Sören Antman

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1967-01-28
Död:
Klubb: BK Falken (Gävle)
SM: 1987 SM-Guld (LW), 1988, 1992 SM-Guld (W)
Landskamper: 6 (5-1)
Nordisk: 2 (2-0); NM-Guld 1992
EM: 1 (0-1)
VM: 2 (1-1)
OS: 5 (3-2)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
157 Roman Alexejev [EST] L KO 2 Gävle 1992-10-02
156 Juan Hernández Sierra CUB L TKO 2 (2:15) Barcelona, ESP 1992-08-03 OS 1992 Barcelona 1/4
155 César Ramos Robles DOM W TKO 2 (2:02) Barcelona, ESP 1992-08-01 OS 1992 Barcelona 1/8
154 Giovanni Pretorius RSA W TKO 3 (1:05) Barcelona, ESP 1992-07-26 OS 1992 Barcelona 1/16
153 Sergej Gorodnitjev [UKR] 13 - 18 Ottawa, CAN 1992-05-15* 1/2 Canada Cup
152 James Webb [IRL] 21 - 6 Ottawa, CAN 1992-05-11* 1/4 Canada Cup
151 Han Doorenbosch NED 3 - 2 Dordrecht, NED 1992-05-09 Landskamper 1992 SWE-NED 5-7
150 Lars B Hansen DEN 5 - 0 Oslo, NOR 1992-04-05 NM 1992 NM-final
149 Anssi Peräjoki FIN 5 - 0 Oslo, NOR 1992-04-04 NM 1992 1/2
148 Andreas Mehnert SC Halle, GER 12 - 4 Halle, GER 1992-03-08 Final Chemie
147 Dirk Dzemski SC Magdeburg, GER W TKO 2 Halle, GER 1992-03-07 1/2 Chemie
146 Lee Wan Kyun [KOR] +13 - 13 Halle, GER 1992-03-06 1/4 Chemie
145 Kai Kauramäki Porin NMKY, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1992-02-24
144 Benny Nilsson Carlshamns BC 5 - 0 Stockholm 1992-02-16 SM 1992 SM-final
143 Göran Andersson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1992-02-15 SM 1992 1/2
142 Ercan Orhun [TUR] L w.o Stockholm 1992-01-13 Final SBO
141 Sergej Gorodnitjev [UKR] 16 - 2 Stockholm 1992-01-12 1/2 SBO
140 O Kravtjenko TRU, OSS 21 - 7 Stockholm 1992-01-10 1/4 SBO
139 Adrian Carew [ENG] 0 - 3 Stockholm 1991-12-12
138 David Defiagbon NGA 15 - 21 Sydney, AUS 1991-11-17 VM 1991 1/8
137 Milan Konecny CZE 27 - 14 Sydney, AUS 1991-11-16 VM 1991 1/16
136 Mohamed Mesbahi [MAR] W w.o Tammerfors, FIN 1991-10-19 Final Tammer
135 Vladimir Tasevas [LTU] 29 - 6 Tammerfors, FIN 1991-10-18 1/2 Tammer
134 Sami Elovaara Oulun Kehä-Pojat, FIN 30 - 9 Tammerfors, FIN 1991-10-17 1/4 Tammer
133 Nissim Legai [ISR] 24 - 2 Tammerfors, FIN 1991-10-16 1/8 Tammer
132 Joakim Gustavsson Djurgårdens IF 10 - 3 Tammerfors, FIN 1991-10-15 1/16 Tammer
131 Marcel Yman Timrå BK 3 - 0 Gävle 1991-09-27
130 Maik Olesch [GER] 9 - 23 Schriesheim, GER 1991-09-13 1/2 Intercup
129 Milan Masny [TCH] 22 - 17 Schriesheim, GER 1991-09-12 1/4 Intercup
128 Rino Lando Halmstads BS 3 - 0 Huddinge 1991-03-16
127 Lonnie Bradley USA 3 - 0 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
126 Jukka Hilaja [FIN] 3 - 0 Örnsköldsvik 1991-01-27
125 Orhan Delibas [NED] 0 - 5 Stockholm 1991-01-13 1/2 SBO
124 Erik Bredler Narva BK 5 - 0 Stockholm 1991-01-12 1/4 SBO
123 Tim Taylor [ENG] 3 - 2 Uppsala 1991-01-11 1/8 SBO
122 Jose Manuel Barreira POR 5 - 0 Göteborg 1990-12-08 Final "För-EM"
121 Kennet Aas NOR 5 - 0 Göteborg 1990-12-07 1/2 "För-EM"
