Julius Factor

Vikt: Lätt tungvikt
Född: 1906-12-17
Död: 1937-09-28
Klubb: BK Falken (Stockholm), Nicolai IK (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), BK Örnen (Stockholm)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
42 "Svarte"-Per Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1935-11-23 BK Örnen-IF Linnéa 13-7
41 Carl Bonnevier Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
40 Gustaf Didron BK Standard 3 - 0 Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/4
39 Walter Diedrich BC Union, GER L 3 Göteborg 1931-11-01
38 Erik Hillerström Redbergslids BK L 3 Göteborg 1931-10-31
37 Seling I 2 KO 2 Stockholm 1930-04-23 Final Militärmästerskap
36 Johansson (fif) Flottans IF (Sthlm) KO 1 Stockholm 1930-04-22 1/2 Militärmästerskap
35 Niels Eriksson BK 28 L TKO 2 Stockholm 1930-03-25 BK 28-IF Linnéa 6-2
34 Harald Rökke Oslo, NOR W 3 Stockholm 1930-01-27 (j) Stockholm-Oslo 5-3
33 Gustaf Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
32 Sven Andersson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-12-14. JSM-final
31 Harry Eriksson Hammarby IF W 3 Stockholm 1929-12-14 1/2 JSM
30 Erik Jansson Norrtälje BK W 3 Stockholm 1929-12-13 1/4 JSM
29 Gösta Eriksson (lt) Örebro AK KO 2 Stockholm 1929-12-12 1/8 JSM
28 Paul Völkner [GER] W 3 Stockholm 1929-12-01
27 Primo Bassi [ITA] W 3 Stockholm 1929-11-17
26 Hjalmar Blomqvist BK 28 L 3 Stockholm 1929-11-15
25 Edgar Holtz IK Balder L 3 Stockholm 1929-10-27
24 Niels Eriksson BK 28 L 3 Stockholm 1929-10-13 BK 28-IF Linnéa 7-1
23 Gustaf Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1929-05-16 Utomhus
22 Klas Lidén IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1929-04-14 Klubbmästerskap
21 I Thorn SK Swing W 3 Sundsvall 1929-03-24
20 Kjell Erik Gundersen IF Örnulf, NOR L 3 Oslo, NOR 1929-03-10
19 Robert Mossefin Torshaug IF, NOR W 3 Oslo, NOR 1929-03-09
18 Tage Eriksson BK 28 L 3 Stockholm 1929-02-10 BK 28-IF Linnéa 6-2
17 Kjell Erik Gundersen Oslo A, NOR 3 - 0 Stockholm 1929-01-20 Stockholm B-Oslo A 4-3
16 Carl Sjöstrand Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1929-01-06
15 Tage Eriksson BK 28 L 3 Stockholm 1928-12-14 1/4 JSM
14 Erik Lantz BK 28 W 3 Stockholm 1928-12-12 1/8 JSM
13 Ragnar Kihlén Göteborgs AK L 3 Göteborg 1928-11-11
12 Harry Pettersson BK Örnen W 3 Stockholm 1928-09-30 IF Linnéa-BK Örnen 4,5-3,5
11 Carl Sjöstrand Djurgårdens IF L TKO 3 Stockholm 1928-09-28
10 Olof Falk BK Örnen L 3 Aspudden 1928-07-01 Upsala IF-Narva BK 5-4
9 "Harren" Andersson Nicolai IK W 3 Stockholm 1928-03-22
8 Viktor Michajlov [URS] L TKO 2 Stockholm 1928-02-26
7 Josef Gustafsson Stockholms AK L 3 Stockholm 1928-02-19
6 Axel Bonnevier Solna BK KO 1 Stockholm 1928-02-04
5 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder L TKO 3 Stockholm 1928-01-21
4 Forslund Borlänge SK KO 1 Borlänge 1928-01-08 Nicolai IK-Borlänge SK 6-2
3 "Örby" Nilsson Örby IS W 3 Enskede 1927-04-0x BK Falken-Örby IS 6-1
2 Erik Andersson Hammarby IF L TKO 3 Stockholm 1927-02-06
1 H Kull Criqui Club L 3 Stockholm 1925-12-28 1/32 JSM
Sammanfattande statistik

"Julle". Hette egentligen Abraham Factor.
Avled i en MC-olycka.
Började boxas 1923. Debuterade i fjädervikt.
1929 JSM-Guld.
1930 Militärmästare (Stockholm). Tävlade för Göta Livgarde (I 2) i de militära mästerskapen.