Karl Bergström

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1937-03-10
Död: 2018-05-10
Klubb: Sundsvalls BK, Nacka BK, IF Linnéa (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1957 SM-Guld (LW), 1958, 1960 SM-Guld (W)
Landskamper: 17 (10-7)
Nordisk: 3 (1-2)
EM: -
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
97 Rene Tröjbjerg DEN L TKO 2 Stockholm 1961-03-19 Landskamper 1961 SWE-DEN 5-5
96 Stig Waltersson BK Akilles 1 - 4 Stockholm 1961-03-06. SM 1961 SM-final
95 Torsten Sjödahl Värnamo BK W TKO 3 Stockholm 1961-03-05 SM 1961 1/2
94 Peter Feige [FRG] KO 1 Stockholm 1961-01-27 DIF jub.gala
93 Lars Westman BK Sparta KO 2 Stockholm 1961-01-12 1/4 DM-Stockholm
92 Bo Högberg BK Defence /Landsorten L KO 3 Stockholm 1960-10-14 Stockholm-Landsorten 5-5
91 Joseph Lartey GHA 0 - 5 Rom, ITA 1960-08-27 OS 1960 Rom 1/16
90 Jan Derksen NED W TKO 1 Groeningen, NED 1960-05-09 Landskamper 1960 SWE-NED 5-5
89 Juri Radoniak [URS] 0 - 3 Stockholm 1960-04-01
88 Benny Nielsen DEN 3 - 0 Stockholm 1960-03-20 Landskamper 1960 SWE-DEN 6-4
87 Bruno Guse SC Traktor Schwerin, GDR 0 - 3 Stockholm 1960-03-10
86 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Göteborg 1960-03-04 SM 1960 SM-final
85 Ture Palmelind BK Winter KO 1 Göteborg 1960-03-02 SM 1960 1/2
84 Yngve Hellman Upsala IF 3 - 0 Karlskoga 1960-02-14. Final Mellansvenska
83 Sten Wahlqvist Upsala IF 3 - 0 Karlskoga 1960-02-14 1/2 Mellansvenska
82 Johnny Johansson Arvika BS 3 - 0 Karlskoga 1960-02-14 1/4 Mellansvenska
81 Egil Rosander NOR W TKO 2 Uddevalla 1960-01-24 Landskamper 1960 SWE-NOR 5-5
80 Josip Hus Zagreb, YUG W TKO 2 Stockholm 1960-01-22 Stockholm-Zagreb 8-2
79 Tarmo Puuronen BK Sparta W TKO 1 Stockholm 1960-01-08 Final DM-Stockholm
78 Arne Högsten Hälsingborgs BS /Göteborg W TKO 2 Göteborg 1960-01-06 Göteborg-Stockholm 2-7
77 Leif Schmücker Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1959-12-17 Stockholm-Jylland 7-3
76 Bo Högberg Hisingens BK 3 - 0 Kalmar 1959-12-13
75 Ennu Vesalainen FIN 3 - 0 Stockholm 1959-12-06 Landskamper 1959 SWE-FIN 5-5
74 Bo Högberg Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1959-11-27
73 Benny Nielsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1959-11-20 Landskamper 1959 SWE-DEN 3-5
72 W Marqvard SC Traktor, GDR 3 - 0 Stockholm 1959-10-29
71 Johnny Johansson Arvika BS/Landsorten 3 - 0 Stockholm 1959-10-16 Stockholm-Landsorten 5-5
70 Benny Nielsen DEN 0 - 3 Stockholm 1959-04-17 NM 1959 NM-final
69 Pentti Niinivouri FIN 3 - 0 Stockholm 1959-04-16 NM 1959 1/2
68 Arne Högsten Hälsingborgs BS 0 - 3 Stockholm 1959-02-22 SM 1959 1/2
67 Ture Palmelind BK Winter 3 - 0 Stockholm 1959-02-20 SM 1959 1/4
66 Ingvard Hansen Avesta AIK W TKO 1 Uppsala 1959-01-25 Final Mellansvenska
65 Sten Wahlqvist Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1959-01-24 1/2 Mellansvenska
64 Axel Lehmann Berlin, GDR 0 - 3 Stockholm 1959-01-23 Stockholm-Östberlin 3-7
63 Peter Kober [FRG] 3 - 0 Landskrona 1958-12-12
62 Martti Lehtevä FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1958-12-07 Landskamper 1958 SWE-FIN 2-8
61 Per Grini Oslo, NOR W TKO 1 Oslo, NOR 1958-11-28 Oslo-Stockholm 4-6
60 Holger R Pedersen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1958-11-21 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
59 Bo Högberg Hisingens BK KO 2 Göteborg 1958-11-14
58 Helmuth Köhler [Köln], FRG 3 - 0 Stockholm 1958-11-07
57 Egon Thomsen BK Kelly 3 - 0 Göteborg 1958-10-10
56 E Dymarkowski [POL] 3 - 0 Borås 1958-09-28
55 Karl Wagner [FRG] 2 - 1 Stockholm 1958-03-13
54 Karl-Heinz Johannpeter BR Hamm, FRG 1 - 2 Helsingborg 1958-03-09
53 Stig Waltersson BK Akilles W TKO 2 Stockholm 1958-03-03 SM 1958 SM-final
52 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
51 Sten Wahlqvist Upsala IF W TKO 1 Stockholm 1958-03-01 SM 1958 1/4
50 M Dean Royal Air Force, ENG 2 - 1 Halmstad 1958-02-16
