Kjell Fredriksson

104 (77-27, 22 KO)

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1944-10-20
Död:
Klubb: Hornskrokens IF (Boden), BK Köping
SM: 1966, 1968-1969 SM-Guld
Landskamper: 14 (11-3)
Nordisk: 5 (3-2); NM-Guld 1969
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
104 Gilles Debert FRA 3 - 0 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
103 Aurel Dumitrescu ROM 0 - 5 Bukarest, ROM 1969-06-01 EM 1969 1/4
102 Nikolaj Savov BUL 5 - 0 Bukarest, ROM 1969-05-30 EM 1969 1/8
101 Jouko Lindberg FIN 3 - 0 Oslo, NOR 1969-03-24 NM 1969 NM-final
100 Kjell Haugstad NOR W TKO 3 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
99 John Christiansen DEN 1 - 2 Malmö 1969-03-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 2-8
98 Dennis Andersson BK Tälje W TKO 2 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
97 Michail Rjabov LAT 3 - 0 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
96 Bill Sjöberg Eskilstuna BK 5 - 0 Köping 1969-02-02
95 Veli Manninen [FIN] W TKO 2 Stockholm 1969-01-10
94 Sig Carr Royal Air Force, UK KO 1 Uddevalla 1969-01-06
93 Sig Carr Royal Air Force, UK 2 - 1 Halmstad 1969-01-05
92 Jouko Lindberg FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1968-12-02 Landskamper 1968 SWE-FIN 6-4
91 Martti Anttila [FIN] W TKO 2 Luleå 1968-12-01
90 Kjell Haugstad IF Rollo, NOR W TKO 2 Avesta 1968-11-23
89 John Christiansen DEN 3 - 0 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
88 Aldo Consentino FRA 0 - 5 Mexico City, MEX 1968-10-16 OS 1968 Mexico City 1/16
87 Leif Magnusson Årsta BK 3 - 0 Köping 1968-09-22
86 Nicolae Giju [ROM] 0 - 3 Constanta, ROM 1968-07-06 Constantaturn
85 Ditru Ragalie [ROM] W TKO 3 Constanta, ROM 1968-07-05 Constantaturn
84 Rein Pajor EST 2 - 1 Tallin, EST 1968-04-12 Landskamper 1968 SWE-EST 4-6
83 Aldras Krjukovs LAT 2 - 0 Riga, LAT 1968-04-09 Landskamper 1968 SWE-LAT 2-8
82 Stig Kjeldsberg NOR KO 1 Umeå 1968-03-31 Landskamper 1968 SWE-NOR 9-1
81 John Christiansen DEN 3 - 0 Stockholm 1968-03-17 Landskamper 1968 SWE-DEN 6-4
80 Carl Axel Palm Årsta Bk 5 - 0 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
79 Manfred Pedersen Årsta BK 5 - 0 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
78 Claes Johansson Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
77 Odd Haugstad IF Rollo, NOR W TKO 3 Örebro 1968-02-09
76 Pauli Kemppainen Kristianstads BK 3 - 0 Halmstad 1968-01-06
75 Tommy Johansson BK Örnen 3 - 0 Sala 1967-12-10
74 Toivo Nikkanen [FIN] 3 - 0 Enköping 1967-11-12
73 Carl Axel Palm Årsta BK 5 - 0 Köping 1967-10-29
72 Allen Johnson US Army, FRG W TKO 3 Stockholm 1967-10-20 På KF:s födelsedag!
71 Tomas Sjöberg Eskilstuna BK W TKO 3 Stockholm 1967-10-06
70 Dennis Andersson BK Tälje/Pressen 5 - 0 Kristianstad 1967-10-01 Landslaget-Pressen 5-5
69 Matti Rötkönen Lapin Lukko, FIN W TKO 3 Kemi, FIN 1967-04-30
