Ove Lundby

Vikt: Lätt flugvikt, Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1953-09-21
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 1970-1971 SM-Guld (F), 1972 SM-Guld (B), 1973 SM-Guld (Fj), 1974-1975-1976 SM-Guld (L), 1979 SM-Guld (LW)
Landskamper: 39 (32-7)
Nordisk: 7 (6-1); NM-Guld 1970, 1972, 1974
EM: 5 (2-3)
VM: 2 (0-2)
OS: 3 (1-2)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
143 Odd Bengtsson IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
142 Jan Kratz BK Dacke 5 - 0 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
141 Robert Kiremi Oskarshamns BK 3 - 0 Älmhult 1981-03-11
140 Rene Weller TSV Bayer 04, FRG 0 - 3 Stockholm 1981-02-09
139 Steve McCluskey WAL 3 - 0 Stockholm 1981-01-26 Landskamper 1981 SWE-WAL 7-4
138 Puha Tibor Dukla Prag, TCH 1 - 2 Helsingborg 1980-12-12
137 Oswald Diaz New York, USA 3 - 0 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
136 Flemming Hansen DEN 3 - 0 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
135 Robert Kiremi Oskarshamns BK W TKO 1 Oskarshamn 1980-10-17
134 Michael Mwangi [KEN] 3 - 0 Stockholm 1980-10-13
133 Patrick Waweru [KEN] 0 - 3 Linköping 1980-10-02
132 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 5 - 0 Gävle 1980-04-20
131 Vesa Wiik FIN 3 - 0 Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
130 George Baigrie SCO 3 - 0 Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
129 Jordan Lesov [BUL] 0 - 5 Warszawa, POL 1979-11-09 1/4 Feliks Stamm
128 Robert Kiremi [KEN] 3 - 0 Stockholm 1979-10-22
127 Rene Weller FRG 0 - 5 Köln, FRG 1979-05-06 EM 1979 1/8
126 Shadrach Odhiambo Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
125 Darrel Chambers [USA] 0 - 3 Göteborg 1979-01-29 SWE sel-USA youth
124 Ali Tarshachani ISR W TKO 3 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR-6-4
123 Jouko Moilanen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
122 Poul Erik Petersen DEN W TKO 2 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
121 Melvin Paul USA 0 - 5 Belgrad, YUG 1978-05-06 VM 1978 1/16
120 Naudy Pinero [VEN] L TKO 3 Göteborg 1978-03-26 Venezuelagala
119 Knut Reiten NOR W TKO 1 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
118 Ulf Carlsson Katrineholms BK 2 - 3 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
117 Pekka Kantola KNK, FIN 3 - 0 Stockholm 1978-02-14
116 Rene Weller FRG 1 - 2 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
115 Wolfgang Thiel [FRG] 3 - 0 Stockholm 1978-01-16
114 Raymond Johnson Team USA 3 - 0 Göteborg 1978-01-06 SWE sel-Team USA 5-5
113 Ole Petersen [Naestved], DEN W TKO 1 Malmö 1977-12-07
112 Miklos Horvath Bp Honved, HUN 2 - 1 Göteborg 1977-11-28
111 Jouko Moilanen FIN 3 - 0 Göteborg 1977-11-14 Landskamper 1977 SWE-FIN 3-7
110 Jan Sustra [TCH] 3 - 0 Stockholm 1977-10-17
109 Klaus-Dieter Ott TSV Korbach, FRG 3 - 0 Stockholm 1977-09-26
108 Shadrach Odhiambo Majornas BK 1 - 2 Norrköping 1977-03-17
107 Benny Ray Trusel [USA] 0 - 3 Göteborg 1977-02-22
106 Ladislav Konecny TCH 2 - 1 Stockholm 1977-01-31 Landskamper 1977 SWE-TCH 2-8
105 Peter Prause [FRG] 3 - 0 Stockholm 1976-11-22
104 Detlef Jürchen [FRG] W 3 Halmstad 1976-11-06
103 Bonus Tariowe [NGR] 1 - 2 Göteborg 1976-10-19
102 Steve Holdsworth Army, ENG 3 - 0 Uddevalla 1976-10-17 SWE sel-ENG Army 3-6
101 Aarne Koota Venesjärven Leisku, FIN 5 - 0 Stockholm 1976-10-12
100 Simion Cutov ROM 0 - 5 Montréal, CAN 1976-07-27 OS 1976 Montréal 1/4
99 Newton Chisaga ZAM W w.o Montréal, CAN 1976-07-21 OS 1976 Montréal 1/16 Afrikansk bojkott
98 Hans Henrik Palm IK 99, DEN L Almeria, ESP 1976-05-07 1/2 Box-Am
