Carl Axel Palm

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1949-09-20
Död:
Klubb: Årsta BK (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1967 SM-Guld (F), 1969-70 (Fj), 1971 (L), 1972 (LW)
Landskamper: 24 (18-6)
Nordisk: 7 (4-3); NM-Guld 1970 (Fj), NM-Silver 1972 (LW)
EM: 2 (0-2)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
121 Sture Larsson Säffle BK 1 - 4 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
120 Tauno Lothander Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1973-02-18 SM 1973 1/4
119 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 2 - 1 Linköping 1973-01-26
118 Tauno Lothander Värnamo BK 3 - 0 Haninge 1972-12-10
117 Christer Karlsson Katrineholms BK /Pressen 2 - 3 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
116 Jouko Lindberg VaHa, FIN L 3 Berverwijk, NED 1972-05-12 1/4 Tulip cup
115 Pentti Saarman FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
114 Erik Sivebaek DEN 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1972-04-08 NM 1972 NM-final
113 Kari Ruonala FIN 4 - 1 Köpenhamn, DEN 1972-04-07 NM 1972 1/2
112 Christer Karlsson Katrineholms BK 5 - 0 Malmö 1972-03-28 SM 1972 SM-final
111 Sven Lundstedt BK Älgen W TKO 3 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/2
110 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Järfälla 1972-03-12
109 Svein Johansen NOR 2 - 1 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
108 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 4 - 1 Eskilstuna 1972-03-03
107 Bo Ljung Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1972-02-11
106 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 5 - 0 Nyköping 1972-01-28
105 Jürgen Foss [FRG] 2 - 1 Malmö 1972-01-27
104 Jussi Mietinen [FIN] W TKO 3 Stockholm 1972-01-23
103 István Hajnal Lindholm BK, DEN W Dsq 2 Aalborg, DEN 1972-01-16
102 Berndt Raddatz [FRG] 1 - 2 Halmstad 1972-01-06
101 Claes-Göran Svensson GAK Enighet 3 - 0 Växjö 1971-11-28
100 Erik Sivebaek DEN 1 - 2 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
99 Timo Kälve Kemin Into, FIN W TKO 3 Kiruna 1971-11-13
98 Rainer Sarnas Helsingfors, FIN W TKO 2 Stockholm 1971-11-03 Stockholm-Helsingfors 6-4
97 Raine Kallio [FIN] W TKO 1 Vänersborg 1971-10-28
96 Fedotov [URS] L Berlin, GDR 1971-10-09 1/2 TSC
95 Miller [CZE] W TKO 3 Berlin, GDR 1971-10-07 1/4 TSC
94 Josef Pentenyi K.T., FRG W TKO 3 Malmö 1971-10-01
93 Rolf Karlsson Eskilstuna BK /Pressen 5 - 0 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
92 Erik Sivebaek AIK Roskilde, DEN W TKO 1 ? 1971-09-17
91 Seyrfi Tatar TUR L 3 Madrid, ESP 1971-06-12 EM 1971 1/16
90 Arild Kittelsen NOR 3 - 0 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
89 Ulf Carlsson Katrineholms BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
88 Peter Weise BK Falken W TKO 1 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/2
87 Max Viebke Hälsingborgs BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/4
86 Poul Erik Nielsen DEN 3 - 0 Göteborg 1971-03-28 Landskamper 1971 SWE-DEN 4-6
85 Lars-Olof Johansson Redbergslids BK 3 - 0 Säffle 1971-02-14
84 Claes-Göran Svensson Malmö BK 2 - 1 Linköping 1971-02-12
83 Rainer Sarnas Viipurin Nyrkkeilijät, FIN 3 - 0 Stockholm 1971-02-05
82 Brunius Jasinskij LAT 2 - 1 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
81 Erkki Meronen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
80 Bo Ljung Kristianstads BK 2 - 1 Halmstad 1971-01-06
79 Markku Toivonen [FIN] W TKO 2 Mölndal 1971-01-04
78 Erkki Meronen Viipurin Ny, FIN 3 - 0 Stockholm 1970-12-17
77 Bo Ljung Kristianstads BK 3 - 0 Kristianstad 1970-12-13
76 Claes-Göran Svensson GAK Enighet 3 - 0 Motala 1970-12-05
75 Georgi Junakov BUL 2 - 1 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
74 Lasse Benzon DEN 1 - 2 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
73 Sune Hedenström BK Köping 3 - 0 Köping 1970-11-08
72 Horst Edner [FRG] W TKO 3 Halmstad 1970-11-06
71 Markku Toivonen [FIN] W TKO 3 Motala 1970-10-30
70 Ronny Vendel BK Amatör/Pressen 3 - 0 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
69 Sven Lundstedt BK Älgen W TKO 3 Gävle 1970-09-18
68 Nodilov [BUL] L 3 Riga, LAT 1970-05-08
67 Raimo Kyöperi Tampereen VS, FIN 5 - 0 Stockholm 1970-04-17
66 Nils Dag Strömme NOR 3 - 0 Helsingfors, FIN 1970-04-03 NM 1970 NM-final
65 Jouko Lindberg FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1970-04-02 NM 1970 1/2
64 Peter Christiansen DEN 2 - 1 Stockholm 1970-03-22 Landskamper 1970 SWE-DEN 5-5
63 Sven Lundstedt BK Älgen 5 - 0 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
62 Bo Ljung Kristianstads BK 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/2
61 Ronny Vendel BK Amatör 3 - 0 Trelleborg 1970-02-15
