Rolf Karlsson

212 (145-67)

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1943-03-23
Död:
Klubb: Eskilstuna BK
SM: 1970 SM-Guld
Landskamper: 16 (3-13)
Nordisk: 2 (0-2)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1974-10-21. Som proffs 1 (0-1, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
134 Lars Ottosson Eksjö ABK 0 - 5 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
133 Kenneth Andersson Narva BK 1 - 4 Oxelösund 1973-12-02
132 Björn Morén BK Ringen 5 - 0 Eskilstuna 1973-11-29
131 Hans Bång BK Örnen 1 - 2 Uppsala 1973-11-22
130 Leo Vainonen BK Falken 1 - 4 Stockholm 1973-02-18 SM 1973 1/4
129 Björn Morén BK Ringen 0 - 3 Eskilstuna 1973-02-01
128 Rainer Salo Österbotten, FIN KO 1 Umeå 1973-01-28 Nordsverige-Österbotten 6-3
127 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 1 - 2 Linköping 1973-01-26
126 Bo Boman Upsala IF W TKO 2 Eskilstuna 1972-11-30
125 Göran Träff Oskarshamns BK 3 - 0 Lidköping 1972-11-02
124 Lars Larsson BK Örnen 0 - 5 Eskilstuna 1972-10-19
123 Lars Larsson BK Örnen 2 - 3 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/4
122 Johnny Andersson Skoftebyns AIS 5 - 0 Landskrona 1972-03-26 SM 1972 1/8
121 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 3 Järfälla 1972-03-12
120 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 1 - 4 Eskilstuna 1972-03-03
119 Christer Karlsson Katrineholms BK 0 - 3 Uppsala 1972-02-25 1/2 Mellansvenska
118 Lars Larsson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1972-02-11
117 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 5 Nyköping 1972-01-28
116 Sten Hansen Kolding IF, DEN 1 - 2 Korsör, DEN 1972-01-16*
115 Zbigniew Petryszyn Gwardia Wroclaw, POL 1 - 2 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-4
114 Kari Ruonala FIN 1 - 2 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
113 Ketil Hodne BK Pugilist, NOR 1 - 4 Eskilstuna 1971-12-03
112 Esa Järvinen Lahden Laaki, FIN 3 - 0 Östersund 1971-11-19
111 Arne Möller Lindholm BK, DEN 3 - 0 Trondheim, NOR 1971-11-??
110 Michel Briere CAN 3 - 0 Stockholm 1971-10-24 Landskamper 1971 SWE-CAN 6-5
109 Ketil Hodne BK Pugilist, NOR L 3 Oslo, NOR 1971-10-15
108 Carl Axel Palm Djurgårdens IF/ Landslaget 0 - 5 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
107 Morten Hammer NOR 3 - 0 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
106 Lars Larsson BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
105 Alexander Téglás Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/2
104 Björn Morén BK Ringen 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/4
103 Christer Karlsson Katrineholms BK 0 - 5 Katrineholm 1971-03-18
102 Lars Larsson BK Örnen L TKO 4 Eskilstuna 1971-02-26 (5x2)
101 Erik Sivebaek AIK Roskilde, DEN 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1971-02-14
100 Lars Larsson BK Örnen 2 - 1 Linköping 1971-02-12
99 Ketil Hodne BK Pugilist, NOR L 3 Oslo, NOR 1971-01-27
98 Rainer Salo FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
97 Imre Gymber Narva BK 3 - 0 Stockholm 1970-12-17
96 Ognjan Nesjev BUL 0 - 3 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
95 Christer Karlsson Katrineholms BK 3 - 2 Katrineholm 1970-11-19
94 Erik Sivebaek DEN 0 - 3 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
93 Klaus Köbel [FRG] W TKO 2 Uddevalla 1970-11-08
92 Imre Gymber Narva BK 1 - 2 Östersund 1970-10-25
