Ove Lundby

Vikt: Lätt flugvikt, Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1953-09-21
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 1970-1971 SM-Guld (F), 1972 SM-Guld (B), 1973 SM-Guld (Fj), 1974-1975-1976 SM-Guld (L), 1979 SM-Guld (LW)
Landskamper: 39 (32-7)
Nordisk: 7 (6-1); NM-Guld 1970, 1972, 1974
EM: 5 (2-3)
VM: 2 (0-2)
OS: 3 (1-2)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
173 Odd Bengtsson IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
172 Jan Kratz BK Dacke 5 - 0 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
171 Robert Kiremi Oskarshamns BK 3 - 0 Älmhult 1981-03-11
170 Rene Weller TSV Bayer 04, FRG 0 - 3 Stockholm 1981-02-09
169 Steve McCluskey WAL 3 - 0 Stockholm 1981-01-26 Landskamper 1981 SWE-WAL 7-4
168 Puha Tibor Dukla Prag, TCH 1 - 2 Helsingborg 1980-12-12
167 Oswald Diaz New York, USA 3 - 0 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
166 Flemming Hansen DEN 3 - 0 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
165 Robert Kiremi Oskarshamns BK W TKO 1 Oskarshamn 1980-10-17
164 Michael Mwangi [KEN] 3 - 0 Stockholm 1980-10-13
163 Patrick Waweru [KEN] 0 - 3 Linköping 1980-10-02
162 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 3 - 2 Göteborg 1980-09-30
161 Curtis Babea [USA] 2 - 1 Stockholm 1980-05-05 Kroggala
160 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 5 - 0 Gävle 1980-04-20
159 Vesa Wiik FIN 3 - 0 Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
158 George Baigrie SCO 3 - 0 Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
157 Jordan Lesov [BUL] 0 - 5 Warszawa, POL 1979-11-09 1/4 Feliks Stamm
156 Robert Kiremi [KEN] 3 - 0 Stockholm 1979-10-22
155 Rene Weller FRG 0 - 5 Köln, FRG 1979-05-06 EM 1979 1/8
154 Shadrach Odhiambo Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
153 Godfrey Kalyesubula [UGA] 3 - 0 Göteborg 1979-03-02
152 Darrel Chambers [USA] 0 - 3 Göteborg 1979-01-29 SWE sel-USA youth
151 Ali Tarshachani ISR W TKO 3 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR-6-4
150 Jouko Moilanen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
149 Josep Ouma [KEN] 3 - 0 Stockholm 1978-11-27
148 Poul Erik Petersen DEN W TKO 2 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
147 Melvin Paul USA 0 - 5 Belgrad, YUG 1978-05-06 VM 1978 1/16
146 Naudy Pinero [VEN] L TKO 3 Göteborg 1978-03-26 Venezuelagala
145 Knut Reiten NOR W TKO 1 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
144 Ulf Carlsson Katrineholms BK 2 - 3 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
143 Pekka Kantola KNK, FIN 3 - 0 Stockholm 1978-02-14
142 Rene Weller FRG 1 - 2 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
141 Wolfgang Thiel [FRG] 3 - 0 Stockholm 1978-01-16
140 Raymond Johnson Team USA 3 - 0 Göteborg 1978-01-06 SWE sel-Team USA 5-5
139 Ole Petersen Naestved BK, DEN W TKO 1 Malmö 1977-12-07
138 Miklos Horvath Bp Honved, HUN 2 - 1 Göteborg 1977-11-28
137 Jouko Moilanen FIN 3 - 0 Göteborg 1977-11-14 Landskamper 1977 SWE-FIN 3-7
136 Jan Sustra [TCH] 3 - 0 Stockholm 1977-10-17
135 Klaus-Dieter Ott TSV Korbach, FRG 3 - 0 Stockholm 1977-09-26
134 Shadrach Odhiambo Majornas BK 1 - 2 Norrköping 1977-03-17
133 Benny Ray Trusel [USA] 0 - 3 Göteborg 1977-02-22
