Kenneth Israelsson

Vikt: Flugvikt - Lätt weltervikt
Född: 1944-09-11
Död: 2012-10-01
Klubb: Malmbergets AIF. IFK Umeå
SM: 1964-1965-1966 SM-Guld (Fj), 1968, 1970 SM-Guld (L)
Landskamper: 18 (11-7)
Nordisk: 2 (2-0); 1965 NM-Guld
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
87 Peter Dahl-Rasmussen Lindholm BK, DEN W TKO 2 Östersund 1973-12-16 BK Älgen 30 år
86 Pekka Kuoppala VTN, FIN W TKO 1 Sundsvall 1973-11-25
85 Hans Sahlberg Österbotten, FIN 3 - 0 Umeå 1973-01-28 Nordsverige-Österbotten 6-3
84 Björn Lundqvist Sundsvalls BK 3 - 0 Sundsvall 1972-10-15
83 Jan Arne Pedersen NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
82 Lars-Olof Johansson Redbergslids BK 5 - 0 Vänersborg 1970-02-24. SM 1970 SM-final
81 Lars Erik Sandgren Hisingens BK W TKO 3 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 1/2
80 Ralph Hagberg Redbergslids BK 4 - 1 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/4
79 Esa Järvinen FIN 1 - 2 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
78 Marius Christensen IK Sparta, DEN 3 - 0 Östersund 1969-12-13
77 Jan Zelezniak POL 1 - 2 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
76 Claes-Göran Svensson GAK Enighet L KO 3 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
75 Sune Hedenström BK Köping W TKO 2 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
74 Jan Nilsson (obk) Oskarshamns BK W TKO 2 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/4
73 Sven Lundstedt BK Älgen 3 - 0 Piteå 1969-01-26
72 Ralph Hagberg Redbergslids BK 1 - 2 Trollhättan 1969-01-17
71 Pauli Ojakangas Ylivieskan Veto, FIN W TKO 2 Umeå 1969-01-06
70 Torben Andersen (uif) Upsala IF W TKO 3 Östersund 1968-12-15
69 Jorma Takkala [FIN] W TKO 3 Luleå 1968-12-01
68 Tommy Johansson BK Örnen 3 - 0 Sundsvall 1968-11-03
67 Claes-Göran Svensson GAK Enighet /Pressen 0 - 5 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
66 Sven Lundstedt BK Älgen W 3 Rättvik 1968-07-11
65 Aksel Arro EST 2 - 1 Tallin, EST 1968-04-12 Landskamper 1968 SWE-EST 4-6
64 Ivan Teterin LAT 0 - 2 Riga, LAT 1968-04-09 Landskamper 1968 SWE-LAT 2-8
63 Kjell Jonassen NOR KO 1 Umeå 1968-03-31 Landskamper 1968 SWE-NOR 9-1
62 Poul Erik Nielsen DEN 3 - 0 Stockholm 1968-03-17 Landskamper 1968 SWE-DEN 6-4
61 Leif Carlsson IK Balder W TKO 2 Stockholm 1968-02-21. SM 1968 SM-final
60 Claes-Göran Svensson GAK Enighet 4 - 1 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 1/2
59 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS W TKO 2 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
58 Kjell Högberg IFK Umeå 5 - 0 Piteå 1968-01-21 Final Norrländska
57 Paavo Aho FIN W Dsq 3 Stockholm 1967-12-03 Landskamper 1967 SWE-FIN 5-5
56 Jörgen Madsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1967-11-24 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
55 Dusan Kamenko BK Köping 4 - 1 Köping 1967-10-29
54 George Morreida US Army 2 - 1 Piteå 1967-10-22
53 Gideon Malaza Narva BK 2 - 1 Piteå 1967-09-29
52 Paavo Aho FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1967-04-24 Landskamper 1967 SWE-FIN 3-7
51 John Larsen DEN-B 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1967-03-19 SWE B-DEN B 6-4
50 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Umeå 1967-03-08
49 Stig Andersson BS Brio 1 - 4 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2
48 Leif Carlsson IK Balder W TKO 1 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/4
47 Stig Andersson Landskrona BK 1 - 2 Östersund 1966-12-11
46 Jörgen Madsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1966-11-18 Landskamper 1966 SWE-DEN 3-7
45 Paavo Aho Kemin Into, FIN 3 - 0 Boden 1966-10-28 Landslagsuttagning
