Lars Myrberg (Lundgren)

147 (117-30)

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1964-11-23
Död:
Klubb: BK Vicenten (Avesta), Djurgårdens IF (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: 1983, 1985-1986-1987-1988 SM-Guld
Landskamper: 6 (4-2)
Nordisk: 3 (1-2); NM-Silver 1988
EM: 4 (2-2)
VM: 1 (0-1)
OS: 5 (4-1) 1988 OS-Brons
Professionell: Debut 1996-01-12. Som proffs 1 (1-0, 1 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
146 Grahame Cheney AUS 0 - 5 Seoul, KOR 1988-09-29 OS 1988 Seoul 1/2
145 Humberto Rodriguez MEX KO 1 Seoul, KOR 1988-09-27 OS 1988 Seoul 1/4 (1:27)
144 Howard Grant CAN 4 - 1 Seoul, KOR 1988-09-25 OS 1988 Seoul 1/8
143 Ahmad Mayez Khanji SYR 4 - 1 Seoul, KOR 1988-09-23 OS 1988 Seoul 1/16
142 Handhal Al-Harithy OMA W TKO 1 Seoul, KOR 1988-09-19 OS 1988 Seoul 1/32 (2:30)
141 Joseph Maiwe [TAN] 0 - 3 Huddinge 1988-08-07
140 Marian Wizbar Igloopol Debica, POL 0 - 5 Athen, GRE 1988-06-26* 1/2 Akropolis Cup
139 Reino van der Hoek [NED] 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-25* 1/4 Akropolis Cup
138 Mark Elliot GKN Sankey, ENG 2 - 3 Ottawa, CAN 1988-06-02 1/8 Canada Cup
137 Sören Söndergaard DEN 1 - 4 Roskilde, DEN 1988-03-27 NM 1988 NM-final
136 Sören Rommelhoff DEN 5 - 0 Roskilde, DEN 1988-03-26 NM 1988 1/2
135 Tony Fortes Santos (Persson) BK Falken 5 - 0 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
134 Henrik Eversholt Häljarps AIS W TKO 1 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
133 Milo Perevic [GER] W TKO 2 Malmö 1988-01-18
132 Sören Antman BK Falken 4 - 1 Stockholm 1988-01-12 Final SBO
131 Jan Nyholm HeNy, FIN W w.o Stockholm 1988-01-10 1/2 SBO
130 Mille Markovic Puma IF 5 - 0 Stockholm 1988-01-09 1/4 SBO
129 Vesa Wallden Lahden Laaki, FIN L KO 3 Köpenhamn, DEN 1987-11-28 1/2 Copenhagen Cup
128 Manuel Sierra [ESP] W TKO 3 Köpenhamn, DEN 1987-11-27 1/4 Copenhagen Cup
127 Goran Sosic [YUG] KO 1 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
126 Svetosar Detjev Cherno Morets, BUL 3 - 0 Stockholm 1987-11-09 Bagarns minne
125 Svetosar Detjev Cherno Morets, BUL 5 - 0 Sundsvall 1987-11-02*
124 Vasilij Sjisov URS 0 - 5 Turin, ITA 1987-06-03 EM 1987 1/4
123 Patrick Mutti SUI 5 - 0 Turin, ITA 1987-05-30 EM 1987 1/8
122 Bård Trones Bergen Sparta, NOR 5 - 0 Timrå 1987-04-24
121 Branislav Babic Banja Luka, YUG W TKO 2 Karlstad 1987-04-17
120 Ivan Vasovcak Dukla Prag, TCH 2 - 1 Malmö 1987-03-18
119 Bogomil Alexandrov [BUL] 2 - 3 Mestre, ITA 1987-03-12 1/2 Trofeo Italia
118 Vedat Özsoy [TUR] 4 - 1 Mestre, ITA 1987-03-11 1/4 Trofeo Italia
117 Abdelhakim Kolli [ALG] 5 - 0 Mestre, ITA 1987-03-09 1/8 Trofeo Italia
116 Martin Kitel Häljarps AIS 4 - 1 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
115 Conny Olausson Säffle BK 5 - 0 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
