Rolf Gustafsson

106 (83-23)

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1906-12-18
Död: 1986-09-21
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 1928 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 7 (7-0)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Proffsdebut 1929-05-31. Som proffs 10 (5-3-2, 0 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
59 Gustaf Björnsson GAK Enighet W 3 Malmö 1929-04-12
58 Wellmann BC Heros, GER W 3 Bremen, GER 1929-04-10
57 Buchholz HBC Heros, GER W 3 Berlin, GER 1929-04-08
56 Gustaf Ekberg Hälsingborgs BS W 3 Helsingborg 1929-03-25
55 Aage Christensen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1929-03-24 Landskamper 1929 SWE-DEN 3-5
54 Bertil Nilsson SBK/Landsorten W 3 Stockholm 1929-03-17 Kvadratturneringen
53 E Bruhn DEN W 3 Stockholm 1929-03-15 Kvadratturneringen
52 Allan Harg BK Örnen W 3 Stockholm 1929-03-09 1/2 Klubbmästerskap
51 G Strömberg BK Örnen KO 1 Stockholm 1929-03-09 1/4 Klubbmästerskap
50 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Stockolm 1929-03-04. SM 1929 SM-final
49 Nils Thorén Upsala IF W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/2
48 Peter Petersen IF Sparta, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1929-02-17
47 Harald Grönholm FIN W 3 Helsingfors, FIN 1929-02-03 Landskamper 1929 SWE-FIN 5-3
46 Ingvald Bjerke NOR W TKO 1 Stockholm 1929-01-27 Landskamper 1929 SWE-NOR 5-3
45 Lentz Jukolan Pojat, FIN W TKO 1 Helsingfors, FIN 1929-01-17
44 Kaarlo Väkevä Helsingin Vo, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1929-01-16
43 José Mico [ESP] W 3 Stockholm 1928-12-03
42 Karl Jonsson (fj) IF Linnéa KO 1 Stockholm 1928-12-02
41 Allan Harg BK Örnen W 3 Stockholm 1928-11-05
40 Herbert Moehl [GER] W 3 Stockholm 1928-11-04
39 Gustav Haglund BK 28 W 3 Stockholm 1928-10-14 BK 28-BK Örnen 8-8
38 Karl Sandahl Upsala IF/HIF W 3 Stockholm 1928-10-12 BK Örnen- Hammarby IF 15-1
37 Albin Hansén Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-10-03 BK Örnen-Djurgårdens IF 12-4
36 Georges Boireau FRA L 3 Amsterdam, NED 1928-08-07 OS 1928 Amsterdam 1/16
35 Bertil Nilsson Sundsvalls BK W 3 Stockholm 1928-06-15 OS-kval
34 Felix Dobbertin NOR W 3 Stockholm 1928-04-15 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
33 Ricardt Madsen DEN W 3 Stockholm 1928-03-18 Landskamper 1928 SWE-DEN 6-2
32 Lars Mellström Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-03-05. SM 1928 SM-final
31 Bertil Nilsson Sundsvalls BK W 3 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/2
30 Gösta Karlsson (lv) Örebro AK W 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
29 Miklòs Gelb NSC, HUN L 3 Stockholm 1928-02-20
28 Ingolf Gulbrandsen NOR W 3 Oslo, NOR 1928-01-29 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
27 A Larsson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1928-01-15
26 A Larsson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1928-01-14 Göteborgs AK-BK Örnen 3-5
25 Giuseppe Salmaso [ITA] W 3 Stockholm 1927-12-11
24 Lars Mellström Hammarby IF W 3 Stockholm 1927-12-10
23 Georg Wahlström IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-12-09
22 F Lindström Solna BK W 3 Stockholm 1927-10-26
21 Gösta Dahlberg Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-01-17
20 Sergeant Beale UK Army W 3 Stockholm 1927-01-16
19 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1927-01-09
18 John Wennberg Vänersborgs IF W 3 Stockholm 1926-12-07
17 Harald Wallin IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-10-31 BK Örnen-IF Linnéa 4-4
16 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/4
15 Sven Säfstrand Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/8
14 John Rydberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1925-12-07
13 Gunnar Nordahl Sundbybergs BK W TKO 1 Stockholm 1925-12-06
12 Franz Dübbers GER L 3 Stockholm 1925-05-11 EM 1925 1/4
11 Lars Mellström Hammarby IF L 4 Stockholm 1925-03-09. SM 1925 SM-final (extrarond)
10 Johan Löwendahl GAK Enighet W 3 Stockholm 1925-03-09 SM 1925 1/2
9 Tage Larsson (f) Solna BK W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
8 Bjarne Arntzen NOR W 3 Stockholm 1925-01-25 Landskamper 1925 SWE-NOR 4-4
7 Lars Mellström Hammarby IF W 3 Stockholm 1925-01-11.
6 Björn Axell IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-01-11
5 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1924-11-09
4 Anders Råberg Hammarby IF W 3 Stockholm 1924-02-11
3 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1924-02-10
2 Björn Axell IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-02-09
1 Björn Axell IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-01-27 (j) BK Örnen-IF Linnéa 4-4
Sammanfattande statistik
1925, 1929 SM-Silver.
Stor Grabb nr 9.
God tekniker som saknade knockoutslag. En skada i sista matchen satt stopp för boxningen. Blev svensk proffsmästare i sin sista match eftersom motståndaren John Wennberg vägde över.


Författare till boken Söder om Slussen.

Litteratur
Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004.
Där återfinns referat av alla Gustafssons matcher i Sverige plus komplett matchlista.