Kenneth Halvardsson

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1940-11-01
Död:
Klubb: Malmö BK, GAK Enighet (Malmö)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
35 Sören Nielsen BK Kvik, DEN W TKO 2 ? 1964-11-15
34 Kjell Svensson Värnamo BK 0 - 3 Värnamo 1964-10-16
33 Karl Henrik Fischer Naestved BK, DEN 1 - 2 Malmö 1964-10-05
32 Rolf Paulsson BK Höjden 1 - 4 Stockholm 1964-03-01 SM 1964 1/4
31 Tadeuz Kubacki [POL] 0 - 3 Malmö 1964-02-25
30 Heinrich Müller [Flensburg], FRG L KO 1 Kristianstad 1964-01-26
29 Ermanno Festarazzi [ITA] 0 - 3 Malmö 1963-12-03
28 Jan Holmqvist Redbergslids BK L TKO Karlskrona 1963-11-29
27 Jan Holmqvist Redbergslids BK 0 - 3 Kristianstad 1963-11-17
26 Dennis Gordon London SW, England KO 1 Malmö 1963-11-08
25 Bo Larsson (t) GAK Enighet 3 - 0 Helsingborg 1963-11-03 Final DM-Skåne
24 Jan Holmqvist Redbergslids BK/Landslaget L KO 2 Göteborg 1963-10-03 Landslaget-Pressen 6-4
23 Jens Ove Jensen Hilleröd SK, DEN W TKO ? 1963-09-29
22 Tage Nielsen IK Vigerslev, DEN 0 - 3 Höllviken 1963-07-18
21 Sören Nielsen BK Kvik, DEN L 3 ? 1962-01-21
20 Sören Lundberg BK Akilles KO 1 Göteborg 1962-01-06
19 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK 0 - 3 Uddevalla 1961-12-10
18 Sören Nielsen BK Kvik, DEN W TKO 2 ? 1961-12-07
17 Kurt Schindler [AUT] 0 - 3 Halmstad 1961-12-03
16 Lars Nilsson (obk) Oskarshamns BK L Dsq 1 Karlskrona 1961-11-10
15 Achton Mikkelsen DEN L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1960-11-18 Landskamper 1960 SWE-DEN 2-8
14 John David Andersson Skoftebyns AIS 3 - 0 Trollhättan 1960-10-16
13 Jan Westling Djurgårdens IF/Stockholm 3 - 0 Stockholm 1960-10-14 Stockholm-Landsorten 5-5
12 Bo Nyrell Värnamo BK 1 - 2 Göteborg 1960-03-04 SM 1960 SM-final
11 Lars Nilsson Stockholms AIF W 3 Göteborg 1960-03-03 SM 1960 1/2
10 Pekka Laurila FIN-jun 1 - 2 Stockholm 1960-02-25 SWE (j)-FIN (j) 6-4
9 Svend A Christensen BK Hermod, DEN W TKO Holbaek, DEN 1959-12-26
8 Roald Skjelbred NOR-jun 0 - 3 Oslo, NOR 1959-12-13 SWE (j)-NOR (j) 5-5
7 Rolf Lennart Andersson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1959-11-23. JSM-final
6 Kjell Lundqvist BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1959-11-23 1/2 JSM
5 Gösta Johansson (lt) BK Masen 2 - 1 Stockholm 1959-11-22 1/4 JSM
4 John Haugaard Pedersen Söborg IF, DEN W TKO 3 ? 1959-10-31
3 Ingemar Ferm BK Amatör KO 1 Svedala 1958-02-15
2 Sven Ahnelöv Malmö BK L TKO 2 Malmö 1958-02-04 Final Sydsvenska
1 Preben Iver Nielsen BK Hermod, DEN W TKO ?, DEN 1957-02-14
Sammanfattande statistik

Började boxas 1957.
1959 Svensk juniormästare.
1963 Distriktsmästare Skåne. 


Sparrade Ingo i Grossinger inför dennes VM-match 1959.