Olof Östling

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1905-11-20
Död: 1961-10-30
Klubb: Stockholms Atletklubb, Djurgårdens IF (Stockholm), BK 28 (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), IK Balder (Stockholm)
SM: SM-Guld 1931, 1933
Landskamper: 5 (1-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
94 Manne Johansson IK Balder W 3 Stockholm 1934-04-07 Final Klubbmästerskap
93 Artur Litzén Djurgårdens IF Draw Stockholm 1933-10-08 IK Balder-Djurgårdens IF 15-5
92 Evert Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
91 Hennelly Garda, IRL L 6 Bray, IRL 1933-08-15 6x2
90 WG Blackwell Garda, IRL L 6 Dublin, IRL 1933-08-11 6x2
89 Knud Jensen (mv) DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1933-03-25 Landskamper 1933 SWE-DEN 3-5
88 Sven Ekendahl IK Balder 3 - 0 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
87 Edmund Törnqvist Borlänge SK 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
86 Harry Gustafsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
85 Sandor Farkas Budapest, HUN W 3 Stockholm 1933-02-09 Stockholm-Budapest 2-6
84 Henryk Chmielewski IKP, POL L 3 Stockholm 1933-01-14
83 Harry Eklund Borlänge SK L 3 Avesta 1933-01-06
82 Henryk Chmielewski POL L 3 Poznan, POL 1932-12-04 Landskamper 1932 SWE-POL 4-4
81 Bruch Heros, GER L 3 Eskilstuna 1932-11-04
80 Harry Eklund Borlänge SK L 3 Borlänge 1932-10-30
79 Henning Dahlin IF Linnéa W 3 Ingentingskogen 1932-07-22 Utomhus
78 Harry Gustafsson IF Linnéa W 3 Södra Folkparken 1932-07-21 Utomhus
77 André Nielsen BK Hermod, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1932-03-24
76 Åke Johnsson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
75 Helge Nilsson Sundsvalls BK L 3 Sundsvall 1931-12-06
74 Armand Christensen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1931-03-22 Landskamper 1931 SWE-DEN 4-4
73 Harry Gustafsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1931-03-03 SM 1931 SM-final
72 Sven Persson Alnö IF W 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
71 Erik Liedholm Hälsingborgs BS W 3 Stockholm 1931-02-28 SM 1931 1/4
70 Olavi Suhonen FIN 0 - 2 Helsingfors, FIN 1931-02-15 Landskamper 1931 SWE-FIN 5-11
69 Kristian Olsen NOR W 3 Stockholm 1931-01-25 Landskamper 1931 SWE-NOR 7-1
68 B Böhm Bayern, GER W Dsq 3 Stockholm 1931-01-18
67 Gösta Sköld BK Örnen W 3 Stockholm 1931-01-17
66 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1931-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
65 Andrea Borzone [ITA] 0 - 3 Borås 1930-12-10
64 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-12-01
63 Åke Johnsson IF Linnéa KO 2 Stockholm 1930-11-09
62 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-11-08
61 Johan Nilsson Oslo AK, NOR W Stockholm 1930-11-08
60 Gunnar Johansson (gbk) Göteborgs AK W TKO 3 Borås 1930-10-26
59 Gösta Karlsson (m) Vänersborgs IF W TKO 2 Borås 1930-10-25
58 Johan Nilsson Oslo AK, NOR W 3 Oslo, NOR 1930-10-12
57 John Andersson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-05-13 EM-testmatch
56 Raoul Berg IK Balder W 3 Stockholm 1930-04-16 BK 28-IK Balder 4-4
55 Ångström IF Linnéa W TKO Uppsala 1930-04-11
54 Albert Widén IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-10-13 BK 28-IF Linnéa 7-1
53 Stig Thorp BK Örnen W 3 Stockholm 1929-01-19
52 Erik Mångelin IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-01-06
51 Herbert Karlsson BK Örnen W 3 Stockholm 1928-12-03
50 Helge Skog IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-12-02
49 Harry Eriksson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-12-01
48 John Andersson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-11-08
