Lars Larsson

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1947-10-27
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm), Huddinge BK (Stockholm)
SM: 1970-1971, 1975 SM-Guld (W)
Landskamper: 17 (6-11)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
156 Vesa Koskela Olofströms BC 0 - 5 Gävle 1980-04-20
155 Vesa Koskela Olofströms BC L KO 2 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
154 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 2 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/4
153 Lonnie Horn Team USA 0 - 3 Göteborg 1980-02-11 USA-gala
152 Tapani Surakka BK Dacke 2 - 1 Oxelösund 1979-11-25
151 Arto Parri GAK Enighet 0 - 3 Malmö 1979-11-22
150 Istvan Leiner IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1979-11-05
149 William Otenio [KEN] 3 - 0 Oskarshamn 1979-10-26
148 Santos Opiye [KEN] 0 - 3 Stockholm 1979-10-22
147 Payark Dum [THA] 3 - 0 Järfälla 1979-10-17
146 Chart Roong [THA] 2 - 1 Uppsala 1979-10-16
145 Chart Roong [THA] 1 - 2 Stockholm 1979-10-08
144 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Gävle 1979-10-01
143 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1979-05-28 BK Örnen 60 år
142 Brahim Bouchama [FRA] 0 - 5 Caen, FRA 1979-04-24 1/4 Franska öppna
141 Torsten Ahlin Narva BK 3 - 0 Stockholm 1979-04-19
140 Lasse Friman BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 1/2
139 Risto Kokko Upsala IF 4 - 1 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/4
138 Torsten Ahlin Narva BK 3 - 0 Järfälla 1979-02-18
137 Rolf Jansson Eskilstuna BK 0 - 5 Oxelösund 1979-01-28
136 Lars Hoffsten BK Falken 2 - 1 Uppsala 1978-12-17
135 Kent Krig Norsborgs AIK 3 - 0 Stockholm 1978-12-10
134 Lars-Olof Wendelstam Eskilstuna BK 4 - 1 Eskilstuna 1978-11-26
133 Paul Nyman Kristianstads BK L Dsq 2 Stockholm 1978-11-13 Landslagsuttagning
132 Hannu Sundström Salon Viesti, FIN 3 - 2 Oxelösund 1978-10-29
131 Miloslav Pavlov [TCH] L TKO 1 Rotterdam, NED 1978-10-20 1/4 Tulip cup
130 Mattie Willems [NED] W Rotterdam, NED 1978-10-19 1/8 Tulips cup
129 Petter Röh Petersen NOR 0 - 3 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
128 Istvan Leiner IF Linnéa 0 - 5 Eksjö 1978-03-05. SM 1978 SM-final
127 Peter Harryson BK Akilles 3 - 2 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 1/2
126 Lars-Olof Wendelstam Eskilstuna BK 3 - 2 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
125 Peter Harryson BK Akilles 0 - 5 Oxelösund 1978-02-15
124 Istvan Leiner IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1978-02-14
123 Paul Nyman Kristianstads BK 1 - 2 Helsingborg 1977-11-27
122 Manucher Heidari Upsala IF 0 - 3 Stockholm 1977-11-07
121 Peter Harryson BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1977-10-17
120 Kresten Josefsen AK Nyköbing Mors, DEN L KO 1 Nyköbing, DEN 1977-02-21
119 Rostislav Osicka TCH 1 - 2 Stockholm 1977-01-31 Landskamper 1977 SWE-TCH 2-8
118 Manucher Heidari Upsala IF 3 - 0 Norsborg 1977-01-30
117 Jan Pedzich Gwardia Wroclaw, POL 0 - 3 Uddevalla 1977-01-06 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-5
116 Zack Rene Army, ENG 0 - 3 Uddevalla 1976-10-17 SWE sel-ENG Army 3-6
115 Istvan Leiner Ekensbergs BK 2 - 3 Göteborg 1976-03-08 SM 1976 1/4
114 Ulf Östlund Narva BK 5 - 0 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/8
113 Luigi Minchillo GS Flamme Oro, ITA 0 - 3 Stockholm 1976-02-16
112 Andrzej Bekisz Stal-Stocznia, POL 5 - 0 Stockholm 1976-01-19 Ekensberg 20 år
111 Asko Häkkilä FIN 2 - 1 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
110 Ib Bötcher DEN L TKO 3 Hilleröd, DEN 1975-11-16 Landskamper 1975 SWE-DEN 3-7
109 Jan Pedzich Gwardia Wroclaw, POL 1 - 2 Uddevalla 1975-11-09
108 Stig Ström IF Linnéa W TKO 2 Huddinge 1975-11-02
107 Hans Bång BK Örnen 1 - 2 Haninge 1975-04-27
106 Thomas Åkerman GAK Enighet 3 - 2 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
105 Stig Ström IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/2
