Ulf Carlsson

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1949-06-03
Död:
Klubb: Katrineholms BK, BK Örnen (Stockholm)
SM: 1973 SM-Guld (L), 1976-1977 SM-Guld (LW)
Landskamper: 19 (15-4)
Nordisk: 2 (0-2)
EM: 2 (0-2)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
110 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK L TKO 2 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
109 Per Olsson Oskarshamns BK 3 - 0 Älmhult 1981-03-11
108 Robert Kiremi Oskarshamns BK 3 - 0 Norrköping 1981-03-05
107 Mohamed Kawoya Gladsaxe BK, DEN L TKO 3 Köpenhamn, DEN 1981-02-19
106 Robert Kiremi Oskarshamns BK 3 - 0 Västervik 1981-02-15
105 Kevin McCabe [SCO] W Dsq 3 Aberdeen, SCO 1981-02-11 Team SWE-SCO 4-6
104 Tom Heiskanen Turun Teräs, FIN 3 - 0 Timrå 1980-10-26
103 Lasse Friman BK Örnen 1 - 4 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
102 Tryggve Eriksson BK Älgen KO 2 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/4
101 Kalervo Alanenpää Djurgårdens IF 2 - 1 Degerfors 1980-02-10
100 Ladislav Polacek Loko Decin, TCH 3 - 0 Stockholm 1980-02-05
99 Rino Börsching BSV Hannover, FRG 3 - 0 Katrineholm 1980-02-03
98 Martin Brerton IRL 1 - 2 Stockholm 1980-01-28 Landskamper 1980 SWE-IRL 3-7
97 Shadrach Odhiambo Majornas BK 0 - 5 Göteborg 1980-01-14 OS-kval
96 Frantisek Padevet Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
95 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Eskilstuna 1979-12-10
94 Shadrach Odhiambo Majornas BK 2 - 3 Katrineholm 1979-11-29
93 George Kerr SCO W Dsq 3 Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
92 Payark Dum [THA] W Dsq 3 Stockholm 1979-10-09
91 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Stockholm 1979-09-03
90 Jan Olejnik Gwardia Lodz, POL L Lodz, POL 1979-02-25 Final "Gyllene Båten"
89 John Nyamolo [UGA] 4 - 1 Lodz, POL 1979-02-24 1/2 "Gyllene Båten"
88 Milton McCory [USA] 2 - 1 Göteborg 1979-01-29 SWE sel-USA youth
87 Kasem Barake ISR 2 - 1 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR 6-4
86 Esko Pallaspuro FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
85 Michael Sörensen DEN W TKO 3 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
84 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Norrköping 1978-11-02
83 Mihaly Horvath Bp Honved, HUN 2 - 1 Stockholm 1978-10-30
82 Jan Juchelka Loko Decin, TCH 2 - 1 Stockholm 1978-10-17
81 Angel Bikov BUL 2 - 3 Tammerfors, FIN 1978-10-12 Tammerturneringen
80 Jorma Tuhkanen FIN/SNL 5 - 0 Tammerfors, FIN 1978-10-11 Tammerturneringen
79 Juhani Peiponen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1978-04-03 NM 1978 1/2
78 Shadrach Odhiambo Majornas BK 0 - 5 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 1/2
77 Ove Lundby BK Örnen 3 - 2 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
76 Pauli Ojakangas OTU, FIN 3 - 0 Stockholm 1978-02-14
75 Reijo Sipilä BK Fighter KO 2 Katrineholm 1978-02-07
74 Ernst Müller FRG 1 - 2 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
73 Darko Vrataric [FRG] 3 - 0 Stockholm 1978-01-16
72 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Hallsberg 1977-11-20
71 Esko Pallaspuro FIN 3 - 0 Göteborg 1977-11-14 Landskamper 1977 SWE-FIN 3-7
70 Öystein Wikstöl AIK Lund, NOR 5 - 0 Hallstahammar 1977-10-30
69 Paul Nyman Kristianstads BK W 3 Malmö 1977-10-13
68 Georgios Agrimavakis [GRE] 1 - 4 Aten, GRE 1977-09-07* Akropolis
67 Adberahim [MOR] 3 - 2 Aten, GRE 1977-09-05* Akropolis
66 Mikael Söderberg BK Falken 5 - 0 Stockholm 1977-04-05 SM 1977 SM-final
65 Jan Öjerskog BK Fighter 5 - 0 Stockholm 1977-04-04 SM 1977 1/2
64 Lars Hoffsten BK Falken W TKO 2 Stockholm 1977-04-03 SM 1977 1/4
63 Reijo Iltanen TVS, FIN W TKO 2 Katrineholm 1977-03-20
62 Jörg Retzkau [FRG] 3 - 0 Stockholm 1976-11-22
61 Laszlo Fodor BK Höjden 5 - 0 Eskilstuna 1976-11-12
60 Tomas Strålin Djurgårdens IF 5 - 0 Katrineholm 1976-11-06
59 Ray Leonard USA 0 - 5 Montréal, CAN 1976-07-18 OS 1976 Montréal 1/32
58 Jean-Claude Ruiz [FRA] L 3 Almeira, ESP 1976-05-10 Final Box-Am
57 Jimmy Heidelbach CIK, DEN W 3 Almeria, ESP 1976-05-07 1/2 Box-Am
56 Joao Gato [POR] W Almeria, ESP 1976-05-04 1/4 Box-Am
