Erik Bredler

Vikt: Lätt mellanvikt
Född: 1967-06-17
Död:
Klubb: Narva BK (Stockholm)
SM: 1991 SM-Guld
Landskamper: 6 (4-2)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: .
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
74 Wael Haddad Järfälla BC 0 - 5 Västerås 1993-02-28 SM 1993 SM-final
73 Robert Nordman Redbergslids BK 3 - 2 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
72 Pontus Teiler BK Kungälv 5 - 0 Hallstahammar 1993-02-25 SM 1993 1/4
71 Jesse Aquino USA 3 - 0 Stockholm 1993-02-01 Landskamper 1993 SWE-USA 5-7
70 Andrej Karsten [EST] 0 - 5 Stockholm 1993-01-16 1/4 SBO
69 Brian Shaw USA L TKO 1 Stockholm 1992-01-27 Landskamper 1992 SWE-USA 6-6
68 Juha Turkka FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1991-12-09 Landskamper 1991 SWE-FIN 3-6
67 Timo Hirvikangas Angered BC KO 1 Angered 1991-11-17 Final Göteborg/ABC
66 Mohamed Mesbahi [MAR] 2 - 14 Tammerfors, FIN 1991-10-18 1/2 Tammer
65 Ilari Kapanen LiTo, FIN KO 3 Tammerfors, FIN 1991-10-17* 1/4 Tammer
64 Harri Hosio MiNy, FIN 11 - 8 Tammerfors, FIN 1991-10-15* 1/8 Tammer
63 Michael Edwards [ENG] 3 - 0 Huddinge 1991-10-05
62 Alexander Kuenzler [GER] 13 - 38 Schriesheim, GER 1991-09-13 1/2 Intercup
61 Alexander Kuenzler [GER] 0 - 5 Venedig, ITA 1991-03-06 1/4 Mestre
60 Dimitros Motsakos [GRE] 5 - 0 Venedig, ITA 1991-03-05 1/8 Mestre
59 Joakim Gustavsson BK Örnen 3 - 2 Stockholm 1991-02-25 SM 1991 SM-final
58 Bo Lindwall Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1991-02-24 SM 1991 1/2
57 Mikkel Hansen Lunds BS 4 - 1 Stockholm 1991-02-23 SM 1991 1/4
56 Alfredo Layton USA 3 - 0 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
55 Sören Antman BK Falken 0 - 5 Stockholm 1991-01-12 1/4 SBO
54 Michael Ryl [GER] 3 - 2 Stockholm 1991-01-11 1/8 SBO
53 Jose Manuel Barreira POR 2 - 3 Göteborg 1990-12-07 1/2 "För-EM"
52 Dragan Tomasevic [YUG] 2 - 3 Köpenhamn, DEN 1990-11-21* Copenhagen Cup
51 Sören Antman BK Falken 0 - 3 Gävle 1990-11-04
50 Sören Antman BK Falken 0 - 3 Lilla Edet 1990-10-07 Final Fighter Cup
49 Wlodzimierz Zgierski Zaglebie Lubin, POL 0 - 5 Stockholm 1990-01-13 1/4 SBO
48 Allan Grönfors FIN 1 - 2 Stockholm 1989-12-19 Landskamper 1989 SWE-FIN 5-7
47 Viktor Karpysjin [URS] L TKO 1 Umeå 1989-12-04
46 Torsten Schmitz GDR 6 - 14 Moskva, URS 1989-09-26 VM 1989 1/4
45 Mohamed Murshid PLS W TKO 1 Moskva, URS 1989-09-24 VM 1989 1/8
44 Joakim Gustavsson BK Örnen 2 - 1 Katrineholm 1989-09-07 "VM-test"
43 Marcel Yman Timrå BK KO 2 Huddinge 1989-08-27 "VM-test"
42 Rosen Ibisjev BUL 0 - 5 Athen, GRE 1989-05-29 EM 1989 1/8
41 Manny Sobral [CAN] L TKO 1 Köln, GER 1989-04-18* Inter Cup
40 José Luis Hernandez [CUB] 0 - 5 Helsingfors, FIN 1989-04-08 1/2 Gee-Bee
39 Laszlo Farkas [HUN] 3 - 2 Helsingfors, FIN 1989-04-07 1/4 Gee-Bee
38 Laszlo Gal [HUN] 1 - 4 Venedig, ITA 1989-03-10 1/2 Trofeo Italia