47 Albin Hansén Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-10-18
46 Erik Hasselholm Vänersborgs IF W 3 Karlstad 1928-03-18
45 Gunnar Forsell BK 1925 L 3 Karlstad 1928-03-18
44 Olof Falk BK Örnen L 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
43 Harald Andersson (m) Nicolai IK W 3 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
42 Bertil Ågren Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1928-01-23.
41 Raoul Berg IK Balder W 3 Stockholm 1928-01-23
40 Ragnar Hagelberg Helsingin Nyrkk.seura, FIN W 3 Stockholm 1928-01-22
39 Ragnar Hagelberg Helsingin Nyrkk.seura, FIN L 3 Helsingfors, FIN 1928-01-15.
38 Väino Ekström Helsingin Nyrkk.seura, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1928-01-15
37 Toivo Tirinen Viipurin Voimailijat, FIN W Dsq 1 Helsingfors, FIN 1928-01-14
36 Thure Westerberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
35 Anders Mångelin Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-12-11
34 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1927-12-11
33 Robert Westblom Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1927-12-10
32 John Wennberg Vänersborgs IF L 3 Vänersborg 1927-11-20.
31 Elmer Börjesson Redbergslids BK W 3 Vänersborg 1927-11-20
30 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1927-10-30
29 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1927-10-30
28 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs Atletklubb L 3 Göteborg 1927-10-28 Göteborgs AK-Djurgårdens IF 4-4
27 Erik Mångelin IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-10-23
26 Lorentz Olsson Redbergslids BK L 3 Karlstad 1927-03-20.
25 Frans Schüman Åmåls SK W TKO 3 Karlstad 1927-03-20
24 Lorentz Olsson Redbergslids BK L 3 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
23 Bertil Ljungkvist IK Balder W 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
22 Bertil Ågren Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
21 Ragnar Haraldsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-02-13
20 Ragnar Haraldsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-01-16
19 Corporal Page UK Army L TKO 2 Stockholm 1927-01-16
18 Anders Mångelin Maria SK W 3 Stockholm 1927-01-15
17 Gösta Hedqvist Luleå SK KO 2 Stockholm 1926-12-19. JSM-final
16 Stig Thorp Sundbybergs BK W 3 Stockholm 1926-12-19 1/2 JSM
15 Robert Westblom Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1926-12-18 1/4 JSM
14 Harry Eriksson (ikb) IK Balder W TKO 2 Stockholm 1926-12-17 1/8 JSM
13 Sven Eriksson Maria SK KO 1 Stockholm 1926-12-15 1/16 JSM
12 Rickard Thunström Stockholms AK W 3 Stockholm 1926-12-03 SAK-kval inför JSM
11 Bror Pettersson Stockholms AK W TKO 2 Stockholm 1926-12-03 SAK-kval inför JSM
10 Hugo Kleber Stockholms AK W 3 Stockholm 1926-10-15
9 Erik Dozzi Stockholms AK W 3 Stockholm 1926-10-15
8 Selfrid Johansson IF Linnéa L TKO 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
7 Karl Andersson (w) BK Örnen W 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
6 Bertil Blomberg IF Linnéa L 4 Stockholm 1925-11-08
5 Rickard Nordlöf Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1925-10-29 Stockholms AK-Djurgårdens IF B/(j) 6-2
4 Einar Blomberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1923-03-22
3 Sven Säfstrand Huvudsta IS W 3 Stockholm 1923-03-21
2 Erik Erikson (fj) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1923-03-21
1 Roland Morberg IF Linnéa L KO 1 Stockholm 1921-01-29
Sammanfattande statistik

1926 Svensk juniormästare. 


Populär boxare. Beskrevs som en äkta Ekenkis och rolighetsminister.


Litteratur: Christer Franzén, Stockholms Atletklubb 1905-2005. Stockholm 2005.  [Boxningsavsnittet]..