120 Erik Bredler Narva BK 3 - 0 Gävle 1990-11-04
119 Erik Bredler Narva BK 3 - 0 Lilla Edet 1990-10-07 Final Fighter Cup
118 Juri Dementev Stockholms AIF 3 - 0 Lilla Edet 1990-10-06 1/2 Fighter Cup
117 Adumas Castillo [CUB] 0 - 5 Stockholm 1989-01-15 1/2 SBO
116 Mehmet Demirkapi [TUR] 5 - 0 Stockholm 1989-01-13 1/4 SBO
115 Steen Jörgensen Göteborg 3 - 0 Gävle 1988-11-13 Gävle-Göteborg 5-5
114 Joni Nyman FIN 0 - 5 Seoul, KOR 1988-09-24 OS 1988 Seoul 1/16
113 Isimeli Leisvakarua FIJ W TKO 2 Seoul, KOR 1988-09-20 OS 1988 Seoul 1/32 (2:59)
112 Makis Kolethras [GRE] 2 - 3 Athen, GRE 1988-06-27* Akropolis Cup
111 Mark McCreath [ENG] 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-26* Akropolis Cup
110 Nick Rupa [CAN] 1 - 4 Ottawa, CAN 1988-06-04 1/2 Canada Cup
109 Driss Fliti [MAR] KO 2 Ottawa, CAN 1988-06-03 1/4 Canada Cup
108 Krasimir Stefanov [BUL] 5 - 0 Ottawa, CAN 1988-06-02 1/8 Canada Cup
107 Anton Lascek Dukla Prag, TCH 1 - 2 Malmö 1988-03-14
106 Lasse Svensson Djurgårdens IF W TKO 1 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
105 Mosa Salif BK Falken W Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
104 Frank Uller BK Dacke W TKO 2 Göteborg 1988-03-05 SM 1988 1/4
103 Peter Brask BK Winter 5 - 0 Härnösand 1988-02-07 Final Norrländska
102 Eric Garcia USA 3 - 0 Göteborg 1988-02-02 Landskamper 1988 SWE-USA 3-7
101 Lars Myrberg (Lundgren) Djurgårdens IF 1 - 4 Stockholm 1988-01-12 Final SBO
100 Josif Rajc [AUT] 5 - 0 Stockholm 1988-01-10 1/2 SBO
99 Takeshi Tanaka [JPN] 5 - 0 Stockholm 1988-01-09 1/4 SBO
98 Vesa Koskinen FIN 3 - 0 Nyköping 1987-12-14 Landskamper 1987 SWE-FIN 5-7
97 Billy Walsh [IRL] 0 - 5 Tönsberg, NOR 1987-12-05 Final Norway BC
96 Björn Tore Vollan Åmot IF, NOR W TKO 2 Moss, NOR 1987-12-04 1/2 Norway BC
95 Gilberto Heredia [CUB] 2 - 3 Köpenhamn, DEN 1987-11-26 1/2 Copenhagen cup
94 Mustafa Asanivic [YUG] KO 1 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
93 Dumitru Perian BK Rapid W TKO 2 Gävle 1987-11-01
92 Claes Ahlström Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1987-10-09
91 Mikael Belsky (Tynkkynen) Redbergslids BK W TKO 1 Lilla Edet 1987-10-04 Final Fighter Cup
90 Mario De Lernia ITA 0 - 5 Turin, ITA 1987-05-30 EM 1987 1/8
89 Per Arne Skau Sp.09, NOR W TKO 2 Timrå 1987-04-24
88 Dusan Milankovic Banja Luka, YUG 3 - 0 Karlstad 1987-04-17
87 Jan Heinemann SC Dynamo, GDR 0 - 5 Helsingfors, FIN 1987-04-05 Final Gee-Bee
86 Tomasz Duda [POL] 4 - 1 Helsingfors, FIN 1987-04-04 1/2 Gee-Bee
85 Jan Nyholm Helsingin Ny, FIN 5 - 0 Helsingfors, FIN 1987-04-03 Gee-Bee
84 Borislav Abadjev Slavia Club, BUL 0 - 5 Mestre, ITA 1987-03-09 1/8 Trofeo Italia
83 Claes Ahlström Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
82 Lars Olofsson Häljarps AIS W TKO 2 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
81 Peter Eriksson (lw) Hisingens BK W TKO 1 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
