Claes Johansson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Jan Nilsson Narva BK/Stockholm W 3 Eksjö 1973-03-18 Småland-Stockholm 4-6
50 Lauri Pastuhov Enköpings BK 0 - 5 Stockholm 1973-02-18 SM 1973 1/2
49 Max Viebke Hälsingborgs BK 1 - 2 Helsingborg 1972-12-14
48 Ove Lundby BK Örnen 0 - 3 Växjö 1972-12-03
47 Ove Lundby BK Örnen 0 - 3 Nässjö 1972-12-02
46 Stefan Danielsson BK Ringen 3 - 0 Jönköping 1972-12-01
45 Stefan Danielsson BK Ringen 3 - 0 Oskarshamn 1972-11-24
44 Hans Jörgen Krause Bielefeld, FRG 0 - 3 Kalmar 1972-10-21
43 Bo Johansson Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1970-12-27 JSM-final
42 Pavel Neurath BK Värend 3 - 0 Oskarshamn 1970-03-07 OBK 50 år
41 Pavel Neurath BK Värend 1 - 4 Växjö 1970-02-01 Final DM-Småland
40 Bo Ljung Kristianstads BK 0 - 5 Eksjö 1970-01-18. Final Sydsvenska
39 Sven Björsne Oskarshamns BK 3 - 0 Eksjö 1970-01-18 1/2 Sydsvenska
38 Rolf Andersson Eksjö ABK 2 - 1 Eksjö 1969-12-14
37 Bo Ljung Kristianstads BK/Skåne 0 - 3 Kristianstad 1969-11-23 Skåne-Småland 5-5
36 Pekka Kontinen [FIN] 0 - 3 Norrköping 1969-11-20
35 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 5 Nyköping 1969-11-07
34 Bo Ljung Kristianstads BK 1 - 2 Oskarshamn 1969-10-24
33 Dennis Andersson BK Tälje 5 - 0 Eskilstuna 1969-10-12
32 Carl Axel Palm Djurgårdens IF /Landslaget 0 - 5 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
31 Hans Orsing Hälsingborgs BK 3 - 0 Lund 1969-04-07
30 Pavel Neurath BK Värend 3 - 0 Oskarshamn 1969-03-28
29 Pekka Laitinen (l) Kotkan Vo, FIN 3 - 0 Oskarshamn 1969-02-15
28 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1969-01-10
27 Rolf Andersson Eksjö ABK 3 - 0 Oskarshamn 1969-01-06 Final DM-Småland
26 Marius Rasmundsen [DEN] 2 - 1 Oskarshamn 1968-12-01
25 Tauno Lothander Värnamo BK 1 - 2 Värnamo 1968-11-22 TL Sverigedebut
24 Rolf Andersson Eksjö ABK 1 - 2 Västervik 1968-11-16
23 Sten Andersson (fj) Eskilstuna BK 3 - 0 Oskarshamn 1968-10-04
22 Poul Mortensen AK Rolf, DEN 3 - 0 Trelleborg 1968-03-24
21 Sten Andersson (fj) Eskilstuna BK W TKO 3 Oskarshamn 1968-03-22
20 Kjell Fredriksson BK Köping 0 - 5 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
19 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 2 - 1 Oskarshamn 1968-02-09
18 Christer Ragnarsson BK Rapid 1 - 4 Oxelösund 1968-01-26
17 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 0 - 3 Kristianstad 1968-01-21 Final Sydsvenska
16 Ulf Nilsson Oskarshamns BK W 3 Värnamo 1968-01-14 Final DM-Småland
15 Bill Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Oskarshamn 1967-12-10
14 Stig Kjeldsberg NOR-jun L Borlänge 1967-04-14 SWE (j)-NOR (j) 9-1
13 Stig Kjeldsberg B-30, NOR 2 - 1 Borlänge 1967-04-14 X-tra. CJ övervikt
12 Markku Rantala FIN-jun 2 - 1 Uppsala 1967-03-19 SWE (j)-FIN (j) 6-4
11 Rolf Andersson Eksjö ABK L 3 Kalmar 1967-01-15 Final DM-Småland
10 Manfred Pedersen BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1966-12-30 JSM-final
9 Jouko Kalliomaa Enköpings BS 5 - 0 Stockholm 1966-12-29 1/2 JSM
8 Ralph Hagberg Redbergslids BK 0 - 3 Värnamo 1966-10-28
7 Bill Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Oskarshamn 1966-10-09
6 Leif Ohlsson Eslöv IK W Stockholm 1966-03-29 SUM-final
5 Jouko Kalliomaa Enköpings BK 5 - 0 Stockholm 1966-03-28 1/2 SUM
4 Alf Hörnebrant BK Primo 3 - 0 Oskarshamn 1966-03-04
3 Jonny Svalstedt Redbergslids BK 3 - 0 Kalmar 1966-01-23
2 Mogens Helmer IK 99, DEN 3 - 0 Oskarshamn 1965-12-05
1 Roland Ström Kalmar BK 3 - 0 Oskarshamn 1965-10-23
Sammanfattande statistik

Oskarshamns BK.
1966 Ungdomsmästare. 
1966, 1970 Svensk juniormästare. 
1968-1969 Distriktsmästare Småland. 
1968, 1970 Silver Sydsvenska mästerskapet.