Lars Larsson

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1947-10-27
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm), Huddinge BK (Stockholm)
SM: 1970-1971, 1975 SM-Guld (W)
Landskamper: 17 (6-11)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
149 Vesa Koskela Olofströms BC 0 - 5 Gävle 1980-04-20
148 Vesa Koskela Olofströms BC L KO 2 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
147 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 2 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/4
146 Lonnie Horn Team USA 0 - 3 Göteborg 1980-02-11 USA-gala
145 Tapani Surakka BK Dacke 2 - 1 Oxelösund 1979-11-25
144 Arto Parri GAK Enighet 0 - 3 Malmö 1979-11-22
143 Istvan Leiner IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1979-11-05
142 William Otenio [KEN] 3 - 0 Oskarshamn 1979-10-26
141 Santos Opiye [KEN] 0 - 3 Stockholm 1979-10-22
140 Payark Dum [THA] 3 - 0 Järfälla 1979-10-17
139 Chart Roong [THA] 2 - 1 Uppsala 1979-10-16
138 Chart Roong [THA] 1 - 2 Stockholm 1979-10-08
137 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Gävle 1979-10-01
136 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1979-05-28 BK Örnen 60 år
135 Brahim Bouchama [FRA] 0 - 5 Caen, FRA 1979-04-24 1/4 Franska öppna
134 Torsten Ahlin Narva BK 3 - 0 Stockholm 1979-04-19
133 Lasse Friman BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 1/2
132 Risto Kokko Upsala IF 4 - 1 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/4
131 Torsten Ahlin Narva BK 3 - 0 Järfälla 1979-02-18
130 Rolf Jansson Eskilstuna BK 0 - 5 Oxelösund 1979-01-28
129 Lars Hoffsten BK Falken 2 - 1 Uppsala 1978-12-17
128 Kent Krig Norsborgs AIK 3 - 0 Stockholm 1978-12-10
127 Lars-Olof Wendelstam Eskilstuna BK 4 - 1 Eskilstuna 1978-11-26
126 Paul Nyman Kristianstads BK L Dsq 2 Stockholm 1978-11-13 Landslagsuttagning
125 Hannu Sundström Salon Viesti, FIN 3 - 2 Oxelösund 1978-10-29
124 Miloslav Pavlov [TCH] L TKO 1 Rotterdam, NED 1978-10-20 1/4 Tulip cup
123 Mattie Willems [NED] W Rotterdam, NED 1978-10-19 1/8 Tulips cup
122 Petter Röh Petersen NOR 0 - 3 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
121 Istvan Leiner IF Linnéa 0 - 5 Eksjö 1978-03-05. SM 1978 SM-final
120 Peter Harryson BK Akilles 3 - 2 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 1/2
119 Lars-Olof Wendelstam Eskilstuna BK 3 - 2 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
118 Peter Harryson BK Akilles 0 - 5 Oxelösund 1978-02-15
117 Istvan Leiner IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1978-02-14
116 Paul Nyman Kristianstads BK 1 - 2 Helsingborg 1977-11-27
115 Manucher Heidari Upsala IF 0 - 3 Stockholm 1977-11-07
114 Peter Harryson BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1977-10-17
113 Kresten Josefsen AK Nyköbing Mors, DEN L KO 1 Nyköbing, DEN 1977-02-21
112 Rostislav Osicka TCH 1 - 2 Stockholm 1977-01-31 Landskamper 1977 SWE-TCH 2-8
111 Manucher Heidari Upsala IF 3 - 0 Norsborg 1977-01-30
110 Jan Pedzich Gwardia Wroclaw, POL 0 - 3 Uddevalla 1977-01-06 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-5
109 Zack Rene Army, ENG 0 - 3 Uddevalla 1976-10-17 SWE sel-ENG Army 3-6
108 Istvan Leiner Ekensbergs BK 2 - 3 Göteborg 1976-03-08 SM 1976 1/4
107 Ulf Östlund Narva BK 5 - 0 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/8
106 Luigi Minchillo GS Flamme Oro, ITA 0 - 3 Stockholm 1976-02-16
105 Andrzej Bekisz Stal-Stocznia, POL 5 - 0 Stockholm 1976-01-19 Ekensberg 20 år
104 Asko Häkkilä FIN 2 - 1 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
103 Ib Bötcher DEN L TKO 3 Hilleröd, DEN 1975-11-16 Landskamper 1975 SWE-DEN 3-7
102 Jan Pedzich Gwardia Wroclaw, POL 1 - 2 Uddevalla 1975-11-09
101 Stig Ström IF Linnéa W TKO 2 Huddinge 1975-11-02
100 Hans Bång BK Örnen 1 - 2 Haninge 1975-04-27
