Olof Norrman

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1910-09-14
Död: 1995-06-23
Klubb: Eskilstuna BK, IFK Linköping
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
50 David Ehrlund Eskilstuna BK/ Södermanland 1 - 2 Motala 1945-12-16 Östergötland-Södermanland 4-4
49 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK/Göteborg 1 - 2 Linköping 1945-01-14 Linköping-Göteborg
48 Sune Olsson IF Linnéa 0 - 3 Motala 1944-12-03 BK 30 Motala 15 år
47 Arne Johansson (lt) Anderstorps BK 3 - 0 Nybro 1944-02-13 Final Östsvenska
46 Herbert André Kalmar BK 0 - 3 Nybro 1944-01-30
45 Herbert André Kalmar BK 1 - 2 Kalmar 1943-12-12 Kalmar BK-IFK Linköping 7-2
44 Ture Ågren Narva BK L 3 Stockholm 1940-06-20
43 Allan Granelli Narva BK L 3 Örebro 1939-11-30
42 Svend Aage Christensen IF Sparta, DEN W 3 Eskilstuna 1939-10-22
41 Ivar Stormo B-30, NOR L KO 3 Eskilstuna 1939-02-10
40 Ivar Stormo B-30, NOR KO 3 Eskilstuna 1939-02-09 Eskilstuna BK 20 år
39 Sigfrid Karlström Hallstahammars SK 3 - 0 Eskilstuna 1938-11-26
38 E Garmeister [GER] 0 - 3 Eskilstuna 1938-11-25
37 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1938-11-05
36 Allan Granelli Narva BK 0 - 3 Stockholm 1938-11-04
35 Artur Englund BK Rapid W TKO 2 Eskilstuna 1938-10-14
34 Oskar Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1938-09-09
33 Harry Eklund BK Masen 0 - 3 Eskilstuna 1938-03-18
32 Arvid Nordin Kristianstads BK 1 - 2 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/4
31 Kurt Andersson BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1938-03-04 SM 1938 1/8
30 Hilding Lindahl Nybro BK 3 - 0 Kalmar 1938-02-20
29 Ivar Stormo B-30, NOR W 3 Eskilstuna 1938-02-04 IS 9 kg tyngre
28 Anker Stormo B-30, NOR KO 1 Eskilstuna 1938-02-03 Eskilstuna BK-B-30 5-3
27 Jörgen Råberg GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1938-01-23
26 Oskar Ågren Narva BK L 3 Eskilstuna 1938-01-21 Eskilstuna BK-Narva BK 3-7
25 Henry Tiller B-30, NOR L TKO 1 Trondheim, NOR 1937-12-12 B-30-Eskilstuna BK 3-5
24 Ruben Genberg BK Örnen L TKO 2 Eskilstuna 1937-12-09
23 Knut Pettersson Flottans IF Karlskrona 3 - 0 Stockholm 1937-10-25
22 Bror Nordin IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1937-10-24
21 Henry Svensson IF Linnéa W 3 Eskilstuna 1937-04-09
20 Georg Sjöberg Narva BK W 3 Eskilstuna 1937-02-26
19 Aarne Järvinen HeVo, FIN L KO 1 Eskilstuna 1937-01-11
18 Gösta Sandberg Landskrona BK 0 - 3 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 1/2
17 Axel Jansson BK 30 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
16 Eold Andersson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/8
15 Artur Englund Nässjö BK W 3 Motala 1936-01-19
14 Tex Edner IK Balder L KO 1 Stockholm 1935-09-27 Fyrklubbsturnering
13 Erik "Krigarn" Karlsson BK Örnen W 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
12 Kurt Andersson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
11 Sture Claesson BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/8
10 Einar Hammar BK 30 L 3 Örebro 1934-12-07
9 Gunnar Johansson (gbk) Göteborgs BK L TKO 2 Göteborg 1934-03-17 SM 1934 1/8
8 Gunnar Landin BK Kelly W TKO 1 Motala 1934-03-04. Final Mellansvenska
7 Einar Hammar BK Kelly W 3 Motala 1934-03-04 1/2 Mellansvenska
6 Erik Wigh BK 31 W 3 Motala 1934-03-03 1/4 Mellansvenska
5 Ernst Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1932-12-30 1/8 JSM
4 Carl Ringström IK Balder 3 - 0 Stockholm 1932-12-28 1/16 JSM
3 Alex Ström BK Kelly W 3 Eskilstuna 1932-11-04
2 Georg Sjöberg IK Balder L 3 Stockholm 1931-12-18 1/4 JSM
1 N Gabrielsson BK Celtic W 3 Eskilstuna 1931-01-21
Sammanfattande statistik

Oftast som "Olle" i resultatlistor och matchprogram. Enligt obekräftad tidningsuppgift var han dövstum.
4x Mellansvensk mästare (1934-
1944 Östsvensk mästare.