Karl-Åke Palm

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1947-10-14
Död:
Klubb: Årsta BK (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
40 Markku Toivonen [FIN] 0 - 3 Stockholm 1971-02-05
39 Björn Oscarsson Halmstads AIS 3 - 0 Halmstad 1971-01-06
38 Juhani Metsola Hammarby IF 1 - 2 Stockholm 1970-10-09 BK Örnen 50 år
37 Bengt-Åke Gunnarsson Halmstads BS /Pressen 3 - 0 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
36 Torben Andersen DEN 2 - 1 Stockholm 1970-03-22 Landskamper 1970 SWE-DEN 5-5
35 Lars Larsson BK Örnen 0 - 5 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
34 Ronny Martinsson Redbergslids BK 5 - 0 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
33 Robert Kelly BK 1925 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
32 Torben Andersen A.Olympia, DEN 2 - 1 Kristianstad 1970-02-08
31 Björn Oscarsson Halmstads AIS L 3 Halmstad 1969-12-12
30 Günther Reichprich [FRG] 1 - 2 Helsingborg 1969-10-19
29 Jan Grönkvist Eskilstuna BK 3 - 0 Gävle 1969-09-29
28 Bengt-Åke Gunnarsson Halmstads AIS L Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
27 Jorma Mustonen Sundsvalls BK KO 3 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
26 Ants Mikiver BK Köping 1 - 2 Västerås 1968-02-02
25 Ketil Hodne BK Pugilist, NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1967-12-15
24 Charles Taylor US Army W Dsq 3 Stockholm 1967-10-20 Stockholm-US Army 4-6
23 Terje Naess NOR-jun 3 - 0 Borlänge 1967-04-14 (j) SWE-NOR 9-1
22 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 5 Stockholm 1966-12-30 JSM-final
21 Bo Bergman BK Masen 5 - 0 Stockholm 1966-12-29 1/2 JSM
20 Åke Åkervall BK Falken KO 1 Stockholm 1966-12-28 1/4 JSM
19 Willy Torkelsson BK Primo KO 3 Stockholm 1966-12-27 1/8 JSM
18 Gideon Malaza Narva BK 3 - 0 Uppsala 1966-11-03
17 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 1 - 2 Falun 1966-10-07
16 Leif Carlsson IK Balder L Dsq 2 Stockholm 1966-09-23
15 Jan-Erik Trondsen BK 1925 1 - 4 Stockholm 1965-12-29 1/2 JSM
14 Curt Åkervall BK Falken KO 1 Stockholm 1965-12-28 1/4 JSM
13 Göran Rejdvik BK Värend 0 - 3 Oskarshamn 1965-10-11
12 Leif Carlsson IK Balder 2 - 3 Stockholm 1964-12-28 1/2 JSM
11 Alfons Johansson Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1964-12-27 1/4 JSM
10 Kjell Jonassen B-30, NOR 3 - 0 Östersund 1964-12-13
9 Roger Englund Bagarmossens SK 3 - 0 Stockholm 1964-11-15
8 Jan Sandelius BK Köping 3 - 0 Västerås 1964-10-30
7 Ulf Lindell Skuru IK 1 - 4 Stockholm 1964-04-08 Final Nybörjarnas
6 Victor Kourtti BK Figg 4 - 1 Stockholm 1964-04-07 1/2 Nybörjarnas
5 Anders Törnkvist IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1964-02-02
4 Lars Persson BK Älgen W TKO 1 Östersund 1963-12-15
3 Lars Andersson (lw) BK Avance 0 - 3 Örebro 1963-12-06
2 Tore Svensson BK Värend W 3 Växjö 1963-12-01
1 Toni Fridolfsson BK Masen 3 - 0 Västerås 1963-11-02
Sammanfattande statistik

"Tutte".
1966 JSM-Silver.
1970 SM-Silver. 


Äldre bror till Carl-Axel Palm.