Ulf Carlsson

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1949-06-03
Död:
Klubb: Katrineholms BK, BK Örnen (Stockholm)
SM: 1973 SM-Guld (L), 1976-1977 SM-Guld (LW)
Landskamper: 19 (15-4)
Nordisk: 2 (0-2)
EM: 2 (0-2)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
127 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK L TKO 2 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
126 Per Olsson Oskarshamns BK 3 - 0 Älmhult 1981-03-11
125 Robert Kiremi Oskarshamns BK 3 - 0 Norrköping 1981-03-05
124 Mohamed Kawoya Gladsaxe BK, DEN L TKO 3 Köpenhamn, DEN 1981-02-19
123 Robert Kiremi Oskarshamns BK 3 - 0 Västervik 1981-02-15
122 Kevin McCabe [SCO] W Dsq 3 Aberdeen, SCO 1981-02-11 Team SWE-SCO 4-6
121 Tom Heiskanen Turun Teräs, FIN 3 - 0 Timrå 1980-10-26
120 Lasse Friman BK Örnen 1 - 4 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
119 Tryggve Eriksson BK Älgen KO 2 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/4
118 Kalervo Alanenpää Djurgårdens IF 2 - 1 Degerfors 1980-02-10
117 Ladislav Polacek Loko Decin, TCH 3 - 0 Stockholm 1980-02-05
116 Rino Börsching BSV Hannover, FRG 3 - 0 Katrineholm 1980-02-03
115 Martin Brerton IRL 1 - 2 Stockholm 1980-01-28 Landskamper 1980 SWE-IRL 3-7
114 Shadrach Odhiambo Majornas BK 0 - 5 Göteborg 1980-01-14 OS-kval
113 Frantisek Padevet Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
112 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Eskilstuna 1979-12-10
111 Shadrach Odhiambo Majornas BK 2 - 3 Katrineholm 1979-11-29
110 George Kerr SCO W Dsq 3 Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
109 Payark Dum [THA] W Dsq 3 Stockholm 1979-10-08
108 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Stockholm 1979-09-03
107 Jan Olejnik Gwardia Lodz, POL L Lodz, POL 1979-02-25 Final "Gyllene Båten"
106 John Nyamolo [UGA] 4 - 1 Lodz, POL 1979-02-24 1/2 "Gyllene Båten"
105 Milton McCory [USA] 2 - 1 Göteborg 1979-01-29 SWE sel-USA youth
104 Kasem Barake ISR 2 - 1 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR 6-4
103 Esko Pallaspuro FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
102 Michael Sörensen DEN W TKO 3 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
101 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Norrköping 1978-11-02
100 Mihaly Horvath Bp Honved, HUN 2 - 1 Stockholm 1978-10-30
99 Jan Juchelka Loko Decin, TCH 2 - 1 Stockholm 1978-10-17
98 Angel Bikov BUL 2 - 3 Tammerfors, FIN 1978-10-12 Tammerturneringen
97 Jorma Tuhkanen FIN/SNL 5 - 0 Tammerfors, FIN 1978-10-11 Tammerturneringen
96 Juhani Peiponen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1978-04-03 NM 1978 1/2
95 Shadrach Odhiambo Majornas BK 0 - 5 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 1/2
94 Ove Lundby BK Örnen 3 - 2 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
93 Pauli Ojakangas OTU, FIN 3 - 0 Stockholm 1978-02-14
92 Reijo Sipilä BK Fighter KO 2 Katrineholm 1978-02-07
91 Ernst Müller FRG 1 - 2 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
90 Darko Vrataric [FRG] 3 - 0 Stockholm 1978-01-16
89 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Hallsberg 1977-11-20
