Claes-Göran Svensson

106 (76-30, 23 KO)

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1948-06-09
Död:
Klubb: GAK Enighet (Malmö), Malmö BK
SM: 1969, 1971-1972 SM-Guld
Landskamper: 11 (4-7)
Nordisk: 4 (3-1). 1969 NM-Guld
EM: 2 (0-2)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
106 Tauno Lothander Värnamo BK 2 - 1 Malmö 1972-11-30
105 Tore Svensson BK Värend/Småland 3 - 0 Värnamo 1972-10-29 Småland-Skåne 5-5
104 Kalevi Marjamaa FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
103 Kalevi Marjamaa FIN 1 - 4 Köpenhamn, DEN 1972-04-08 NM 1972 NM-final
102 Svein Erik Paulsen NOR 3 - 2 Köpenhamn, DEN 1972-04-07 NM 1972 1/2
101 Max Viebke Helsingborgs BK 5 - 0 Malmö 1972-03-28 SM 1972 SM-final
100 Reijo Antikainen Djurgårdens IF 5 - 0 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/2
99 Sören Saugmann CIK, DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1972-02-13
98 Erik Madsen BK Frem, DEN W TKO 1 ?, DEN 1972-02-06
97 Stretil [FRG] KO 2 Malmö 1972-01-27
96 Leon Kaczmarek Gwardia Wroclaw, POL 2 - 1 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-Gardia Wroclaw 5-4
95 Jaakko Heikkinen FIN 2 - 1 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
94 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 3 Växjö 1971-11-28
93 Albert Dölken Weser/Ems, FRG 3 - 0 Kristianstad 1971-11-26 Skåne-Weser/Ems 3-8
92 Sören Saugmann CIK, DEN 3 - 0 Furulund 1971-11-14
91 Reijo Antikainen Djurgårdens IF 3 - 0 Halmstad 1971-11-12
90 Per Gunnar Johansson BK Värend W TKO 2 Trelleborg 1971-11-07
89 Joey Singleton [ENG] 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1971-10-28
88 Jürgen Labinehus K.T., FRG W TKO 3 Malmö 1971-10-01
87 Lars-Olof Johansson Redbergslids BK /Pressen 3 - 2 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
86 Bogdan Jakubowski POL L KO 1 Madrid, ESP 1971-06-14 EM 1971 1/8
85 Bo Ljung Kristianstads BK 4 - 1 Stockholm 1971-04-06. SM 1971 SM-final
84 Kjell Söder BK Älgen 5 - 0 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 1/2
83 Sammy Ahlén BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/4
82 Erik Sivebaek DEN 0 - 3 Göteborg 1971-03-28 Landskamper 1971 SWE-DEN 4-6
81 Bo Ljung Kristianstads BK 3 - 0 Lund 1971-03-07
80 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 1 - 2 Linköping 1971-02-12
79 Andrej Dolgov LAT L TKO 3 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
78 Siegbert Strehl [FRG] KO 2 Malmö 1971-01-27
77 Lars-Olof Johansson Redbergslids BK 2 - 1 Trollhättan 1971-01-06
76 Martti Pirinen [FIN] W TKO 3 Göteborg 1971-01-04
75 Berndt Eichelman Polizei Berlin, FRG 3 - 0 Kristianstad 1970-12-13
74 Reinhold Jonsson Vänersborgs BK 3 - 0 Mölndal 1970-12-10
73 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 3 Motala 1970-12-05
72 Franzech [NED] 1 - 2 Emden, FRG 1970-11-xx (oläsligt i startbok)
71 Giambattista Capretti [ITA] 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1970-11-26
70 Palle Nielsen Randers AC, DEN W TKO 2 ? 1970-11-23
69 Christer Karlsson Eskilstuna BK W TKO Nässjö 1970-10-18 Småland-Skåne
68 Jean-Baptiste Piedvache FRA 0 - 3 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
67 Dieter Dunkel GDR L 3 Bukarest, ROM 1969-06-01 EM 1969 1/8
66 Ivan Bocic Crvena Zvezda, YUG 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1969-04-17
65 Allan Paulsen BK Pugilist, DEN 3 - 0 Häljarp 1969-04-11
64 Leif Carlsen Randers AC, DEN 3 - 0 Randers, DEN 1969-04-04
63 Erik Madsen DEN 3 - 0 Oslo, NOR 1969-03-24 NM 1969 NM-final
62 Esa Järvinen FIN 3 - 0 Oslo, FIN 1969-03-23 NM 1969 1/2
61 Ib Fritzner DEN W TKO 3 Malmö 1969-03-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 2-8
60 Kenneth Israelsson IFK Umeå KO 3 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
59 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS W Dsq 3 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
58 Brunius Jasinskij LAT 0 - 3 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
57 H Dressler [FRG] 3 - 0 Vänersborg 1969-01-31
56 Erik Madsen BK Frem, DEN 3 - 0 Helsingborg 1969-01-19
55 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS 3 - 0 Trollhättan 1969-01-17
