Bengt-Åke Gunnarsson

Vikt: Lätt weltervikt
Född: 1940-06-02
Död:
Klubb: Halmstads AIS, Halmstads Boxningssällskap
SM: 1968 SM-Guld
Landskamper: 3 (0-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
60 Detlef Jörg Rechtman [FRG] 0 - 3 Halmstad 1970-11-06
59 Carl-Åke Palm Djurgårdens IF /Landslaget 0 - 3 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
58 Kenneth Wiberg Oskarshamns BK 1 - 4 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/4
57 Reinhold Jonsson BK Tälje 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/8
56 Jan Grönkvist Eskilstuna BK 3 - 0 Halmstad 1970-01-06
55 Marko Zupancic Redbergslids BK 1 - 4 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 1/2
54 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/4
53 Kjell Söder BK Älgen 5 - 0 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/8
52 Tore Svensson BK Värend 3 - 0 Halmstad 1969-01-31
51 Marko Zupancic Redbergslids BK 4 - 1 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
50 Carl-Åke Palm Djurgårdens IF W Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
49 Salowski Weser/Ems, FRG 0 - 3 Malmö 1968-01-26
48 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 3 Kristianstad 1968-01-21 Final Sydsvenska
47 Marko Zupancic Redbergslids BK L 3 Göteborg 1967-10-26
46 Kjeld Krogh DEN-B 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1967-03-19 SWE B-DEN B 6-4
45 Rune Johansson Värnamo BK 0 - 5 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2
44 Rooney Jerrevång IFK Linköping 5 - 0 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/4
43 Erik Sivebaek AIK Roskilde, DEN 1 - 2 Landskrona 1966-10-28
42 Kjell Lindblad BK Viljan L TKO 2 Värnamo 1965-02-28. Final Sydsvenska
41 Sten Berglund Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/4
40 Tore Magnussen Pugilist, NOR L TKO 2 Halmstad 1965-01-06
39 Niels Nielsen (lw) Frederikssunds BK, DEN 3 - 0 Frederiksvaerk, DEN 1964-12-13
38 Knud Rasmussen Nyköbing-Falster BK, DEN 0 - 3 Naestved, DEN 1964-12-11
37 Brian Hansen [DEN] 1 - 2 Helsingör, DEN 1964-03-15
36 Norbert Bürgel Oxelösunds BK 2 - 3 Stockholm 1964-03-02 SM 1964 1/4
35 Douglas Dahl BK Sparta 3 - 2 Stockholm 1964-03-01 SM 1964 1/8
34 Aatos Fräki Kristianstads BK 3 - 0 Malmö 1964-02-21
33 Bertil Löwqvist GAK Enighet 3 - 0 Trelleborg 1964-02-09. Final Sydsvenska
32 Aatos Fräki Kristianstads BK 3 - 0 Trelleborg 1964-02-09 1/2 Sydsvenska
31 Bertil Hallengren Halmstads BS 3 - 0 Helsingborg 1964-01-12
30 Jens Jensen Grenaa BK, DEN 3 - 0 Skene 1964-01-06
29 Sten Berglund Djurgårdens IF 2 - 1 Halmstad 1964-01-05
28 Ove Ljungkvist Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1963-03-05 SM 1963 SM-final
27 Alpo Siikava Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1963-03-04 SM 1963 1/2
26 Tore Magnussen Pugilist, NOR L TKO 2 Helsingborg 1963-02-11
25 Helmut Heyse GDR 0 - 3 Stockholm 1962-12-07 Landskamper 1962 SWE-GDR 2-8
24 Niels Priis DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1962-11-15 Landskamper 1962 SWE-DEN 2-8
23 Pertti Purhonen FIN L TKO 1 Helsingfors, FIN 1962-11-01 Landskamper 1962 SWE-FIN 2-8
22 Rolf Sommargren Narva BK/ Stockholm 5 - 0 Stockholm 1962-09-28 Stockholm-Landsorten 3-7
21 Karl Kempf Malmö BK W TKO 2 Malmö 1962-03-15 EXH Lennart Risberg-John Henry
20 Ove Ljungkvist Djurgårdens IF 2 - 3 Stockholm 1962-03-04 SM 1962 1/8
19 Gene Jeffersson US Army/FRG L TKO 1 Göteborg 1962-01-19
18 Kurt Olesen CIK, DEN 3 - 0 Halmstad 1962-01-06
17 Arne Feretti Skövde AIK KO 2 Skene 1961-12-17
16 Rupert König [AUT] 0 - 3 Halmstad 1961-12-03
15 Arne Feretti Skövde AIK 2 - 1 Skövde 1961-11-17
14 Arne Högsten Hälsingborgs BS 0 - 3 Malmö 1961-11-02
13 Leif Sääv Nybro BK 3 - 0 Värnamo 1961-03-24
12 Herbert Nörregaard DEN-B 1 - 2 Herning, DEN 1961-03-19 SWE B-DEN B 3-7
11 Rolf Pettersson IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1961-03-03 SM 1961 1/2
10 Arne Högsten Hälsingborgs BS 2 - 1 Jönköping 1961-01-29. Final Sydsvenska
9 Karl Kempf Malmö BK KO 3 Jönköping 1961-01-29 1/2 Sydsvenska
8 Harald Skaugum [NOR] W TKO 2 Halmstad 1961-01-06
7 Yngve Hellman Upsala IF L TKO 2 Göteborg 1960-03-01 SM 1960 1/8
6 Torsten Sjödahl Värnamo BK 3 - 0 Halmstad 1960-01-06
5 Ulf Johansson (uif) Upsala IF 1 - 2 Stockholm 1958-11-23. JSM-final
4 Inge Stenman Norrköpings BK 3 - 0 Stockholm 1958-11-23 1/2 JSM
3 Rolf Johansson (w) BK Defence 3 - 0 Stockholm 1958-11-21 1/4 JSM
2 Lennart Nilsson Lunds BS 1 - 2 Lund 1957-02-22
1 Bror Olsson GAK Enighet 2 - 1 Helsingborg 1956-11-01
Sammanfattande statistik

Debuterade 1954.
1958-1959 JSM-Silver.
1963 SM-Silver.
1961, 1964 Sydsvensk mästare. 
1965, 1968 Silver Sydsvenska mästerskapet.