Lars Olofsson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lätt weltervikt
Född: 1964-05-08
Död:
Klubb: Häljarps AIS
SM: 1983 SM-Guld (Fj)
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
49 Anton Lascek Dukla Prag, TCH L TKO 2 Malmö 1987-03-18
48 Sören Antman BK Falken L TKO 2 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
47 Aldrin Kagwa Puma IF 4 - 1 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
46 Mats Wendt BK Fox 5 - 0 Svedala 1986-11-28
45 Sören Antman BK Falken 0 - 3 Oskarshamn 1986-11-07
44 Peder Svane IK 99, DEN 1 - 4 Lyngby, DEN 1986-11-??
43 Mehadad Shahed IF Sparta, DEN 5 - 0 Svedala 1986-10-10
42 Odd Bengtsson Narva BK L TKO 3 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
41 Sven Dahlin Timrå BK 4 - 1 Malmö 1985-03-09 SM 1985 1/4
40 Mille Markovic Halmstads AIS 1 - 2 Halmstad 1985-02-22
39 Mats Runhammer Halmstads AIS 3 - 0 Lund 1985-02-17
38 Marc Menard CAN-jun L TKO 2 Uppsala 1983-09-19 (j) SWE-CAN 0-10
37 Joakim Johansson BK Winter 5 - 0 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
36 Mille Markovic Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
35 Per Grönkvist Västerviks BK 3 - 0 Älmhult 1983-02-13
34 Conny Andersson Timrå BK 1 - 2 Timrå 1983-01-23
33 Allan Grönfors FIN-jun 0 - 3 Borlänge 1983-01-16 (j) SWE-FIN 2-9
32 Timo Hillilä Oxelösunds BK 5 - 0 Stockholm 1982-12-06 JSM-final
31 Claes Ahlström BK Rapid 5 - 0 Stockholm 1982-12-05 1/2 JSM
30 Marian Duda Gwardia Warszawa, POL 2 - 1 Uddevalla 1982-11-14
29 Louis Gomis [FRA] 0 - 5 Eskilstuna 1982-11-06 Gyllene Smeden
28 Per Anders Aheinen (Forsbacka) Hammarby IF 2 - 1 Landskrona 1982-10-31
27 Mats Frank Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1982-10-26
26 Per Carlenius IF Pors, NOR 0 - 5 Raufoss, NOR 1982-10-17 Final Raufoss (j)
25 Tom Målöv Farum BK, DEN 5 - 0 Raufoss, NOR 1982-10-16 1/2 Raufoss (j)
24 Johnny Madsen Ronneby BS 3 - 0 Malmö 1982-10-03 Enighet Cup (j)
23 Aage Wallin BK Pugilist, NOR 2 - 1 Malmö 1982-10-02 1/2 Enighet Cup (j)
22 Jan Hoffmann [GDR] L KO 2 Schwerin, GDR 1982-04-20* Schwerin (j)
21 Maurizio Stecca [ITA] 0 - 5 Bydgoszcz, POL 1982-04-01* Gazeta Pomorska
20 Harald Torgersen NOR-jun 0 - 3 Avesta 1982-02-14 (j) SWE-NOR 5-6
19 Ilkka Engelberg FIN-jun 0 - 3 Helsingfors, FIN 1982-01-18 (j) SWE-FIN 2-9
18 Johnny Madsen Ronneby BS 2 - 3 Kalmar 1981-12-21 JSM-final
17 Lars Carlsson BK Kelly 5 - 0 Kalmar 1981-12-20 1/2 JSM
16 Pierre Boklund Kalmar BK 5 - 0 Kalmar 1981-12-19 1/4 JSM [TKO 1]
15 Johnny Madsen Ronneby BS 3 - 0 Lund 1981-12-06 Lunds BS 40 år
14 Fredy Tencer FRG-jun 0 - 3 Celle, FRG 1981-11-28 (j) SWE-FRG 2-8
13 Håkan Isaksson Halmstads AIS 0 - 5 Eskilstuna 1981-11-22 Final Gyllene Smeden
12 Dennis Kruse Åbenrå BK, DEN 3 - 2 Sönderborg, DEN 1981-11-14 Sönderborg ABK 30 år
11 Allan Birch Skive AC, DEN W Raufoss, NOR 1981-11-01 Final Raufoss (j)
10 Ole Carlenius Rjukan BK, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1981-10-31* Raufoss (j)
9 Eyüp Can Valby IK, DEN 0 - 3 Landskrona 1981-03-01 (u/j) Skåne-Själland 3-7
8 Johnny Madsen Ronneby BS 0 - 3 Växjö 1981-02-08 DM Småland Open (j)
7 Elek Madacki Halmstads AIS 3 - 0 Landskrona 1980-11-09 Final Skåne öppna (j)
6 Conny Andersson Timrå BK 0 - 5 Stockholm 1980-04-14 1/2 SUM
5 Hans Nordin Huddinge BK 4 - 1 Stockholm 1980-04-13 1/4 SUM
4 Rickard Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Häljarp 1980-03-23
3 Kim Amby Nielsen Thisted AC, DEN 3 - 0 Häljarp 1979-11-25 [TKO 1]
2 Johnny Madsen Ronneby BS 1 - 2 Karlskrona 1979-11-17 Final DM Blekinge
1 Kim Amby Nielsen Thisted AC, DEN 4 - 1 Nyköbing Mors, DEN 1979-10-??
Sammanfattande statistik

1981 JSM-Silver (F).
1982 Juniormästare (B). 


Bror till Per Olofsson i samma klubb.