37 José Luis Navarro [ESP] 5 - 0 Venedig, ITA 1989-03-09 1/4 Trofeo Italia.
36 Martin Kitel Narva BK 0 - 5 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
35 Staffan Persson GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
34 Derrick Robinson USA W Dsq 3 Göteborg 1989-02-01 Landskamper 1989 SWE-USA 5-7
33 Sven Ottke Spandauer BC, FRG 0 - 5 Stockholm 1989-01-16 Final SBO
32 Fikret Kaman [TUR] 3 - 2 Stockholm 1989-01-15 1/2 SBO
31 Matthew Turner [WAL] 3 - 2 Stockholm 1989-01-14 1/4 SBO
30 Marko Salminen Tampereen VS, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1988-12-02 1/2 Helsinki Cup
29 Angel Stojanov [BUL] 0 - 5 Sundsvall 1988-11-11
28 Salam Suberu (Stadig) IK Balder 3 - 0 Lilla Edet 1988-10-02 Final Fighter Cup
27 Alper Güngör BK Avance 3 - 0 Lilla Edet 1988-10-01 1/2 Fighter Cup
26 Joakim Gustavsson BK Örnen 2 - 3 Göteborg 1988-03-04 SM 1988 1/8
25 Frank Liles [USA] 0 - 5 Stockholm 1988-01-08 1/4 SBO
24 Håkan Sindemark Narva BK L w.o Moss, NOR 1987-12-04 1/2 Norway BC
23 Kim Petersen Sönderborg ABK, DEN 5 - 0 Drammen, NOR 1987-12-03. 1/4 Norway BC
22 Dariusz Michalczewski Czarni Slupsk, POL 3 - 2 Drammen, NOR 1987-12-03 1/8 Norway BC
21 Radovan Radusinovic [YUG] 3 - 0 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
20 Peter Totev Cherno Morets, BUL W TKO 2 Stockholm 1987-11-09 Bagarns minne
19 Erik Bergman Stockholms AIF 3 - 0 Huddinge 1987-11-01
18 Lotfi Ayed IF Linnéa 0 - 5 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
17 Anders Hagby Hisingens BK 4 - 1 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/4
16 Peter Benander Majornas BK 5 - 0 Östersund 1986-12-14 JSM-final
15 Per Svensson Stockholms AIF 5 - 0 Östersund 1986-12-13 1/2 JSM
14 Jukka Rouvinen FIN-jun L TKO 3 Nivala, FIN 1986-01-19 (j) SWE-FIN 4-6
13 Roberto Welin BK Rapid 0 - 5 Bosön 1985-12-14 1/2 JSM
12 Kent Olausson Majornas BK 5 - 0 Bosön 1985-12-13 1/4 JSM
11 Roberto Welin BK Rapid 0 - 5 Raufoss, NOR 1985-10-27 Final Raufoss
10 Lars Andersson (bkv) BK Viljan KO 1 Raufoss, NOR 1985-10-26 1/2 Raufoss
9 Mikael Tisell Redbergslids BK 3 - 0 Lilla Edet 1985-10-06 Final Fighter Cup
8 Lennart Jonsson (wv) Skede IF 3 - 0 Lilla Edet 1985-10-05 1/2 Fighter Cup
7 Leif Alhonen Huddinge BK 0 - 5 Oxelösund 1984-12-15 1/4 JSM
6 Magnus Thomsson IK Dynamik 2 - 1 Visby 1984-03-22
5 Christer Alkberg BK Falken L TKO 1 Stockholm 1984-02-06
4 Tapio Laino Brunflo BK 3 - 0 Uppsala 1983-11-14
3 Johan Risberg BK Örnen 0 - 3 Huddinge 1983-10-16
2 Johan Hammar BK Pugilist 3 - 0 Stockholm 1983-09-26
1 Cenneth Pettersson BK Fighter 0 - 5 Botkyrka 1983-02-20 1/2 SUM
Sammanfattande statistik

1986 Svensk juniormästare.
1989, 1993 SM-Silver.
1991 Guld Göteborg ABC öppna.


Tränare för IF Linnéa. Landslagstränare. Sportchef SBF 2007-2012.
Sportchef Norska Boxningsförbundet 2013-2016. Hade ett fyraårskontrakt i Norge, men slutade i förtid.