91 P Voce Royal Navy, UK 2 - 1 Vänersborg 1970-10-11
90 Frank J Murphy Royal Air Force, UK 3 - 2 Eskilstuna 1970-10-09
89 Terje Naess NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
88 Djafarov [LAT] W 3 Riga, LAT 1970-05-08
87 Pentti Saarman FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1970-04-02 NM 1970 1/2
86 Christer Karlsson Katrineholms BK 3 - 2 Vänersborg 1970-02-24. SM 1970 SM-final
85 Lars-Åke Persson Hälsingborgs BS 3 - 2 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 1/2
84 Johnny Andersson Skoftebyns AIS W TKO 2 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/4
83 Tore Svensson BK Värend 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/8
82 Pentti Saarman FIN 0 - 3 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
81 Jerzy Dubisz POL L TKO 3 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
80 Mikko Korhonen [FIN] 5 - 0 Eskilstuna 1969-11-23
79 Markku Sevander Tapanilan Erä, FIN 3 - 0 Norrköping 1969-11-20
78 Colin Booth Royal Army, UK 0 - 3 Uddevalla 1969-11-02
77 Colin Booth Royal Army, UK 0 - 3 Lidköping 1969-10-31
76 Jens Erik Kolding BK Nordsalling, DEN 1 - 2 ? 1969-10-25
75 Allan Larsen IK 99, DEN 5 - 0 Eskilstuna 1969-10-12
74 Pierre Petit FRA 1 - 2 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
73 Erik Sivebaek DEN 0 - 3 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
72 Inge Eriksson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1969-03-14
71 Bengt-Åke Gunnarsson Halmstads AIS 0 - 5 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/4
70 Andrej Dolgov LAT 0 - 3 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
69 Ove Dahlberg Avesta AIK KO 2 Eskilstuna 1969-01-31
68 Pentti Saarman Hämeenlinnan Kisa, FIN 2 - 1 Stockholm 1969-01-10
67 C Demitriou Porin Into, FIN 2 - 1 Umeå 1969-01-06
66 Esa Järvinen Lahden Laaki, FIN 3 - 0 Östersund 1968-12-15
65 Matti Heino [FIN] W TKO 2 Eskilstuna 1968-12-06
64 Arto Nilsson FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1968-12-02 Landskamper 1968 SWE-FIN 6-4
63 Erik Sivebaek AIK Roskilde, DEN 0 - 3 ? 1968-11-29
62 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS 3 - 0 Trollhättan 1968-11-22
61 Svein Erik Paulsen B-30, NOR L TKO Östersund 1968-11-16
60 Erik Sivebaek DEN 0 - 3 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
59 Marko Zupancic Redbergslids BK L 3 Göteborg 1968-11-07
58 Inge Eriksson IF Linnéa/Pressen 5 - 0 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
57 Dusan Kamenko BK Köping 5 - 0 Eskilstuna 1968-10-11
56 Göran Träff Oskarshamns BK W TKO 1 Oskarshamn 1968-10-04
55 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 3 Rättvik 1968-07-11
54 Alf Adolfsson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1968-03-22
53 Anatolijus Kalinitschewas [URS/LAT] 0 - 3 Malmö 1968-02-26
52 Claes-Göran Svensson GAK Enighet 0 - 5 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
51 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS 3 - 0 Örebro 1968-02-09
50 Inge Eriksson IF Linnéa 5 - 0 Eskilstuna 1968-02-02
49 Marko Zupancic Redbergslids BK L 3 Göteborg 1968-01-14
48 Mihailo Antic BK Köping 5 - 0 Köping 1967-10-29
47 Marko Zupancic Redbergslids BK 2 - 1 Lidköping 1967-10-20
46 Bo Grebbert Djurgårdens IF W TKO 1 Oxelösund 1967-10-06
45 Christer Ottosson GAK Enighet /Landslaget 0 - 5 Kristianstad 1967-10-01 Landslaget-Pressen 5-5