104 Kjell Karlsson (w) Eskilstuna BK W TKO 2 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/4
103 Raul Anon ESP KO 3 Stockholm 1975-01-27 Landskamper 1975 SWE-ESP 4-6
102 Keijo Isokallio Valkeakosken Haka, FIN 5 - 0 Stockholm 1975-01-08
101 Bo Ljung Kristianstads BK 1 - 4 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
100 Björn Oscarsson Halmstads AIS 5 - 0 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/4
99 Lasse Friman BK Örnen 3 - 0 Haninge 1974-02-17. Final Mellansvenska
98 Kaj Stenudd BK Örnen 3 - 0 Haninge 1974-02-17 1/2 Mellansvenska
97 Raimo Salonen KoVo, FIN W TKO 3 Stockholm 1974-02-04
96 Ib Bötcher DEN 0 - 3 Vänersborg 1973-03-23 Landskamper 1973 SWE-DEN 4-6
95 Bo Ljung Kristianstads BK 0 - 5 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
94 Björn Oscarsson Halmstads AIS W TKO 2 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
93 Göran Träff Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1973-02-18 SM 1973 1/4
92 Pertti Vartiainen Helsingin Voimailijat, FIN 2 - 1 Järfälla 1973-01-28
91 Jan Pettersson Katrineholms BK 1 - 2 Oskarshamn 1973-01-19
90 Alf Qvarnström FIN 0 - 3 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
89 Hans Bång BK Örnen 3 - 0 Växjö 1972-12-03
88 Göran Träff Oskarshamns BK 1 - 2 Nässjö 1972-12-02
87 Rüdiger Förster [FRG] KO 2 Stockholm 1972-11-24 Hammarby IF 75 år
86 Markku Toivonen Helsingfors, FIN KO 2 Helsingfors, FIN 1972-11-06 Helsingfors-Stockholm 6-4
85 Markku Toivonen [FIN] 5 - 0 Stockholm 1972-10-27
84 Rolf Karlsson Esilstuna BK 5 - 0 Eskilstuna 1972-10-19
83 Rainer Salo Vaasan T.N., FIN 4 - 1 Stockholm 1972-10-13
82 Markku Lindholm Hyvinkään Ny, FIN 3 - 0 Gävle 1972-10-06
81 Bo Ljung Kristianstads BK /Landslaget 0 - 5 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
80 Kalevi Kosunen Oulun Tarmo, FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1972-10-??
79 Markku Lindholm Hyvinkään Ny, FIN 3 - 0 Haninge 1972-04-30
78 Alf Qvarnström FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
77 Alexander Téglás Halmstads AIS 0 - 5 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/2
76 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 3 - 2 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/4
75 Ketil Hodne NOR 1 - 2 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
74 Jan Pettersson Katrineholms BK 2 - 3 Eskilstuna 1972-03-03
73 Markku Toivonen [FIN] 3 - 0 Trollhättan 1972-02-27
72 Christer Karlsson Katrineholms BK 3 - 0 Uppsala 1972-02-26 Final Mellansvenska
71 Jimmy Andersson Eskilstuna BK W TKO Uppsala 1972-02-25 1/2 Mellansvenska
70 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1972-02-11
69 Jan Pettersson Katrineholms BK 4 - 1 Nyköping 1972-01-28
68 Mikko Korhonen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1972-01-23 5x2
67 Kjeld Petersen (w) AK Jyden, DEN 0 - 5 Aalborg, DEN 1972-01-16
66 Zbigniew Dziubich Gwardia Wroclaw, POL W TKO 3 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-GW 5-4
65 Arne Möller Lindholm BK, DEN W TKO 3 Östersund 1971-12-10
64 Kalevi Kosunen FIN 2 - 1 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
63 Ole Svendsen DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
62 Antti Ukkola Helsingfors, FIN W TKO 1 Stockholm 1971-11-03 Stockholm-Helsingfors 6-4
61 Mikko Korhonen [FIN] W TKO 3 Vänersborg 1971-10-28
60 Steve Tohill CAN 2 - 1 Stockholm 1971-10-24 Landskamper 1971 SWE-CAN 6-5
59 Arto Nilsson Tapanilan Erä, FIN 0 - 3 Stockholm 1971-10-08
58 Christer Karlsson Katrineholms BK /Pressen 5 - 0 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
57 Ketil Hodne NOR 1 - 2 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
56 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
55 Björn Oscarsson Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/2
54 Christer Karlsson Katrineholms BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/4
53 Poul Moesby DEN 3 - 0 Göteborg 1971-03-28 Landskamper 1971 SWE-DEN 4-6
