Odd Bengtsson

Vikt: Flugvikt - Lättvikt
Född: 1959-02-19
Död:
Klubb: IF Linnéa (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: 1978 SM-Guld (B), 1979-1980 SM-Guld (Fj), 1981, 1985 SM-Guld (L)
Landskamper: 4 (3-1)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
56 Kalervo Alanenpää Redbergslids BK 5 - 0 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
55 Lars Olofsson Häljarps AIS W TKO 3 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
54 Joakim Johansson BK Winter 5 - 0 Malmö 1985-03-09 SM 1985 1/4
53 Maurizio Ronzoni [ITA] 0 - 5 Venedig, ITA 1982-03-11* 1/2 Trofeo Italia
52 Karoly Karacson [HUN] 4 - 1 Venedig, ITA 1982-03-10* 1/4 Trofeo Italia
51 Clyde McIntosh ENG 1 - 2 Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
50 Tony Brown [ENG] 3 - 0 Kristianstad 1981-11-26
49 Mohamed Kawoya Västra Frölunda BK L TKO 1 Göteborg 1981-10-06
48 Damien Fryers IRL 1 - 4 Tammerfors, FIN 1981-05-03 EM 1981 1/8
47 Frédéric Geoffroy [FRA] 0 - 5 Toulon, FRA 1981-04-02* Int.turn
46 Driss Fliti [MOR] 5 - 0 Toulon, FRA 1981-04-01* Int.turn
45 Tauno Lothander IF Linnéa 5 - 0 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
44 Ove Lundby BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
43 Jesus Correa Redbergslids BK W TKO 3 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
42 Gilbert Ambrose Sullom Voe ABC, SCO 0 - 3 Aberdeen, SCO 1981-02-11 Team SWE-SCO 4-6
41 Steve James WAL 3 - 0 Stockholm 1981-01-26 Landskamper 1981 SWE-WAL 7-4
40 Frédéric Geoffroy [FRA] 1 - 4 Stockholm 1981-01-10 SBO
39 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 1 - 4 Göteborg 1980-12-29
38 Jörgen Möller Larsen DEN 3 - 0 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
37 Adolfo Horta Martinez CUB 0 - 5 Moskva, URS 1980-07-24 OS 1980 Moskva 1/16
36 Hannu Kaislama KuNy, FIN 2 - 1 Stockholm 1980-06-28 "OS-test"
35 Zatjo Andrejkovski [BUL] 0 - 5 Duisburg, FRG 1980-05-25* Final Inter Cup
34 Pavel Forman [TCH] 5 - 0 Duisburg, FRG 1980-05-24* 1/2 Inter Cup
33 Claude Capelle [FRA] 3 - 2 Duisburg, FRG 1980-05-23* 1/4 Inter Cup
32 Flemming Hansen DEN 2 - 3 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
31 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 3 - 2 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
30 Vaclav Hocke Loko Decin, TCH 1 - 2 Stockholm 1980-02-05
29 Joni Nyman Porin NMKY, FIN L KO 2 Stockholm 1979-11-05
28 Kole Talevski Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
27 Peter Johansson BK Winter 4 - 1 Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/2
26 Hannu Huuhtanen [FIN] W 3 Eskilstuna 1979-02-18
25 Tommy Johansson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1979-02-13
24 Dragan Ilic Partizan, YUG 3 - 0 Stockholm 1979-02-02
23 Robert Gönczy [HUN] 0 - 3 Oskarshamn 1978-10-27
22 Jaroslav Luka Loko Decin, TCH 3 - 0 Stockholm 1978-10-17
21 Plamen Penchev BUL 0 - 5 Dublin, IRL 1978-06-10* 1/8 EM (j)
20 Rudolph [GDR] 1 - 4 Schwerin, GDR 1978-04-25* Schwerin
19 Henry Thorsen NOR 3 - 0 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
18 Tommy Johansson BK Örnen 4 - 1 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 SM-final
17 Jouni Anttonen BK Fighter 5 - 0 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
16 Kjell-Åke Wallin Skoftebyns AIS W TKO 3 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/4
15 Odd Öivind Tjosaans NOR-jun 3 - 0 Huddinge 1978-02-19 SWE (j)-NOR (j) 5-5
14 Kari Kolehmainen Valkeakosken Haka, FIN 4 - 1 Eskilstuna 1978-01-29
13 Vesa Wiik FIN jun 0 - 3 Kuusankoski, FIN 1978-01-15 SWE (j)-FIN (j) 1-9
12 Kermit Fredriksson Säffle BK 4 - 1 Stockholm 1977-12-12 JSM-final (B)
11 Timo Mykkänen FIN-jun L TKO 2 Motala 1977-03-26 1/2 Nordiska (j)
10 Stevan Elaka BK Pugilist 3 - 0 Stockholm 1977-03-12
9 Ronny Hedberg Ronneby BS 5 - 0 Stockholm 1977-03-08 SUM-final
8 Matti Kumpulainen Nybro BK 5 - 0 Stockholm 1977-03-07 1/2 SUM
7 Terje Sveen NOR-jun 0 - 3 Bergen, NOR 1977-02-20 SWE (j)-NOR (j) 4-6
6 Timo Mykkänen FIN-jun 0 - 3 Trelleborg 1977-01-16 SWE (j)-FIN (j) 3-7
5 Ronny Hedberg Ronneby BS 3 - 0 Halmstad 1977-01-06
4 Elek Madacki Halmstads AIS 5 - 0 Göteborg 1976-12-04 Final Göteborg Open (j)
3 Maunu Viinikka Skuru IK 0 - 3 Stockholm 1976-11-28
2 Torsten Jungell Katrineholms BK 3 - 2 Katrineholm 1976-11-06
1 Robert Ahainen BS Tor KO 1 Motala 1976-10-31
Sammanfattande statistik

Bytte namn efter karriären och heter numera Odd Tember.
Stor Grabb nr 111.
1976 Göteborgs Öppna JM.
1977 Ungdomsmästare.
1977 Juniormästare.