80 Gerald Gray USA 3 - 0 Göteborg 1987-01-27 Landskamper 1987 SWE-USA 5-4
79 Javid Aslam Moss BK, NOR 5 - 0 Tönsberg, NOR 1986-12-06 Final Norway BC
78 Gerald Pils [AUT] 5 - 0 Drammen, NOR 1986-12-05 1/2 Norway BC
77 Jukka Heikkinen LaLu, FIN 3 - 2 Drammen, NOR 1986-12-04 1/4 Norway BC
76 Mirko Puzovic YUG 0 - 3 Malmö 1986-11-12 Landskamper 1986 SWE-YUG 3-8
75 Lars Olofsson Häljarps AIS 3 - 0 Oskarshamn 1986-11-07
74 Shaed Mehrdad IF Sparta, DEN 3 - 0 Gävle 1986-11-02
73 Jan Heinemann SC Dynamo, GDR 0 - 5 Tammerfors, FIN 1986-10-15 1/8 Tammer
72 Reijo Karppinen Hagfors BK W TKO 1 Lilla Edet 1986-10-05 Final Fighter Cup
71 Mikael Sahlberg Djurgårdens IF 3 - 0 Lilla Edet 1986-10-04 1/2 Fighter Cup
70 Patrick Barrath Vejle AK, DEN W 3 Örebro 1986-10-??
69 Anders Andersson Sundsvalls BK 2 - 3 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
68 Juha Honkala BK Rapid KO 1 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
67 Joakim Johansson BK Winter W TKO 2 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
66 Kalervo Alanenpää Redbergslids BK 2 - 3 Hudiksvall 1986-02-09
65 Anders Andersson Sundsvalls BK 5 - 0 Östersund 1986-01-26 Final Norrländska
64 Marko Nevo FIN-jun W TKO 1 Nivala, FIN 1986-01-19 SWE (j)-FIN (j) 4-6
63 Jesus Martinez [CUB] 0 - 5 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
62 Guy Vaste [FRA] 2 - 3 Tönsberg, NOR 1985-12-05 1/8 Norway BC
61 Stefan Sjöstrand Narva BK 2 - 3 Gävle 1985-11-17
60 Guy Vaste [FRA] 0 - 5 Raufoss, NOR 1985-10-27 Final Raufoss
59 Leif Nilsson Carlshamns BC 5 - 0 Raufoss, NOR 1985-10-26 1/2 Raufoss
58 Leif Nilsson Carlshamns BC 3 - 0 Lilla Edet 1985-10-06 Final Fighter Cup (j)
57 Sin Yong Gwon PRK 2 - 3 Bukarest, ROM 1985-09-0x 1/16 VM (j)
56 Vesa Wallden Lahden Laaki, FIN 1 - 4 Tammerfors, FIN 1985-07-29
55 Wilko Saeger SC Traktor Schwerin, GDR 0 - 3 Schwerin, GDR 1985-06-17 SWE sel-SC Traktor 0-9
54 Galin Gheorghij [ROM] L TKO 1 Schwerin, GDR 1985-04-24* Schwerin (j)
53 Aki Sipilä TaVo, FIN 4 - 1 Tammerfors, FIN 1985-04-07 Final Pyynikki
52 Ville Kuusinen [FIN] W TKO 1 Tammerfors, FIN 1985-04-05* 1/2 Pyynikki
51 Henrik Feddersen DEN-jun 2 - 3 Kalmar 1985-03-30 Final NM (j)
50 Jukka Heikkinen FIN-jun 5 - 0 Kalmar 1985-03-29 1/2 NM (j)
49 Peter Jacobsson Oskarshamns BK 2 - 3 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
48 Bo Göran Svensson Redbergslids BK 5 - 0 Malmö 1985-03-09 SM 1985 1/4
47 Roger Blomkvist Botkyrka BK 2 - 1 Gävle 1985-03-03
46 Guy Etchin [FRA] 0 - 5 Naestved, DEN 1985-02-??. 1/4
45 Jan Andersen [DEN] KO 1 Naestved, DEN 1985-02-?? 1/8
44 Jukka Heikkinen FIN-jun W TKO 2 Västerås 1985-01-20 SWE (j)-FIN (j) 6-4
43 Reijo Karppinen Hagfors BK 4 - 1 Nyköping 1984-12-17 JSM-final
42 Claes Ahlström BK Rapid 5 - 0 Oxelösund 1984-12-16 1/2 JSM
41 Yasar Yapisan BK 72 5 - 0 Oxelösund 1984-12-15 1/4 JSM [TKO 1]
40 Patrick Johansson Oxelösunds BK W TKO 2 Strängnäs 1984-11-28
