Leo Vainonen

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1952-06-26
Död:
Klubb: BK Falken (Gävle)
SM: 1974-1975-1976, 1978-1979-1980 SM-Guld
Landskamper: 20 (18-2)
Nordisk: 6 (5-1); NM-Guld 1976, 1980
EM: 3 (1-2)
VM: -
OS: 4 (2-2)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
144 Francisco Carlos de Jesus BRA 0 - 5 Moskva, URS 1980-07-28 OS 1980 Moskva 1/8
143 Marcel Sirba ROU 3 - 2 Moskva, URS 1980-07-23 OS 1980 Moskva 1/16
142 Reinhard Jassman [FRG] 1 - 4 Duisburg, FRG 1980-05-23* 1/4 Inter Cup
141 Graham Jackson [USA] 3 - 0 Stockholm 1980-05-05 Kroggala
140 Mikael Ungesson Majornas BK 5 - 0 Gävle 1980-04-20
139 Donald Bowers USA 1 - 2 Biloxi, USA 1980-04-05 Norden-USA 1-8
138 Pertti Palinperä FIN W TKO 3 Köpenhamn, DEN 1980-03-30 NM 1980 NM-final
137 Kim D Simonsen NOR 4 - 1 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
136 Arto Parri GAK Enighet KO 2 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
135 Mikael Ungesson Majornas BK 5 - 0 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/2
134 Kim D Simonsen NOR 5 - 0 Göteborg 1980-02-17 Landskamper 1980 SWE-NOR 8-2
133 Brian Pantzlaff Team USA KO 2 Göteborg 1980-02-11 USA-gala
132 Machrum Ganem ISR KO 1 Tel Aviv, ISR 1980-02-07 ISR-Norden sel 6-5
131 Adam Skrzypczak Stal-Stocznia, POL 3 - 0 Kristianstad 1980-01-31
130 Jim O'Sullivan IRL KO 1 Stockholm 1980-01-28 Landskamper 1980 SWE-IRL 3-7
129 Jens Schlütter Malmö BK 3 - 0 Malmö 1980-01-21
128 Wolfgang Möhl [FRG] W TKO 2 Stockholm 1980-01-14 Final SBO
127 Cameron Lithgow Park Youth, ENG L w.o Tammerfors, FIN 1979-10-21 Final Tammer
126 Arto Kohlemainen VTN, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 1979-10-20 1/2 Tammer
125 Janos Bakos [HUN] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1979-10-19 1/4 Tammer
124 Eugeniusz Golebiewski Czarni Słupsk, POL W TKO 1 Tammerfors, FIN 1979-10-18 1/8 Tammer
123 Rabieb Sang Nvan [THA] 3 - 0 Stockholm 1979-10-08
122 Arto Kohlemainen Vaasan T.N., FIN W TKO 3 Gävle 1979-10-01
121 Pekka Laasanen Tampereen TN, FIN 1 - 2 Stockholm 1979-09-24
120 Ján Franek [TCH] 1 - 4 Ostrava, TCH 1979-09-12* Vachlav Prochazka
119 Rostislav Osicka CZE 0 - 5 Köln, FRG 1979-05-08 EM 1979 1/4
118 Stephane Ferrara FRA 4 - 1 Köln, FRG 1979-05-06 EM 1979 1/8
117 Stephane Ferrara [FRA] 1 - 4 Deauville, FRA 1979-04-28 Final Franska öppna
116 Mohamad Ben Brahim [MOR] W TKO 2 Saint-Lo, FRA 1979-04-26 1/2 Franska öppna
115 Patrick Depauw [FRA] W TKO 2 Caen, FRA 1979-04-24 1/4 Franska öppna
114 Bo Persson GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
113 Per-Ove Olsson Uddevalla BK KO 2 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
112 Frantisek Osicka [TCH] W Lodz, POL 1979-02-25 Final "Gyllene Båten"
111 Paul Muyodi [UGA] 5 - 0 Lodz, POL 1979-02-24 1/2 "Gyllene Båten"
110 Wieslaw Kolowacki Gwardia Lodz, POL W TKO 2 Lodz, POL 1979-02-23 1/4 "Gyllene Båten"
109 Kari Vasara Eskilstuna BK 5 - 0 Eskilstuna 1979-02-18
108 Roman Smolanski ISR 3 - 0 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR 6-4
107 Arto Kohlemainen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
106 John Omollo KEN 1 - 2 Göteborg 1978-11-27 SWE sel-KEN 3-7
105 Jens Schlütter DEN W TKO 3 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
104 Bo Persson Malmö BK 3 - 0 Malmö 1978-11-09
103 Mihaly Rapcsak Bp Honved, HUN 1 - 2 Stockholm 1978-10-30
102 József Nagy Bp Honved, HUN 3 - 0 Oskarshamn 1978-10-27
101 Arto Kohlemainen VTN, FIN 3 - 0 Skellefteå 1978-10-21
100 Pekka Laasanen FIN/TUL 4 - 1 Tammerfors, FIN 1978-10-15 Final Tammer
