Oscar Kjällander

Vikt: Lättvikt, Weltervikt
Född: 1901-11-18
Död: 1979-06-11
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1921 SM-Guld, 1926 SM-Guld
Landskamper: 4 (3-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Proffsdebut 1928-10-07. Som proffs 14 (6-3-5, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
42 Piero Toscani ITA L 3 Amsterdam, NED 1928-08-09 OS 1928 Amsterdam 1/4
41 Honoré Chevrier CAN W 3 Amsterdam, NED 1928-08-08 OS 1928 Amsterdam 1/8
40 Erik Mångelin IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-06-15 OS-kval
39 Rolf Thorsen NOR W 3 Stockholm 1928-04-15 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
38 Aage Steen NOR W 3 Oslo, NOR 1928-01-29 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
37 Bertil Blomberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
36 Felice Carena [ITA] L 3 Stockholm 1927-12-11
35 Svend Heldt IK 99, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1927-10-15
34 Lindell Solna BK W TKO 1 Traneberg 1927-10-09
33 Tom Gleason Shanahan Club, Phil, USA KO 2 Philadelphia, USA 1927-01-19 SWE/DEN USA-turné
32 Joe Bikowski [USA] W 3 Grand Rapids, USA 1927-01-13 SWE/DEN USA-turné
31 Antonie Farrenti [USA] W 3 New York, USA 1927-01-07 SWE/DEN USA-turné
30 Tony Tevallieri [USA] L 3 Boston, USA 1927-01-03 SWE/DEN USA-turné
29 Felice Carena [ITA] W 3 Stockholm 1926-12-07
28 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-12-06
27 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
26 Nils Olander IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
25 Anders Mångelin SK Standard W 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
24 Åke Holmberg SK Condor W 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/8
23 J Rieke GER W 3 Stockholm 1926-02-14 Landskamper 1926 SWE-GER 5-3
22 Edgar Christensen NOR L 3 Oslo, NOR 1926-01-31 Landskamper 1926 SWE-NOR 3-5
21 Emil Spong Upsala IF L Dsq 3 Uppsala 1925-11-08 Upsala IF-Djurgårdens IF 5-3
20 Knut Klang Solna BK L 3 Stockholm 1923-11-11
19 Albert Holdt IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1922-04-14
18 Gustaf "Gurra" Bergman Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1922-02-27. SM 1922 SM-final
17 Hartvig Jönsson IK Sparta W 3 Stockholm 1922-02-26 SM 1922 1/2
16 Edvin Östling Västerås SK W 3 Stockholm 1922-02-25 SM 1922 1/4
15 Herbert Hoffman Stockholms AK L 3 Stockholm 1921-12-11
14 Einar Johansson Örgryte IS L Dsq 2 Stockholm 1921-10-17
13 Svend Helgesen IK 99, DEN L 3 Stockholm 1921-10-15
12 Bertil Dahlöf Örgryte IS W 3 Stockholm 1921-02-14. SM 1921 SM-final
11 Gustaf "Gurra" Bergman Djurgårdens IF W w.o Stockholm 1921-02-13 SM 1921 1/2
10 Knut Nilsson (gak) GAK Enighet W TKO 2 Stockholm 1921-02-12 SM 1921 1/4
9 Arvid Lundqvist IF Linnéa L 5 Västerås 1920-12-05. Två extra ronder
8 Josef Fredriksson Katarina SK W TKO 3 Västerås 1920-12-05
7 P Olsson Västerås SK KO 3 Västerås 1920-12-05
6 Arvid Lundqvist IF Linnéa W 3 Stockholm 1920-11-29
5 Trygve Jacobsson [NOR] W 4 Stockholm 1920-11-28 En extra rond
4 John Nordsten IF Linnéa W TKO 1 Göteborg 1920-11-21
3 Bertil Dahlöf Örgryte IS L 3 Göteborg 1920-11-19
2 Peder Kristoffersen Kristiania AK, NOR W 3 Stockholm 1920-11-01
1 Bertil Dahlöf Örgryte IS W 3 Stockholm 1920-10-31
Sammanfattande statistik

1922 SM-Silver.

Bättre som amatör än proffs.
Som proffs var han en hygglig förmatchboxare, men helt i avsaknad av punch. Elva av proffsmatcherna gick mot inhemskt motstånd.