Lars Myrberg (Lundgren)

147 (117-30)

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1964-11-23
Död:
Klubb: BK Vicenten (Avesta), Djurgårdens IF (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: 1983, 1985-1986-1987-1988 SM-Guld
Landskamper: 6 (4-2)
Nordisk: 3 (1-2); NM-Silver 1988
EM: 4 (2-2)
VM: 1 (0-1)
OS: 5 (4-1) 1988 OS-Brons
Professionell: Debut 1996-01-12. Som proffs 1 (1-0, 1 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
115 Grahame Cheney AUS 0 - 5 Seoul, KOR 1988-09-29 OS 1988 Seoul 1/2
114 Humberto Rodriguez MEX KO 1 Seoul, KOR 1988-09-27 OS 1988 Seoul 1/4 (1:27)
113 Howard Grant CAN 4 - 1 Seoul, KOR 1988-09-25 OS 1988 Seoul 1/8
112 Ahmad Mayez Khanji SYR 4 - 1 Seoul, KOR 1988-09-23 OS 1988 Seoul 1/16
111 Handhal Al-Harithy OMA W TKO 1 Seoul, KOR 1988-09-19 OS 1988 Seoul 1/32 (2:30)
110 Joseph Maiwe [TAN] 0 - 3 Huddinge 1988-08-07
109 Marian Wizbar Igloopol Debica, POL 0 - 5 Athen, GRE 1988-06-26* 1/2 Akropolis Cup
108 Reino van der Hoek [NED] 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-25* 1/4 Akropolis Cup
107 Mark Elliot GKN Sankey, ENG 2 - 3 Ottawa, CAN 1988-06-02 1/8 Canada Cup
106 Sören Söndergaard DEN 1 - 4 Roskilde, DEN 1988-03-27 NM 1988 NM-final
105 Sören Rommelhoff DEN 5 - 0 Roskilde, DEN 1988-03-26 NM 1988 1/2
104 Tony Fortes Santos (Persson) BK Falken 5 - 0 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
103 Henrik Eversholt Häljarps AIS W TKO 1 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
102 Milo Perevic [GER] W TKO 2 Malmö 1988-01-18
101 Vesa Wallden Lahden Laaki, FIN L KO 3 Köpenhamn, DEN 1987-11-28 1/2 Copenhagen Cup
100 Manuel Sierra [ESP] W TKO 3 Köpenhamn, DEN 1987-11-27 1/4 Copenhagen Cup
99 Goran Sosic [YUG] KO 1 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
98 Svetosar Dechev [BUL] 3 - 0 Stockholm 1987-11-09
97 Vasilij Sjisov URS 0 - 5 Turin, ITA 1987-06-03 EM 1987 1/4
96 Patrick Mutti SUI 5 - 0 Turin, ITA 1987-05-30 EM 1987 1/8
95 Bård Trones Sparta, NOR 5 - 0 Timrå 1987-04-24
94 Branislav Babic Banja Luka, YUG W TKO 2 Karlstad 1987-04-17
93 Ivan Vasovcak Dukla Prag, TCH 2 - 1 Malmö 1987-03-18
92 Bogomil Alexandrov [BUL] 2 - 3 Venedig, ITA 1987-03-12 1/2 Mestre
91 Redat Onsoy [TUR] 4 - 1 Venedig, ITA 1987-03-11 1/4 Mestre
90 Abdelhakim Kolli [ALG] 5 - 0 Venedig, ITA 1987-03-09 1/8 Mestre
89 Martin Kitel Häljarps AIS 4 - 1 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
88 Conny Olausson Säffle BK 5 - 0 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
87 Roberto Welin GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
86 Benny Wadell Timrå BK KO 2 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/8
85 Hristo Kovatjev [BUL] 1 - 4 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
84 Nick Rupa [CAN] 5 - 0 Stockholm 1987-01-10 1/4 SBO
83 Roberto Welin GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1987-01-09 1/8 SBO
82 Keijo Pyykkö FIN L TKO 3 Helsingfors, FIN 1986-12-07 Landskamper 1986 SWE-FIN 4-6
