Marino Radman (Kuflic)

Vikt: Fjädervikt
Född: 1949-11-27
Död:
Klubb: Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1976, 1978 SM-Guld
Landskamper: 8 (6-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
66 Max Mankowitz Sp.09, NOR W TKO 3 Göteborg 1981-12-15
65 Shadrach Odhiambo Västra Frölunda BK L TKO 2 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
64 Ulf Carlsson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
63 Zoli Djerdi Halmstads AIS KO 1 Göteborg 1981-02-08 Final Göteborg BC
62 John Pickett USA 2 - 1 Göteborg 1981-01-30 (Inoff) SWE-USA 4-6
61 Adewale Adegbasi [NIG] 1 - 4 Stockholm 1981-01-10 1/4 SBO
60 Odd Bengtsson IF Linnéa 4 - 1 Göteborg 1980-12-29
59 Miroslav Sandor Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1980-12-12
58 Raymond Ortiz New York, USA 2 - 1 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
57 Tomas Kalm [FRG] KO 1 Falköping 1980-11-16
56 Robert Kiremi Oskarshamns BK 3 - 0 Lidköping 1980-11-01
55 Modest Napunyi [KEN] L TKO 2 Oskarshamn 1980-10-17
54 Patrick Waweru [KEN] KO 1 Malmö 1980-10-09
53 Ove Lundby BK Örnen 0 - 5 Gävle 1980-04-20
52 Odd Bengtsson IF Linnéa 2 - 3 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
51 Jouni Anttonen BK Fighter W TKO 3 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/2
50 Miroslav Sandor Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
49 Hannu Kaislama FIN L Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
48 Torsten Koch ASK Vorwärts, GDR 1 - 4 Belgrad, YUG 1979-11-28* Final Gyllene Handsken
47 Slobodan Vujanic [YUG] W TKO 2 Belgrad, YUG 1979-11-26 1/2 Gyllene Handsken
46 William Buchanan SCO 3 - 0 Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
45 Jeff Decker St Edward's ABC, ENG 0 - 3 Tönsberg, NOR 1979-11-10 1/2 Tönsberg
44 Robert Kiremi [KEN] 3 - 0 Aalborg, DEN 1979-10-2x
43 Napunyi Oduor [KEN] 1 - 2 Oskarshamn 1979-10-26
42 Michael Mwangi [KEN] 2 - 3 Göteborg 1979-10-22
41 Peter Wanyoike [KEN] 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1979-10-21
40 Florian Tircomnicu [ROM] 1 - 4 Saint-Lo, FRA 1979-04-26 1/2 Franska öppna
39 Jean-Marc Renard [BEL] 3 - 2 Caen, FRA 1979-04-24 1/4 Franska öppna
38 Cuban Businge [UGA] 3 - 0 Göteborg 1979-03-02
37 John Russell [USA] 3 - 0 Göteborg 1979-01-29 SWE sel-USA youth
36 Avshalom Davidov ISR 3 - 0 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR 6-4
35 Hannu Kaislama FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
34 Patrick Waweru KEN 0 - 3 Göteborg 1978-11-27 SWE sel-KEN 3-7
33 Henning Petersen DEN W TKO 2 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
32 András Botos Salgótarjáni BTC, HUN 2 - 1 Oskarshamn 1978-10-27
31 Reijo Sipilä BK Fighter KO 1 Lilla Edet 1978-10-22
30 Bratislav Ristic YUG 0 - 5 Belgrad, YUG 1978-05-07 VM 1978 1/16
29 Jack Iversen NOR W TKO 1 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
28 Teuvo Mustanoja BK Fighter KO 1 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 SM-final
27 Bernt Karlsson (b) Eksjö ABK W TKO 3 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/2
26 Werner Schäfer FRG 3 - 0 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
25 Steve Hilliard Team USA KO 2 Göteborg 1978-01-06 SWE sel-Team USA 5-5
24 Janos Dudas Bp Honved, HUN 3 - 0 Göteborg 1977-11-28
23 Angel Herrera [CUB] 0 - 5 Göteborg 1977-04-17 Kubagala
22 Jerry Smith [USA] 1 - 2 Göteborg 1977-02-22
21 Seang Loh [THA] 3 - 0 Göteborg 1977-01-13
20 Jouni Anttonen BK Fighter 3 - 0 Alingsås 1976-11-28
19 Iusein Sali [ROM] 3 - 2 Göteborg 1976-03-17
18 Tommy Johansson BK Örnen 5 - 0 Göteborg 1976-03-09 SM 1976 SM-final
17 Zwonko Petrovich BK 72 5 - 0 Göteborg 1976-03-08 SM 1976 1/2
16 Peter Weise BK Falken 5 - 0 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/4
15 Ove Lundby BK Örnen 0 - 3 Göteborg 1976-02-23
14 Franco Siddu [ITA] L 3 Aalborg, DEN 1976-02-08
13 Miroslav Jantula Dukla Prag, TCH 2 - 1 Göteborg 1975-12-11
12 Risto Puikkonen BK Fighter 0 - 3 Lilla Edet 1973-10-14
11 Kire Stojanovski Halmstads AIS W 3 Mölndal 1973-10-12
10 Anton Cojan [ROM] 3 - 0 Göteborg 1972-11-28
9 Per Lykke Jensen IK Sparta, DEN 1 - 2 Trollhättan 1972-11-17
8 Ove Lundby BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1972-10-27
7 Juhani Miettinen Kuopion Riento, FIN W TKO 3 Trollhättan 1972-02-27
6 Kurt Melin Redbergslids BK 3 - 0 Lidköping 1972-02-20. Final Sydsvenska
5 Max Viebke Helsingborgs BK 2 - 1 Lilla Edet 1972-02-20 1/2 Sydsvenska
4 Svein Johansen Ski IL, NOR 2 - 1 Säffle 1972-01-30
3 Max Viebke Hälsingborgs BK 0 - 5 Värnamo 1971-02-28. Final Sydsvenska
2 Max Viebke Hälsingborgs BK 2 - 1 Lidköping 1971-02-20
1 Torsten Norström Skoftebyns AIS 3 - 0 Uddevalla 1971-02-05
Sammanfattande statistik

Född i Jugoslavien. Tävlade för BKA Pula. Debuterade 1966. 1967 Juniormästare i hemlandet.
1971 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
1980-1981 SM-Silver.