Oscar Persson

Vikt: Weltervikt
Född:
Död:
Klubb: Flottans IF (Karlskrona)
SM: 1935 SM-Guld
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
57 Larsson (ka4) KA 4 3 - 0 Karlskrona 1944-03-11. Final Marina mästerskapet
56 Evert Schultz Göteborgsflottan 2 - 1 Karlskrona 1944-03-11 1/2 Marina mästerskapet
55 Nyström KA 1 3 - 0 Karlskrona 1944-03-10 1/4 Marina mästerskapet
54 G Källkvist Flottans IF W TKO 2 Karlskrona 1944-02-22. Final DM-Blekinge
53 Stig Blomkvist Flottans IF 3 - 0 Karlskrona 1944-02-22 1/2 DM-Blekinge
52 Malte Karlsson Kalmar BK 3 - 0 Karlskrona 1943-11-05
51 Karl Gösta Olsson Flottans IF KO 2 Karlskrona 1943-02-13. Final Sydsvenska
50 Gustav Axelsson Halmstads BS W TKO Karlskrona 1943-02-13 1/2 Sydsvenska
49 Sten Andersson (w) Karlskrona BK W TKO 1 Karlskrona 1943-02-13 1/4 Sydsvenska
48 Tore Gustavsson Narva BK W TKO 3 Stockholm 1938-10-16
47 Allan Granelli Narva BK 0 - 3 Stockholm 1938-10-14
46 Poul Wiborg BK Hermod, DEN 3 - 0 Karlskrona 1937-02-06 Flottans IF-BK Hermod 4-4
45 Elias Marjasin GAK Enighet 2 - 1 Malmö 1937-01-31
44 Nils Fogelberg IF Linnéa W 3 Karlskrona 1937-01-30 Flottans IF-IF Linnéa 4-3
43 Tage Jörgensen Valby IK, DEN KO Köpenhamn, DEN 1936-12-25
42 Erik Eklund BK Kamraterna W TKO 2 Kalmar 1936-03-15 BK Kamraterna-Flottans IF 1-4
41 Einar Hammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 1/2
40 Charles Andersson Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/4
39 Erik Nordqvist Kristianstads BK 3 - 0 Kristianstad 1936-02-10 Final Sydsvenska
38 Allan Granelli GAK Enighet W TKO 1 Kristianstad 1936-02-09. 1/2 Sydsvenska
37 Verner Gyllin Svedala IK 2 - 1 Kristianstad 1936-02-09 1/4 Sydsvenska
36 Erik Eklund BK Kamraterna KO 1 Karlskrona 1936-02-01
35 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1936-01-10
34 Thure Ahlqvist IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1935-03-04 SM 1935 SM-final
33 Nils Fogelberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
32 Birger Larsson Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/4
31 Verner Gyllin Svedala IK 3 - 0 Landskrona 1935-02-04 Final Sydsvenska
30 Nils Andersson (bka) BK Amatör W Landskrona 1935-02-03 1/2 Sydsvenska
29 Erik Nordqvist Kristianstads BK 3 - 0 Landskrona 1935-02-03 1/4 Sydsvenska
28 Harry Åstrand IK Ymer L 3 Göteborg 1934-03-17 SM 1934 1/4
27 Paul Eriksson Flottans IF W TKO 2 Karlskrona 1934-02-24. Final Sydsvenska
26 Gösta Sandberg Landskrona BK 2 - 1 Karlskrona 1934-02-23 1/2 Sydsvenska
25 Gösta Sandberg Landskrona BK L 3 Malmö 1933-02-05 Final Sydsvenska
24 Gert Lindström BK Amatör W 3 Malmö 1933-02-04. 1/2 Sydsvenska
23 Lütke Heros, GER L 3 Stockholm 1932-11-05
22 Nils Sjöblom Landskrona BK W Dsq 2 Landskrona 1932-03-20
21 Harry Eklund Borlänge SK 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
20 Bertil Eklöf Uppsala AIF 2 - 1 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
19 Gunnar Hellgren Säffle BK W TKO 3 Stockholm 1932-03-04 SM 1932 1/8
18 Göte Persson (w) Malmö BK W 3 Malmö 1932-02-28
17 Gert Lindström BK Amatör 1 - 2 Trelleborg 1932-02-21 1/4 Sydsvenska
16 Urho Leskinen HeVo, FIN L 3 Stockholm 1932-01-16
15 Lindberg (tul) TUL/Helsingfors, FIN W TKO 2 Stockholm 1931-05-31 IF Linnéa-TUL/Helsingfors 6-2
14 Gösta Sandberg Landskrona BK L 3 Helsingborg 1931-02-23 Final Sydsvenska
13 Gert Lindström BK Amatör KO 2 Helsingborg 1931-02-22 1/2 Sydsvenska
12 Gösta Sandberg Landskrona BK L 3 Landskrona 1930-02-03 Final Sydsvenska
11 Nils Sjöblom Landskrona BK W 3 Landskrona 1930-02-02 1/2 Sydsvenska
10 Erik Liedholm Hälsingborgs BS L KO 3 Helsingborg 1929-02-24. Final Sydsvenska
9 Gustaf Lindell IK Sparta W 3 Helsingborg 1929-02-24 1/2 Sydsvenska
8 Ludvig Hedenborg Hälsingborgs BS W Dsq 3 Helsingborg 1929-02-24 1/4 Sydsvenska
7 A Hallström Hälsingborgs BS W TKO 2 Helsingborg 1929-02-17
6 Henry Nyrén GAK Enighet W 3 Karlskrona 1929-02-03
5 Olof Aronsson Flottans IF Stockholm L 3 Stockholm 1928-03-10 FIF Karlskrona-FIF Stockholm 3-5
4 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
3 Erik Liedholm Hälsingborgs BS W 3 Malmö 1928-02-13 Final Sydsvenska
2 Gert Lindström BK Amatör KO 1 Malmö 1928-02-12. 1/2 Sydsvenska
1 Arthur Andersson BK Amatör W TKO 1 Malmö 1928-02-12 1/4 Sydsvenska
Sammanfattande statistik

1928, 1934-1935-1936, 1943 Sydsvensk mästare.
1929-1930-1931, 1933 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
1944 Distriktsmästare Blekinge. 
1944 Marinmästare. Noterades som rustmästare vid mästerskapet.  


Hans militära beteckning var 503 vilket medförde att han gick under beteckningen 503 Persson i många resultatlistor. 
En mycket populär boxare. Han var 42 år då han erövrade den Marina mästerskapstiteln.