99 Thomas Åkerman GAK Enighet 3 - 2 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
98 Stig Ström IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/2
97 Kjell Karlsson (w) Eskilstuna BK W TKO 2 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/4
96 Raul Anon ESP KO 3 Stockholm 1975-01-27 Landskamper 1975 SWE-ESP 4-6
95 Keijo Isokallio Valkeakosken Haka, FIN 5 - 0 Stockholm 1975-01-08
94 Bo Ljung Kristianstads BK 1 - 4 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
93 Björn Oscarsson Halmstads AIS 5 - 0 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/4
92 Lasse Friman BK Örnen 3 - 0 Haninge 1974-02-17. Final Mellansvenska
91 Kaj Stenudd BK Örnen 3 - 0 Haninge 1974-02-17 1/2 Mellansvenska
90 Raimo Salonen KoVo, FIN W TKO 3 Stockholm 1974-02-04
89 Ib Bötcher DEN 0 - 3 Vänersborg 1973-03-23 Landskamper 1973 SWE-DEN 4-6
88 Bo Ljung Kristianstads BK 0 - 5 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
87 Björn Oscarsson Halmstads AIS W TKO 2 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
86 Göran Träff Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1973-02-18 SM 1973 1/4
85 Pertti Vartiainen Helsingin Voimailijat, FIN 2 - 1 Järfälla 1973-01-28
84 Alf Qvarnström FIN 0 - 3 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
83 Hans Bång BK Örnen 3 - 0 Växjö 1972-12-03
82 Göran Träff Oskarshamns BK 1 - 2 Nässjö 1972-12-02
81 Rüdiger Förster [FRG] KO 2 Stockholm 1972-11-24 Hammarby IF 75 år
80 Markku Toivonen Helsingfors, FIN KO 2 Helsingfors, FIN 1972-11-06 Helsingfors-Stockholm 6-4
79 Markku Toivonen [FIN] 5 - 0 Stockholm 1972-10-27
78 Rolf Karlsson Esilstuna BK 5 - 0 Eskilstuna 1972-10-19
77 Rainer Salo Vaasan T.N., FIN 4 - 1 Stockholm 1972-10-13
76 Markku Lindholm Hyvinkään Ny, FIN 3 - 0 Gävle 1972-10-06
75 Bo Ljung Kristianstads BK /Landslaget 0 - 5 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
74 Kalevi Kosunen Oulun Tarmo, FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1972-10-??
73 Markku Lindholm Hyvinkään Ny, FIN 3 - 0 Haninge 1972-04-30
72 Alf Qvarnström FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
71 Alexander Téglás Halmstads AIS 0 - 5 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/2
70 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 3 - 2 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/4
69 Ketil Hodne NOR 1 - 2 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
68 Jan Pettersson Katrineholms BK 2 - 3 Eskilstuna 1972-03-03
67 Markku Toivonen [FIN] 3 - 0 Trollhättan 1972-02-27
66 Christer Karlsson Katrineholms BK 3 - 0 Uppsala 1972-02-26 Final Mellansvenska
65 Jimmy Andersson Eskilstuna BK W TKO Uppsala 1972-02-25 1/2 Mellansvenska
64 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1972-02-11
63 Jan Pettersson Katrineholms BK 4 - 1 Nyköping 1972-01-28
62 Mikko Korhonen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1972-01-23 5x2
61 Kjeld Petersen (w) AK Jyden, DEN 0 - 5 Aalborg, DEN 1972-01-16
60 Zbigniew Dziubich Gwardia Wroclaw, POL W TKO 3 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-GW 5-4
59 Arne Möller Lindholm BK, DEN W TKO 3 Östersund 1971-12-10
58 Kalevi Kosunen FIN 2 - 1 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
57 Ole Svendsen DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
56 Antti Ukkola Helsingfors, FIN W TKO 1 Stockholm 1971-11-03 Stockholm-Helsingfors 6-4
55 Mikko Korhonen [FIN] W TKO 3 Vänersborg 1971-10-28
54 Steve Tohill CAN 2 - 1 Stockholm 1971-10-24 Landskamper 1971 SWE-CAN 6-5
53 Arto Nilsson Tapanilan Erä, FIN 0 - 3 Stockholm 1971-10-08
52 Christer Karlsson Katrineholms BK /Pressen 5 - 0 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
51 Ketil Hodne NOR 1 - 2 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
50 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