54 Erik Nikkinen Oulun Tarmo, FIN 0 - 3 Stockholm 1969-01-10
53 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS 3 - 0 Uddevalla 1969-01-06
52 Lars Erik Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Kristianstad 1968-12-15
51 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS 3 - 0 Malmö 1968-12-10
50 Markku Sevander FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1968-12-02 Landskamper 1968 SWE-FIN 6-4
49 Poul Erik Nielsen DEN 3 - 0 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
48 Ralph Hagberg Redbergslids BK L 3 Göteborg 1968-11-07
47 Hans Cessing Kristianstads BK W TKO 2 Kristianstad 1968-11-02. Final Sydsvenska
46 Ronny Vendel BK Amatör 3 - 0 Kristianstad 1968-11-02 1/2 Sydsvenska
45 Jan Nilsson (obk) Oskarshamns BK KO 3 Oskarshamn 1968-10-27
44 Kenneth Israelsson IFK Umeå /Landslaget 5 - 0 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
43 Carsten Olsen Söborg IF, DEN 2 - 1 ? 1968-10-13
42 Josef Mittel-Rhein, FRG L Dsq 3 Malmö 1968-09-27
41 Carsten Olsen Söborg IF, DEN 3 - 2 Köpenhamn, DEN 1968-09-22
40 Konstantin Primakov EST L KO 2 Tallin, EST 1968-04-12 Landskamper 1968 SWE-EST 4-6
39 Jurij Viktorov LAT 0 - 2 Riga, LAT 1968-04-09 Landskamper 1968 SWE-LAT 2-8
38 Ronny Vendel BK Amatör KO 3 Trelleborg 1968-03-24
37 Ronny Vendel BK Amatör 3 - 0 Kristianstad 1968-03-03
36 Jonas Murasjka [URS/LAT] 1 - 2 Malmö 1968-02-26
35 Kenneth Israelsson IFK Umeå 1 - 4 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 1/2
34 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
33 Günther Fischer [FRG] 3 - 0 Vänersborg 1968-02-01
32 Kjell Jonassen B-30, NOR L TKO 2 Östersund 1968-01-28
31 Helken Weser/Ems, FRG 3 - 0 Malmö 1968-01-26
30 Max Viebke BK Primo W TKO 2 Kristianstad 1968-01-21 Final Sydsvenska
29 Jens Arne Nielsen Kalundborg ABK, DEN 2 - 1 ?, DEN 1968-01-14
28 Sune Hedenström BK Köping KO 2 Motala 1968-01-07
27 Jens Arne Nielsen Kalundborg ABK, DEN 0 - 3 Slagelse, DEN 1967-12-12
26 Rickard Nielsen [DEN] 3 - 0 Landskrona 1967-11-24
25 Jon Nielsen IF Sparta, DEN KO 1 Köpenhamn, DEN 1967-10-15
24 Rolf Risberg BK Köping/ Pressen 3 - 2 Kristianstad 1967-10-01 Landslaget-Pressen 5-5
23 Ingo Gutt [FRG] L TKO 2 Malmö 1967-09-29
22 Steinar Ahlström NOR-jun W TKO 1 Borlänge 1967-04-14 SWE (j)-NOR (j) 9-1
21 Tore Svensson BK Värend KO 1 Malmö 1967-03-07
20 Hans Pincoffs BK Köping 0 - 5 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/8
19 Jan Hansson Slagelse BK, DEN W TKO 2 Sjöbo 1967-02-05
18 Carsten Olsen Söborg IF, DEN 0 - 3 Malmö 1967-01-27
17 Jan Nilsson (obk) Oskarshamns BK 3 - 0 Landskrona 1967-01-22. Final Sydsvenska
16 Göran Billberg Lunds BS 3 - 0 Landskrona 1967-01-22 1/2 Sydsvenska
15 L Rasmusson Malmö BK W TKO 3 Malmö 1967-01-10
14 Ingvar Lövnord Narva BK 2 - 3 Stockholm 1966-12-27 1/8 JSM
13 Ronny Vendel BK Amatör 3 - 0 Landskrona 1966-12-16
12 Sven Lundstedt BK Älgen 2 - 1 Östersund 1966-12-11
11 Håkan Carlsten Malmö BK W Dsq 3 Malmö 1966-11-06 DM-Skåne (j)
10 Jon Jensen BK Thor, DEN 3 - 0 Malmö 1966-03-25
9 Lars Hagestig Kristianstads BK 0 - 3 Kristianstad 1965-02-12
8 Jon Jensen BK Thor, DEN KO 2 Köge, DEN 1965-01-24
7 O Håkansson Häljarps AIS 3 - 0 Furulund 1965-01-06
6 Timo Johansson Hälsingborgs BK 3 - 0 Helsingborg 1964-12-30
5 Jan Grönqvist Lunds BS 1 - 2 Lund 1964-12-18
4 B Ekberg BK Primo W TKO 1 Halmstad 1964-12-06. Final Ungdomsturnering
3 Jan Grönqvist Lunds BS 3 - 0 Halmstad 1964-12-06 1/2 Ungdomsturnering
2 P Holmström Kristianstads BK W TKO 2 Halmstad 1964-12-06 1/4 Ungdomsturnering
1 Jack Andersen Valby IK, DEN 2 - 1 Malmö 1964-12-03
Sammanfattande statistik

1964: 6 (5-1, 2 KO) Guld Ungdomsturnering (Halmstad) 
1965: 3 (2-1, 1 KO) 
1966: 5 (4-1, 0 KO) Distriksmästare Skåne (j) 
1967: 13 (9-4, 5 KO) Sydsvensk mästare, 1 Landskamp (j) 
1968: 25 (18-7, 5 KO) Sydsvensk mästare, 4 Landskamper  
1969: 16 (11-5, 2 KO) Svensk mästare, Nordisk mästare, 3 Landskamper, EM-deltagande
1970: 7 (4-3, 2 KO) 
1971: 20 (14-6, 4 KO) Svensk mästare, 4 Landskamper, EM-deltagande
1972: 11 (9-2, 2 KO) Svensk mästare, 1 Landskamp, Silver Nordiska mästerskapen 


Stor Grabb nr 87.


Tränare för Malmö BK under många år.