Thure Westerberg

Vikt: Lättvikt, Weltervikt
Född:
Död:
Klubb: IF Linnéa (Stockholm). Criqui Club (Stockholm). BK 28 (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 3 (1-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
50 Georg Wahlström IF Linnéa L 3 Stockholm 1931-03-27 Final Klubbmästerskap
49 T Schmidt Bayern, GER L TKO 1 Stockholm 1931-01-16
48 Sven Modigh Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1931-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
47 Kurt Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1930-11-08
46 Torsten Höggren Oskarshamns BK L TKO 2 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
45 Gerhard Granberg Göteborgs AK W 3 Stockholm 1929-03-02 SM 1929 1/8
44 Knut Säflund Hammarby IF KO 1 Stockholm 1929-02-17 BK 28-Hammarby IF 6-2
43 Erik Mångelin IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-02-10 BK 28-IF Linnéa 6-2
42 "Sasse" Karlsson Eskilstuna BK W TKO 2 Eskilstuna 1929-02-02 BK 28-Eskilstuna BK 6-2
41 Erik Mångelin IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-11-17
40 Harald Flodström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-10-10 BK 28-Djurgårdens IF 8-8
39 Erik Mångelin IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-10-03 BK 28-IF Linnéa 11-5
38 Gustav Haglund BK 28 W 3 Stockholm 1928-09-26 Klubbtävling
37 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Huvudsta 1928-05-31 Utomhus
36 Anders Wennberg Vänersborgs IF L 3 Karlstad 1928-01-31
35 Haakon Lind NOR L KO 1 Oslo, NOR 1928-01-29 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
34 Kaarlo Väkevä Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-01-23
33 Gösta Dahlberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-22
32 Ernst Gustavsson Nicolai IK KO 3 Stockholm 1928-01-21
31 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-01-13 IF Linnéa-Hammarby IF 4-4
30 Olof Östling Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
29 Sixten Lindström Solna BK KO 2 Stockholm 1927-12-11
28 Carlo Orlandi [ITA] L 3 Stockholm 1927-12-11
27 Göte Grahn IK Balder KO 1 Stockholm 1927-12-10
26 Börge Holm Valby IK, DEN KO Stockholm 1927-11-10
25 Josef Zebitz IF Sparta, DEN KO 2 Göteborg 1927-10-30
24 Eric Johansson Vänersborgs IF W 3 Göteborg 1927-10-29
23 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
22 Johan Anderberg GAK Enighet W TKO 1 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
21 Verdiére [BEL] W TKO 3 Stockholm 1927-02-07
20 Gustav Haglund Stockholms AK KO 1 Stockholm 1927-02-06
19 Martin Johansen NOR W 3 Stockholm 1927-01-30 Landskamper 1927 SWE-NOR 5-3
18 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs AK W 3 Stockholm 1927-01-17
17 Corporal Jones UK Army W TKO 1 Stockholm 1927-01-16
16 Sven Modigh Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-01-06 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
15 V Pettersson (bkö) BK Örnen W 3 Stockholm 1926-10-31 BK Örnen-IF Linnéa 4-4
14 Sven Modigh Djurgårdens IF KO 3 Stockholm 1926-10-14
13 Carl F Jensen DEN L 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
12 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
11 Ewald Andersson Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/8
10 Anders Mångelin SK Standard W Dsq 3 Stockholm 1925-04-19 Final Södermästerskapet
9 Axel "Acke" Berggren Hammarby IF L TKO 3 Stockholm 1924-03-03. SM 1924 SM-final
8 Anders Mångelin SK Standard W 3 Stockholm 1924-03-02 SM 1924 1/2
7 Gunnar Berggren Hammarby IF W 3 Stockholm 1924-03-01 SM 1924 1/4
6 Gösta Lundén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1924-01-12 Landslagsuttagning
5 Hunt [ENG] L 3 Stockholm 1922-11-20
4 Bror Jansson Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1922-11-18
3 W Anderson [SCO] L 3 Göteborg 1922-04-01
2 Baltzar Hildenborg BK Viktoria L 3 Stockholm 1921-11-30 1/8 JSM
1 Bertil Johnsson Hammarby IF L TKO 1 Stockholm 1921-10-30
Sammanfattande statistik

"Turken".
1924 SM-Silver (L). 


Tecknat av konstnären Georg Lagerstedt (1892-1982).