88 Esko Pallaspuro FIN 3 - 0 Göteborg 1977-11-14 Landskamper 1977 SWE-FIN 3-7
87 Öystein Wikstöl AIK Lund, NOR 5 - 0 Hallstahammar 1977-10-30
86 Paul Nyman Kristianstads BK W 3 Malmö 1977-10-13
85 Rainer Salo VTN, FIN 3 - 0 Gävle 1977-10-02
84 Georgios Agrimavakis [GRE] 1 - 4 Aten, GRE 1977-09-07* Akropolis
83 Adberahim [MOR] 3 - 2 Aten, GRE 1977-09-05* Akropolis
82 Mikael Söderberg BK Falken 5 - 0 Stockholm 1977-04-05 SM 1977 SM-final
81 Jan Öjerskog BK Fighter 5 - 0 Stockholm 1977-04-04 SM 1977 1/2
80 Lars Hoffsten BK Falken W TKO 2 Stockholm 1977-04-03 SM 1977 1/4
79 Reijo Iltanen TVS, FIN W TKO 2 Katrineholm 1977-03-20
78 Mauri Wilén [FIN] W TKO Oxelösund 1977-02-13
77 Jörg Retzkau [FRG] 3 - 0 Stockholm 1976-11-22
76 Laszlo Fodor BK Höjden 5 - 0 Eskilstuna 1976-11-12
75 Tomas Strålin Djurgårdens IF 5 - 0 Katrineholm 1976-11-06
74 Ray Leonard USA 0 - 5 Montréal, CAN 1976-07-18 OS 1976 Montréal 1/32
73 Jean-Claude Ruiz [FRA] L 3 Almeira, ESP 1976-05-10 Final Box-Am
72 Jimmy Heidelbach CIK, DEN W 3 Almeria, ESP 1976-05-07 1/2 Box-Am
71 Joao Gato [POR] W Almeria, ESP 1976-05-04 1/4 Box-Am
70 David Oleme [NED] W 3 Aalborg, DEN 1976-04-16
69 Jimmy Heidelbach DEN 1 - 2 Oslo, NOR 1976-03-27 NM 1976 1/2
68 Tomas Strålin BK Masen 5 - 0 Göteborg 1976-03-09 SM 1976 SM-final
67 Rolf Eriksson BK Örnen W TKO 3 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/2
66 Antonio Stocchino [ITA] 3 - 0 Stockholm 1976-02-16
65 Krzysztof Pierwieniecki Stal Stocznia, POL 1 - 4 Stockholm 1976-01-19 Ekensberg 20 år
64 Lasse Friman FIN 3 - 0 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
63 Akio Kameda [JPN] 1 - 4 Montreal, CAN 1975-11-29 1/2 "För-OS"
62 Jean-Claude Ruiz [FRA] 4 - 1 Montreal, CAN 1975-11-28 1/4 "För-OS"
61 Milton Seward [USA] 3 - 2 Montreal, CAN 1975-11-27 1/8 "För-OS"
60 Jimmy Heidelbach DEN 3 - 0 Hilleröd, DEN 1975-11-16 Landskamper 1975 SWE-DEN 3-7
59 Kire Stojanovski Halmstads AIS 5 - 0 Katrineholm 1975-11-06
58 Marco Millros Jordbro BK 5 - 0 Huddinge 1975-11-02
57 Chris Davies WAL 2 - 1 Stockholm 1975-10-27 Landskamper 1975 SWE-WAL 7-3
56 Heikki Liukkonen Jyväskylän TN, FIN 5 - 0 Eskilstuna 1975-10-17
55 Thomas Åkerman GAK Enighet/Utmanarna 1 - 2 Borlänge 1975-09-21 Landslaget-Utmanarna
54 Karel Kaspar CZE 0 - 5 Katowice, POL 1975-06-03 EM 1975 1/8
53 Tauno Lothander BK Örnen 3 - 0 Haninge 1975-04-27
52 Ove Lundby BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
51 Kole Talevski Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/2
50 Aarne Koota KaU, FIN 3 - 0 Norrköping 1975-02-06
49 Tapio Marjamaa FIN 3 - 0 Stockholm 1974-11-29 Landskamper 1974 SWE-FIN 4-6
48 Björn Oscarsson Halmstads AIS 3 - 0 Värnamo 1974-11-24
47 Tauno Lothander BK Örnen 3 - 0 Linköping 1974-11-01
46 Heikki Liukkonen JTN, FIN 2 - 1 Jyväskylä, FIN 1974-10-26
45 Raimo Salonen KoVo, FIN W TKO 3 Eskilstuna 1974-10-19
44 Tapio Marjamaa [FIN] 3 - 0 Stockholm 1974-09-30
43 Foksinski [POL] 2 - 3 Szczecin, POL 1974-09-13 1/4 Gryf Szczecinski
42 Ove Lundby BK Örnen L w.o Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
