Badou Jack

Vikt: 75, 81 kg
Född: 1983-10-31
Död:
Klubb: Stockholms AIF, IF Linnéa (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2004-2005-2006-2007-2008 SM-Guld
Landskamper: 3 (3-0)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: 1 (0-1)
OS: 1 (0-1). Representerade Gambia.
Professionell: Debut 2009-06-06. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
138 Vijender Singh IND 2 - 13 Peking, CHN 2008-08-09 1/32 OS
137 Kevin Künzel [GER] 9 - 33 Halle, GER 2008-06-19 1/4 Chemie
136 Guzman Castillo [ESP] 9 - 11 Valladolid, ESP 2008-05-15 1/2 Box-Am turn
135 Donatas Jasevicius [LIT] 3 - 0 Tidaholm 2008-05-10
134 Erik Skoglund Nyköpings BS 34 - 17 Boden 2008-04-27 SM 2008 SM-final
133 Salim Abdullahad Redbergslids BK W TKO 4 Boden 2008-04-25 SM 2008 1/2
132 Herry Saliku Biembe COD 8 - 0 Windhoek, NAM 2008-03-30 OS-kval Afrika
131 Danoluko Ekele NGR 7 - 0 Windhoek, NAM 2008-03-29 OS-kval Afrika
130 Masana Manganyi RSA W TKO 3 Windhoek, NAM 2008-03-28 OS-kval Afrika
129 Matvej Korobov [RUS] 4 - 13 Warzawa, POL 2008-03-13 1/4 Feliks Stamm
128 Maciej Adamiak PKB Poznan, POL 18 - 16 Warzawa, POL 2008-03-12 1/8 Feliks Stamm
127 Oscar Ahlin Tensta BK 3 - 0 Halmstad 2008-03-09 Final Halmstad BC
126 Erik Skoglund Nyköpings BS 4 - 1 Halmstad 2008-03-08 Halmstad Box Cup
125 Erik Skoglund Nyköpings BS 3 - 0 Uppsala 2008-01-20 Final KP-Cup
124 Salim Abdullahad Redbergslids BK W TKO 1 Uppsala 2008-01-19 1/2 KP-Cup
123 Abdelkader Bouhenia [FRA] 0 - 12 Tammerfors, FIN 2007-12-14 1/4 Tammer
122 Eemeli Katajisto Turun UL, FIN 11 - 5 Tammerfors, FIN 2007-12-13 1/8 Tammer
121 Pawel Glazewski POL 3 - 0 Chojnice, POL 2007-12-08 Landskamper 2007 SWE-POL 3-5
120 Yasser Ramadan Abdelghaffar EGY 9 - 18 Chicago, USA 2007-10-28 VM 2007 1/16
119 Mario Sivolija [CRO] 6 - 17 Ostrava, CZE 2007-09-22 1/2 Ostrava
118 Jeton Plakaj [KOS] W TKO 4 Ostrava, CZE 2007-09-21 1/4 Ostrava
117 Ismail Syllach [UKR] 1 - 14 Istanbul, TUR 2007-05-12 1/2 Ahmet Cömert
116 Danijar Oskenbajev [KZK] 29 - 7 Istanbul, TUR 2007-05-11 1/4 Ahmet Cömert
115 Ehsan Rouzbehani [IRN] 26 - 10 Istanbul, TUR 2007-05-10 1/8 Ahmet Cömert
114 Babacar Kamara Stockholms AIF 21 - 20 Sundsvall 2007-04-22 SM 2007 SM-final
113 John Reed BK Kelly 38 - 7 Sundsvall 2007-04-21 SM 2007 1/2
112 Evgenij Makarenko [RUS] L TKO 3 Warzawa, POL 2007-03-24 Final Feliks Stamm
111 Nikolajs Grisunins [LAT] 14 - 9 Warzawa, POL 2007-03-23 1/2 Feliks Stamm
110 Mariusz Welc PKB Poznan, POL 24 - 12 Warzawa, POL 2007-03-22 1/4 Feliks Stamm
109 Javid Tagijev [AZE] 23 - 26 Plovdiv, BUL 2007-02-17 1/2 Strandja
108 Emil Kratjev [BUL] 18 - 6 Plovdiv, BUL 2007-02-16 1/4 Strandja