114 Roberto Welin GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
113 Benny Wadell Timrå BK KO 2 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/8
112 Hristo Kovatjev [BUL] 1 - 4 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
111 Nick Rupa [CAN] 5 - 0 Stockholm 1987-01-10 1/4 SBO
110 Roberto Welin GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1987-01-09 1/8 SBO
109 Keijo Pyykkö FIN L TKO 3 Helsingfors, FIN 1986-12-07 Landskamper 1986 SWE-FIN 4-6
108 Mark Lanton [USA] 3 - 0 Stockholm 1986-11-24
107 Jan Pedersen (w) Korsör ABK, DEN 3 - 0 Oskarshamn 1986-11-07
106 Kennedy Munika [KEN] 1 - 2 Lidköping 1986-11-03
105 Veli-Matti Nopanen RoRe, FIN 3 - 0 Boden 1986-10-27
104 Joni Nyman Porin NMKY, FIN 1 - 4 Tammerfors, FIN 1986-10-17 1/2 Tammer
103 Favuzi Hattab [FRA] 3 - 2 Tammerfors, FIN 1986-10-16 1/4 Tammer
102 Magnus Andersson IK Ymer 3 - 0 Lilla Edet 1986-10-06 Final Fighter Cup
101 José Ramirez Majornas BK KO 1 Lilla Edet 1986-10-05 1/2 Fighter Cup
100 Frank Liles Team Goldens Gloves, USA 2 - 1 Stockholm 1986-09-29 Stockholm-Team Golden Gloves 1-8
99 Eduardo Correa CUB 0 - 5 Reno, USA 1986-05-08 VM 1986 1/16
98 Vesa Wallden FIN 1 - 4 Helsingfors, FIN 1986-03-22 NM 1986 1/2
97 Borislav Abadjev Slavia Club, BUL 1 - 4 Venedig, ITA 1986-03-16 Final Trofeo Italia
96 Ludovic Proto VGA, FRA 5 - 0 Venedig, ITA 1986-03-14* 1/2 Trofeo Italia
95 Harbi [TUN] 4 - 1 Venedig, ITA 1986-03-12* 1/4 Trofeo Italia
94 Mikael Sahlberg Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
93 Stefan Sjöstrand Narva BK 3 - 2 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
92 Jackson Bogere Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/4
91 Derrick Rolon USA 0 - 3 Malmö 1986-02-03 Landskamper 1986 SWE-USA 2-7
90 Per Arne Skau Sp.09, NOR 2 - 1 Karlstad 1986-01-20
89 John Bosco Oduon KEN 2 - 1 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
88 Andrej Porebski GKS Jastrzebie, POL 5 - 0 Katrineholm 1985-11-06
87 Howard Grant Ring 83, CAN 4 - 1 Tammerfors, FIN 1985-10-20 Final Tammer
86 Maved Muradian [URS] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1985-10-19 1/2 Tammer
85 Greg Gayle [CAN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1985-10-17 1/4 Tammer
84 Vesa Wallden Lahden Laki, FIN 3 - 2 Tammerfors, FIN 1985-10-17 1/8 Tammer
83 Frank Uller BK Dacke 2 - 1 Stockholm 1985-10-07
82 John Baker [ENG] 3 - 0 Enköping 1985-08-22
81 Vjateslav Janovski URS 0 - 5 Budapest, HUN 1985-05-30 EM 1985 1/4
80 Javid Aslam NOR 4 - 1 Budapest, HUN 1985-05-28 EM 1985 1/8
79 John Best [ENG] 3 - 0 Borlänge 1985-04-28
78 Tommy Snare Hisingens BK 5 - 0 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
77 Martin Kitel Häljarps AIS 4 - 1 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