68 Tauno Lothander Rovaniemi Isku, FIN 3 - 0 Kemi, FIN 1967-04-30
67 Tauno Lothander FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1967-04-24 Landskamper 1967 SWE-FIN 3-7
66 Börje Karvonen FIN 0 - 3 Stockholm 1967-04-04 NM 1967 NM-final
65 Ole Maibom DEN-B 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1967-03-19 SWE B-DEN B 6-4
64 Peter Kühnel Oxelösunds BK 2 - 1 Umeå 1967-03-08
63 Leif Magnusson Årsta BK 2 - 3 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 SM-final
62 Pauli Kemppainen Kristianstads BK 5 - 0 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2 SM
61 Franco Ferrari Lunds BS W TKO 2 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/4
60 Sven Lundstedt BK Älgen 3 - 0 Östersund 1967-02-05. Final Norrland
59 Christer Ragnarsson BK Älgen 3 - 0 Östersund 1967-02-05 1/2 Norrland
58 Edward Gumowski [POL] 4 - 1 Nyköping 1967-01-15
57 Rauno Pelli Tornion Tarmo, FIN 5 - 0 Luleå 1966-12-09
56 Rauno Pelli Tornion Tarmo, FIN 3 - 0 Piteå 1966-12-04
55 Jens H Olesen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1966-11-18 Landskamper 1966 SWE-DEN 3-7
54 Leif Magnusson Årsta BK 1 - 2 Boden 1966-10-28
53 Leif Magnusson Årsta BK/Pressen 2 - 1 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
52 Veikko Kosunen Tornion Tarmo, FIN W TKO 2 Umeå 1966-09-30
51 Suharens [URS] 3 - 0 Riga, URS 1966-04-24
50 Genschoorkis [URS] 0 - 3 Riga, URS 1966-04-23
49 Mikko Saarikettu Kokkolan Jymy, FIN 2 - 1 Gamla Karleby, FIN 1966-04-17
48 Trond Hansen NOR W TKO 3 Oslo, NOR 1966-03-31 Landskamper 1966 SWE-NOR 6-4
47 Jens H Olesen DEN 3 - 0 Stockholm 1966-03-20 Landskamper 1966 SWE-DEN 4-6
46 Tommy Johansson BK Örnen/Stockholm 3 - 0 Umeå 1966-03-09 Norrland-Stockholm 4-4
45 Niilo Sliden Tornion Tarmo, FIN W TKO 2 Boden 1966-03-04
44 Ingvar Emanuelsson Värnamo BK W Dsq 3 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
43 Kenneth Israelsson IFK Umeå 0 - 3 Malmberget 1966-02-13 Final Norrländska
42 Pentti Saviaro Kemin Nyrkkeilijät, FIN 4 - 1 Rovaniemi, FIN 1966-02-06 Nordsverige-Nordfinland
41 Kenneth Israelsson IFK Umeå 0 - 3 Umeå 1966-01-29
40 Ivar Oscarsson IFK Umeå W TKO 3 Luleå 1966-01-16
39 Teppo Oksanen Turun Weikot, FIN L TKO 3 Kemi, FIN 1965-11-25
38 Paavo Aho Kemin Into, FIN 0 - 3 Luleå 1965-11-21
37 Ivar Oscarsson IFK Umeå 3 - 0 Umeå 1965-11-02
36 Pentti Saviaro Kemi Nyrkkeilijät, FIN 2 - 1 Boden 1965-10-29
35 Börje Karvonen FIN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1965-04-02 NM 1965 NM-final
34 Ronald Larsen NOR 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1965-04-01 NM 1965 1/2 NM
33 John Christiansen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1965-03-19 Landskamper 1965 SWE-DEN 5-5
32 Bo Grebbert Djurgårdens IF W TKO 3 Piteå 1965-02-27
31 Roland Öberg BK Rapid 2 - 3 Stockholm 1965-02-22 SM 1965 1/4
