Erik Bredler

Vikt: Lätt mellanvikt
Född: 1967-06-17
Död:
Klubb: Narva BK (Stockholm)
SM: 1991 SM-Guld
Landskamper: 6 (4-2)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: .
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
61 Wael Haddad Järfälla BC 0 - 5 Västerås 1993-02-28 SM 1993 SM-final
60 Robert Nordman Redbergslids BK 3 - 2 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
59 Pontus Teiler BK Kungälv 5 - 0 Hallstahammar 1993-02-25 SM 1993 1/4
58 Jesse Aquino USA 3 - 0 Stockholm 1993-02-01 Landskamper 1993 SWE-USA 5-7
57 Andrej Karsten [EST] 0 - 5 Stockholm 1993-01-16 1/4 SBO
56 Brian Shaw USA L TKO 1 Stockholm 1992-01-27 Landskamper 1992 SWE-USA 6-6
55 Juha Turkka FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1991-12-09 Landskamper 1991 SWE-FIN 3-6
54 Timo Hirvikangas Angered BC KO 1 Angered 1991-11-17 Final Göteborg/ABC
53 Alexander Kuenzler [GER] 13 - 38 Schriesheim, GER 1991-09-13 1/2 Intercup
52 Alexander Kuenzler [GER] 0 - 5 Venedig, ITA 1991-03-06 1/4 Mestre
51 Dimitros Motsakos [GRE] 5 - 0 Venedig, ITA 1991-03-05 1/8 Mestre
50 Joakim Gustavsson BK Örnen 3 - 2 Stockholm 1991-02-25 SM 1991 SM-final
49 Bo Lindwall Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1991-02-24 SM 1991 1/2
48 Mikkel Hansen Lunds BS 4 - 1 Stockholm 1991-02-23 SM 1991 1/4
47 Alfredo Layton USA 3 - 0 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
46 Sören Antman BK Falken 0 - 5 Stockholm 1991-01-12 1/4 SBO
45 Michael Ryl [GER] 3 - 2 Stockholm 1991-01-11 1/8 SBO
44 Jose Manuel Barreira POR 2 - 3 Göteborg 1990-12-07 1/2 "För-EM"
43 Dragan Tomasevic [YUG] 2 - 3 Köpenhamn, DEN 1990-11-21* Copenhagen Cup
42 Sören Antman BK Falken 0 - 3 Gävle 1990-11-04
41 Sören Antman BK Falken 0 - 3 Lilla Edet 1990-10-07 Final Fighter Cup
40 Wlodzimierz Zgierski Zaglebie Lubin, POL 0 - 5 Stockholm 1990-01-13 1/4 SBO
39 Allan Grönfors FIN 1 - 2 Stockholm 1989-12-19 Landskamper 1989 SWE-FIN 5-7
38 Viktor Karpysjin [URS] L TKO 1 Umeå 1989-12-04
37 Torsten Schmitz GDR 6 - 14 Moskva, URS 1989-09-26 VM 1989 1/4
36 Mohamed Murshid PLS W TKO 1 Moskva, URS 1989-09-24 VM 1989 1/8
35 Joakim Gustavsson BK Örnen 2 - 1 Katrineholm 1989-09-07 "VM-test"
34 Marcel Yman Timrå BK KO 2 Huddinge 1989-08-27 "VM-test"
33 Rosen Ibisjev BUL 0 - 5 Athen, GRE 1989-05-29 EM 1989 1/8
32 Manny Sobral [CAN] L TKO 1 Köln, GER 1989-04-18* Inter Cup
31 José Luis Hernandez [CUB] 0 - 5 Helsingfors, FIN 1989-04-08 1/2 Gee-Bee
30 Laszlo Farkas [HUN] 3 - 2 Helsingfors, FIN 1989-04-07 1/4 Gee-Bee
29 Martin Kitel Narva BK 0 - 5 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
28 Staffan Persson GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
27 Derrick Robinson USA W Dsq 3 Göteborg 1989-02-01 Landskamper 1989 SWE-USA 5-7
26 Marko Salminen Tampereen VS, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1988-12-02 1/2 Helsinki Cup
25 Angel Stojanov [BUL] 0 - 5 Sundsvall 1988-11-11
24 Joakim Gustavsson BK Örnen 2 - 3 Göteborg 1988-03-04 SM 1988 1/8
23 Håkan Sindemark Narva BK L w.o Moss, NOR 1987-12-04 1/2 Norway BC
22 Kim Petersen [DEN] 5 - 0 Drammen, NOR 1987-12-03. 1/4 Norway BC
21 Dariusz Michalczewski Czarni Slupsk, POL 3 - 2 Drammen, NOR 1987-12-03 1/8 Norway BC
20 Radovan Radusinovic [YUG] 3 - 0 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
19 Peter Totev [BUL] W TKO 2 Stockholm 1987-11-09 Bagarns minne
18 Erik Bergman Stockholms AIF 3 - 0 Huddinge 1987-11-01
17 Lotfi Ayed IF Linnéa 0 - 5 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
16 Anders Hagby Hisingens BK 4 - 1 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/4
15 Peter Benander Majornas BK 5 - 0 Östersund 1986-12-14 JSM-final
14 Per Svensson Stockholms AIF 5 - 0 Östersund 1986-12-13 1/2 JSM
13 Jukka Rouvinen FIN-jun L TKO 3 Nivala, FIN 1986-01-19 SWE (j)-FIN (j) 4-6
12 Roberto Welin BK Rapid 0 - 5 Bosön 1985-12-14 1/2 JSM
11 Kent Olausson Majornas BK 5 - 0 Bosön 1985-12-13 1/4 JSM
10 Roberto Welin BK Rapid 0 - 5 Raufoss, NOR 1985-10-27 Final Raufoss
9 Lars Andersson (bkv) BK Viljan KO 1 Raufoss, NOR 1985-10-26 1/2 Raufoss
8 Mikael Tisell Redbergslids BK 3 - 0 Lilla Edet 1985-10-06 Final Fighter Cup
7 Lennart Jonsson (wv) Skede IF 3 - 0 Lilla Edet 1985-10-05 1/2 Fighter Cup
6 Magnus Thomsson IK Dynamik 2 - 1 Visby 1984-03-22
5 Christer Alkberg BK Falken L TKO 1 Stockholm 1984-02-06
4 Tapio Laino Brunflo BK 3 - 0 Uppsala 1983-11-14
3 Johan Risberg BK Örnen 0 - 3 Huddinge 1983-10-16
2 Johan Hammar BK Pugilist 3 - 0 Stockholm 1983-09-26
1 Cenneth Pettersson BK Fighter 0 - 5 Botkyrka 1983-02-20 1/2 SUM
Sammanfattande statistik

1986 Svensk juniormästare.
1989, 1993 SM-Silver.
1991 Guld Göteborg ABC öppna.


Tränare för IF Linnéa. Landslagstränare. Sportchef SBF 2007-2012.
Sportchef Norska Boxningsförbundet 2013-2016. Hade ett fyraårskontrakt i Norge, men slutade i förtid.