81 Jan Pedersen (w) [DEN] 3 - 0 Oskarshamn 1986-11-07
80 Kennedy Munika [KEN] 1 - 2 Lidköping 1986-11-03
79 Joni Nyman Porin NMKY, FIN 1 - 4 Tammerfors, FIN 1986-10-17 1/2 Tammer
78 Favuzi Hattab [FRA] 3 - 2 Tammerfors, FIN 1986-10-16 1/4 Tammer
77 Frank Liles Team Goldens Gloves, USA 2 - 1 Stockholm 1986-09-29 Stockholm-Team Golden Gloves 1-8
76 Eduardo Correa CUB 0 - 5 Reno, USA 1986-05-08 VM 1986 1/16
75 Vesa Wallden FIN 1 - 4 Helsingfors, FIN 1986-03-22 NM 1986 1/2
74 Borislav Abadjev Slavia Club, BUL 1 - 4 Venedig, ITA 1986-03-16 Final Trofeo Italia
73 Ludovic Proto VGA, FRA 5 - 0 Venedig, ITA 1986-03-14* 1/2 Trofeo Italia
72 Harbi [TUN] 4 - 1 Venedig, ITA 1986-03-12* 1/4 Trofeo Italia
71 Mikael Sahlberg Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
70 Stefan Sjöstrand Narva BK 3 - 2 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
69 Jackson Bogere Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/4
68 Derrick Rolon USA 0 - 3 Malmö 1986-02-03 Landskamper 1986 SWE-USA 2-7
67 Per Arne Skau Sp.09, NOR 2 - 1 Karlstad 1986-01-20
66 John Bosco Oduon KEN 2 - 1 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
65 Andrej Porebski GKS Jastrzebie, POL 5 - 0 Katrineholm 1985-11-06
64 Howard Grant Ring 83, CAN 4 - 1 Tammerfors, FIN 1985-10-20 Final Tammer
63 Maved Muradian [URS] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1985-10-19 1/2 Tammer
62 Greg Gayle [CAN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1985-10-17 1/4 Tammer
61 Vesa Wallden Lahden Laki, FIN 3 - 2 Tammerfors, FIN 1985-10-17 1/8 Tammer
60 Frank Uller BK Dacke 2 - 1 Stockholm 1985-10-07
59 John Baker [ENG] 3 - 0 Enköping 1985-08-22
58 Vjateslav Janovski URS 0 - 5 Budapest, HUN 1985-05-30 EM 1985 1/4
57 Javid Aslam NOR 4 - 1 Budapest, HUN 1985-05-28 EM 1985 1/8
56 Tommy Snare Hisingens BK 5 - 0 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
55 Martin Kitel Häljarps AIS 4 - 1 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
54 Martin Kitel Häljarps AIS 3 - 0 Lund 1985-02-17
53 Jan Thielemann DEN 2 - 1 Helsingborg 1985-02-08 Landskamper 1985 SWE-DEN 4-6
52 Kenneth Gould USA 3 - 0 Stockholm 1985-01-22 Landskamper 1985 SWE-USA 5-5
51 Howard Grant Ring 83 BC, CAN 3 - 2 Stockholm 1985-01-14 Final SBO
50 Mehmet Demirkapi TUR W TKO 1 Stockholm 1985-01-13 1/2 SBO
49 Hüsnü Cacan AUT W TKO 1 Stockholm 1985-01-12 1/4 SBO
48 Tom Heiskanen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1984-12-16 Landskamper 1984 SWE-FIN 4-8
47 Jyrki Eskelinen FIN/Nordkalotten 5 - 0 Boden 1984-12-12 SWE sel-Nordkalotten 8-2
46 Michael Austin [ENG] 4 - 1 Porsgrunn, NOR 1984-12-09 Final Norway BC
45 Per Arne Skau Sp.09, NOR W TKO 2 Porsgrunn, NOR 1984-12-07 1/2 Norway BC
44 Hee Jong Koh KOR L KO 2 Tammerfors, FIN 1984-10-20 1/2 Tammer
43 Petjo Karabatakov [BUL] KO 1 Tammerfors, FIN 1984-10-18 1/4 Tammer
42 Thomas Dale Artango AUS 1 - 4 Santo Domingo, DOM 1983-11-1x 1/4 VM (j)
41 Conny Olausson BK Kalule 5 - 0 Katrineholm 1983-11-06
