Olof Falk

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1905-07-11
Död: 1929-08-25
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 1925-1926-1927-1928 SM-Guld (M), 1929 SM-Guld (LT)
Landskamper: 7 (2-5)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1); 1927 EM-Brons
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
95 Jacob Michaelsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1929-03-24 Landskamper 1929 SWE-DEN 3-5
94 Harry Pettersson BK Örnen W 3 Stockholm 1929-03-10 Final Klubbmästerskap
93 Karlström BK Örnen W 3 Stockholm 1929-03-09 1/2 Klubbmästerskap
92 Gustaf Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-03-04. SM 1929 SM-final
91 Tage Eriksson BK 28 W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/2
90 Carl Olsson Redbergslids BK KO 1 Stockholm 1929-03-01 SM 1929 1/4
89 Halfdan Nielsen BK Hermod, DEN KO 1 Köpenhamn, DEN 1929-02-17
88 Tage Eriksson BK 28 W 3 Stockholm 1928-10-14 BK 28-BK Örnen 8-8
87 Elis "Järna-Jätten" Pettersson Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1928-10-12 BK Örnen- Hammarby IF 15-1
86 Julius Factor Nicolai IK W 3 Aspudden 1928-07-01 Upsala IF-Narva BK 5-4
85 Eberhard Hansen DEN L 3 Stockholm 1928-03-18 Landskamper 1928 SWE-DEN 6-2
84 Albert Widén IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1928-03-05. SM 1928 SM-final
83 Raoul Berg IK Balder W Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/2
82 Olof Östling Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
81 Gustav Andersson (m) Örebro AK W TKO 3 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
80 Bror Engström Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-02-19
79 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Göteborg 1928-01-15
78 Oscar Olsson Göteborgs AK W TKO 2 Göteborg 1928-01-14 Göteborgs AK-BK Örnen 3-5
77 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder L 3 Stockholm 1927-12-11
76 Domenico Ceccarelli [ITA] W 3 Stockholm 1927-12-10
75 Gustaf Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-11-05
74 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder L 3 Stockholm 1927-10-23
73 János Micsicsák HUN W w.o Berlin, GER 1927-05-20 EM 1927 Bronsmatch
72 Wilhelm Mayer GER L 3 Berlin, GER 1927-05-18 EM 1927 1/2
71 Jan Gerbisch POL W 3 Berlin, GER 1927-05-16 EM 1927 1/4
70 Ingvard Ludvigsen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1927-03-27 Landskamper 1927 SWE-DEN 3-5
69 Emil Spong Upsala IF W 3 Stockholm 1927-03-02. SM 1927 SM-final
68 Hilding Lindstrand GAK Enighet W Dsq 2 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
67 Ludvig von Haugwitz Hammarby IF W TKO 1 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
66 Ture Hansen Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1927-02-13
65 Jack Heintz Southside AC, Phil, USA KO 2 Philadelphia, USA 1927-01-19 SWE/DEN USA-turné
64 Henry Smeltekop [USA] KO 1 Grand Rapids, USA 1927-01-13 SWE/DEN USA-turné
63 Chester Sawinsky [USA] L 4 Grand Rapids, USA 1927-01-13 SWE/DEN USA-turné
62 Joe Hanlon [USA] L KO 2 New York, USA 1927-01-07 SWE/DEN USA-turné
61 William Bruinsma [USA] L 3 Boston, USA 1927-01-03 SWE/DEN USA-turné
60 Vittorio Livan [ITA] W TKO 3 Stockholm 1926-12-07
59 Isse Lewin IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-10-31 BK Örnen-IF Linnéa 4-4
58 Rossberg [GER] L 3 Chemnitz, GER 1926-04-26
57 Michaelis [GER] W 3 Berlin, GER 1926-04-24
56 Harry Pettersson BK Örnen W 3 Stockholm 1926-04-16
55 Eberhard Hansen DEN W 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
54 W Holmqvist BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1926-03-14
53 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Stockholm 1926-03-14
52 Åke Berggren IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
51 Helge Ahlberg Göteborgs AK W 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
