SM 1925

M, Olof Falk (BK Örnen) - Åke Berggren (IF Linnéa) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
F, Gunnar Johansson (Upsala IF) - Bertil Nilsson (GIF Sundsvall) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Knut Jansson (IK Balder) - Arthur Larsson (Örgryte IS) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
Fj, Gustaf Björnsson (GAK Enighet) - Ruben Larsson (Borlänge SK) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
Fj, E Thörnlund (IF Älgarna) - Wilhelm Andersson (IK Balder) 1925-03-07, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/8
Fj, Harry Wolff (Djurgårdens IF) - Karl Sandahl (Upsala IF) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
Fj, Oskar Blomqvist (Örgryte IS) - Valter Carlén (Solna BK) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
L, Selfrid Johansson (IF Linnéa) - John Johnsson (IK Balder) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
L, Gustaf Ekberg (Hälsingborgs BS) - Nils Sahlström (Hammarby IF) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/8
L, Sullivan Eriksson (Redbergslids BK) - Karl Svensson (BK Örnen) 1925-03-07, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/8
W, Erik Andersson (Hammarby IF) - Sigurd Hjorth (Hälsingborgs BK) 1925-03-07, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/8
L, Thure Ferm (IK Sparta) - Bertil Ljungkvist (IK Balder) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
W, Anders Mångelin (SK Standard) - Helge Spångberg (BK Örnen) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
W, Bertil Ågren (IF Linnéa) - K Jonasson (BK Swing) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
M, Elis Pettersson (Solna BK) - Arvid Warolén (BK Örnen) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
M, Knut Klang (Solna BK) - Gustav Andersson (m) (Örebro AK) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
LT, Erik Johansson (Redbergslids BK) - Knut Nilsson (ifl) (IF Linnéa) 1925-03-07, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
M, Olof Falk (BK Örnen) - Knut Klang (Solna BK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, Oscar Bergström (IF Linnéa) - Harry Jansson (Criqui Club) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Lars Mellström (Hammarby IF) - Sture Nilsson (Hälsingborgs BS) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Helge Lindblom (Örgryte IS) - Oskar Lind (Örebro AK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Ivar Karlsson (IF Linnéa) - Gunnar Bjurholm (IK Balder) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
Fj, Sven Säfstrand (Huvudsta IS) - Ture Pettersson (Sundbybergs BK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
Fj, E Thörnlund (IF Älgarna) - Gustaf Björnsson (GAK Enighet) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
Fj, Harry Wolff (Djurgårdens IF) - Oskar Blomqvist (Örgryte IS) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Ivar Karlsson (IF Linnéa) - Sven Säfstrand (Huvudsta IS) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Gunnar Berggren (Hammarby IF) - John Stenquist (Solna BK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Ture Lindqvist (Göteborgs AK) - Bill Hellsberg (SK Standard) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
W, Nils Olander (IF Linnéa) - Nils Nilsson (w) (Solna BK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
W, Helge Ahlberg (Göteborgs AK) - Edvin Jansson (GIF Sundsvall) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
M, Elis Pettersson (Solna BK) - Emil Johansson (Vallsäter) (IK Balder) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
LT, Nils Stenman (IF Linnéa) - Einar Jansson (Örebro AK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/2
F, John Pihl (Djurgårdens IF) - Anders Råberg (Hammarby IF) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
T, Isse Lewin (Criqui Club) - Henry Sjöberg (BK Örnen) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
Fj, Oscar Andrén (Djurgårdens IF) - Gustav Haglund (Stockholms AK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
F, Nils Bengtsson (Örgryte IS) - Herman Johnsson (Stockholms AK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/4
B, Rolf Gustafsson (BK Örnen) - Tage Larsson (f) (Solna BK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Johan Löwendahl (GAK Enighet) - Knut Jansson (IK Balder) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Oscar Andrén (Djurgårdens IF) - E Thörnlund (IF Älgarna) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
L, Selfrid Johansson (IF Linnéa) - Allan Melin (Criqui Club) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
L, Gustaf Ekberg (Hälsingborgs BS) - Sullivan Eriksson (Redbergslids BK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
L, Gunnar Berggren (Hammarby IF) - Ture Lindqvist (Göteborgs AK) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
L, Selfrid Johansson (IF Linnéa) - Gustaf Ekberg (Hälsingborgs BS) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
W, Erik Andersson (Hammarby IF) - Thure Ferm (IK Sparta) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
W, Bertil Ågren (IF Linnéa) - Anders Mångelin (SK Standard) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
W, Helge Ahlberg (Göteborgs AK) - Nils Olander (IF Linnéa) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
W, Erik Andersson (Hammarby IF) - Bertil Ågren (IF Linnéa) 1925-03-08, Stockholm, Resultat W 4
Kommentar: 1/2 (extrarond)
Fj, Harry Wolff (Djurgårdens IF) - Ivar Karlsson (Hammarby IF) 1925-03-08., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, John Pihl (Djurgårdens IF) - Oscar Bergström (IF Linnéa) 1925-03-09, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, Nils Bengtsson (Örgryte IS) - Gunnar Johansson (Upsala IF) 1925-03-09, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
B, Lars Mellström (Hammarby IF) - Helge Lindblom (Örgryte IS) 1925-03-09, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
B, Rolf Gustafsson (BK Örnen) - Johan Löwendahl (GAK Enighet) 1925-03-09, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, Nils Bengtsson (Örgryte IS) - John Pihl (Djurgårdens IF) 1925-03-09., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
B, Lars Mellström (Hammarby IF) - Rolf Gustafsson (BK Örnen) 1925-03-09., Stockholm, Resultat W 4
Kommentar: SM-final (extrarond)
Fj, Oscar Andrén (Djurgårdens IF) - Harry Wolff (Djurgårdens IF) 1925-03-09., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
L, Gunnar Berggren (Hammarby IF) - Selfrid Johansson (IF Linnéa) 1925-03-09., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
W, Helge Ahlberg (Göteborgs AK) - Erik Andersson (Hammarby IF) 1925-03-09., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
M, Olof Falk (BK Örnen) - Elis Pettersson (Solna BK) 1925-03-09., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
LT, Erik Johansson (Redbergslids BK) - Nils Stenman (IF Linnéa) 1925-03-09., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
T, Bror Persson (Örebro AK) - Isse Lewin (Criqui Club) 1925-03-09., Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: SM-final
SM nr 6. Stockholm (Djurgårds-Cirkus) 7-9 mars 1925. Åtta viktklasser. 71 deltagare. Inga direktfinaler. Finalkvällens bästa kamp stod mellan klubbkamraterna Andrén och Wolff. Samtliga mästare ansågs värdiga sin titel. Bästa klubb: IF Linnéa.