76 Martin Kitel Häljarps AIS 3 - 0 Lund 1985-02-17
75 Jan Thielemann DEN 2 - 1 Helsingborg 1985-02-08 Landskamper 1985 SWE-DEN 4-6
74 Kenneth Gould USA 3 - 0 Stockholm 1985-01-22 Landskamper 1985 SWE-USA 5-5
73 Howard Grant Ring 83 BC, CAN 3 - 2 Stockholm 1985-01-14 Final SBO
72 Mehmet Demirkapi TUR W TKO 1 Stockholm 1985-01-13 1/2 SBO
71 Hüsnü Cacan AUT W TKO 1 Stockholm 1985-01-12 1/4 SBO
70 Tom Heiskanen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1984-12-16 Landskamper 1984 SWE-FIN 4-8
69 Jyrki Eskelinen FIN/Nordkalotten 5 - 0 Boden 1984-12-12 SWE sel-Nordkalotten 8-2
68 Michael Austin [ENG] 4 - 1 Porsgrunn, NOR 1984-12-09 Final Norway BC
67 Per Arne Skau Sp.09, NOR W TKO 2 Porsgrunn, NOR 1984-12-07 1/2 Norway BC
66 Hee Jong Koh KOR L KO 2 Tammerfors, FIN 1984-10-20 1/2 Tammer
65 Petjo Karabatakov [BUL] KO 1 Tammerfors, FIN 1984-10-18 1/4 Tammer
64 Thomas Dale Artango AUS 1 - 4 Santo Domingo, DOM 1983-11-1x 1/4 VM (j)
63 Conny Olausson BK Kalule 5 - 0 Katrineholm 1983-11-06
62 Kasem Barake [ISR] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1983-10-20 1/4 Tammer
61 Medko Jantsjev [BUL] W TKO 3 Tammerfors, FIN 1983-10-18 1/8 Tammer
60 Conny Olausson BK Kalule W TKO 3 Avesta 1983-10-08
59 Joni Nyman Porin NMKY, FIN L TKO 2 Helsingfors, FIN 1983-09-24 SNL 60 år
58 Mark Kelly CAN-jun 0 - 3 Uppsala 1983-09-19 (j) SWE-CAN 0-10
57 Timo Hukkanen FIN-jun 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1983-03-26 1/2 NM (j)
56 Lumumba Nokrach Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
55 Stefan Magnusson BK Fighter 5 - 0 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
54 Glenn Wadell Timrå BK KO 2 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
53 Frode Nebelung NOR-jun W TKO 1 Kristiansand, NOR 1983-02-20 (j) SWE-NOR 3-7
52 Juha Ollikainen FIN-jun 3 - 0 Borlänge 1983-01-16 (j) SWE-FIN 2-9
51 Maurice Finney [USA] W TKO 2 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
50 Ilmari Ikonen TUL/FIN 4 - 1 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
49 William Teague [WAL] 4 - 1 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
48 Tadeusz Wijas GKS Jastrzebie, POL 5 - 0 Katrineholm 1982-12-14 Katrineholms BK 40 år
47 Kenneth Marklund IK Balder 5 - 0 Stockholm 1982-12-06 JSM-final [TKO 1]
46 Magnus Andersson IK Ymer 5 - 0 Stockholm 1982-12-05 1/2 JSM [TKO 2]
45 Rickard Himmerlid Timrå BK W TKO 2 Stockholm 1982-12-04 1/4 JSM
44 Frej Andersen BK Masen 3 - 0 Säter 1982-11-21
43 Salam Suberu (Stadig) IK Balder 5 - 0 Eskilstuna 1982-11-07 Final Gyllene Smeden (j)
42 Siegfried Mehnert GDR 0 - 5 Schwerin, GDR 1982-09-04* 1/8 EM (j)
41 Andreas Anton [FRG] 1 - 4 Balatonfured, HUN 1982-07-12 Final Balaton cup (j)
40 Kosicka [HUN] W TKO 2 Balatonfured, HUN 1982-07-10* 1/2 Balaton Cup (j)
