Michael Yikealo

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1976-09-22
Död:
Klubb: KK All Round (Lidköping), Stockholms AIF, Narva BK (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1995, 97-98-99 SM-Guld
Landskamper: 5 (5-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Debut 2000-04-29. Som proffs 4 (2-2, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
58 Paul McCloskey IRL 9 - 6 Dublin, IRL 1999-04-30 Landskamper 1999 SWE-IRL 7-3
57 Angelo Letizia ITA 17 - 10 Stockholm 1999-03-29 Landskamper 1999 (j/s) SWE-ITA 10-1
56 Jani Lax BK Falken 17 - 4 Köping 1999-02-28 SM 1999 SM-final
55 Mosa Sayed Upsala IF 13 - 7 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
54 Henrik Waldemarsson Höllvikens BK 9 - 3 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
53 Marc Wickman [IRL] 16 - 7 Gävle 1998-09-27 Final Gefle Dagblad
52 Mosa Sayed Upsala IF +5 - 5 Gävle 1998-09-26 1/2 Gefle Dagblad
51 Tomas Acar Rinkeby International 11 - 7 Stockholm 1998-03-01 SM 1998 SM-final
50 Nicklas Heleander Höllvikens BK 5 - 0 Stockholm 1998-02-28 SM 1998 1/2
49 Cliff Soukka NBK/Akilles 10 - 5 Stockholm 1998-02-27 SM 1998 1/4
48 Mohammed Oudji FRA 3 - 0 Eu, FRA 1997-05-10 Landskamper 1997 SWE-FRA 4-7
47 Shukri Taha Tensta BK KO 1 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
46 Alexander Lindgren Djurgårdens IF 27 - 11 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
45 Vesa Kuosku Angered BC W TKO 3 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
44 Tonton Semakala Tensta BK 6 - 13 Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad BO
43 Isam Khalil Järfälla BC 2 - 1 Stockholm 1996-03-17 Final Bronco Cup
42 Stephen Ablorh BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1996-03-16 1/2 Bronco Cup
41 Tonton Semakala Tensta BK 6 - 8 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 SM-final
40 Kamran Kabinejad BK Kelly 14 - 1 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
39 Jonas Malmqvist Majornas BK 11 - 6 Stockholm 1996-02-02 SM 1996 1/4
38 Mikael Goch BK Örnen 10 - 1 Stockholm 1996-02-01 SM 1996 1/8
37 Vitali Kargin [RUS] L w.o Sundsvall 1996-01-13 1/2 Sweden BO
36 Soliman Elamari Oslo BK, NOR 8 - 3 Sundsvall 1996-01-12 1/4 Sweden BO
35 Marko Jurvanen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1995-12-10 Landskamper 1995 SWE-FIN 10-2
34 Kai Kauramäki Porin NMKY, FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1995-11-13
33 Soliman Elamari Oslo BK, NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1995-10-08 Norge BF 75 år
32 Tonton Semakala Tensta BK/ Pressen 5 - 9 Hallstahammar 1995-09-16 Landslaget-Pressen 5-4
31 Oktay Urkal NSF Berlin, GER L TKO 1 Bad Mecklenburg, GER 1995-09-09
30 Besik Vardzelasvili GEO 5 - 10 Berlin, GER 1995-05-06 VM 1995 1/16
29 Laszlo Szucs [HUN] 1 - 4 Mestre, ITA 1995-03-29 1/4 Trofeo Italia
28 Snorri Arnarsson Häljarps AIS 10 - 2 Gävle 1995-03-06 SM 1995 SM-final
27 Henrik Waldemarsson Höllvikens BK W TKO 1 Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
26 Mosa Sayed Upsala IF 4 - 2 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
25 Johan Fredriksson BK Rapid 23 - 7 Gävle 1995-03-03 SM 1995 1/8
24 Kamran Kabinejad BK Kelly 3 - 0 Lidköping 1995-02-05
23 Sami Elovaara Oulun Kehä-Pojat., FIN 0 - 3 Kuopio, FIN 1994-12-18
22 Petri Nikkinen FIN W TKO 3 Hallstahammar 1994-12-11 Landskamper 1994 SWE-FIN 7-5
21 Mahad Robleh Stockholms AIF/Landslaget 13 - 2 Göteborg 1994-10-04 Landslaget-Pressen 5-5
20 Ahmed Saliveski MCD W TKO 2 Istanbul, TUR 1994-09-1x 1/16 Jun-VM
19 Boris Kander RUS 1 - 5 Istanbul, TUR 1994-09-1x 1/4 Jun-VM
18 Olegas Demcenko LTU 20 - 2 Istanbul, TUR 1994-09-1x 1/8 Jun-VM
17 Soliman Elamari NOR-jun 8 - 14 Tönsberg, NOR 1994-03-27 Final NM (j)
16 Tonton Semakala BK Örnen L Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
15 Rickard Nordstrand Njurunda BK 26 - 22 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
14 Siamak Vis Jamegar BK Rapid 21 - 10 Timrå 1994-03-03 SM 1994 1/8
13 Christoffer Rosenvinge NOR-jun 1 - 2 Göteborg 1994-02-12 SWE (j)-NOR (j) 7-2
12 Johan Ågren Oskarshamns BK L KO 3 Karlshamn 1993-10-16 1/2 Winner Cup
11 Oleg Sergejev RUS 7 - 23 Thessaloniki, GRE 1993-09-30 1/2 EM (j)
10 John Morrissey IRL 8 - 1 Thessaloniki, GRE 1993-09-29* 1/4 EM (j)
9 Oney Ozdemir AUT W TKO 2 Thessaloniki, GRE 1993-09-28* 1/8 EM (j)
8 Johan Fredriksson BK Rapid 2 - 3 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
7 Stefan Nordin BK Kelly 5 - 0 Hallstahammar 1993-02-26 SM 1993 1/4
6 Alexandru Stan Hälsingborgs BK 3 - 2 Hallstahammar 1993-02-25 SM 1993 1/8
5 Anders Styve NOR-jun 0 - 3 Ålesund, NOR 1993-02-14 SWE (j)-NOR (j) 6-5
4 Marko Jurvanen TVS, FIN W 3 Rinkeby 1993-01-24
3 Fredrik Sjöberg Angered BC 0 - 3 Lilla Edet 1992-10-04 Final Fighter Cup
2 Attila Husseinov Halmstads AIS 1 - 2 Halmstad 1992-01-19 Final Sydsvenska (j)
1 Roy Hassan Västra Frölunda BK 3 - 0 Halmstad 1992-01-18 1/2 Sydsvenska (j)
Sammanfattande statistik

Michael Fessahaye Yikealo. Född i Eritrea.
1996 SM-Silver.
Stor Grabb nr 126


Alldeles för vek för det hårda proffslivet.


Omfattande och grava extraaktiviteter utanför ringen.