Gunnar Berggren

Vikt: Lättvikt, Weltervikt
Född: 1908-01-26
Död: 1983-09-22
Klubb: Hammarby IF (Stockholm)
SM: 1925-1926-1927 SM-Guld (L), 1928 SM-Guld (W)
Landskamper: 9 (8-1)
Nordisk: -
EM: 3 (2-1); 1927 EM-Brons
VM: -
OS: 4 (3-1); 1928 OS-Brons
Professionell: Proffsdebut 1928-10-07. Som proffs 32 (13-8-11, 4 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
90 Harry Gustafsson BK 28 W TKO 2 Stockholm 1928-09-30 BK 28-Hammarby IF 5-3
89 Artur Litzén Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1928-09-28
88 Hans Jakob Nielsen DEN W 3 Amsterdam, NED 1928-08-11 OS 1928 Amsterdam Bronsmatch
87 Stephen Michael Halaiko USA L 3 Amsterdam, NED 1928-08-10 OS 1928 Amsterdam 1/2
86 Jorge Diaz Hernandez CHI W Amsterdam, NED 1928-08-09 OS 1928 Amsterdam 1/4
85 Robert Charles Smith SAF W 3 Amsterdam, NED 1928-08-08 OS 1928 Amsterdam 1/8
84 Pierre Godart BEL W 3 Amsterdam, NED 1928-08-07 OS 1928 Amsterdam 1/16
83 Erik Mångelin IF Linnéa W TKO 2 Aspudden 1928-07-01 Utomhus
82 John Andersson IK Balder W 3 Stockholm 1928-06-15 OS-kval
81 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1928-06-13 OS-kval
80 Thure Westerberg BK 28 W 3 Huvudsta 1928-05-31 Utomhus
79 Alf Nyberg NOR KO 1 Stockholm 1928-04-15 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
78 Arne Sande DEN W 3 Stockholm 1928-03-18 Landskamper 1928 SWE-DEN 6-2
77 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1928-03-05 SM 1928 SM-final
76 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/2
75 John Andersson IK Balder W 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
74 Oscar Persson Flottans IF Karlskrona W 3 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
73 Börge Holm Valby IK, DEN W 3 Landskrona 1928-02-26
72 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-02-20
71 Karl Nyqvist BK Örnen KO 1 Stockholm 1928-02-19
70 Erwin Volkmar GER W 3 Berlin, GER 1928-02-13 Landskamper 1928 SWE-GER 3-5
69 John Wennberg Elfsborgs IF W 3 Göteborg 1928-02-05
68 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1928-02-04
67 Erik Asplund Redbergslids BK W 3 Göteborg 1928-02-03 Redbergslids BK-Hammarby IF 2-6
66 Gunnar Forsell BK 1925 W 3 Karlstad 1928-01-31
65 Martin Johansen NOR W 3 Oslo, NOR 1928-01-29 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
64 Robert Westblom Sandvikens AIK W TKO 2 Stockholm 1928-01-23
63 Anders Mångelin Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-22
62 Thure Westerberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-01-13 IF Linnéa-Hammarby IF 4-4
61 Erik Mångelin IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-12-11
60 Olof Östling Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-12-11
59 Felice Carena [ITA] W 3 Stockholm 1927-12-10
58 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs AK L 3 Göteborg 1927-10-30
57 Elmer Birgersson Redbergslids BK W TKO 1 Göteborg 1927-10-29
56 Arne Sande IF Sparta, DEN W 3 Stockholm 1927-10-23
55 Haakon Lind NOR W Berlin, GER 1927-05-18 EM 1927 Bronsmatch
54 Jacob Domgörgen GER 0 - 3 Berlin, GER 1927-05-17 EM 1927 1/2
53 Gutfreund AUT W TKO 3 Berlin, GER 1927-05-16 EM 1927 1/4
52 Arne Sande DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1927-03-27 Landskamper 1927 SWE-DEN 3-5
51 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs AK W 3 Stockholm 1927-03-02. SM 1927 SM-final
50 John Wennberg Vänersborgs IF W 3 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
49 Thure Westerberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
48 Sixten Lindström Solna BK W TKO 2 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