50 Axel Edner IF Linnéa KO 1 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
49 Hein Müller GER L 3 Stockholm 1926-02-14 Landskamper 1926 SWE-GER 5-3
48 Hugo Widlund Redbergslids BK W 3 Stockholm 1926-02-05 Redbergslids BK-BK Örnen 4-4
47 Haakon Hansen NOR L 3 Oslo, NOR 1926-01-31 Landskamper 1926 SWE-NOR 3-5
46 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Stockholm 1925-12-07
45 Knut Klang Solna BK W 3 Stockholm 1925-12-06.
44 Emil Spong Upsala IF W 3 Stockholm 1925-12-06
43 Nils Stenman IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-11-27
42 R Sylvander IF Sparta, DEN W Köpenhamn, DEN 1925-11-11
41 Poul Christensen IF Sparta, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1925-11-08
40 Nils Ramm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1925-10-25 Djurgårdens IF-BK Örnen 5-3
39 Helge Ahlberg Göteborgs AK W 3 Göteborg 1925-10-11
38 Harry Stanislaus Göteborgs AK KO 1 Göteborg 1925-10-10
37 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Stockholm 1925-10-03.
36 Helge Ahlberg Göteborgs AK W 3 Stockholm 1925-10-03
35 Gustaf Gustafsson IK Balder W 3 Stockholm 1925-10-02
34 Gustav "Bagarn" Karlsson Djurgårdens IF KO 2 Traneberg 1925-09-20
33 Sven Pettersson Upsala IF W 3 Uppsala 1925-04-19
32 Elis Pettersson Solna BK W 3 Stockholm 1925-04-12
31 Georg Hansen DEN L 4 Köpenhamn, DEN 1925-03-29 Landskamper 1925 SWE-DEN 2-6 (en extra rond)
30 Elis Pettersson Solna BK W 3 Stockholm 1925-03-09. SM 1925 SM-final
29 Knut Klang Solna BK W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/2
28 Åke Berggren IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1925-03-07 SM 1925 1/4
27 Helge Ahlberg Göteborgs AK W 3 Stockholm 1925-01-11.
26 Elis Pettersson Solna BK W 3 Stockholm 1925-01-11
25 E Söderström Stockholms AK W TKO 1 Stockholm 1925-01-10
24 Carl Lindberg IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1924-10-01
23 Edward Hultgren IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-05-13
22 Axel Olofsson Sundbybergs BK W 3 Sundbyberg 1924-04-25
21 Öhrnström IK Spartacus W 3 ? 1924-04-21
20 Rosell IFK Trollhättan KO 1 Vänersborg 1924-04-19
19 Helge Ahlberg Göteborgs AK W TKO Vänersborg 1924-04-19
18 Edward Hultgren IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-03-30
17 Edward Hultgren IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-03-01 SM 1924 1/4
16 Åke Berggren IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-02-11
15 Otto Fredriksen IF Sparta, DEN L 3 Stockholm 1924-02-09
14 Otto Fredriksen IF Sparta, DEN L 3 Göteborg 1924-02-03
13 Oscar Sommar Saltsjöbadens IF W TKO 3 Stockholm 1924-01-27
12 Edward Hultgren IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-01-13. Landslagsuttagning
11 A Carlsson SK Standard W 3 Stockholm 1924-01-13 Landslagsuttagning
10 Josef Gustafsson BK Amatör W 3 Strängnäs 1923-12-09
9 Thörner I 10 KO 1 Strängnäs 1923-12-08
8 Edward Hultgren IF Linnéa L 3 Stockholm 1923-12-02
7 Elis Pettersson Solna BK W 3 Stockholm 1923-12-01
6 Elis Pettersson Solna BK L 3 Norrköping 1923-11-25.
5 Edward Hultgren IF Linnéa L 3 Norrköping 1923-11-24
4 Axel Olofsson Sundbybergs BK W 3 Sundbyberg 1923-10-28
3 Knut Klang Solna BK L 3 Norrköping 1923-03-11
2 Lind IFK Norrköping W TKO 3 Norrköping 1923-03-10
1 Axel Hammarqvist Sundbybergs BK L Dsq 2 Stockholm 1921-11-30 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

Axel Olof Falk stoppades tragiskt mitt i karriären. En av svensk boxnings mest talangfulla utövare avled i förtid. Hans SM-svit om fem raka guld var oöverträffad vid tidpunkten för hans frånfälle. Dödsorsaken angavs till "galopperande lungsot". Han var medlem av BK Örnen från klubbens tillkomst 1921 och började sin boxningsbana som 16-åring. Hans "gentlemannalika" uppträdande uppskattades i boxningskretsar.


Stor Grabb nr 8