60 Ronny Vendel BK Amatör 3 - 0 Kristianstad 1970-02-08
59 Jouko Lindberg FIN 3 - 0 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
58 Hans Gailus HBC Heros, FRG 3 - 0 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
57 Bo Ljung Kristianstads BK 3 - 0 Skene 1969-12-14
56 Jan Kokoszka POL 3 - 0 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
55 Markku Sevander Tapanilan Erä, FIN W TKO 3 Eskilstuna 1969-11-23
54 Jouko Kalliomaa Viipurin Ny, FIN W TKO 3 Stockholm 1969-11-20
53 Jens H Olesen DEN 3 - 0 Århus, DEN 1969-11-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 3-7
52 Claes Johansson Oskarshamns BK 5 - 0 Nyköping 1969-11-07
51 Alan McBean Royal Army, UK 3 - 0 Uddevalla 1969-11-02
50 Alan McBean Royal Army, UK 3 - 0 Lidköping 1969-10-31
49 Albert Dölken Weser/Ems, FRG W 3 Helsingborg 1969-10-19
48 Lars Larsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1969-10-10
47 Claes Johansson Oskarshamns BK /Pressen 5 - 0 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
46 Alain Laine FRA 3 - 0 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
45 Kurt Bellow GDR 1 - 4 Bukarest, ROM 1969-05-30 EM 1969 1/8
44 Nils Dag Strömme NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1969-03-24 NM 1969 NM-final
43 Peter Christiansen DEN 3 - 0 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
42 Ralph Hagberg Redbergslids BK 4 - 1 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
41 Dusan Kamenko BK Köping 5 - 0 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
40 Zigismund Jasinskij LAT W Dsq 2 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
39 Paavo Ollikainen Ykspihlajan Reima, FIN W TKO 3 Piteå 1969-01-26
38 Claes Johansson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1969-01-10
37 Poul Christiansen Skive AC, DEN W 3 ? 1968-12-15
36 Risto Westerberg FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1968-12-02 Landskamper 1968 SWE-FIN 6-4
35 Matti Rötkönen Lapin Lukko, FIN W TKO 3 Luleå 1968-12-01
34 Peter Christiansen DEN 1 - 2 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
33 Elio Cotena ITA 0 - 5 Mexico City, MEX 1968-10-15 OS 1968 Mexico City 1/16
32 Dusan Kamenko BK Köping 3 - 0 Köping 1968-09-22
31 Lev Tratjuk EST 3 - 0 Tallin, EST 1968-04-12 Landskamper 1968 SWE-EST 4-6
30 Vladislav Gensirovskis LAT 0 - 2 Riga, LAT 1968-04-09 Landskamper 1968 SWE-LAT 2-8
29 Jens Erik Groth DEN 2 - 1 Stockholm 1968-03-17 Landskamper 1968 SWE-DEN 6-4
28 Viktoras Wolonujevas [URS/LAT] 1 - 2 Malmö 1968-02-26
27 Kjell Fredriksson BK Köping 0 - 5 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
26 Bo Claesson Skene AK 5 - 0 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
25 Fredrik Hagen BK Pugilist, NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1967-12-15
24 Aarno Laukkanen FIN 3 - 0 Stockholm 1967-12-03 Landskamper 1967 SWE-FIN 5-5
23 Jens Erik Groth DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1967-11-24 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
22 Kari Ruonala Kemin Into, FIN 0 - 5 Luleå 1967-11-19
21 Aarno Laukkanen TVS, FIN L Dsq 3 Enköping 1967-11-12
20 Kjell Fredriksson BK Köping 0 - 5 Köping 1967-10-29
19 William Harthorne US Army 3 - 0 Piteå 1967-10-22
18 William Harthorne US Army 3 - 0 Stockholm 1967-10-20 Stockholm-US Army 4-6
17 Pauli Kemppainen Kristianstads BK /Pressen 2 - 3 Kristianstad 1967-10-01 Landslaget-Pressen 5-5
16 Jouko Lindberg FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1967-04-24 Landskamper 1967 SWE-FIN 3-7
15 Björn Kleveland NOR-jun KO 1 Borlänge 1967-04-14 SWE (j)-NOR (j) 9-1
14 Jouko Lindberg FIN 0 - 3 Stockholm 1967-04-03 NM 1967 1/2
13 Jens Erik Groth DEN 1 - 2 Helsingborg 1967-03-19 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
12 Ralph Hagberg Redbergslids BK 3 - 2 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 SM-final
11 Manfred Pedersen BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2
10 Åke Olofsson BK Primo 5 - 0 Stockholm 1966-12-30 JSM-final
9 Reino Ylikoski Avesta AIK 3 - 0 Avesta 1966-11-18
8 Manfred Pedersen BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1966-10-28
7 Ulf Danielsson BK Ringen/ Landslaget L TKO 3 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
6 Reino Ylikoski Avesta AIK L Dsq Falun 1966-10-07
5 Rolf Andersson Eksjö ABK 1 - 2 Eksjö 1966-04-15
4 Ulf Nilsson Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1966-03-29 SUM-final
3 Jan-O Göransson BK Swing 2 - 1 Falun 1966-03-13
2 Nils Sjöblom (b) BK Pugilist W TKO 2 Stockholm 1966-02-27
1 Manfred Pedersen BK Örnen 3 - 0 Södertälje 1965-12-12
Sammanfattande statistik

"Putte".
1966 Ungdomsmästare. 
1966 Svensk juniormästare (F).
1968 SM-Silver.


Stor Grabb nr 81