107 Kenneth Mangani [RSA] W TKO 2 Hvidovre, DEN 2006-11-26 Final Copenhagen Cup
106 Glenn Hunter [CAN] 39 - 7 Hvidovre, DEN 2006-11-25 1/2 Copenhagen Cup
105 Lars Gram [DEN] 34 - 14 Hvidovre, DEN 2006-11-24 1/4 Copenhagen Cup
104 Philip Jablonski Skarpnäcks BK 3 - 0 Angered 2006-11-05 Final ABC
103 Kaj Laesö-Buch IF Göteborg Team Box 3 - 0 Angered 2006-11-04 1/2 ABC
102 Paul Nilssen Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 2006-10-30
101 Babacar Kamara Stockholms AIF 1 - 2 Stockholm 2006-10-29
100 Burhan Brahimi Häljarps AIS W TKO 4 Hilleröd, DEN 2006-10-15 Final Hilleröd BC
99 Oleksandr Usyk UKR L TKO 3 Plovdiv, BUL 2006-07-18 EM 2006 1/8
98 Matej Matkovic CRO 30 - 16 Plovdiv, BUL 2006-07-14 EM 2006 1/16
97 Roland Gavril [ROM] 22 - 36 Constanca, ROM 2006-06-09 1/2 Golden Belt
96 Gheorghita Sbenghea [ROM] W TKO 4 Constanca, ROM 2006-06-08 1/4 Golden Belt
95 Kennedy Katende Sundsvalls BK 35 - 31 Stockholm 2006-04-23 SM 2006 SM-final
94 Nasri Poteh IK Ymer 40 - 19 Stockholm 2006-04-21 SM 2006 1/2
93 Qi Jing [CHN] 21 - 16 Helsingfors, FIN 2006-04-09 Final Gee-Bee
92 Aleksander Rubjuk [EST] W TKO Helsingfors, FIN 2006-04-07 1/2 Gee-Bee
91 Miroslav Nowosada Hetman Bialystok, POL 14 - 17 Warzawa, POL 2006-03-16 1/4 Feliks Stamm
90 Igor Conobeev [MLD] W TKO 2 Warzawa, POL 2006-03-15 1/8 Feliks Stamm
89 Rumen Motovski [BUL] 27 - 35 Pleven, BUL 2006-02-16 1/8 Strandja
88 Disha Gisha St Michael, IRL W TKO 4 Athy, IRL 2006-02-11 Stockholm-St Michael 4-3
87 Savas Kaya TUR 3 - 0 Stockholm 2006-01-28 Landskamper 2006 SWE-TUR 6-4
86 Simon Engström Katrineholms BK 37 - 7 Uppsala 2006-01-22 Final KP-Cup
85 Rachib Bejlarov [AZE] 31 - 47 Nizhnevartovsk, RUS 2005-12-03 1/2 Petroleum Cup
84 Victor Cotiujanschi [MLD] W TKO Nizhnevartovsk, RUS 2005-12-02 1/4 Petroleum Cup
83 Abdelkader Bouhenia [FRA] 30 - 23 Hvidovre, DEN 2005-11-27 Final Copenhagen
82 Gevorg Gevorgian BK Wedala, DEN 34 - 14 Hvidovre, DEN 2005-11-26 1/2 Copenhagen Cup
81 Alexander Martinsen (m) Drammen AK, NOR 3 - 0 Angered 2005-11-06 Final ABC
80 Juho Lehtinen Tampereen VS, FIN W TKO 3 Angered 2005-11-05 ABC
79 Eemeli Katajisto Turun UL, FIN 15 - 20 Tammerors, FIN 2005-10-20 1/4 Tammer
78 Kennedy Katende Sundsvalls BK W Gävle 2005-09-25 Final Gefle Dagblad BO
77 Måns Eliasson BK Falken 5 - 0 Gävle 2005-09-24 1/2 Gefle Dagblad BO
76 Javid Tagijev [AZE] 14 - 17 Bukarest, ROM 2005-05-19 1/4 Gyllene Bältet
75 Gary Barr [ENG] 3 - 0 Stockholm 2005-05-12
74 Kennedy Katende Sundsvalls BK 27 - 11 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
73 Andreas Olsson Lunds BS W TKO 3 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
72 Joaquin Molina-Rivera Redbergslids BK 24 - 14 Malmö 2005-04-22 SM 2005 1/4