52 Ants Mikiver BK Köping 5 - 0 Katrineholm 1971-03-18
51 Rolf Karlsson Eskilstuna BK W TKO 4 Eskilstuna 1971-02-26 (5x2)
50 Günther Messinger BK Höjden KO 1 Östersund 1971-02-20 Final Norrland Open
49 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 1 - 2 Linköping 1971-02-12
48 Nikolaj Abramov LAT 0 - 3 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
47 Imre Gymber Narva BK 3 - 0 Uppsala 1971-01-22
46 Alf Qvarnström ViNy, FIN L 3 Mölndal 1971-01-04
45 Markku Toivonen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1970-12-17
44 Arto Nilsson Tapanilan Erä, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1970-11-20
43 Mikko Korhonen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1970-11-13
42 Juhani Metsola Hammarby IF KO 3 Östersund 1970-10-25
41 Frank J Murphy Royal Air Force, UK 2 - 1 Vänersborg 1970-10-11
40 Zdzislaw Filipiak [POL] 0 - 3 Stockholm 1970-10-09 BK Örnen 50 år
39 Mikko Korhonen [FIN] W 3 Stockholm 1970-09-25
38 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 0 - 3 Surahammar 1970-08-28
37 Ketil Hodne NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
36 Otto Cermak Narva BK 5 - 0 Stockholm 1970-04-17
35 Kjeld Krogh DEN L TKO 2 Helsingfors, FIN 1970-04-02 NM 1970 1/2
34 Kjeld Krogh DEN 2 - 1 Stockholm 1970-03-22 Landskamper 1970 SWE-DEN 5-5
33 Karl-Åke Palm Djurgårdens IF 5 - 0 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
32 Jan Pettersson Katrineholms BK 5 - 0 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
31 Göran Träff Oskarshamns BK 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
30 Peter Dieckmann HBC Heros, FRG 3 - 0 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
29 Inge Eriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1969-12-13
28 Björn Caspersen Sp.09, NOR L 3 Oslo, NOR 1969-11-27*
27 Inge Eriksson IF Linnéa 2 - 1 Gävle 1969-11-21
26 Bo Boman Upsala IF 2 - 1 Uppsala 1969-11-14
25 Kenneth Wiberg Oskarshamns BK W TKO 2 Nyköping 1969-11-07
24 Steve Cleaver Royal Army, UK 1 - 2 Uddevalla 1969-11-02
23 Steve Cleaver Royal Army, UK 0 - 3 Lidköping 1969-10-31
22 Kenneth Wiberg Oskarshamns BK 0 - 3 Oskarshamn 1969-10-24
21 Carl-Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1969-10-10
20 Göran Träff Oskarshamns BK /Landslaget 3 - 2 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
19 Bo Boman Upsala IF 0 - 3 Uppsala 1969-03-28
18 Brian Sörensen DEN-jun 0 - 3 Durup, DEN 1969-03-15 (j) SWE-DEN 3-7
17 Rune Johansson Värnamo BK 0 - 5 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/4
16 Martti Nurmi FIN-jun 3 - 0 Kiruna 1969-01-18 (j) SWE-FIN 5-5
15 Markku Rintala BK Masen 5 - 0 Stockholm 1968-12-10. JSM-final
14 Göran Träff Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1968-12-10 1/2 JSM
13 Göran Johansson IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1968-12-08 1/4 JSM
12 Inge Eriksson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1968-11-15
11 Markku Rintala BK Masen 3 - 0 Avesta 1968-11-09
10 Kjell Söder BK Älgen 3 - 0 Sundsvall 1968-11-03
9 Jan Grönkvist Eskilstuna BK 4 - 1 Katrineholm 1968-10-27
8 Jan Pettersson Katrineholms BK 0 - 5 Södertälje 1968-10-05
7 Juhani Pölänen Helsingin Voimailijat, FIN W 3 Stockholm 1968-03-22
6 Leif Larsson BK Rapid 0 - 5 Uppsala 1968-03-08
5 Evert Eriksson (lw) BK Masen 3 - 0 Karlskoga 1968-03-01
4 Ketil Hodne Oslo, NOR 0 - 3 Stockholm 1968-02-09 (j) Stockholm-Oslo 6-3
3 Jan Pettersson Katrineholms BK 0 - 5 Stockholm 1967-12-27 1/8 JSM
2 Bo Boman BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1967-12-15 Final DM-Stockholm
1 Göran Wallin BK Tälje L 3 Södertälje 1967-10-08 LL debut
Sammanfattande statistik

"Gotland".
Stor Grabb nr 92. 

1968 Svensk juniormästare (W).
1973, 1978 SM-Silver (W).
 
1974 Mellansvensk mästare. 


Matchen 1977-02-21 mot dansken Josefsen höll på att sluta fatalt. Larsson var nära att bli strypt av hakremmen på huvudskyddet i samband med en nedslagning. Han fick kvarstanna länge på ringgolvet.