Kalervo Alanenpää

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1956-04-18
Död:
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1980 SM-Guld (L)
Landskamper: 9 (3-6)
Nordisk: -
EM: 3 (1-2)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
54 Andreas Otto ASK Vorwärts, GDR 0 - 5 Helsingfors, FIN 1986-04-05* 1/2 Gee Bee
53 Jukka Mykkänen Oulun Tarmo, FIN 4 - 1 Helsingfors, FIN 1986-04-04* 1/4 GeeBee
52 Anders Andersson Sundsvalls BK 0 - 5 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
51 Mikael Nilsson Carlshamns BC 5 - 0 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
50 Bandele Hinton USA 0 - 3 Göteborg 1986-01-31 Landskamper 1986 SWE-USA 1-11
49 Burghard Hohn [GDR] 3 - 2 Stockholm 1986-01-13 Final SBO
48 Julian John [CAN] W TKO 2 Stockholm 1986-01-12 1/2 SBO
47 Vesa Wallden FIN L TKO 3 Umeå 1985-12-09 Landskamper 1985 SWE-FIN 2-8
46 Claes Ahlström BK Rapid 3 - 0 Boden 1985-11-30
45 Dorel Stanciulescu ROM 2 - 3 Budapest, HUN 1985-05-28 EM 1985 (prel)
44 Odd Bengtsson Narva BK 0 - 5 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
43 Anders Andersson Sundsvalls BK 5 - 0 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
42 Booker Kidd USA 1 - 2 Göteborg 1985-01-29 Landskamper 1985 SWE-USA 4-7
41 Booker Kidd USA 1 - 2 Stockholm 1985-01-22 Landskamper 1985 SWE-USA 5-5
40 Mehmet Demir TUR 4 - 1 Stockholm 1985-01-14 Final SBO
39 Smal Jakupi YUG 5 - 0 Stockholm 1985-01-13 1/2 SBO
38 Jan Nyholm FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1984-12-16 Landskamper 1984 SWE-FIN 4-8
37 Joakim Johansson BK Winter/Nordkalotten W TKO 2 Boden 1984-12-12 SWE sel-Nordkalotten 8-2
36 Jose Tuominen HNK, FIN L TKO 2 Stockholm 1982-01-10 1/2 SBO
35 Vesa Paloniemi JTN, FIN W TKO 1 Stockholm 1982-01-08 1/4 SBO
34 Carlo Russolillo ITA 0 - 5 Tammerfors, FIN 1981-05-06 EM 1981 1/4
33 Kostas Sirras GRE W TKO 2 Tammerfors, FIN 1981-05-04 EM 1981 1/8
32 Vesa Wiik FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1981-03-09 Landskamper 1981 SWE-FIN 2-8
31 Billy Damberg BK 1925 W TKO 3 Göteborg 1981-02-08 Final Göteborg BC
30 Michael Dominguez [USA] 1 - 2 Göteborg 1981-01-30 (inoff) SWE-USA 4-6
29 John Samuels WAL 3 - 0 Stockholm 1981-01-26 Landskamper 1981 SWE-WAL 7-4
28 Frédéric Geoffroy [FRA] L TKO 2 Stockholm 1981-01-12 Final SBO
27 Robert Kiremi Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1981-01-11 SBO
26 Geza Tombas [YUG] 4 - 1 Stockholm 1981-01-10 SBO
25 Finn Krogh DEN W TKO 2 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
24 Omari Golaya TAN 0 - 5 Moskva, URS 1980-07-20 OS 1980 Moskva 1/16
23 Rene Weller TSV Bayer 04, FRG 0 - 5 Duisburg, FRG 1980-05-24* 1/2 Inter Cup
22 Karel Kaspar [TCH] W Dsq 2 Duisburg, FRG 1980-05-23* 1/4 Inter Cup
21 Jose Cruz [USA] 3 - 0 Stockholm 1980-05-16 Gröna Lund
20 Kimmo Leinonen OTN, FIN W TKO 1 Gävle 1980-04-20
19 Tauno Lothander IF Linnéa 5 - 0 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
18 Ulf Carlsson Katrineholms BK 1 - 2 Degerfors 1980-02-10
17 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Katrineholm 1980-02-03
16 Bronislaw Golmski [POL] 2 - 1 Kristianstad 1980-01-31
15 Tauno Lothander IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1980-01-14 Final SBO
14 Hannu Huuhtanen [FIN] W TKO 2 Stockholm 1980-01-12 1/2 SBO
13 F Fruwin London, ENG 0 - 3 London, ENG 1979-11-26 London-Stockholm 8-2
12 Mick Daniels [ENG] 3 - 0 Tönsberg, NOR 1979-11-11 Final Tönsberg
11 Krysztof Degorski [POL] 3 - 0 Tönsberg, NOR 1979-11-10 1/2 Tönsberg
10 Tauno Lothander IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1979-11-05
9 Jan Kratz BK Dacke 3 - 0 Borlänge 1979-10-29
8 William Otenio [KEN] L TKO 2 Stockholm 1979-10-22
7 András Botos Salgótarjáni BTC, HUN L TKO 2 Stockholm 1978-10-30
6 Lars Hoffsten BK Falken L TKO 3 Hallstahammar 1978-09-24
5 Tauno Lothander BK Örnen 1 - 4 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
4 Risto Kokko Upsala IF W TKO 3 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/8
3 Tommy Johansson BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1978-01-16
2 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Stockholm 1977-11-21
1 Risto Kokko Upsala IF 2 - 1 Stockholm 1977-11-07
Sammanfattande statistik
"Kalle". Född i Finland. Debuterade 1970 och tävlade för Kemi Into.
Deltog på TUL (finska arbetarmästerskapen).


1985 SM-Silver.
1980 Silver Stockholm Box Open.
1985-1986 Guld Stockholm Box Open.