132 Ladislav Konecny TCH 2 - 1 Stockholm 1977-01-31 Landskamper 1977 SWE-TCH 2-8
131 Peter Prause [FRG] 3 - 0 Stockholm 1976-11-22
130 Detlef Jürchen [FRG] 3 - 0 Halmstad 1976-11-06
129 Bonus Tariowe [NGR] 1 - 2 Göteborg 1976-10-19
128 Steve Holdsworth Army, ENG 3 - 0 Uddevalla 1976-10-17 SWE sel-ENG Army 3-6
127 Aarne Koota Venesjärven Leisku, FIN 5 - 0 Stockholm 1976-10-12
126 Simion Cutov ROM 0 - 5 Montréal, CAN 1976-07-27 OS 1976 Montréal 1/4
125 X X - W w.o Montréal, CAN 1976-07-25* OS 1976 Montréal 1/8 Afrikansk bojkott
124 Newton Chisaga ZAM W w.o Montréal, CAN 1976-07-21 OS 1976 Montréal 1/16 Afrikansk bojkott
123 Hans Henrik Palm IK 99, DEN L w.o Almeria, ESP 1976-05-07 1/2 Box-Am
122 Manuel Rodriguez [ESP] W Almeria, ESP 1976-05-05 1/4 Box-Am
121 Hans Henrik Palm DEN 1 - 2 Oslo, NOR 1976-03-28 NM 1976 NM-final
120 Jouko Moilanen FIN 3 - 0 Oslo, NOR 1976-03-27 NM 1976 1/2
119 Laszlo Fodor BK Höjden 5 - 0 Göteborg 1976-03-09 SM 1976 SM-final
118 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1976-02-23
117 Zvonko Petrovic BK 72 W TKO 3 Säffle 1976-02-20
116 Franco Siddu [ITA] 3 - 0 Stockholm 1976-02-16
115 John Okoth [UGA] 3 - 0 Göteborg 1976-01-21
114 Gerry Hamil IRL 1 - 2 Dublin, IRL 1976-01-09 Landskamper 1976 SWE-IRL 4-6
113 Eifon Pritchard WAL 1 - 2 Cardiff, WAL 1976-01-07 Landskamper 1976 SWE-WAL 4-5
112 Jouko Moilanen FIN 3 - 0 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
111 Hans Henrik Palm DEN L w.o Hilleröd, DEN 1975-11-16 Landskamper 1975 SWE-DEN 3-7
110 Isaac Maine [KEN] 5 - 0 Stockholm 1975-11-10
109 Charles Brown WAL 3 - 0 Stockholm 1975-10-27 Landskamper 1975 SWE-WAL 7-3
108 Heikki Liukkonen Jyväskylän TN, FIN 3 - 0 Nynäshamn 1975-10-19
107 Jerzy Grzankowski Club Start, POL 5 - 0 Stockholm 1975-10-13
106 Bienvenido Lazo [CUB] 1 - 4 Östberlin, GDR 1975-10-07 1/2 TSC
105 Bernd Rosomkiewicz ASK Vorwärts, GDR 3 - 2 Östberlin, GDR 1975-10-05 1/4 TSC
104 Pekka Kantola Vaasan TN, FIN 3 - 0 Sundsvall 1975-09-28
103 Antonio Rubio ESP 2 - 3 Katowice, POL 1975-06-04 EM 1975 1/4
102 Potito Di Murao ITA 5 - 0 Katowice, POL 1975-06-01 EM 1975 1/8
101 Ulf Carlsson Katrineholms BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
100 Tyszard Bamasik Gwardia Wroclaw, POL W 3 Uddevalla 1975-02-23 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-5
99 Markku Puranen Helsingin Jury, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1975-02-21
98 Heikki Liukkonen JTN, FIN 5 - 0 Eskilstuna 1975-02-15
97 Emi Özankalin Hertha BSC, FRG 3 - 0 Helsingborg 1975-01-31
96 Cecilio Lastra ESP 0 - 1 Stockholm 1975-01-27 Landskamper 1975 SWE-ESP 4-6
95 Costica Bumb Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1975-01-14
94 Matti Hietanen [FIN] 5 - 0 Stockholm 1975-01-08
93 Heikki Vilander FIN 3 - 0 Stockholm 1974-11-29 Landskamper 1974 SWE-FIN 4-6
92 Erik Madsen DEN 3 - 0 Köping 1974-11-17 Landskamper 1974 SWE-DEN 4-6
91 Bjarne Andresen [DEN] W TKO 2 Stockholm 1974-10-28
90 Mogens Sörensen Gladsaxe BK, DEN W TKO Malmö 1974-10-18
89 Peter Weise BK Falken 3 - 0 Stockholm 1974-10-14 IK Balder 50 år
88 Boris Kuznetsov URS L KO 1 Havanna, CUB 1974-08-21 VM 1974 1/16
87 Johnny Young DEN 5 - 0 Stockholm 1974-03-25 NM 1974 NM-final
86 Jouko Lindberg FIN 5 - 0 Stockholm 1974-03-24 NM 1974 1/2 NM