99 Earl Henderson [ENG] KO 2 Tammerfors, FIN 1978-10-13 1/2 Tammer
98 Harri Kaiskola Turun Teräs, FIN W TKO 2 Hallstahammar 1978-09-24
97 Arto Kohlemainen FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1978-04-04 NM 1978 NM-final
96 Ole Svendsen DEN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1978-04-03 NM 1978 1/2
95 Per Bunaes NOR W TKO 1 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
94 Arto Parri GAK Enighet 3 - 0 Göteborg 1978-03-13
93 Juhani Metsola BK Fighter KO 3 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 SM-final
92 Arto Parri GAK Enighet 4 - 1 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/2
91 Tarmo Uusivirta JTN, FIN L TKO 2 Stockholm 1978-02-14
90 Markus Intlekofer FRG 2 - 1 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
89 Olaf Rempuszewski [FRG] 1 - 2 Stockholm 1978-01-16
88 Johnny Knudsen Vejle AK, DEN W TKO 2 Gladsaxe, DEN 1977-12-01
87 Heikki Maijanen Viipurin Nyrkkeilijät, FIN W TKO 1 Sandviken 1977-11-27
86 Arto Kohlemainen FIN 3 - 0 Göteborg 1977-11-14 Landskamper 1977 SWE-FIN 3-7
85 Vaclav Pour [TCH] W TKO 2 Stockholm 1977-10-17
84 Alex Blanchard [NED] 3 - 2 Aten, GRE 1977-09-09 Final Akropolis
83 René Lewerang [FRG] W TKO 2 Aten, GRE 1977-09-07* 1/2 Akropolis
82 Robert Pfitscher [AUT] W TKO 2 Aten, GRE 1977-09-05* 1/4 Akropolis
81 Kalevi Kosunen FIN L TKO 3 Montréal, CAN 1976-07-25 OS 1976 Montréal 1/8 (0:43)
80 Jorge Amparo DOM 4 - 1 Montréal, CAN 1976-07-22 OS 1976 Montréal 1/16
79 Antonio Saez [ESP] L Almeria, ESP 1976-05-10 Final Box-Am
78 Joop Scheen [NED] W TKO 2 Almeria, ESP 1976-05-07 1/2 Box-Am
77 Poul Erik Frandsen CIK, DEN W TKO 3 Almeria, ESP 1976-05-04 1/4 Box-Am
76 Arto Kohlemainen VTN, FIN 1 - 2 Vaasa, FIN 1976-04-11
75 Poul Erik Frandsen DEN W TKO 1 Oslo, NOR 1976-03-28 NM 1976 NM-final
74 Ketil Hodne NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1976-03-27 NM 1976 1/2
73 Alexandru Tirbori [ROM] 5 - 0 Göteborg 1976-03-17
72 Bo Ljung Kristianstads BK 4 - 1 Göteborg 1976-03-09 SM 1976 SM-final
71 Jan Pettersson Katrineholms BK 5 - 0 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/2
70 Ole Svendsen Lindholm BK, DEN 3 - 0 Stockholm 1976-02-16
69 Gerry Young IRL 3 - 0 Dublin, IRL 1976-01-09 Landskamper 1976 SWE-IRL 4-6
68 Billy Seaman WAL W 3 Cardiff, WAL 1976-01-07 Landskamper 1976 SWE-WAL 4-5
67 Tomas Kemel Dukla, TCH 2 - 1 Göteborg 1975-12-11
66 Markku Lindholm FIN 3 - 0 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
65 Luis Felipe Martinez [CUB] 0 - 5 Montreal, CAN 1975-11-29 1/2 "För-OS"
64 Shoichi Yamaguchi [JPN] 4 - 1 Montreal, CAN 1975-11-28 1/4 "För-OS"
63 Jean-Louis Angeletti [FRA] W TKO 2 Montreal, CAN 1975-11-27 1/8 "För-OS"
62 Poul Erik Frandsen DEN 2 - 1 Hilleröd, DEN 1975-11-16 Landskamper 1975 SWE-DEN 3-7
61 Ole Thuesen AK Jyden, DEN 3 - 0 Gävle 1975-11-11
60 Gunnar Münchow PSV Berlin, FRG 5 - 0 Stockholm 1975-11-10
59 Jürgen Gries HBC, FRG 3 - 0 Halmstad 1975-11-01
58 William Allen WAL 3 - 0 Stockholm 1975-10-27 Landskamper 1975 SWE-WAL 7-3
57 Andrzej Margulewicz Club Start, POL 5 - 0 Stockholm 1975-10-13
56 Vladimir Dansjin [URS] L TKO 2 Östberlin, GDR 1975-10-05 1/4 TSC
55 Seppo Kiviranta HeVo, FIN W TKO 2 Gävle 1975-09-22
54 Rainer Salo Vaasan TN, FIN 3 - 0 Sundsvall 1975-08-28
53 Mihaly Rapcsak HUN L TKO 3 Katowice, POL 1975-06-02 EM 1975 1/8
52 Reino Elovaara [FIN] W TKO 2 Haninge 1975-04-27
51 Branko Mikek Narva BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-08. SM 1975 SM-final
50 Claes Olsson Säffle BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 1/2