97 Manuel Rodriguez [ESP] W Almeria, ESP 1976-05-05 1/4 Box-Am
96 Hans Henrik Palm DEN 1 - 2 Oslo, NOR 1976-03-28 NM 1976 NM-final
95 Jouko Moilanen FIN 3 - 0 Oslo, NOR 1976-03-27 NM 1976 1/2
94 Laszlo Fodor BK Höjden 5 - 0 Göteborg 1976-03-09 SM 1976 SM-final
93 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1976-02-23
92 Zwonko Petrovich BK 72 W TKO 3 Säffle 1976-02-20
91 Franco Siddu [ITA] 3 - 0 Linköping 1976-02-09
90 Gerry Hamil IRL 1 - 2 Dublin, IRL 1976-01-09 Landskamper 1976 SWE-IRL 4-6
89 Eifon Pritchard WAL L 3 Cardiff, WAL 1976-01-07 Landskamper 1976 SWE-WAL 4-5
88 Jouko Moilanen FIN 3 - 0 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
87 Hans Henrik Palm DEN L Hilleröd, DEN 1975-11-16 Landskamper 1975 SWE-DEN 3-7
86 Isaac Maine [KEN] 5 - 0 Stockholm 1975-11-10
85 Charles Brown WAL 3 - 0 Stockholm 1975-10-27 Landskamper 1975 SWE-WAL 7-3
84 Heikki Liukkonen Jyväskylän TN, FIN 3 - 0 Nynäshamn 1975-10-19
83 Jerzy Grzankowski Club Start, POL 5 - 0 Stockholm 1975-10-13
82 Bienvenido Lazo [CUB] 1 - 4 Östberlin, GDR 1975-10-07 1/2 TSC
81 Bernd Rosomkiewicz ASK Vorwärts, GDR 3 - 2 Östberlin, GDR 1975-10-05 1/4 TSC
80 Pekka Kantola Vaasan TN, FIN 3 - 0 Sundsvall 1975-08-28
79 Antonio Rubio ESP 2 - 3 Katowice, POL 1975-06-04 EM 1975 1/4
78 Potito Di Murao ITA 5 - 0 Katowice, POL 1975-06-01 EM 1975 1/8
77 Ulf Carlsson Katrineholms BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
76 Cecilio Lastra ESP 0 - 1 Stockholm 1975-01-27 Landskamper 1975 SWE-ESP 4-6
75 Matti Hietanen [FIN] 5 - 0 Stockholm 1975-01-08
74 Heikki Vilander FIN 3 - 0 Stockholm 1974-11-29 Landskamper 1974 SWE-FIN 4-6
73 Erik Madsen DEN 3 - 0 Köping 1974-11-17 Landskamper 1974 SWE-DEN 4-6
72 Bjarne Andresen [DEN] W TKO 2 Stockholm 1974-10-28
71 Boris Kuznetsov URS L KO 1 Havanna, CUB 1974-08-21 VM 1974 1/16
70 Johnny Young DEN 5 - 0 Stockholm 1974-03-25 NM 1974 NM-final
69 Jouko Lindberg FIN 5 - 0 Stockholm 1974-03-24 NM 1974 1/2 NM
68 Ulf Carlsson Katrineholms BK W Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
67 Risto Puikkonen BK Fighter 5 - 0 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/2
66 Kole Talevski Redbergslids BK W TKO 2 Stockholm 1974-02-04
65 Guitry Bananier FRA 3 - 0 Stockholm 1974-01-14 Landskamper 1974 SWE-FRA 4-6
64 Jouko Lindberg FIN 3 - 0 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
63 Leo Dahl [DEN] 3 - 0 Stockholm 1973-11-28
62 Jens H Olesen DEN KO 2 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
61 Tauno Lothander Värmano BK/ Småland 3 - 0 Nacka 1973-11-11 Stockholm-Småland 4-4
60 Peter Weise BK Falken 3 - 0 Stockholm 1973-10-13
59 Jaakko Heikkinen Helsingfors, FIN 3 - 0 Stockholm 1973-10-12 Stockholm-Helsingfors 7-3
58 Heikki Vilander FIN 0 - 5 Belgrad, YUG 1973-06-06 EM 1973 1/4
57 Manolis Bakrisioris GRE 5 - 0 Belgrad, YUG 1973-06-04 EM 1973 1/8
56 Heikki Vilander FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1973-04-18 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
55 Jens H Olesen DEN 3 - 0 Vänersborg 1973-03-23 Landskamper 1973 SWE-DEN 4-6
54 Tommy Johansson BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
53 Phil Roche IRL 3 - 0 Stockholm 1973-01-24 Landskamper 1973 SWE-IRL 5-5
52 Kari Mäkinen FIN 3 - 0 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
51 Claes Johansson Oskarshamns BK 3 - 0 Växjö 1972-12-03
50 Claes Johansson Oskarshamns BK 3 - 0 Nässjö 1972-12-02
49 Adrian Moraru [ROM] 2 - 1 Göteborg 1972-11-28
48 Zoran Jovanovic YUG 2 - 1 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
47 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1972-10-20*