55 Jimmy Heidelbach DEN 1 - 2 Oslo, NOR 1976-03-27 NM 1976 1/2
54 Tomas Strålin BK Masen 5 - 0 Göteborg 1976-03-09 SM 1976 SM-final
53 Rolf Eriksson BK Örnen W TKO 3 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/2
52 Antonio Stocchino [ITA] 3 - 0 Linköping 1976-02-09
51 Krzysztof Pierwieniecki Stal Stocznia, POL 1 - 4 Stockholm 1976-01-19 Ekensberg 20 år
50 Lasse Friman FIN 3 - 0 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
49 Akio Kameda [JPN] 1 - 4 Montreal, CAN 1975-11-29 1/2 "För-OS"
48 Jean-Claude Ruiz [FRA] 4 - 1 Montreal, CAN 1975-11-28 1/4 "För-OS"
47 Milton Seward [USA] 3 - 2 Montreal, CAN 1975-11-27 1/8 "För-OS"
46 Jimmy Heidelbach DEN 3 - 0 Hilleröd, DEN 1975-11-16 Landskamper 1975 SWE-DEN 3-7
45 Kire Stojanovski Halmstads AIS 5 - 0 Katrineholm 1975-11-06
44 Marco Millros Jordbro BK 5 - 0 Huddinge 1975-11-02
43 Chris Davies WAL 2 - 1 Stockholm 1975-10-27 Landskamper 1975 SWE-WAL 7-3
42 Heikki Liukkonen Jyväskylän TN, FIN 5 - 0 Eskilstuna 1975-10-17
41 Thomas Åkerman GAK Enighet/Utmanarna 1 - 2 Borlänge 1975-09-21 Landslaget-Utmanarna
40 Karel Kaspar CZE 0 - 5 Katowice, POL 1975-06-03 EM 1975 1/8
39 Ove Lundby BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
38 Kole Talevski Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/2
37 Tapio Marjamaa FIN 3 - 0 Stockholm 1974-11-29 Landskamper 1974 SWE-FIN 4-6
36 Ove Lundby BK Örnen L Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
35 Peter Weise BK Falken 4 - 1 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/2
34 Heikki Vilander FIN 2 - 1 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
33 Jörgen Tovgaard DEN 2 - 1 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
32 Anders Hedberg Säffle BK/Pressen W TKO 2 Stockholm 1973-10-28 Landslaget-Pressen 6-4
31 Kole Talevski Redbergslids BK W 3 Mölndal 1973-10-12
30 Tony van Eck HOL 1 - 4 Belgrad, YUG 1973-06-02 EM 1973 1/8
29 Rainer Sarnas FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1973-04-18 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
28 Leif Sörensen DEN 3 - 0 Vänersborg 1973-03-23 Landskamper 1973 SWE-DEN 4-6
27 Risto Puikkonen BK Fighter 3 - 2 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
26 Peter Weise BK Falken 5 - 0 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
25 Anders Hedberg Säffle BK W 3 Linköping 1973-01-26
24 Ray Heaney IRL 2 - 1 Stockholm 1973-01-24 Landskamper 1973 SWE-IRL 5-5
23 Leo Nieminen FIN 2 - 1 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
22 Kole Talevski Redbergslids BK 5 - 0 Nyköping 1972-12-01
21 Branislav Vakic YUG L KO 2 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
20 Tauno Lothander Värnamo BK/Pressen 5 - 0 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
19 Svein Erik Paulsen NOR L KO 2 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
18 Peter Weise BK Falken W TKO 2 Eskilstuna 1972-03-03
17 Svante Littmarck BK Örnen W TKO 2 Uppsala 1972-02-26 Final Mellansvenska
16 Reijo Antikainen Djurgårdens IF 0 - 5 Nyköping 1972-01-28
15 Christian Medgaard [DEN] W TKO 2 Kolding, DEN 1972-01-16*
14 Marius Christensen IK Sparta, DEN 0 - 3 Östersund 1971-12-10
13 Erik Sjölshagen Vika IF, NOR 5 - 0 Eskilstuna 1971-12-03
12 Tauno Lothander Värnamo BK L 3 Växjö 1971-11-29
11 Arild Petersen B-30, NOR 3 - 0 Östersund 1971-11-19
10 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
9 Reijo Antikainen Djurgårdens IF 4 - 1 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/2
8 Johnny Steffensen DEN-jun W TKO 2 Köpenhamn, DEN 1971-03-28 SWE (j)-DEN (j) 6-4
7 Sune Hedenström BK Köping 5 - 0 Eskilstuna 1971-02-26
6 Rainer Sarnas FIN-jun 0 - 3 Stockholm 1971-01-15 SWE (j)-FIN (j) 7-3
5 Stefan Backman Säffle BK 5 - 0 Stockholm 1970-12-27 JSM-final
4 Sven Björsne Oskarshamns BK 5 - 0 Nyköping 1970-12-04
3 Reijo Antikainen Djurgårdens IF 3 - 0 Köping 1970-11-08
2 Eino Verlinna Eskilstuna BK 5 - 0 Katrineholm 1969-12-04
1 Eino Verlinna Eskilstuna BK 5 - 0 Katrineholm 1969-10-23
Sammanfattande statistik

1970-1971 Svensk juniormästare.
1971, 1974-1975 SM-Silver.


Stor Grabb nr 94.


Gjorde sitt livs match under OS 1976 i Kanada mot den legendariske Sugar Ray Leonard.