41 Peter Weise BK Falken 4 - 1 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/2
40 Heikki Vilander FIN 2 - 1 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
39 Jörgen Tovgaard DEN 2 - 1 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
38 Anders Hedberg Säffle BK/Pressen W TKO 2 Stockholm 1973-10-28 Landslaget-Pressen 6-4
37 Risto Puikkonen BK Fighter 5 - 0 Katrineholm 1973-10-21
36 Kole Talevski Redbergslids BK W 3 Mölndal 1973-10-12
35 Tony van Eck HOL 1 - 4 Belgrad, YUG 1973-06-02 EM 1973 1/8
34 Max Viebke Helsingborgs BK W TKO Katrineholm 1973-04-29
33 Rainer Sarnas FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1973-04-18 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
32 Leif Sörensen DEN 3 - 0 Vänersborg 1973-03-23 Landskamper 1973 SWE-DEN 4-6
31 Risto Puikkonen BK Fighter 3 - 2 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
30 Peter Weise BK Falken 5 - 0 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
29 Anders Hedberg Säffle BK 3 - 0 Linköping 1973-01-26
28 Ray Heaney IRL 2 - 1 Stockholm 1973-01-24 Landskamper 1973 SWE-IRL 5-5
27 Leo Nieminen FIN 2 - 1 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
26 Kole Talevski Redbergslids BK 5 - 0 Nyköping 1972-12-01
25 Branislav Vakic YUG L KO 2 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
24 Antti Lahtinen Helsingfors, FIN KO 2 Helsingfors, FIN 1972-11-06 Helsingfors-Stockholm 6-4
23 Tauno Lothander Värnamo BK/Pressen 5 - 0 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
22 Svein Erik Paulsen NOR L KO 2 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
21 Peter Weise BK Falken W TKO 2 Eskilstuna 1972-03-03
20 Svante Littmarck BK Örnen W TKO 2 Uppsala 1972-02-26 Final Mellansvenska
19 Reijo Antikainen Djurgårdens IF 0 - 5 Nyköping 1972-01-28
18 Christian Meldgaard Skive AC, DEN W TKO 2 Korsör, DEN 1972-01-16
17 Marius Christensen IK Sparta, DEN 0 - 3 Östersund 1971-12-10
16 Erik Sjölshagen Vika IF, NOR 5 - 0 Eskilstuna 1971-12-03
15 Tauno Lothander Värnamo BK L 3 Växjö 1971-11-28
14 Arild Petersen B-30, NOR 3 - 0 Östersund 1971-11-19
13 Carl-Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
12 Reijo Antikainen Djurgårdens IF 4 - 1 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/2
11 Johnny Steffensen DEN-jun W TKO 2 Köpenhamn, DEN 1971-03-28 SWE (j)-DEN (j) 6-4
10 Sune Hedenström BK Köping 5 - 0 Eskilstuna 1971-02-26
9 Rainer Sarnas FIN-jun 0 - 3 Stockholm 1971-01-15 SWE (j)-FIN (j) 7-3
8 Stefan Backman Säffle BK 5 - 0 Stockholm 1970-12-27 JSM-final
7 Sven Björsne Oskarshamns BK 5 - 0 Nyköping 1970-12-04
6 Bill Sjöberg Eskilstuna BK 5 - 0 Katrineholm 1970-11-19
5 Reijo Antikainen Djurgårdens IF 3 - 0 Köping 1970-11-08
4 John Tomra Hadsund BK, DEN W TKO 2 ? 1970-10-23
3 Eino Verlinna Eskilstuna BK 5 - 0 Katrineholm 1969-12-04
2 Eino Verlinna Eskilstuna BK 5 - 0 Katrineholm 1969-10-23
1 Mårten Högnäs BK Swing 1 - 2 Borlänge 1968-12-01
Sammanfattande statistik

1970-1971 Svensk juniormästare.
1971, 1974-1975 SM-Silver.


Stor Grabb nr 94.


Gjorde sitt livs match under OS 1976 i Kanada mot den legendariske Sugar Ray Leonard.