46 Heikki Vilander Jyväskylän Nyrkkeilijät, FIN 5 - 0 Stockholm 1972-10-13
45 Krimo Taalbi Upsala IF W TKO 2 Uppsala 1972-10-12
44 Sven Öling Forssan Alku, FIN 3 - 0 Gävle 1972-10-06
43 Karl Otto Ottosson Eksjö ABK/ Pressen 5 - 0 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
42 Michael Dowling IRL 1 - 4 München, FRG 1972-08-30 OS 1972 München 1/16
41 Heikki Vilander FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
40 Heikki Vilander FIN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1972-04-08 NM 1972 NM-final
39 Richard Bergmann NOR 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1972-04-07 NM 1972 1/2
38 Bo Nilsson Majornas BK KO 1 Malmö 1972-03-28 SM 1972 SM-final
37 Richard Bergmann NOR 3 - 0 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
36 Sigvard Roshag Karlholm BK W TKO 1 Uppsala 1972-02-26 Final Mellansvenska
35 Krimo Taalbi Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1972-02-25 1/2 Mellansvenska
34 Heikki Vilander Jyväskylän Nyrkkeilijät, FIN 3 - 0 Stockholm 1972-02-11
33 Jens Erik Groth Farum BK, DEN 3 - 0 Malmö 1972-01-27
32 Carl Johan Jörgensen AK Jyden, DEN 4 - 1 Aalborg, DEN 1972-01-16
31 Sven Öling FIN 3 - 0 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
30 Palle Larsen DEN W TKO 3 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
29 Tapani Kaukolehto Helsingfors, FIN W TKO 3 Stockholm 1971-11-03 Stockholm-Helsingfors 6-4
28 Dale Anderson CAN 1 - 2 Stockholm 1971-10-24 Landskamper 1971 SWE-CAN 6-5
27 Pauli Kemppainen Kristianstads BK /Pressen 5 - 0 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
26 Odd Haugstad NOR 3 - 0 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
25 Per Gunnarsson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
24 Sigvard Roshag BK Falken 3 - 0 Östersund 1971-02-20 Final Norrland Open
23 Alexander Djagilev LAT 3 - 0 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
22 Reijo Iltanen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
21 Arto Hautamäki ViNy, FIN KO 3 Mölndal 1971-01-04
20 Atanass Botsjev BUL L KO 2 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
19 Ole Maibom DEN 2 - 1 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
18 E N Phillips Royal Airforce, UK 3 - 0 Vänersborg 1970-10-11
17 Bogdan Radzikowski [POL] 2 - 1 Stockholm 1970-10-09
16 Erling Engh NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
15 Reijo Iltanen Tampereen VS, FIN 5 - 0 Stockholm 1970-04-17
14 Reijo Iltanen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1970-04-03 NM 1970 NM-final
13 Benny Petersen DEN-jun W TKO 2 Oskarshamn 1970-03-22 SWE (j)-DEN (j) 5-5
12 Lennart Börjesson Redbergslids BK W TKO 3 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
11 Dennis Andersson BK Tälje 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/2
10 Arto Helander FIN-jun 1 - 2 Ylivieska, FIN 1970-01-18 SWE (j)-FIN (j) 2-8
9 Sigvard Roshag BK Falken 3 - 0 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
8 Per Gunnarsson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1969-12-29 JSM-final
7 Finn Eriksson Avesta AIK W TKO 1 Stockholm 1969-12-13
6 Kari Holmsten Kirkkonummen, FIN 3 - 0 Stockholm 1969-11-20
5 Lars Hoffsten Enköpings BK 3 - 0 Uppsala 1969-11-14
4 Lars Hoffsten Enköpings BK 5 - 0 Nyköping 1969-11-07
3 Lars Hoffsten Enköpings BK 5 - 0 Katrineholm 1969-10-23
2 Ivar Hagen B-30, NOR 3 - 0 Östersund 1969-10-20
1 Sandor Pergel Nyköpings BS 3 - 0 Stockholm 1969-10-10 OL debut
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 88.
1969 Svensk juniormästare.
1976 NM-Silver.
 


Tillhör gruppen Sveriges bästa amatörboxare genom tiderna.