49 Kenneth Andersson Narva BK W TKO 2 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/4
48 Jan Pendzich Gardia Wroclaw, POL KO 3 Uddevalla 1975-02-23 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-5
47 Joseph Nsuguba [FIN] L 3 Helsingfors, FIN 1975-02-21
46 Branko Mikek Narva BK 2 - 1 Stockholm 1975-02-17
45 Reino Elovaara [FIN] 3 - 0 Norrköping 1975-02-06
44 X X ESP W w.o Stockholm 1975-01-27 Landskamper 1975 SWE-ESP 4-6
43 Torben Andersen A.Olympia, DEN 5 - 0 Gävle 1975-01-23
42 Markku Lindholm FIN W TKO 2 Helsingfors, FIN 1974-12-09 Landskamper 1974 SWE-FIN 3-7
41 Kalevi Tervalahti FIN W TKO 2 Stockholm 1974-11-29 Landskamper 1974 SWE-FIN 4-6
40 Bent Pedersen DEN 3 - 0 Köping 1974-11-17 Landskamper 1974 SWE-DEN 4-6
39 Mikko Korhonen [FIN] KO 2 Lahti, FIN 1974-10-25
38 Kaj Stenudd BK Örnen/ Pressen W TKO 1 Gävle 1974-10-07 Landslaget-Pressen 6-4
37 Wieslaw Niemkiewicz Zaglebie Lubin, POL L 3 Szczecin, POL 1974-09-13 1/4 Gryf Szczecinski
36 Kalevi Tervalahti R-K-K, FIN 5 - 0 Gävle 1974-08-28
35 Hans Bång BK Örnen 5 - 0 Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
34 Bertil Bredin BK Älgen W TKO 1 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
33 Hans Bång BK Örnen 3 - 0 Haninge 1974-02-17 Final Mellansvenska
32 Ulf Östlund Hammarby IF 3 - 0 Haninge 1974-02-15 1/2 Mellansvenska
31 Bertil Bredin BK Älgen W TKO 3 Köping 1974-01-27
30 Manuel Vaz Joaquin FRA 3 - 0 Stockholm 1974-01-14 Landskamper 1974 SWE-FRA 4-6
29 Markku Lindholm FIN 1 - 2 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
28 Jan Pettersson Katrineholms BK 3 - 2 Eskilstuna 1973-11-29
27 Ole Svendsen DEN 1 - 2 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
26 Ismo Loponen [FIN] W TKO 2 Gävle 1973-11-09
25 Hans Bång BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1973-10-28 Landslaget-Pressen 6-4
24 Markku Lindholm FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1973-10-05 FIN-"Norden" 9-1
23 Hans Bång BK Örnen 3 - 0 Gävle 1973-09-28
22 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 5 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
21 Rolf Karlsson Eskilstuna BK 4 - 1 Stockholm 1973-02-18 SM 1973 1/4
20 Osmo Laine FIN-jun 3 - 0 Gävle 1973-01-13 SWE (j)-FIN (j) 6-4
19 Zdenko Naglic Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1972-12-29 JSM-final [KO]
18 Håkan Wardström Sundsvalls BK 4 - 1 Stockholm 1972-12-28 1/2 JSM
17 Keld Christensen Lindholm BK, DEN 1 - 4 Östersund 1972-12-10
16 Leif Thorn Nyköpings BS W TKO 2 Örebro 1972-12-06
15 Kevin Cadvallander Stockholms AIF 3 - 0 Enköping 1972-11-24
14 Kevin Cadvallander Stockholms AIF 3 - 0 Gävle 1972-11-10
13 Hannu Määttänen [FIN] 3 - 0 Gävle 1972-10-06
12 Bertil Bredin BK Älgen 3 - 0 Gävle 1972-04-06
11 Hannu Miettinen FIN-jun 2 - 1 Tammerfors, FIN 1972-01-23 SWE (j)-FIN (j) 4-6
10 Freddie Johansson Säffle BK 4 - 1 Stockholm 1971-12-27 JSM-final
9 Aivars Fonzovs Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1971-12-26 1/2 JSM [KO 2]
8 Håkan Gustavsson Vänersborgs BK 1 - 2 Trollhättan 1971-11-18
7 Kjell Bard Haninge BK 3 - 0 Gävle 1971-11-12
6 Bertil Bredin BK Älgen 3 - 0 Gävle 1971-10-24
5 Kenneth Andersson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1971-10-08
4 Urban Karlsson BK Tälje 1 - 2 Stockholm 1971-02-14
3 Sten Andersson (lw) BK Tälje 3 - 0 Uppsala 1971-01-22
2 Christer Malmros BK 1925 3 - 0 Avesta 1970-12-03
1 Kenth Svedberg IK Balder 3 - 0 Gävle 1970-11-28 LV debut
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 96.
1971-1972 Svensk juniormästare.
1974 Mellansvensk mästare. 
1978 Silver Nordiska mästerskapet. 
1980 Guld (LM) Stockholm Box Open.