85 Ulf Carlsson Katrineholms BK W w.o Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
84 Risto Puikkonen BK Fighter 5 - 0 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/2
83 Kole Talevski Redbergslids BK W TKO 2 Stockholm 1974-02-04
82 Guitry Bananier FRA 3 - 0 Stockholm 1974-01-14 Landskamper 1974 SWE-FRA 4-6
81 Jouko Lindberg FIN 3 - 0 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
80 Ryzard Wasowicz Gwardia Wroclaw, POL 3 - 0 Vänersborg 1973-11-30 SWE sel-Gwardia Wroclaw 3-7
79 Leo Dahl BK Pugilist, DEN 3 - 0 Stockholm 1973-11-28
78 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Halmstad 1973-11-22
77 Jens H Olesen DEN KO 2 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
76 Tauno Lothander Värmano BK/ Småland 3 - 0 Nacka 1973-11-11 Stockholm-Småland 4-4
75 Tauno Lothander Värnamo BK W 3 Malmö 1973-10-17
74 Jaakko Heikkinen Helsingfors, FIN 3 - 0 Stockholm 1973-10-12 Stockholm-Helsingfors 7-3
73 Roman Gotfryd [POL] L w.o Katowice, POL 1973-09-23 Final Czarne Diamanty
72 Roman Januszewski [POL] 4 - 1 Katowice, POL 1973-09-22 1/2 Czarne Diamanty
71 Jan Prochon [POL] 3 - 2 Katowice, POL 1973-09-20 1/4 Czarne Diamanty
70 Heikki Vilander FIN 0 - 5 Belgrad, YUG 1973-06-06 EM 1973 1/4
69 Manolis Bakrisioris GRE 5 - 0 Belgrad, YUG 1973-06-04 EM 1973 1/8
68 Heikki Vilander FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1973-04-18 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
67 Jens H Olesen DEN 3 - 0 Vänersborg 1973-03-23 Landskamper 1973 SWE-DEN 4-6
66 Risto Puikkonen BK Fighter 3 - 0 Linköping 1973-03-08
65 Tommy Johansson BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
64 Costica Bumb Redbergslids BK 3 - 2 Göteborg 1973-02-01
63 Phil Roche IRL 3 - 0 Stockholm 1973-01-24 Landskamper 1973 SWE-IRL 5-5
62 Kari Mäkinen FIN 3 - 0 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
61 Claes Johansson Oskarshamns BK 3 - 0 Växjö 1972-12-03
60 Claes Johansson Oskarshamns BK 3 - 0 Nässjö 1972-12-02
59 Adrian Moraru [ROM] 2 - 1 Göteborg 1972-11-28
58 Zoran Jovanovic YUG 2 - 1 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
57 Jaakko Heikkinen Helsingfors, FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1972-11-06 Helsingfors-Stockholm 6-4
56 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1972-10-27
55 Heikki Vilander Jyväskylän Nyrkkeilijät, FIN 5 - 0 Stockholm 1972-10-13
54 Krimo Taalbi Upsala IF W TKO 2 Uppsala 1972-10-12
53 Sven Öling Forssan Alku, FIN 3 - 0 Gävle 1972-10-06
52 Karl Otto Ottosson Eksjö ABK/ Pressen 5 - 0 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
51 Michael Dowling IRL 1 - 4 München, FRG 1972-08-30 OS 1972 München 1/16
50 Moshe Manoh [ISR] 3 - 0 Aalborg, DEN 1972-07-21
49 Vasilij Solomin URS L TKO 1 Bukarest, ROM 1972-06-09 1/2 EM (j)
48 Jimmy Flint ENG W Dsq 3 Bukarest, ROM 1972-06-06 1/4 EM (j)
47 V Fenkar TCH 5 - 0 Bukarest, ROM 1972-06-04 1/8 EM (j)
46 Anatolij Levisjev [URS] L KO 1 Groningen, NED 1972-05-16 Final Tulip Cup
45 X X - W ?, NED 1972-05-14* 1/2 Tulip Cup
44 Józef Reszpondek [POL] W 3 Berverwijk, NED 1972-05-12 1/4 Tulip cup
43 Antero Kainolainen [FIN] W TKO 2 Haninge 1972-04-30
42 Heikki Vilander FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
