Paul Nyman

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1956-11-02
Död:
Klubb: Kristianstads BK
SM: -
Landskamper: 7 (1-6)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
87 Ian Ashton [ENG] 0 - 3 Kristianstad 1981-11-26
86 Shadrach Odhiambo Redbergslids BK 0 - 3 Trelleborg 1981-10-28
85 Allan Rasmussen SIK, DEN 0 - 5 Stockholm 1981-01-11 1/2 SBO
84 Anastasios Fotiadis Kalmar BK 3 - 0 Kristianstad 1981-01-06
83 Mauri Nurmikoski Viipurin Ny, FIN L TKO 2 Ronneby 1980-11-23
82 Robert Steinbrecher [GDR] L TKO 3 Szczecin, POL 1980-05-22 1/4 Varvets dag
81 Lars Larsson Huddinge BK 2 - 3 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/4
80 Terje Sveen NOR 2 - 3 Göteborg 1980-02-17 Landskamper 1980 SWE-NOR 8-2
79 Andrzej Bekisz Stal-Stocznia, POL 0 - 3 Kristianstad 1980-01-31
78 Ken Beattie IRL 0 - 3 Stockholm 1980-01-28 Landskamper 1980 SWE-IRL 3-7
77 Sigfried Karschau [FRG] 3 - 0 Ystad 1980-01-06
76 Aleksander Valko Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
75 Kalevi Kosunen FIN L KO 2 Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
74 George Ferrie SCO 3 - 0 Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
73 John Steffensen AK Nyköbing Mors, DEN 0 - 5 Nyköbing Mors, DEN 1979-10-??
72 Lars Larsson Huddinge BK 0 - 3 Stockholm 1979-05-28 BK Örnen 60 år
71 Dominic Bergonzi Kingston, ENG 0 - 3 London, ENG 1979-04-11
70 Arto Parri GAK Enighet 1 - 4 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 1/2
69 Herbert Olofsson Nässjö BK 4 - 1 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/4
68 Tauno Lothander BK Örnen W Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/8
67 Dusan Mileusnic Partizan, YUG 0 - 3 Göteborg 1979-02-05 SWE sel-Partizan 0-9
66 Machrum Ganem ISR 0 - 3 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR 6-4
65 Kalevi Kosunen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
64 Raymond Juma KEN 1 - 2 Göteborg 1978-11-27 SWE sel-KEN 3-7
63 Flemming Pedersen DEN 0 - 3 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
62 Lars Larsson Huddinge BK W Dsq 2 Stockholm 1978-11-13 Landslagsuttagning
61 Arto Parri GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1978-10-13
60 Nelson Rodriguez [VEN] 0 - 3 Göteborg 1978-03-26 Venezuelagala
59 Lars-Olof Wendelstam Eskilstuna BK 3 - 0 Olofström 1978-03-12
58 Istvan Leiner IF Leiner 0 - 5 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
57 Kari Pärsinen Redbergslids BK 5 - 0 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/8
56 Allan Rasmussen SIK, DEN 0 - 5 Naestved, DEN 1978-02-19
55 Istvan Leiner IF Linnéa 3 - 0 Kristianstad 1978-02-11
54 Peter Harryson BK Akilles 0 - 3 Malmö 1977-12-07
53 Lars Larsson Huddinge BK 2 - 1 Helsingborg 1977-11-27
52 Ulf Carlsson Katrineholms BK 0 - 3 Hallsberg 1977-11-20
51 Kim Degnebolig IK 99, DEN 3 - 0 Olofström 1977-10-29
50 Kim Degnebolig BK Skandia, DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1977-10-23
49 Ulf Carlsson Katrineholms BK L 3 Malmö 1977-10-13
48 Jan Dahlgren Majornas BK 3 - 0 Göteborg 1977-03-07
47 Kim Degnebolig IK 99, DEN 3 - 0 Malmö 1977-02-27