71 Craig McEwan [SCO] 24 - 16 Helsingfors, FIN 2005-04-10 Final GeeBee
70 Gary Barr [ENG] 44 - 19 Helsingfors, FIN 2005-04-09 1/2 GeeBee
69 Boye Nörve Oslo BK, NOR 35 - 14 Helsingfors, FIN 2005-04-08 1/4 GeeBee
68 Artur Zwarycz Gwardia Wroclaw, POL 11 - 24 Warzawa, POL 2005-03-18 1/2 Feliks Stamm
67 Nicos Adamidis [CYP] W TKO 3 Warzawa, POL 2005-03-16 1/4 Feliks Stamm
66 Mohammed Ali (tv) Malmö BK 3 - 0 Stockholm 2005-02-27 Bronco Cup
65 Boye Nörve B-30, NOR 3 - 0 Stockholm 2005-02-26 1/2 Bronco Cup
64 Matvej Korobov [RUS] L TKO 3 Plovdiv, BUL 2005-02-10 Strandja
63 Ismail Syllach [UKR] 23 - 31 Oslo, NOR 2005-01-23 Final Norway BC
62 Mohamed Hikal [EGY] 30 - 16 Oslo, NOR 2005-01-22 1/2 Norway BC
61 Boye Nörve Oslo BK, NOR 31 - 7 Oslo, NOR 2005-01-21 1/4 Norway BC
60 Eemeli Katajisto FIN 3 - 0 Kristianstad 2004-12-11 Landskamper 2004 SWE-FIN 8-3
59 Donatas Bondorovas [LTU] L 3 Riga, LAT 2004-11-21 Final Olaine GP
58 D Sabaitis [LTU] W 3 Riga, LAT 2004-11-20 1/2 Olaine Grand Prix
57 Hugh Joyce St Michael's BC, IRL 3 - 0 Stockholm 2004-11-14 Sthlm-St Michael 5-3
56 Kennedy Katende Sundsvalls BK 0 - 3 Angered 2004-11-07 Final ABC
55 Andreas Olsson Lunds BS 3 - 0 Angered 2004-11-06 1/2 ABC
54 Andy Garbett TK, NOR 3 - 0 Angered 2004-11-05 1/4 ABC
53 Ismail Sillach [UKR] L TKO 3 Tammerfors, FIN 2004-10-17 Final Tammer
52 Eemeli Katajisto Turun Urheiluliitto, FIN 28 - 17 Tammerfors, FIN 2004-10-16 1/2 Tammer
51 Lari Kirkkopelto Helsingin US, FIN 26 - 3 Tammerfors, FIN 2004-10-15 1/4 Tammer
50 Mindaugas Spakauskas [LTU] 14 - 21 Tallin, EST 2004-09-24 1/4 Karl Lehmann
49 John Reed BK Kelly 3 - 0 Tärnsjö 2004-05-2x
48 Steven Musisi Stockholms AIF 25 - 23 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
47 Tomas Carlsson IF Linnéa 28 - 18 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
46 Kennedy Katende Sundsvalls BK 28 - 16 Linköping 2004-03-12 SM 2004 1/4
45 Åke Palmgren IF Linnéa 5 - 0 Linköping 2004-03-11 SM 2004 1/8
44 Murat Nartokov (Tlupov) BK Kelly 3 - 0 Haninge 2004-02-15 Final Bronco Cup
43 Stephen Ablorh IF Linnéa 3 - 0 Haninge 2004-02-14 1/2 Bronco Cup
42 Åke Palmgren IF Linnéa 3 - 0 Uppsala 2004-02-01 Final KP-Cup
41 Måns Eliasson BK Falken 3 - 0 Uppsala 2004-01-31 1/2 KP-Cup
40 Simon Engström Katrineholms BK W TKO 2 Haninge 2003-12-20
39 Marcos Vergara Buenos Aires, BRA 1 - 2 Buenos Aires, BRA 2003-12-13 BA-Sthlm 1-4
38 Leonel Murature Buenos Aires, ARG 4 - 1 Buenos Aires, ARG 2003-12-12 BA-Sthlm 4-3
37 Cliff Soukka Redbergslids BK 1 - 2 Angered 2003-11-02 Final ABC
36 Stefan Schallengruber Redbergslids BK 3 - 0 Angered 2003-11-01 1/2 ABC
35 Andreas Johansson Narva BK 0 - 3 Haninge 2003-10-11
