Gösta Borg

158 (97-61)

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1911-08-21
Död: 1990-12-16
Klubb: Mölndals BK
SM: -
Landskamper: 3 (1-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
53 Sven Ling Skövde AIK 3 - 0 Mölndal 1944-03-19
52 Åke Håkansson GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1944-02-18
51 Göte Fridell Landala AK L TKO 3 Göteborg 1944-02-08 Final DM-Göteborg
50 Arne Kant IK Ymer L TKO 2 Göteborg 1944-01-21
49 Inge Andersson Varbergs BK 3 - 0 Varberg 1943-12-12
48 Arvid Nordin Bäckefors BK 3 - 0 Mölndal 1943-12-05
47 Bror Andersson Halmstads BS 0 - 3 Varberg 1943-03-28
46 Bror Andersson Halmstads BS 3 - 0 Göteborg 1943-03-26
45 Arvid Claesson Majornas BK KO 3 Mölndal 1943-03-22
44 Carl-Erik Cederqvist Nässjö BK 2 - 1 Trollhättan 1943-03-07
43 Göte Fridell Landala AK 2 - 1 Göteborg 1943-03-04
42 Göte Fridell Landala AK 1 - 2 Göteborg 1943-02-21 1/2 DM-Göteborg
41 Arvid Nordin (m) Åmåls SK 1 - 2 Trollhättan 1943-02-14. Final Västsvenska
40 Alf Johansson (m) Alingsås BK 2 - 1 Trollhättan 1943-02-14 1/2 Västsvenska
39 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 3 - 0 Mölndal 1943-02-08
38 Inge Andersson Varbergs BK 3 - 0 Varberg 1943-01-31
37 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 1 - 2 Göteborg 1943-01-22 Båda cut. Bröts r1.
36 Bror Andersson Halmstads BS 2 - 1 Mölndal 1943-01-19
35 Arvid Claesson Majornas BK 1 - 2 Mölndal 1942-12-01
34 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 0 - 3 Mölndal 1940-01-26
33 Willy Jensen Aalborg, DEN L 3 Aalborg, DEN 1939-04-07 Aalborg-Göteborg 5-3
32 Tage Ahlstrand Svaneholm-Viskafors IF 2 - 1 Lidköping 1939-03-19
31 John Kjell Skoftebyns AIS 3 - 0 Borås 1939-02-12 Final Västsvenska
30 Lennart Dahlqvist BK Rimner W TKO 3 Trollhättan 1939-01-22
29 Anders Andersson (t) Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1939-01-20
28 Johannes Tischicaja BK Kelly 3 - 0 Halmstad 1939-01-06
27 Harry Hallberg Oslo W 3 Göteborg 1938-12-09 Göteborg-Oslo 5-3
26 Allan Granelli Narva BK W 3 Mölndal 1938-12-02
25 Sten Andersson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1938-02-27
24 Olof Olausson Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1938-02-26
23 Lennart Dahlqvist Uddevalla BK W TKO 3 Skövde 1938-02-13 Final Västsvenska
22 Henry Tiller NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1938-01-30 Landskamper 1938 SWE-NOR 6-2
21 Erich Campe GER 0 - 3 Stockholm 1938-01-16 Landskamper 1938 SWE-GER 4-4
20 Sten Andersson Redbergslids BK W TKO 3 Stockholm 1937-12-17
19 Tore Löfgren Eskilstuna BK W 3 Eskilstuna 1937-12-09
18 Tore Löfgren Eskilstuna BK W 3 Eskilstuna 1937-02-26
17 Aarne Järvinen FIN 2 - 1 Stockholm 1937-01-10 Landskamper 1937 SWE-FIN 5-3
16 Anton Raadik [EST] L 3 Stockholm 1936-12-14
15 Aleksander Reinke [EST] W TKO 1 Stockholm 1936-12-13
14 A E Harrington Victoria&Battersea, ENG W 3 London, ENG 1936-12-01
13 Knight [ENG] 1 - 2 London, ENG 1936-12-01
12 Caulfield British Army W 3 Göteborg 1936-11-18
11 Olle Lindkvist Hisingens BK 0 - 3 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/8
10 Lennart Dahlqvist BK Rimner 3 - 0 Borås 1936-02-01
9 Sven Ekendahl IK Balder L KO 1 Stockholm 1935-11-02
8 Amelong Münster, GER 2 - 1 Stockholm 1935-11-01
7 Åke Håkansson GAK Enighet 0 - 3 Stockholm 1935-03-04 SM 1935 SM-final
6 Jörgen Råberg GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
5 Erik Törnkvist BK Mars 3 - 0 Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/4
4 Sven Ekendahl IK Balder L 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/4
3 Gunnar Hallgren Deje BK W 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/8
2 Evert "Nockeby" Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1933-12-29 1/16 JSM
1 Harry Hallberg BK Pugilist, NOR L 3 Borås 1933-11-12
Sammanfattande statistik

1935 SM-Silver.
1938-1939 Västsvensk mästare. 
1943 Silver Västsvenska mästerskapet. 


Hade erbjudande i oktober 1938 från Edwin Ahlqvist att bli proffs.