Robert Westblom

Vikt: Weltervikt
Född: 1903-11-18
Död: 1931-11-15
Klubb: Sandvikens AIK, BK Falken (Gävle)
SM: -
Landskamper: 2 (1-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
45 Harry Eklund Borlänge SK L 3 Sandviken 1931-03-29
44 B Alm BK Falken W TKO 2 Sandviken 1931-03-28
43 Olavi Vuokko Salon Viesti, FIN W 3 Åbo, FIN 1931-02-16
42 Bruno Ahlberg FIN L KO 1 Helsingfors, FIN 1931-02-15 Landskamper 1931 SWE-FIN 5-11
41 Bengt Alm BK Falken W TKO 1 Sandviken 1931-01-25
40 Carl Dehn NOR W 3 Stockholm 1931-01-25 Landskamper 1931 SWE-NOR 7-1
39 T Schmidt Bayern, GER 2 - 1 Stockholm 1931-01-18
38 Harry Eklund Borlänge SK W 3 Stockholm 1931-01-17
37 L Johansson (aik) Avesta AIK 3 - 0 Sandviken 1930-11-23 Sandvikens IK-Avesta AIK 5-3
36 Kurt Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1930-11-09
35 Karl Nyqvist Hammarby IF W TKO 1 Stockholm 1930-11-08
34 Gustav Broström BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1930-11-08
33 Helge Nilsson Sundsvalls BK W 3 Sundsvall 1930-02-03
32 Otto Ottosen Nordnorge, NOR W TKO 2 Sundsvall 1930-02-02 Nordsverige-Nordnorge 6-2
31 Helge Nilsson Sundsvalls BK W 3 Skönvik 1930-01-05
30 Bertil Edlund Sandvikens AIK W 3 Gävle 1929-04-21
29 Bertil Blomberg IF Linnéa W 3 Sundsvall 1929-03-24.
28 Artur Litzén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1929-03-04. SM 1929 SM-final
27 Torsten Höggren Oskarshamns BK W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/2
26 Sullivan Eriksson Hisingens BK W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
25 Bengt Nystedt Örebro AIF W 3 Stockholm 1929-03-01 SM 1929 1/8
24 P Johansen Nordnorge, NOR W 3 Trondheim, NOR 1929-02-04 Nordnorge-Nordsverige 4-4
23 Helge Nilsson Sundsvalls BK W Sundsvall 1929-01-13
22 Holger Holmlund Kiruna SK W Sundsvall 1929-01-12
21 M Pettersson (w) Falu SK KO 1 Sandviken 1928-03-11
20 Kurt Hedman Falu SK L 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
19 Bertil Blomberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-03-02 SM 1928 1/8
18 Bertil Ågren Sandvikens AIK L 3 Sandviken 1928-02-02
17 Gunnar Berggren Hammarby IF L TKO 2 Stockholm 1928-01-23
16 John Andersson IK Balder W 3 Stockholm 1928-01-22
15 Harry Gustafsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-21
14 H Sundin Kramfors IF W 3 Sundsvall 1928-01-15
13 Gösta Knapp Gefle IF W 3 Sundsvall 1928-01-15
12 Olof Östling Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-12-10
11 Bengt Nystedt Örebro SK W 3 Södertälje 1927-02-20. Final Mellansvenska
10 Alex Ström Örebro AK W 3 Södertälje 1927-02-20 1/2 Mellansvenska
9 Harald Olsson Upsala IF W 3 Södertälje 1927-02-19. 1/4 Mellansvenska
8 Folke Lifv Örebro AK W 3 Södertälje 1927-02-19 1/8 Mellansvenska
7 Olof Östling Stockholms AK L 3 Stockholm 1926-12-18 1/4 JSM
6 Bertil Ljungkvist IK Balder W 3 Stockholm 1926-12-17 1/8 JSM
5 Arne Thorsfeldt SK Condor W 3 Stockholm 1926-12-15 1/16 JSM
4 Martin Bladin Upsala IF W 3 Sandviken 1926-11-14
3 Bertil Ljungkvist IK Balder W 3 Stockholm 1925-12-17 1/8 JSM
2 Arne Thorsfeldt SK Condor W 3 Stockholm 1925-12-15 1/16 JSM
1 Gösta Knapp Gefle IF L KO 2 Gävle 1925-12-13
Sammanfattande statistik

1927 Mellansvensk mästare.
1929 SM-Silver.


En talangfull boxare som rycktes bort alldeles för tidigt. 
Han avled i en "tarmsjukdom". Arbetade som smörjare vid sulfitfabriken i Mackmyra där han även var bosatt. Efterlämnade hustru och två minderåriga barn.