Kalervo Alanenpää

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1956-04-18
Död:
Klubb: Finland. Djurgårdens IF (Stockholm), Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1980 SM-Guld (L)
Landskamper: 9 (3-6)
Nordisk: -
EM: 3 (1-2)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
59 Andreas Otto ASK Vorwärts, GDR 0 - 5 Helsingfors, FIN 1986-04-05* 1/2 Gee Bee
58 Jukka Mykkänen Oulun Tarmo, FIN 4 - 1 Helsingfors, FIN 1986-04-04* 1/4 GeeBee
57 Anders Andersson Sundsvalls BK 0 - 5 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
56 Mikael Nilsson Carlshamns BC 5 - 0 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
55 Bandele Hinton USA 0 - 3 Göteborg 1986-01-31 Landskamper 1986 SWE-USA 1-11
54 Burkhard Hohn SC Traktor, GDR 3 - 2 Stockholm 1986-01-13 Final SBO
53 Julian John [CAN] W TKO 2 Stockholm 1986-01-12 1/2 SBO
52 Matti Toikkanen JTN, FIN 5 - 0 Stockholm 1986-01-11 1/4 SBO
51 Mille Markovic Puma IF W TKO 1 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
50 Vesa Wallden FIN L TKO 3 Umeå 1985-12-09 Landskamper 1985 SWE-FIN 2-8
49 Claes Ahlström BK Rapid 3 - 0 Boden 1985-11-30
48 Dorel Stanciulescu ROM 2 - 3 Budapest, HUN 1985-05-28 EM 1985 (prel)
47 Odd Bengtsson Narva BK 0 - 5 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
46 Anders Andersson Sundsvalls BK 5 - 0 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
45 Booker Kidd USA 1 - 2 Göteborg 1985-01-29 Landskamper 1985 SWE-USA 4-7
44 Booker Kidd USA 1 - 2 Stockholm 1985-01-22 Landskamper 1985 SWE-USA 5-5
43 Mehmet Demir TUR 4 - 1 Stockholm 1985-01-14 Final SBO
42 Smal Jakupi YUG 5 - 0 Stockholm 1985-01-13 1/2 SBO
41 Jan Nyholm FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1984-12-16 Landskamper 1984 SWE-FIN 4-8
40 Joakim Johansson BK Winter/Nordkalotten W TKO 2 Boden 1984-12-12 SWE sel-Nordkalotten 8-2
39 Yunus Sebie BK Kalule 3 - 0 Norrköping 1984-11-15
38 Jose Tuominen HNK, FIN L TKO 2 Stockholm 1982-01-10 1/2 SBO
37 Vesa Paloniemi JTN, FIN W TKO 1 Stockholm 1982-01-08 1/4 SBO
36 Carlo Russolillo ITA 0 - 5 Tammerfors, FIN 1981-05-06 EM 1981 1/4
35 Kostas Sirras GRE W TKO 2 Tammerfors, FIN 1981-05-04 EM 1981 1/8
34 Vesa Wiik FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1981-03-09 Landskamper 1981 SWE-FIN 2-8
33 Billy Damberg BK 1925 W TKO 3 Göteborg 1981-02-08 Final Göteborg BC
32 Michael Dominguez [USA] 1 - 2 Göteborg 1981-01-30 (inoff) SWE-USA 4-6
31 John Samuels WAL 3 - 0 Stockholm 1981-01-26 Landskamper 1981 SWE-WAL 7-4
30 Frédéric Geoffroy [FRA] L TKO 2 Stockholm 1981-01-12 Final SBO
29 Robert Kiremi Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1981-01-11 SBO
28 Geza Tombas [YUG] 4 - 1 Stockholm 1981-01-10 SBO
27 Finn Krogh DEN W TKO 2 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
26 Jose Tuominen Helsingfors, FIN L TKO Helsingfors, FIN 1980-10-20 Helsingfors-Stockholm 6-3
25 Omari Golaya TAN 0 - 5 Moskva, URS 1980-07-20 OS 1980 Moskva 1/16
24 Rene Weller TSV Bayer 04, FRG 0 - 5 Duisburg, FRG 1980-05-24* 1/2 Inter Cup
23 Karel Kaspar [TCH] W Dsq 2 Duisburg, FRG 1980-05-23* 1/4 Inter Cup
22 Jose Cruz [USA] 3 - 0 Stockholm 1980-05-16 Gröna Lund
21 Kimmo Leinonen OTN, FIN W TKO 1 Gävle 1980-04-20
20 Tauno Lothander IF Linnéa 5 - 0 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
19 Ulf Carlsson Katrineholms BK 1 - 2 Degerfors 1980-02-10
18 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Katrineholm 1980-02-03
17 Bronislaw Golinski Stal-Stocznia, POL 2 - 1 Kristianstad 1980-01-31
16 Tauno Lothander IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1980-01-14 Final SBO
15 Hannu Huuhtanen [FIN] W TKO 2 Stockholm 1980-01-12 1/2 SBO
14 F Fruwin London, ENG 0 - 3 London, ENG 1979-11-26 London-Stockholm 8-2
13 Mick Daniels [ENG] 3 - 0 Tönsberg, NOR 1979-11-11 Final Tönsberg
12 Krysztof Degorski [POL] 3 - 0 Tönsberg, NOR 1979-11-10 1/2 Tönsberg
11 Tauno Lothander IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1979-11-05
10 Jan Kratz BK Dacke 3 - 0 Borlänge 1979-10-29
9 William Otenio [KEN] L TKO 2 Stockholm 1979-10-22
8 András Botos Salgótarjáni BTC, HUN L TKO 2 Stockholm 1978-10-30
7 Lars Hoffsten BK Falken L TKO 3 Hallstahammar 1978-09-24
6 Tauno Lothander BK Örnen 1 - 4 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
5 Risto Kokko Upsala IF W TKO 3 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/8
4 Tommy Johansson BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1978-01-16
3 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Stockholm 1977-11-21
2 Risto Kokko Upsala IF 2 - 1 Stockholm 1977-11-07
1 Lars Lahti BK Winter 3 - 0 Kiruna 1974-12-08
Sammanfattande statistik

"Kalle". Född i Finland.
Debuterade 1970 och tävlade för Kemi Into. Deltog på TUL (finska arbetarmästerskapen).

1985 SM-Silver.
1980 Silver Stockholm Box Open.
1985-1986 Guld Stockholm Box Open.