46 Matti Luostarinen Olofströms BC 3 - 0 Ronneby 1977-02-13
45 Zygmunt Pacuszka Gwardia Wroclaw, POL 1 - 2 Uddevalla BK 1977-01-06 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-5
44 Torbjörn Vendel Kristianstads BK 5 - 0 Stockholm 1976-12-14 JSM-final
43 Juha Tarakkamäki Olofströms BC 3 - 0 Trelleborg 1976-11-14 Skåne öppna
42 Henrick Dam Halmstads AIS 3 - 0 Trelleborg 1976-11-14 Skåne öppna
41 Matti Luostarinen Olofströms BC 3 - 0 Kristianstad 1976-11-06
40 Jens Schlütter Lunds BS 0 - 3 Malmö 1976-10-28
39 Wayne Green Army, ENG 0 - 3 Helsingborg 1976-10-15 SWE/DEN sel-ENG Army
38 Rubio Betzer BK Midtjyden, DEN 1 - 2 Silkeborg, DEN 1976-04-03
37 Teodorescu [ROM] L TKO 2 Göteborg 1976-03-17
36 Tron Jensen NOR-jun 3 - 0 Uddevalla 1976-02-22 SWE (j)-NOR (j) 6-3
35 Rainer Bienstein [FRG] 3 - 0 Kristianstad 1975-11-23
34 Kaj Sörensen (w) DEN-jun 0 - 3 Frederikssund, DEN 1975-11-15 SWE (j)-DEN (j) 2-8
33 Jimmy Heidelbach CIK, DEN L TKO Köpenhamn, DEN 1975-10-26
32 Carl Falkenberg GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1975-10-24
31 Karl Utby BK Falken 3 - 0 Sandviken 1975-10-19
30 Tomas Strålin BK Masen/ Utmanarna 1 - 2 Borlänge 1975-09-21 Landslaget-Utmanarna
29 Karl Otto Ottosson Eksjö ABK /Småland 0 - 3 Nässjö 1975-03-15 Småland-Skåne 6-4
28 Öystein Wikstöl AIK Lund, NOR L Tönsberg, NOR 1975-02-22
27 Kole Talevski Redbergslids BK L TKO 3 Göteborg 1975-01-14
26 Evan Hansen Valby IK, DEN 0 - 3 Malmö 1974-10-18
25 Erkki Rintanen Eskilstuna BK 2 - 1 Eksjö 1974-03-10
24 Karl Otto Ottosson Eksjö ABK 1 - 4 Stockholm 1973-12-27. JSM-final
23 Erkki Rintanen Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1973-12-27 1/2 JSM
22 Svante Littmarck BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1973-12-26 1/4 JSM
21 Ove Lundby BK Örnen 0 - 3 Halmstad 1973-11-22
20 Tony Jensen Bispebjerg BK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1973-11-08
19 Evan Hansen Valby IK, DEN 3 - 0 Kalmar 1973-11-04 Kalmar BK 40 år
18 Åke Lindén Eksjö ABK 2 - 1 Kristianstad 1973-10-13
17 Kire Stojanovski Halmstads AIS 0 - 3 Kävlinge 1973-03-11
16 Åke Olofsson BK 30 0 - 3 Linköping 1973-03-08
15 Kire Stojanovski Halmstads AIS 0 - 3 Kristianstad 1973-02-03
14 Peter Steinvall Eksjö ABK 0 - 3 Kristianstad 1973-02-03
13 Ib Schultz Hilleröd SK, DEN W TKO 3 Helsingborg 1972-12-14
12 Wolfgang Lüttzig DGF, FRG 0 - 3 Kristianstad 1972-12-03
11 Torbjörn Vendel BK Amatör 3 - 0 Malmö 1972-11-30
10 Per Gunnarsson Småland/Värnamo BK 0 - 3 Värnamo 1972-10-29 Småland-Skåne 5-5
9 Edvin Larsen [DEN] 1 - 2 Malmö 1972-10-15
8 Per Gunnarsson Värnamo BK 0 - 3 Osby 1972-10-04
7 Per Gunnarsson Värnamo BK 0 - 3 Lilla Edet 1972-02-20 Final Sydsvenska
6 Lars Gustavsson (b) BK Värend L 3 Växjö 1971-11-28
5 Max Lauenburger Weser/Ems, FRG 0 - 3 Kristianstad 1971-11-26 Skåne-Weser/Ems 3-8
4 Karl Otto Ottosson Eksjö ABK 3 - 0 Trelleborg 1971-11-07
3 Karl Otto Ottosson Eksjö ABK 0 - 3 Eksjö 1971-03-28
2 Kurt Wanke Valby IK, DEN L 3 Helsingborg 1971-03-??
1 Tomas Alesjö Skoftebyns AIS 0 - 3 Trollhättan 1971-02-20
Sammanfattande statistik

Startade i flugvikt.
1973 JSM-Silver.
1976 Svensk juniormästare.