40 Conny Olausson BK Kalule W TKO 3 Avesta 1983-10-08
39 Mark Kelly CAN-jun 0 - 3 Uppsala 1983-09-19 SWE (j)-CAN (j) 0-10
38 Timo Hukkanen FIN-jun 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1983-03-26 1/2 NM (j)
37 Lumumba Nokrach Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
36 Stefan Magnusson BK Fighter 5 - 0 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
35 Glenn Wadell Timrå BK KO 2 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
34 Frode Nebelung NOR-jun W TKO 1 Kristiansand, NOR 1983-02-20 SWE (j)-NOR (j) 3-7
33 Juha Ollikainen FIN-jun 3 - 0 Borlänge 1983-01-16 SWE (j)-FIN (j) 2-9
32 Maurice Finney [USA] W TKO 2 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
31 Ilmari Ikonen TUL/FIN 4 - 1 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
30 William Teague [WAL] 4 - 1 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
29 Kenneth Marklund IK Balder 5 - 0 Stockholm 1982-12-06 JSM-final [TKO 1]
28 Magnus Andersson IK Ymer 5 - 0 Stockholm 1982-12-05 1/2 JSM [TKO 2]
27 Rickard Himmerlid Timrå BK W TKO 2 Stockholm 1982-12-04 1/4 JSM
26 Siegfried Mehnert GDR 0 - 5 Schwerin, GDR 1982-09-04* 1/8 EM (j)
25 Roy M Hansen NOR-jun 3 - 0 Avesta 1982-02-14 SWE (j)-NOR (j) 5-6
24 Hannu Varis FIN-jun L TKO 3 Helsingfors, FIN 1982-01-18 SWE (j)-FIN (j) 2-9
23 Per-Ola Lindell IFK Linköping 5 - 0 Kalmar 1981-12-21 JSM-final
22 Frank Uller BK Dacke 5 - 0 Kalmar 1981-12-19 1/2 JSM
21 Marcel Yman Timrå BK 4 - 1 Kalmar 1981-12-18 1/4 JSM
20 Uwe Roegels FRG-jun 0 - 3 Celle, FRG 1981-11-28 SWE (j)-FRG (j) 2-8
19 Stefan Nilsson (l) IF Linnéa W TKO 1 Eskilstuna 1981-11-22 Final Gyllene Smeden
18 Barry Karlsson BK Pugilist W TKO 1 Eskilstuna 1981-11-21 1/2 Gyllene Smeden
17 Mickey Hull ENG-jun 1 - 2 London, ENG 1981-11-09 SWE (j)-ENG (j) 1-7
16 Peter Kärrlander Narva BK 3 - 0 Stockholm 1981-10-11
15 Jonas Fredriksson IF Linnéa 2 - 1 Skellefteå 1981-04-12 SUM-final
14 Lasse Svensson Västerviks BK 2 - 1 Skellefteå 1981-04-11 1/2 SUM
13 Nils Åkesson BK Värend 3 - 0 Skellefteå 1981-04-10* 1/4 SUM
12 Stefan Mågård BK Winter 3 - 0 Skellefteå 1981-04-10 1/8 SUM
11 Frank Uller BK Dacke 2 - 1 Avesta 1981-03-15
10 Benny Wadell Timrå KC 0 - 3 Sundsvall 1981-01-23
9 Jonas Fredriksson IF Linnéa 2 - 3 Göteborg 1980-11-29 1/4 Göteborg Open (j)
8 Ronny Antman BK Falken 3 - 0 Borlänge 1980-11-15
7 Krister Kristensson Säter BK 3 - 0 Borlänge 1980-10-26
6 Per Jacobsson Sundsvalls BK 2 - 3 Stockholm 1980-04-14 1/2 SUM
5 Jan Papadopolos BK Örnen 4 - 1 Stockholm 1980-04-13 1/4 SUM
4 Per Jacobsson Sundsvalls BK 1 - 2 Timrå 1980-03-22
3 Björn Kjellin BK Rapid 3 - 0 Borlänge 1980-03-17
2 Peter Lindeberg IFK Linköping 1 - 2 Katrineholm 1980-02-03
1 Jan Papadopolos BK Örnen 3 - 0 Eskilstuna 1979-12-10 LML debut
Sammanfattande statistik

Utmärkt amatör.
1981-1982 Svensk juniormästare.
1983, 1985 Guld Stockholm Box Open.  


Stor Grabb nr 115


Prodebut efter sju års matchuppehåll. Tränare.