44 Rooney Jerrevång IFK Linköping /Pressen W Dsq 2 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
43 Berndt Raddatz TBC 59, FRG W Dsq 3 Stockholm 1966-10-07
42 X X [URS] L Riga, URS 1966-04-23
41 Odd Haugstad NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1966-03-31 Landskamper 1966 SWE-NOR 6-4
40 Poul Christiansen DEN W TKO 2 Stockholm 1966-03-20 Landskamper 1966 SWE-DEN 4-6
39 Dusan Kamenko BK Köping/Stockholm 3 - 0 Umeå 1966-03-09 Norrland-Stockholm 4-4
38 Peter Kühnel Oxelösunds BK 3 - 2 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
37 Tommy Johansson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1966-02-21 SM 1966 1/2
36 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF 3 - 0 Malmberget 1966-02-13 Final Norrländska
35 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF 3 - 0 Umeå 1966-01-29
34 Albert Page US Army/FRG 2 - 1 Stockholm 1966-01-14 Stockholm-US Army 4-6
33 Börje Karvonen FIN 3 - 0 Stockholm 1965-12-06 Landskamper 1965 SWE-FIN 4-6
32 Tomas Sjöberg Eskilstuna BK/Södermanland 3 - 0 Lycksele 1965-11-28 Västerbotten-Södermanland 6-2
31 John Larsen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1965-11-19 Landskamper 1965 SWE-DEN 4-6
30 Bruno Bendig POL 0 - 5 Öst-Berlin, GDR 1965-05-26 EM 1965 1/8
29 Remo Renosto DEN KO 2 Köpenhamn, DEN 1965-04-02 NM 1965 NM-final
28 Risto Meronen FIN W Dsq 3 Köpenhamn, DEN 1965-04-01 NM 1965 1/2 NM
27 John Caspersen DEN W TKO 3 Köpenhamn, DEN 1965-03-19 Landskamper 1965 SWE-DEN 5-5
26 Stig Andreasson Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 1/2
25 Peter Kühnel Oxelösunds BK 5 - 0 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 SM-final
24 Lennart Olsson Eslöv IK W TKO 2 Stockholm 1965-02-22 SM 1965 1/4
23 Håkan Erneborn Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/8
22 Pentti Saviaro Nordfinland 1 - 2 Luleå 1964-12-13 Nordsverige-Nordfinland 8-2
21 Peter Kühnel Oxelösunds BK L TKO 3 Umeå 1964-11-13
20 Ralf Thomsen DEN L TKO 1 Malmö 1964-11-06 Landskamper 1964 SWE-DEN 3-7
19 Nils Dag Strömme AIK Lund, NOR W TKO 3 Östersund 1964-10-25
18 Nils Dag Strömme AIK Lund, NOR L KO 1 Trondheim, NOR 1964-08-21 OS-test för KI
17 Karl-Gustav Kronow Narva BK W TKO 2 Borgholm 1964-07-13
16 Ralf Thomsen DEN W TKO 2 Stockholm 1964-03-22 Landskamper 1964 SWE-DEN 5-5
15 Lasse Koivussari Enköpings BK 4 - 1 Stockholm 1964-03-03 SM 1964 SM-final
14 Roland Öberg BK Rapid 3 - 2 Stockholm 1964-03-02 SM 1964 1/2
13 Ralf Adolfsson Hornskrokens IF W TKO 1 Boden 1964-02-16 Final Norrländska
12 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF 2 - 1 Boden 1963-11-17
11 Timo Haaboja Österbotten, FIN W TKO 2 Umeå 1963-03-21 Västerbotten-Österbotten 5-2
10 Hans Pincoffs Djurgårdens IF L TKO 1 Stockholm 1963-03-04 SM 1963 1/2
9 Jackie Schöne DEN-jun W TKO 3 Lidköping 1963-02-17 SWE (j)-DEN (j) 5-5
8 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF 2 - 1 Umeå 1963-02-08 Final Norrland
7 Teppo Oksanen FIN-jun 3 - 0 Umeå 1963-01-13 SWE (j)-FIN (j) 7-3
6 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF 4 - 1 Stockholm 1962-11-20 JSM-final
5 Christer Ragnarsson BK Älgen W TKO 2 Stockholm 1962-11-18 1/2 JSM
4 Per Isaksson Malmbergets AIF 5 - 0 Malmberget 1962-10-28 Norrbotten-Västerbotten 3-3
3 Tommy Teng BK Höjden W TKO 2 Stockholm 1962-04-05 Final Nybörjarnas
2 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF 1 - 2 Umeå 1962-01-07
1 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF 0 - 3 Malmberget 1961-11-26
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 75
1962 Nybörjarmästare.
1962 Svensk juniormästare (F).
1964, 1968 Norrlandsmästare. 
1969 SM-Silver.


Räknades som OS-kandidat till Tokyo 1964, men blev knockad under ett sista test i Norge.