavainen KNS, FIN 6 - 0 Tammerfors, FIN 1994-10-23 Final Tammer
31 Mehmet Eraslan Slagelse BK, DEN 3 - 2 Tammerfors, FIN 1994-10-22 1/2 Tammer
30 Avi Legali [ISR] 16 - 1 Tammerfors, FIN 1994-10-21 1/4 Tammer
29 Tomas Jansson BK Falken/Pressen +8 - 8 Göteborg 1994-10-04 Landslaget-Pressen 5-5
28 Aleksej Zajtsev EST W TKO 2 Dalarö 1994-06-11 Landskamper 1994 SWE-EST 5-2 (utomhus)
27 Mika Tossavainen KNK, FIN 12 - 2 Helsingfors, FIN 1994-04-10 Final GeeBee
26 Marko Jurvanen TVS, FIN 6 - 0 Helsingfors, FIN 1994-04-09 1/2 GeeBee
25 Tomas Jansson BK Falken 23 - 15 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
24 Michael Yikealo KK All Round W Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
23 Timo Eserstam Narva BK W TKO 3 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
22 Soliman Elamari NOR-jun 1 - 2 Göteborg 1994-02-12 SWE (j)-NOR (j) 7-2
21 Öyvind Eggan NOR 3 - 0 Stockholm 1994-01-31 Landskamper 1994 SWE-DEN/NOR 9-4
20 Esaie Simba IF Linnéa W TKO 1 Falun 1993-12-12 JSM-final
19 Öyvind Eggan IL Trym, NOR 3 - 0 Angered 1993-11-14 Final Göteborg BO
18 Tomas Jansson BK Falken 3 - 0 Stockholm 1993-10-30
17 Vesa Kuosku Angered BC 3 - 0 Karlshamn 1993-10-17 Final Winner Cup
16 Simon Hagström Narva BK 2 - 1 Gävle 1993-09-26 Final Falken Cup
15 Roger Östlund Örnsköldsviks BK 3 - 0 Gävle 1993-09-25 1/2 Falken Cup
14 Anders Styve NOR-jun 0 - 3 Angered 1993-03-28 Final NM (j)
13 Sami Sipilä FIN-jun 3 - 0 Angered 1993-03-27 1/2 NM (j)
12 Johan Lundberg BK Falken 3 - 0 Stockholm 1993-03-14 Bronco Cup
11 Kamran Kabinejad BK Kelly 0 - 3 Stockholm 1992-04-27 Mellansvenska
10 Shukri Taha Djurgårdens IF 0 - 3 Göteborg 1991-11-16 Final Göteborg/ABC (u)
9 Johan Lundberg BK Falken 3 - 0 Göteborg 1991-11-15 1/2 Göteborg/ABC BO (u)
8 Tomas Jansson BK Falken 1 - 2 Stockholm 1991-11-03
7 Johan Lundberg BK Falken L TKO 3 Köping 1991-04-19 1/4 SUM
6 Patrik Eliasson Tidaholms BK 3 - 0 Tidaholm 1991-03-24
5 Nils Dutta Järfälla BC 3 - 0 Stockholm 1991-03-18 Final Bronco Cup
4 Mikael Goch BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1991-03-17 1/2 Bronco Cup
3 Mehmet Erdogan IK Balder 3 - 0 Stockholm 1991-01-27
2 Carlos Saravea BK Rapid 0 - 3 Stockholm 1990-10-14
1 Serdar Saygieder Djurgårdens IF 3 - 0 Malmö 1990-09-22 Final Enighet jubelcup
Sammanfattande statistik

Född i Demokratiska Republiken Kongo. Enligt folkräkningen är det korrekta namnet Wa-Lombua Semakala. 
1993 JSM-Guld.
1995 SM-Silver.


Stor Grabb nr 122


Tävlade 1995 i tyska Bundesliga för Schweriner Sportclub. Sammanlagt fem matcher. 


Proffskarriären tog aldrig fart trots alla vinster. Svagt motstånd är inte karriärbefrämjande.