41 Heikki Vilander FIN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1972-04-08 NM 1972 NM-final
40 Richard Bergmann NOR 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1972-04-07 NM 1972 1/2
39 Bo Nilsson Majornas BK KO 1 Malmö 1972-03-28 SM 1972 SM-final
38 Richard Bergmann NOR 3 - 0 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
37 Sigvard Roshag Karlholm BK W TKO 1 Uppsala 1972-02-26 Final Mellansvenska
36 Krimo Taalbi Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1972-02-25 1/2 Mellansvenska
35 Heikki Vilander Jyväskylän Nyrkkeilijät, FIN 3 - 0 Stockholm 1972-02-11
34 Jens Erik Groth Farum BK, DEN 3 - 0 Malmö 1972-01-27
33 Carl Johan Jörgensen AK Jyden, DEN 4 - 1 Aalborg, DEN 1972-01-16
32 Sven Öling FIN 3 - 0 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
31 Palle Larsen DEN W TKO 3 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
30 Tapani Kaukolehto Helsingfors, FIN W TKO 3 Stockholm 1971-11-03 Stockholm-Helsingfors 6-4
29 Dale Anderson CAN 1 - 2 Stockholm 1971-10-24 Landskamper 1971 SWE-CAN 6-5
28 Kauko Lehti [FIN] 3 - 0 Stockholm 1971-10-08
27 Pauli Kemppainen Kristianstads BK /Pressen 5 - 0 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
26 Odd Haugstad NOR 3 - 0 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
25 Per Gunnarsson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
24 Sigvard Roshag BK Falken 3 - 0 Östersund 1971-02-20 Final Norrland Open
23 Alexander Djagilev LAT 3 - 0 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
22 Reijo Iltanen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
21 Arto Hautamäki ViNy, FIN KO 3 Mölndal 1971-01-04
20 Atanass Botsjev BUL L KO 2 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
19 Ole Maibom DEN 2 - 1 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
18 E N Phillips Royal Airforce, UK 3 - 0 Vänersborg 1970-10-11
17 Władysław Moruś [POL] 2 - 1 Stockholm 1970-10-09 BK Örnen 50 år
16 Erling Engh NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
15 Reijo Iltanen Tampereen VS, FIN 5 - 0 Stockholm 1970-04-17
14 Reijo Iltanen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1970-04-03 NM 1970 NM-final
13 Benny Petersen DEN-jun W TKO 2 Oskarshamn 1970-03-22 SWE (j)-DEN (j) 5-5
12 Lennart Börjesson Redbergslids BK W TKO 3 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
11 Dennis Andersson BK Tälje 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/2
10 Arto Helander FIN-jun 1 - 2 Ylivieska, FIN 1970-01-18 SWE (j)-FIN (j) 2-8
9 Sigvard Roshag BK Falken 3 - 0 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
8 Per Gunnarsson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1969-12-29 JSM-final
7 Finn Eriksson Avesta AIK W TKO 1 Stockholm 1969-12-13
6 Kari Holmsten Kirkkonummen, FIN 3 - 0 Stockholm 1969-11-20
5 Lars Hoffsten Enköpings BK 3 - 0 Uppsala 1969-11-14
4 Lars Hoffsten Enköpings BK 5 - 0 Nyköping 1969-11-07
3 Lars Hoffsten Enköpings BK 5 - 0 Katrineholm 1969-10-23
2 Ivar Hagen B-30, NOR 3 - 0 Östersund 1969-10-20
1 Sandor Pergel Nyköpings BS 3 - 0 Stockholm 1969-10-10 OL debut
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 88.
1969 Svensk juniormästare.
1972 EM-brons (j). 
1976 NM-Silver.
 


Tillhör gruppen Sveriges bästa amatörboxare genom tiderna utan att ha lyckats internationellt.