49 Alf Risberg BK Örnen W TKO Stockholm 1958-01-13 Final DM-Stockholm
48 K Gromov Spartak, USR 0 - 3 Stockholm 1958-01-06
47 Väinö Järvenpää FIN 1 - 2 Stockholm 1957-12-06 Landskamper 1957 SWE-FIN 4-6
46 Tivadar Balogh Halmstads AIS 1 - 2 Helsingborg 1957-11-29
45 Benny Nielsen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1957-11-22 Landskamper 1957 SWE-DEN 2-8
44 Tivadar Balogh Halmstads AIS 3 - 0 Örebro 1957-11-15 BK Kelly 25 år
43 Eugene Hamilton US Army/FRG 2 - 1 Stockholm 1957-10-29 Stockholm-US Army 4-6
42 Viljo Aho [FIN] 2 - 1 Göteborg 1957-10-25
41 Jens Winther Jylland, DEN W TKO 2 Stockholm 1957-10-17 Stockholm-Jylland 7-3
40 Teddy Niesink BK Sparta KO 1 Stockholm 1957-09-20
39 Pentti Niinivouri FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1957-04-28 NM 1957 1/2
38 Conrad Gutschmidt GDR 2 - 1 Stockholm 1957-04-12 Landskamper 1957 SWE-GDR 6-4
37 Niels Priis DEN KO 3 Borås 1957-03-24 Landskamper 1957 SWE-DEN 5-5
36 Pentti Rautiainen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1957-03-10 Landskamper 1957 SWE-FIN 3-7
35 Ragnar Bergström Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 1/2
34 Erik Salomonsson Gislaveds BK W TKO 2 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
33 Alf Berg Lira BK W TKO 3 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/4
32 Vojtech Reisenau [TCH] 2 - 1 Stockholm 1957-02-08
31 Helmut Steiner Ekensbergs BK 2 - 1 Stockholm 1957-01-25
30 Alf Risberg BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1957-01-11 Final DM-Stockholm
29 Jean Bouvrie NED 2 - 1 Stockholm 1956-12-07 Landskamper 1956 SWE-NED 6-4
28 Egil Rosander AIK Lund, NOR W 3 Oslo, NOR 1956-11-23
27 Hans V Petersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
26 Hans W Petersen Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1956-10-12 Stockholm-Jylland 4-6
25 Horst Herker [FRG] 3 - 0 Stockholm 1956-09-28
24 Salah Abbas [EGY] 3 - 0 Stockholm 1956-06-05 Sv-Egyptisk gala
23 R Scott [ENG] 2 - 1 Stockholm 1956-05-18
22 Pál Budai HUN 0 - 3 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
21 Sven Nilsson BK Primo W TKO 2 Osby 1956-04-02 EXH Ingemar Johansson
20 Hans V Petersen DEN 3 - 0 Stockholm 1956-03-25 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
19 Marian Kaczmarek Sparta, POL 0 - 3 Stockholm 1956-03-06
18 Kurt Hjelm Värnamo BK 1 - 2 Stockholm 1956-02-25 SM 1956 1/2
17 Kurt Johansson Värnamo BK L TKO 3 Stockholm 1956-01-27
16 Hans Kaczorowski [GDR] W 3 Stockholm 1955-12-02
15 Viljo Niskanen BK Rapid W TKO 2 Västerås 1955-11-04
14 Hans W Petersen Jylland, DEN 0 - 3 Stockholm 1955-10-14 Stockholm-Jylland 2-8
13 Hans Peder Arneving Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1955-03-13
12 Berne Öberg IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1955-03-04 SM 1955 1/4
11 Berne Öberg IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1955-01-20 1/2 DM-Stockholm
10 Berne Öberg IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1954-12-30 1/2 JSM
9 Rolf Viggström Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1954-12-29 1/4 JSM
8 Max Markström Nyköpings BK L KO 3 Nyköping 1954-11-07
7 Sture Karlsson BK Akilles 2 - 1 Nyköping 1954-11-07
6 Rolf Viggström Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1954-10-29
5 Sture Karlsson BK Akilles 1 - 2 Nyköping 1954-03-14
4 Bert Uhre BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1954-01-15 1/2 DM-Stockholm
3 Erik Eriksson (ifl) IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1954-01-14 1/4 DM-Stockholm
2 Rolf Svanberg BK Kelly 1 - 2 Stockholm 1953-12-28 1/4 JSM
1 Jan Gustavsson GAK Enighet 2 - 1 Stockholm 1953-12-27 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

"Grill-Kalle". Stor Grabb nr 67.
1961 SM-Silver (W).
1957-1958, 1960 Distriktsmästare Stockholm.
1959-1960 Mellansvensk mästare. 


Fotot nedan från en finnkamp. En höger som känns.



Tack till Cecilia Karpnäs för fotot.