Thure Westerberg

Vikt: Lättvikt, Weltervikt
Född:
Död:
Klubb: IF Linnéa (Stockholm). Criqui Club (Stockholm). BK 28 (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 3 (1-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
47 Georg Wahlström IF Linnéa L 3 Stockholm 1931-03-27 Final Klubbmästerskap
46 T Schmidt Bayern, GER L TKO 1 Stockholm 1931-01-16
45 Sven Modigh Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1931-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
44 Kurt Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1930-11-08
43 Torsten Höggren Oskarshamns BK L TKO 2 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
42 Gerhard Granberg Göteborgs AK W 3 Stockholm 1929-03-02 SM 1929 1/8
41 Knut Säflund Hammarby IF KO 1 Stockholm 1929-02-17 BK 28-Hammarby IF 6-2
40 Erik Mångelin IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-02-10 BK 28-IF Linnéa 6-2
39 "Sasse" Karlsson Eskilstuna BK W TKO 2 Eskilstuna 1929-02-02 BK 28-Eskilstuna BK 6-2
38 Erik Mångelin IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-11-17
37 Harald Flodström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-10-10 BK 28-Djurgårdens IF 8-8
36 Gustav Haglund BK 28 W 3 Stockholm 1928-09-26 Klubbtävling
35 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Huvudsta 1928-05-31 Utomhus
34 Anders Wennberg Vänersborgs IF L 3 Karlstad 1928-01-31
33 Haakon Lind NOR L KO 1 Oslo, NOR 1928-01-29 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
32 Kaarlo Väkevä Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-01-23
31 Gösta Dahlberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-22
30 Ernst Gustavsson Nicolai IK KO 3 Stockholm 1928-01-21
29 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-01-13 IF Linnéa-Hammarby IF 4-4
28 Olof Östling Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
27 Sixten Lindström Solna BK KO 2 Stockholm 1927-12-11
26 Carlo Orlandi [ITA] L 3 Stockholm 1927-12-11
25 Göte Grahn IK Balder KO 1 Stockholm 1927-12-10
24 Börge Holm Valby IK, DEN KO Stockholm 1927-11-10
23 Josef Zebitz IF Sparta, DEN KO 2 Göteborg 1927-10-30
22 Eric Johansson Vänersborgs IF W 3 Göteborg 1927-10-29
21 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
20 Johan Anderberg GAK Enighet W TKO 1 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
19 Verdiére [BEL] W TKO 3 Stockholm 1927-02-07
18 Gustav Haglund Stockholms AK KO 1 Stockholm 1927-02-06
17 Martin Johansen NOR W 3 Stockholm 1927-01-30 Landskamper 1927 SWE-NOR 5-3
16 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs AK W 3 Stockholm 1927-01-17
15 Corporal Jones UK Army W TKO 1 Stockholm 1927-01-16
14 Sven Modigh Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-01-06 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
13 V Pettersson (bkö) BK Örnen W 3 Stockholm 1926-10-31 BK Örnen-IF Linnéa 4-4
12 Sven Modigh Djurgårdens IF KO 3 Stockholm 1926-10-14
11 Carl F Jensen DEN L 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
10 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
9 Ewald Andersson Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/8
8 Anders Mångelin SK Standard W Dsq 3 Stockholm 1925-04-19 Final Södermästerskapet
7 Axel "Acke" Berggren Hammarby IF L TKO 3 Stockholm 1924-03-03. SM 1924 SM-final
6 Anders Mångelin SK Standard W 3 Stockholm 1924-03-02 SM 1924 1/2
5 Gunnar Berggren Hammarby IF W 3 Stockholm 1924-03-01 SM 1924 1/4
4 Hunt [ENG] L 3 Stockholm 1922-11-20
3 Bror Jansson Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1922-11-18
2 W Anderson [SCO] L 3 Göteborg 1922-04-01
1 Bertil Johnsson Hammarby IF L TKO 1 Stockholm 1921-10-30
Sammanfattande statistik

"Turken".
1924 SM-Silver (L). 


Tecknat av konstnären Georg Lagerstedt (1892-1982).