44 Lasse Koivussari Eskilstuna BK 1 - 2 Enköping 1967-04-06
43 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS 1 - 2 Kungälv 1967-03-19
42 Roberto Torodiano BK Köping 3 - 0 Fagersta 1967-03-12
41 Kenneth Israelsson IFK Umeå 0 - 3 Umeå 1967-03-08
40 Stig Andersson BS Brio 1 - 4 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 SM-final
39 Lasse Koivussari Enköpings BK 3 - 2 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2
38 Angelo Santinelli BK Rapid 5 - 0 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/4
37 Stig Andersson BS Brio 0 - 3 Landskrona 1966-12-16
36 Heimo Sandvinsk Turun Teräs, FIN 3 - 0 Stockholm 1966-12-15
35 Hans Mattsson Solna BK 3 - 2 Nyköping 1966-12-04
34 Richard Nielsen IK 99, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1966-11-13
33 Ricard Olsen CIK, DEN 2 - 1 Vänersborg 1966-10-28
32 Benny Enberg Degerfors BK 5 - 0 Eskilstuna 1966-10-14
31 Carl-Åke Palm Årsta BK 2 - 1 Falun 1966-10-07
30 Dagfinn Naess NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1966-03-31 Landskamper 1966 SWE-NOR 6-4
29 Jörgen Madsen DEN 0 - 3 Stockholm 1966-03-20 Landskamper 1966 SWE-DEN 4-6
28 Benny Enberg Degerfors BK 5 - 0 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 1/2
27 Lasse Koivussari Enköpings BK 2 - 3 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
26 Leif Carlsson IK Balder 5 - 0 Stockholm 1966-02-21 SM 1966 1/4
25 Lasse Koivussari Enköpings BK 1 - 2 Stockholm 1966-01-28 Final Mellansvenska
24 Ulf Jakobsson BK Ringen KO Jönköping 1966-01-23
23 Rooney Jerrevång IFK Linköping 3 - 2 Eskilstuna 1966-01-14
22 Sven Lundstedt BK Älgen 2 - 1 Östersund 1965-12-10 BK Älgen-Eskilstuna BK 5-3
21 Harri Piitulainen FIN 0 - 3 Stockholm 1965-12-06 Landskamper 1965 SWE-FIN 4-6
20 Sven Lundstedt BK Älgen/ Västerbotten 3 - 0 Lycksele 1965-11-28 Västerbotten-Södermanland 6-2
19 Rolf Risberg BK Köping 0 - 3 Köping 1965-10-17
18 Karl-Gunnar Holm BK Masen 3 - 0 Fagersta 1965-04-14
17 Jörgen Gustafsson BK Akilles 5 - 0 Oxelösund 1965-04-03
16 Franco Ferrari Lunds BS 3 - 0 Sjöbo 1965-03-07
15 Harri Piitulainen FIN-jun 1 - 2 Eskilstuna 1965-02-12 SWE (j)-FIN (j) 4-6
14 Juhani Pölänen Helsingin VS, FIN 1 - 2 Stockholm 1965-01-28
13 Leif Carlsson IK Balder 5 - 0 Stockholm 1964-12-28. JSM-final
12 Jan Sandelius Årsta BK 5 - 0 Stockholm 1964-12-28 1/2 JSM
11 Mats Rahmberg IK Eslöv 3 - 2 Stockholm 1964-12-27 1/4 JSM
10 Jan Sandelius Årsta BK 2 - 3 Katrineholm 1964-12-11
9 Benny Enberg Degerfors BK 1 - 2 Laxå 1964-11-29
8 Kjell Jonassen B-30, NOR 1 - 2 Östersund 1964-10-25
7 Tapio Airaksinen BK Köping L TKO 1 Köping 1964-10-04
6 Jörgen Gustafsson BK Akilles 1 - 4 Stockholm 1963-12-27 1/8 JSM
5 Benny Enberg Degerfors BK 1 - 2 Karlskoga 1963-11-29
4 Tage Larsson (kka) KK All Round W TKO Lidköping 1963-11-21
3 Örjan Holmström IFK Linköping 3 - 2 Eskilstuna 1963-11-18
2 Håkan Widestedt BK Sparta 1 - 2 Visby 1963-07-19 Utomhus
1 Norbert Bürgel Oxelösunds BK L TKO 2 Nyköping 1962-02-02
Sammanfattande statistik

1964 Svensk juniormästare.
1966-1967, 1971 SM-Silver.
Stor Grabb nr 86.


Kom ej längre som amatör. Hade dessutom åldern emot sig. Efter 30 år fyllda krävdes dispens för att få tävla.
Misslyckad proffssatsning under förbudstiden. Utan uppbackning går det inte. 


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004.