39 Yolande Chaffu [FRA] 4 - 1 Raufoss, NOR 1984-10-28 Final Raufoss (j)
38 Arve Rönning Ulf-an, NOR W TKO 2 Raufoss, NOR 1984-10-27 1/2 Raufoss (j)
37 Zoran Maric [YUG] W TKO 1 Belgrad, YUG 1984-10-07 Final Vojvodina (j)
36 Milan Kolev [BUL] W TKO 1 Belgrad, YUG 1984-10-06' 1/2 Vojvodina (j)
35 Tony Kandelberg Hammarby IF 3 - 0 Malmö 1984-09-24 Final Enighet Cup (j)
34 Leif Nilsson Carlshamns BC 3 - 0 Malmö 1984-09-23 1/2 Enighet Cup (j)
33 Jan-Erik Olovsson Brunflo BK W TKO 2 Ockelbo 1984-09-02
32 Keijo Kaunisto ViNy, FIN 0 - 5 Salo, FIN 1984-03-24
31 Constantin Dumitru [ROM] 1 - 4 Bydgoszcz, POL 1984-03-04* Pomorska
30 Peter Jacobsson Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1984-02-20 SUM-final
29 Jesper D Jensen DEN-u 1 - 2 Helsingör, DEN 1983-11-20 SWE (u)-DEN (u) 4-6
28 Roine Ulander Brunflo BK 3 - 0 Uppsala 1983-11-14
27 Lars Carlsson BK Kelly 3 - 0 Örebro 1983-11-03
26 Jaques Kanache [FRA] 0 - 5 Raufoss, NOR 1983-10-21 Raufoss
25 Ilkka Aalto TVS, FIN 5 - 0 Eskilstuna 1983-10-17 Final Gyllene Smeden (j)
24 Jouni Öystilä [FIN] 5 - 0 Eskilstuna 1983-10-16 1/2 Gyllene Smeden (j)
23 Lars Carlsson BK Kelly 2 - 1 Gävle 1983-10-09
22 Jesus Correa Majornas BK L TKO 2 Lilla Edet 1983-10-02
21 Thomas Gustavsson Tidaholms BK 3 - 0 Lilla Edet 1983-10-01 Final Fighter Cup (j)
20 Jari Hämäläinen FIN/TUL KO 2 Botkyrka 1983-09-25 SWE (u)-FIN/TUL (u) 6-4
19 Claes Ahlström BK Rapid 0 - 3 Gävle 1983-09-04
18 Anders Johansson (b) Säters BK 3 - 0 Gävle 1983-05-09
17 Stefan Nordin BK Kelly 3 - 0 Säter 1983-04-19
16 René D Larsen DEN-u 3 - 0 Häljarp 1983-03-20 SWE (u)-DEN (u) 6-4
15 Lars Andersson (bkv) BK Viljan 4 - 1 Botkyrka 1983-02-20 1/2 SUM
14 Mikael Gabrielsson Kalmar BK 5 - 0 Botkyrka 1983-02-20 SUM-final
13 Jan Ahlin BK 73 5 - 0 Botkyrka 1983-02-19 1/4 SUM
12 Stefan Nordin BK Kelly 3 - 0 Valkeakoski, FIN 1982-11-28 Final Valkeakoskan (u)
11 Stefan Nordin BK Kelly 0 - 3 Örebro 1982-11-14
10 Jerry Wiklund Oxelösunds BK 5 - 0 Eskilstuna 1982-11-07 Final Gyllene Smeden (u)
9 Tom Grankvist Timrå BK W TKO 1 Raufoss, NOR 1982-10-17 Final Raufoss (u)
8 Jarle Naess Bergen Sparta, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1982-10-16 1/2 Raufoss (u)
7 Roger Berg B-30, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1982-10-15 1/4 Raufoss (u)
6 Tom Grankvist Timrå KC 3 - 0 Timrå 1982-10-03
5 Erik Blückert Katrineholms BK 5 - 0 Gävle 1982-09-07
4 Jerry Wiklund Oxelösunds BK 1 - 2 Eskilstuna 1982-04-05 SUM-final
3 Erik Blückert Katrineholms BK 3 - 0 Eskilstuna 1982-04-04 1/2 SUM
2 Jerry Wiklund Oxelösunds BK 2 - 1 Katrineholm 1982-03-21 Final Riksmästerskapet (u)
1 Erik Blückert Katrineholms BK 3 - 0 Katrineholm 1982-03-20 1/2 Riksmästerskapet (u)
Sammanfattande statistik

Började i 46 kg.
1983 Ungdomsmästare.
1984 Svensk juniormästare (L).
1986 Norrlandsmästare.
1986 Guld Norway Box Cup. 
1986 SM-Silver (L).


Stor Grabb nr 119