34 Joaquin Molina-Rivera Redbergslids BK 0 - 5 Gävle 2003-09-20 1/2 Gefle Dagblad
33 Andreas Olsson Lunds BS 4 - 1 Gävle 2003-09-19 1/4 Gefle Dagblad
32 Clas Abrahamsson BK Falken 14 - 18 Sundsvall 2003-04-25 SM 2003 1/4
31 Dean Frost London, ENG 1 - 2 Stockholm 2003-03-20 Stockholm-London 4-2
30 Gabriel Stam BK Masen 3 - 0 Stockholm 2003-03-16 Final Mellansvenska
29 Allan Elfström Narva BK 3 - 0 Stockholm 2003-03-15 1/2 Mellansvenska
28 Mike Talbot London, ENG 3 - 0 Bromley, ENG 2003-02-21 London-Stockholm 2-4
27 Andreas Johansson NBK/Akilles 3 - 0 Uppsala 2003-01-19 KP-Cup
26 Theodor Mouratidis Djurgårdens IF 5 - 0 Smedjebacken 2002-12-01 JSM-final
25 Andreas Junttila BK Swing W TKO 2 Smedjebacken 2002-11-30 1/2 JSM
24 Kaveh Kabinejad BK Kelly L Angered 2002-11-03 Final ABC
23 Sackor Verdier Upsala IF 5 - 0 Angered 2002-11-02 1/2 ABC
22 Pablo Lagos Upsala IF 2 - 1 Uppsala 2002-10-24
21 David Andersson BK Masen 5 - 0 Sundsvall 2002-10-20 Final Draken Cup
20 Fahrettin Yetim Hammarby IF 5 - 0 Sundsvall 2002-10-19 1/2 Draken Cup
19 Ole Arne Naesgård Apollo BK, NOR W TKO 2 Gävle 2002-09-29 GD Open
18 Esa Veteli FIN-jun 3 - 0 Stockholm 2002-08-18 SWE (j)-FIN (j) 6-3
17 Pavel Semenjov [EST] 0 - 3 Maardu, EST 2002-03-31 Final Maardu
16 S Podgornij [EST] 3 - 0 Maardu, EST 2002-03-30 1/2 Maardu
15 D Polenkov [UKR] 3 - 0 Maardu, EST 2002-03-29 1/4 Maardu
14 S Istraskin [RUS] W TKO 1 Maardu, EST 2002-03-28 1/8 Maardu
13 Sackor Verdier Upsala IF 3 - 0 Stockholm 2002-03-24 Mellansvenska
12 Fu-Ming Yu Sparta W TKO 2 Helsingborg 2002-03-16 Final Nybörjarnas
11 Sackor Verdier Upsala IF 12 - 4 Helsingborg 2002-03-15 1/2 Nybörjarnas
10 Andreas Olsson Lunds BS 12 - 6 Helsingborg 2002-03-14 1/4 Nybörjarnas
9 Ruslan Karlberg Bro IK W TKO 2 Haninge 2002-02-24 Final Bronco Cup
8 Mikael Kedvik BK Roslagsbjörnen KO 2 Stockholm 2002-02-16
7 Amir Aidin Starfight 3 - 0 Uppsala 2002-01-20 KP-Cup
6 Hinke Towle BK Dalen 3 - 0 Haninge 2001-11-17
5 Andreas Jansson BK Swing 3 - 0 Örebro 2001-11-11
4 Andreas Olsson Lunds BS 5 - 0 Angered 2001-11-03 Final ABC (j)
3 Patrik Ytterström Sundsvalls BK W 3 Sundsvall 2001-10-21 Final Draken Cup (j)
2 Andreas Jansson BK Swing 3 - 0 Gävle 2001-09-30 Final Gefle Dagblad (j)
1 Julian Holmgren B-30, NOR W TKO 2 Gävle 2001-09-29 1/2 Gefle Dagblad (j)
Sammanfattande statistik
Fadern från Gambia, svensk moder. Folkbokföringsnamn: Johannes Gabriel Badou Nyberg.
2002 Nybörjarmästare.
2002 JSM-Guld.
2003 Mellansvensk mästare.
2005-06 Guld Copenhagen Cup.
Stor Grabb nr 140. 


Misslyckades kvala in till OS 2008 (Europa), men tävlade för Gambia på en afrikansk kvot. Blev därmed den förste boxaren att representera Gambia i ett OS.