30 Hans Carstensen Malmbergets AIF W TKO 3 Malmberget 1965-02-13
29 Paavo Aho Kemi Nyrkkeilijät, FIN 0 - 3 Boden 1965-02-05
28 Ivar Oscarsson IFK Umeå 3 - 0 Luleå 1965-01-31 Final Norrländska
27 Pentti Saviaro Kemi Nyrkkeilijät, FIN 2 - 1 Rovaniemi, FIN 1964-11-29 Nordsverige-Nordfinland
26 Tommy Johansson IF Linnéa 3 - 0 Umeå 1964-11-13
25 Hans Carstensen Malmbergets AIF W TKO 3 Boden 1964-11-08.
24 Pentti Saviaro Kemi Nyrkkeilijät, FIN 1 - 2 Malmberget 1964-10-31
23 Ivar Oscarsson IFK Umeå 2 - 1 Boden 1964-02-16 Final Norrländska
22 Pentti Saviaro Kemi Nyrkkeilijät, FIN 0 - 3 Piteå 1964-02-08
21 Mikko Saarikettu FIN-jun 3 - 0 Åbo, FIN 1964-01-26 SWE (j)-FIN j() 4-6
20 Matti Hammar Kemi Nyrkkeilijät, FIN W TKO 2 Luleå 1964-01-19
19 Rolf Andersson Eksjö ABK 4 - 1 Stockholm 1963-12-29. JSM-final
18 Ronnie Andersson Malmö BK KO 1 Stockholm 1963-12-29 1/2 JSM
17 Kenneth Israelsson IFK Umeå 1 - 2 Boden 1963-11-17
16 Pentti Saviaro Kemi Nyrkkeilijät, FIN 0 - 3 Kemi, FIN 1963-11-15
15 Kenneth Israelsson IFK Umeå 1 - 2 Umeå 1963-02-08 Final Norrland
14 Mikko Saarikettu Kokkolan Jymy, FIN 0 - 3 Jakobstad, FIN 1963-01-27
13 Mikko Saarikettu Kokkolan Jymy, FIN 4 - 1 Malmberget 1962-12-08 Nordsverige-Nordfinland 6-4
12 Kenneth Israelsson IFK Umeå 1 - 4 Stockholm 1962-11-20 JSM-final
11 Kenneth Pettersson Högsbo BK 5 - 0 Stockholm 1962-11-18 1/2 JSM
10 Folke Martinsson Malmbergets AIF 5 - 0 Malmberget 1962-10-28
9 Per Isaksson Malmbergets AIF 3 - 0 Luleå 1962-02-04 Final Norrland
8 Kenneth Israelsson IFK Umeå 2 - 1 Umeå 1962-01-07
7 Raimo Kuokkonen [FIN] 1 - 2 Kemi, FIN 1961-12-17
6 Hans Isaksson Malmbergets AIF 3 - 0 Luleå 1961-12-03
5 Per Isaksson Malmbergets AIF 1 - 2 Luleå 1961-12-03
4 Kenneth Israelsson Malmbergets AIF 3 - 0 Malmberget 1961-11-26
3 Per Isaksson Malmbergets AIF 2 - 1 Kiruna 1961-11-12
2 Per Isaksson Malmbergets AIF 2 - 3 Malmberget 1961-10-22
1 Folke Martinsson Malmbergets AIF 3 - 0 Luleå 1961-01-22 Final DM-Norrbotten (j)
Sammanfattande statistik
Stor Grabb nr 80.
1962 JSM-Silver. 1963 JSM-Guld. 1967 SM-Silver. 1965, 1967 NM-Silver.
1 Juniorlandskamp (1-0), 1 B-Landskamp (1-0), 1 Landslaget-Pressenmatch (1-0).
Senare stöttepelare inom BK Rapid (Västerås).


1961: 7 (4-3) Distriktsmästare för juniorer
1962: 6 (5-1) Norrlandsmästare, JSM-Guld
1963: 6 (2-4, 1 KO) Silver Norrlandsmästerskapen, JSM-Guld
1964: 8 (6-2, 2 KO) Norrlandsmästare, 1 Juniorlandskamp
1965: 12 (7-5, 2 KO) Norrlandsmästare, 1 Landskamp, Silver Nordiska mästerskapet
1966: 18 (13-5, 4 KO) Silver Norrlandsmästerskapen, SM-Guld, 3 Landskamper
1967: 18 (16-2, 4 KO) Norrlandsmästare, SM-Silver, Silver Nordiska mästerskapet, 1 Landslaget-Pressenmatch, 1 B-Landskamp, 1 Landskamp
1968: 17 (14-3, 5 KO) SM-Guld, 6 Landskamper, OS-deltagande
1969: 12 (10-2, 4 KO) SM-Guld, Guld Nordiska Mästerskapet, 3 Landskamper, EM-deltagande