47 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Göteborg 1927-02-13
46 Gunnar "GA" Andersson Göteborg AK W 3 Göteborg 1927-02-12
45 Hendrickx [BEL] W 3 Stockholm 1927-02-07
44 Walter Wasseluk Shanahan Club, USA W 3 Philadelphia, USA 1927-01-19 SWE/DEN USA-turné
43 Louis Glaza [USA] W 4 Grand Rapids, USA 1927-01-13 SWE/DEN USA-turné
42 George Hanlon [NY, USA] W 3 New York, USA 1927-01-07 SWE/DEN USA-turné
41 Sam Olsen [USA] W 3 Boston, USA 1927-01-03 SWE/DEN USA-turné
40 Carl F Jensen IF Sparta, DEN W 3 Boston, USA 1927-01-03 SWE/DEN USA-turné
39 Karl Sandahl Upsala IF W 3 Stockholm 1926-12-07
38 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-12-06
37 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1926-12-05
36 Arne Sande DEN W 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
35 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
34 Thure Westerberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
33 Jacob Domgörgen GER W 3 Stockholm 1926-02-14 Landskamper 1926 SWE-GER 5-3
32 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1926-02-07
31 Arne Sande IF Sparta, DEN W 4 Göteborg 1926-02-07 (Extra rond)
30 Aage Steen NOR W 3 Oslo, NOR 1926-01-31 Landskamper 1926 SWE-NOR 3-5
29 Harry Wolff Djurgårdens If W 3 Stockholm 1926-01-10
28 G Ögren Gefle IF W 3 Gävle 1925-12-13
27 Jean Locatelli [ITA] L 3 Stockholm 1925-12-07
26 Johan Hellström HeNy, FIN W 3 Stockholm 1925-12-05
25 Arne Sande IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1925-11-11
24 Charles Petersen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1925-03-29 Landskamper 1925 SWE-DEN 2-6
23 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-03-09. SM 1925 SM-final
22 Ture Lindqvist Göteborgs AK W TKO 1 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/2
21 John Stenquist Solna BK W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
20 Selfrid Johansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1925-02-16
19 Svante Sällberg SK Royal W TKO 3 Stockholm 1925-02-15
18 Oskar Lundkvist Solna BK W TKO 3 Stockholm 1925-02-14
17 G Karlsson (sak) Stockholms AK W TKO 2 Stockholm 1925-01-11.
16 Helge Fredlund BK Örnen W 3 Stockholm 1925-01-11
15 Karl Andersson (w) BK Örnen W 3 Stockholm 1925-01-10
14 Selfrid Johansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-12-07.
13 Karl Fridlund BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1924-12-07
12 Helge Fredlund BK Örnen W 3 Stockholm 1924-12-06
11 Selfrid Johansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-11-09.
10 O Rasmussen IF Sparta, DEN W 3 Stockholm 1924-11-09
9 Thure Westerberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-03-01 SM 1924 1/4
8 John Perzow IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-02-09
7 Axel "Acke" Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1924-01-13 Landslagsuttagning
6 John Johnsson Boxing Club W 4 Stockholm 1924-01-12 Landslagsuttagning
5 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-12-02
4 Oscar Andrén Djurgårdens IF L TKO 2 Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/2
3 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-02-05
2 Elis Pettersson Solna BK L 3 Stockholm 1922-12-29 1/8 JSM
1 Allan Nettelbladt Djurgårdens IF L Dsq 2 Stockholm 1922-11-19
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 3.
Tillhör kategorin underskattade boxare bland de svenska amatörerna. En populär "friskus" i såväl amatör- som proffsringarna.


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Bergrens matcher i Sverige plus komplett matchlista. 


Nedan ses Berggren tillsammans med Nisse Ramm och Oskar Kjällander efter USA-turnén 1927.