39 Laszlo Lorentei [HUN] 5 - 0 Balatonfured, HUN 1982-07-08* 1/4 Balaton Cup (j)
38 Detlef Krause [GDR] L TKO 2 Schwerin, GDR 1982-04-20* Schwein (j)
37 Waldemar Duduc Gwardia Białystok, POL 1 - 4 Bydgoszcz, POL 1982-04-02* Gazeta Pomorska
36 Volker Lüders [GDR] 5 - 0 Bydgoszcz, POL 1982-04-01* Gazeta Pomorska
35 Roy M Hansen NOR-jun 3 - 0 Avesta 1982-02-14 (j) SWE-NOR 5-6
34 Hannu Varis FIN-jun L TKO 3 Helsingfors, FIN 1982-01-18 (j) SWE-FIN 2-9
33 Per-Ola Lindell IFK Linköping 5 - 0 Kalmar 1981-12-21 JSM-final
32 Frank Uller BK Dacke 5 - 0 Kalmar 1981-12-19 1/2 JSM
31 Marcel Yman Timrå BK 4 - 1 Kalmar 1981-12-18 1/4 JSM
30 Uwe Roegels FRG-jun 0 - 3 Celle, FRG 1981-11-28 (j) SWE-FRG 2-8
29 Stefan Nilsson (ifl) IF Linnéa W TKO 1 Eskilstuna 1981-11-22 Final Gyllene Smeden
28 Barry Karlsson BK Pugilist W TKO 1 Eskilstuna 1981-11-21 1/2 Gyllene Smeden
27 Mickey Hull ENG-jun 1 - 2 London, ENG 1981-11-09 (j) SWE-ENG 1-7
26 Tommy Svendsen Aarhus ABK, DEN 5 - 0 Raufoss, NOR 1981-10-31 Final Raufoss (j)
25 Amelal Hassan [NOR] 5 - 0 Raufoss, NOR 1981-10-30 1/2 Raufoss (j)
24 Peter Kärrlander Narva BK 3 - 0 Stockholm 1981-10-11
23 Jonas Fredriksson IF Linnéa 2 - 1 Skellefteå 1981-04-12 SUM-final
22 Lasse Svensson Västerviks BK 2 - 1 Skellefteå 1981-04-11 1/2 SUM
21 Nils Åkesson BK Värend 3 - 0 Skellefteå 1981-04-10* 1/4 SUM
20 Stefan Mågård BK Winter 3 - 0 Skellefteå 1981-04-10 1/8 SUM
19 Frank Uller BK Dacke 2 - 1 Avesta 1981-03-15
18 Benny Wadell Timrå KC 0 - 3 Sundsvall 1981-01-23
17 Risto Lindstedt VlKi, FIN 0 - 3 Karleby, FIN 1980-12-07. Final Finland Open (u)
16 X X [FIN] 3 - 0 Karleby, FIN 1980-12-07 1/2 Finland Open (u)
15 Tarmo Mäki [FIN] 3 - 0 Karleby, FIN 1980-12-06 1/4 Finland Open (u)
14 Jonas Fredriksson IF Linnéa 2 - 3 Göteborg 1980-11-29 1/4 Göteborg Open (j)
13 Björn Kjellin BK Rapid 3 - 0 Västerås 1980-11-23
12 Ronny Antman BK Falken 3 - 0 Borlänge 1980-11-15
11 Christer Kristersson Säter BK 3 - 0 Borlänge 1980-10-26
10 Per Jacobsson Sundsvalls BK 2 - 3 Stockholm 1980-04-14 1/2 SUM
9 Ion Papadopoulos BK Örnen 4 - 1 Stockholm 1980-04-13 1/4 SUM
8 Jonas Fredriksson IF Linnéa 0 - 3 Oxelösund 1980-03-29 1/4 Riksmästerskapet (u)
7 Per Jacobsson Sundsvalls BK 1 - 2 Timrå 1980-03-22
6 Björn Kjellin BK Rapid 3 - 0 Borlänge 1980-03-17
5 Björn Kjellin BK Rapid 2 - 1 Avesta 1980-02-11
4 Per Jacobsson Sundsvalls BK 2 - 1 Avesta 1980-02-11
3 Peter Lindeberg IFK Linköping 1 - 2 Katrineholm 1980-02-03
2 Ion Papadopoulos BK Örnen 3 - 0 Eskilstuna 1979-12-10
1 Tomas Berg BK Falken 0 - 3 Säter 1979-11-18 LML o TB debut
Sammanfattande statistik

Utmärkt amatör.
1981-1982 Svensk juniormästare.
1983, 1985 Guld Stockholm Box Open.  


Stor Grabb nr 115


Prodebut efter sju års matchuppehåll. Tränare.