49 Björn Oscarsson Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/2
48 Christer Karlsson Katrineholms BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/4
47 Poul Moesby DEN 3 - 0 Göteborg 1971-03-28 Landskamper 1971 SWE-DEN 4-6
46 Ants Mikiver BK Köping 5 - 0 Katrineholm 1971-03-18
45 Rolf Karlsson Eskilstuna BK W TKO 4 Eskilstuna 1971-02-26 (5x2)
44 Günther Messinger BK Höjden KO 1 Östersund 1971-02-20 Final Norrland Open
43 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 1 - 2 Linköping 1971-02-12
42 Nikolaj Abramov LAT 0 - 3 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
41 Imre Gymber Narva BK 3 - 0 Uppsala 1971-01-22
40 Alf Qvarnström ViNy, FIN L 3 Mölndal 1971-01-04
39 Markku Toivonen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1970-12-17
38 Mikko Korhonen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1970-11-13
37 Juhani Metsola Hammarby IF KO 3 Östersund 1970-10-25
36 Frank J Murphy Royal Air Force, UK 2 - 1 Vänersborg 1970-10-11
35 Zdzislaw Filipiak [POL] 0 - 3 Stockholm 1970-10-09 BK Örnen 50 år
34 Mikko Korhonen [FIN] W 3 Stockholm 1970-09-25
33 Ketil Hodne NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
32 Otto Cermak Narva BK 5 - 0 Stockholm 1970-04-17
31 Kjeld Krogh DEN L TKO 2 Helsingfors, FIN 1970-04-02 NM 1970 1/2
30 Kjeld Krogh DEN 2 - 1 Stockholm 1970-03-22 Landskamper 1970 SWE-DEN 5-5
29 Karl-Åke Palm Djurgårdens IF 5 - 0 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
28 Jan Pettersson Katrineholms BK 5 - 0 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
27 Göran Träff Oskarshamns BK 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
26 Peter Dieckmann HBC Heros, FRG 3 - 0 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
25 Inge Eriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1969-12-13
24 Björn Caspersen Sp.09, NOR L 3 Oslo, NOR 1969-11-27*
23 Inge Eriksson IF Linnéa 2 - 1 Gävle 1969-11-21
22 Bo Boman Upsala IF 2 - 1 Uppsala 1969-11-14
21 Kenneth Wiberg Oskarshamns BK W TKO 2 Nyköping 1969-11-07
20 Steve Cleaver Royal Army, UK 1 - 2 Uddevalla 1969-11-02
19 Steve Cleaver Royal Army, UK 0 - 3 Lidköping 1969-10-31
18 Kenneth Wiberg Oskarshamns BK 0 - 3 Oskarshamn 1969-10-24
17 Carl-Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1969-10-10
16 Göran Träff Oskarshamns BK /Landslaget 3 - 2 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
15 Bo Boman Upsala IF 0 - 3 Uppsala 1969-03-28
14 Brian Sörensen DEN-jun 0 - 3 Durup, DEN 1969-03-15 SWE (j)-DEN (j) 3-7
13 Rune Johansson Värnamo BK 0 - 5 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/4
12 Martti Nurmi FIN-jun 3 - 0 Kiruna 1969-01-18 SWE (j)-FIN (j) 5-5
11 Markku Rintala BK Masen 5 - 0 Stockholm 1968-12-10. JSM-final
10 Göran Träff Oskarshamns BK 5 - 0 Stockholm 1968-12-10 1/2 JSM
9 Göran Johansson IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1968-12-08 1/4 JSM
8 Inge Eriksson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1968-11-15
7 Markku Rintala BK Masen 3 - 0 Avesta 1968-11-09
6 Kjell Söder BK Älgen 3 - 0 Sundsvall 1968-11-03
5 Juhani Pölänen Helsingin Voimailijat, FIN W 3 Stockholm 1968-03-22
4 Ketil Hodne Oslo, NOR 0 - 3 Stockholm 1968-02-09 (j) Stockholm-Oslo 6-3
3 Jan Pettersson Katrineholms BK 0 - 5 Stockholm 1967-12-27 1/8 JSM
2 Bo Boman BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1967-12-15 Final DM-Stockholm
1 Göran Wallin BK Tälje L 3 Södertälje 1967-10-08 LL debut
Sammanfattande statistik

"Gotland".
Stor Grabb nr 92. 

1968 Svensk juniormästare (W).
1973, 1978 SM-Silver (W).
 
1974 Mellansvensk mästare. 


Matchen 1977-02-21 mot dansken Josefsen höll på att sluta fatalt. Larsson var nära att bli strypt av hakremmen på huvudskyddet i samband med en nedslagning. Han fick kvarstanna länge på ringgolvet.